Usuwanie plam olejowych: najlepsze porady i domowe środki zaradcze”,

Plamy olejowe są tak uparte, ponieważ nie są rozpuszczalne w wodzie w porównaniu z innymi plamami. Oznacza to pralkę i co. często nie pomagają w usuwaniu plam w tym przypadku. Ale nie martw się: mamy dla Ciebie najskuteczniejsze wskazówki, jak skutecznie usunąć plamy z oleju.

Jak usunąć plamy z oleju??

Zabrudzeń olejowych nie da się opanować samą wodą - bo olej i tłuszcz nie są rozpuszczalne w wodzie. Ale nie ma powodów do rozpaczy, bo istnieją skuteczne domowe sposoby na plamy z oleju. W zależności od materiału pomagają różne „czyściki”. Wyjaśniamy.

Usuń plamy oleju z odzieży

Plamy z oleju są szczególnie uciążliwe na odzieży. Chcesz tylko gotować dla przyjaciół lub rodziny, przebrałeś się i wtedy tłuszcz rozpryskuje się wszędzie i psuje cały strój. Motto tutaj brzmi: nie czekaj długo do końca posiłku, tylko ruszaj od razu, przetrzyj plamy papierem kuchennym, a następnie zmyj. Ale z czym właściwie??
 

 • Detergent: Nałożony na wilgotną (trwałą w kolorze) szmatkę, płyn do mycia naczyń może zdziałać cuda przeciwko plamom z oleju. Po zabiegu namoczyć zabrudzoną odzież w ciepłej wodzie, a następnie regularnie ją prać.
 • Mydło żółciowe: Kwas żółciowy z żółci wołowej skutecznie zwalcza plamy olejowe.
 • Masło: Na początku brzmi to sprzecznie, ale to naprawdę pomaga. Zawarty w maśle kwas masłowy ma działanie rozpuszczające tłuszcz. To naprawdę działa tylko z masłem - więc w pierwszej kolejności nie próbuj tego z margaryną. Spowoduje to tylko jeszcze większe plamy oleju na odzieży.
 • Puder dla niemowląt, mąka kukurydziana lub mąka: Te trzy domowe sposoby mogą przynieść świetne rezultaty na bardzo delikatnych tkaninach, których nie można prać. Po prostu nałóż na zabrudzony obszar, pozwól mu zadziałać, a następnie zetrzyj.

Wszystkie te środki pomagają rozluźnić plamy olejowe, dzięki czemu można je następnie wypłukać. Zwykle działa to najlepiej, jeśli praniesz ubrania tak gorące, jak to możliwe. W każdym razie zawsze zwracaj uwagę na wszytą metkę czyszczącą. Nie należy przekraczać zalecanej temperatury prania.

Bez paniki! Plama oleju na twojej ładnej koszuli wkrótce przejdzie do przeszłości, jeśli usuniesz ją jednym ze wspomnianych domowych środków.

Zdjęcie: iStock / SementsovaLesia

Usuń plamy oleju z dywanu lub sofy

Wszyscy rozlaliśmy się na dywan lub dotknęliśmy sofy tłustymi rękami, prawda?? Dowiedz się tutaj, jakie domowe sposoby są ratunkiem, gdy plamy oleju osadzają się na tekstyliach domowych.
 

 • Mąka: Po prostu nałóż go na plamę oleju na sofie lub dywanie i pozwól mu wsiąknąć. Następnie możesz wyszczotkować lub odkurzyć domowy środek - mąka wchłania olej i rozluźnia go z tkaniny.
 • Sól: Sól wchłania płyn i usuwa plamy z tkaniny. Może być używany tak samo jak mąka.
 • Suchy szampon: Świetnie działa nie tylko na włosy przetłuszczające się, ale również na tłuste plamy. To samo dotyczy: nałożyć na plamę, pozostawić do działania i rozczesać.
 • eter naftowy: Jeśli nic nie pomoże, benzyna na pewno pomoże. Środek czyszczący niezawodnie usuwa plamy olejowe z tekstyliów domowych. Połóż benzynę na trwałej bawełnianej ściereczce i posmaruj nią plamę. Po tym, jak zacznie działać, możesz go przetrzeć ręcznikiem papierowym. Nie zapomnij później odpowiednio przewietrzyć!

Niezależnie od tego, czy czyścisz ubrania, sofę czy dywan – szczególnie uważaj na plamy oleju na tekstyliach. Ponieważ agresywne środki czyszczące mogą uszkodzić materiał lub usunąć farbę. Dlatego najlepiej wypróbować detergent w małym, ukrytym miejscu, aby zobaczyć, jak trwały kolor tkaniny. Możesz również wysłać tekstylia do pralni chemicznej - to tam i tak znikną plamy z oleju.

Możesz być także zainteresowany Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Usuwanie plam z rdzy: te domowe sposoby pomogą! Porady domowe Usuwanie plam z krwi: najlepsze domowe środki zaradcze Porady domowe Usuwanie plam z czerwonego wina: najlepsze domowe środki zaradcze

Usuń plamy olejowe z betonu, asfaltu lub kamieni

Grillowane na świeżo utwardzonym podjeździe, naoliwione łańcuchy rowerowe lub auto już straciło olej silnikowy i rozlałeś? Przedstawiamy porady i domowe sposoby usuwania plam olejowych z betonu, asfaltu czy kamieni.

 • Żwirek: Należy pamiętać, że ten środek czyszczący jest szczególnie chłonny. Połóż żwirek na obszarze z plamą oleju i pozwól mu zadziałać. Następnie po prostu zmieć go miotłą.
 • Trociny: Podobnie jak żwirek dla kota, trociny wchłaniają olej i wyciągają go z ziemi. Sposób użycia: Trociny kładziesz na plamę, odczekasz chwilę, a potem zamiatasz.
 • Benzyna: Jeśli trociny i żwirek nie pomagają już na naturalnych powierzchniach, możesz spróbować użyć eteru naftowego lub spirytusu mineralnego, aby usunąć plamy z oleju. Nałożony na szmatkę, zabrudzony obszar można nim leczyć. Pozwól, aby benzyna wsiąkła, a następnie przetrzyj ją papierem.

Jeśli żaden z tych środków nie działa, można oczywiście znaleźć specjalne środki do czyszczenia plam olejowych w sklepach z narzędziami, supermarketach lub w Internecie. W przypadku podjazdów lub garaży istnieją firmy sprzątające, które plamią olej na kołnierzu. Więc nie martw się - nie musisz wiecznie żyć z brzydkimi plamami!

Kup teraz odplamiacz oleju Caramba na Amazon.

Zdjęcie: Caramba

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here