Linoleum: to może zrobić podłoga z urokiem retro ”,

Linoleum zostało wynalezione jako wykładzina podłogowa pod koniec XIX wieku. Stulecie. Aż do przełomu w PCV w latach 60., obok klasycznych drewnianych desek, był to powszechny, wysokiej jakości materiał wyposażenia podłóg. W międzyczasie, zastąpione przez PCV, podłogi z linoleum przeżyły odrodzenie w aranżacji wnętrz w latach 80. XX wieku wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej.

Linoleum: to cechy charakterystyczne wykładziny

Oprócz swojej jakości jako trwałej i przyjaznej dla środowiska wykładziny podłogowej, podłogi z linoleum mają tę właściwość, że są szczególnie wytrzymałe, tj. są w dużej mierze odporne na obciążenia mechaniczne i obciążenia chemiczne. Jeśli punkty nacisku i odkształcenia występują z powodu dużych obciążeń, zwykle cofają się po pewnym czasie.
Ta elastyczność materiału zapewnia również uczucie miękkości podczas wchodzenia na podłogę z linoleum. Linoleum jest również uważane za szczególnie bezpieczną wykładzinę podłogową, ponieważ jest tylko ognioodporne. W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym ma szczególnie rewelacyjne właściwości termiczne, ale nawet bez takiego dogrzewania naturalny materiał ze względu na swój roślinny skład ma działanie rozgrzewające, przez co zawsze sprawia wrażenie „ciepłego dla stóp”.

Jak szkodliwe jest linoleum?

To zależy! Naturalne linoleum jest wzorowe zarówno pod względem równowagi ekologicznej, jak i właściwości zdrowotnych. Z kolei w przypadku linoleum powlekanego warstwa plastiku może zawierać szkodliwe plastyfikatory i inne zanieczyszczenia.

Higiena podłóg z linoleum

Linoleum jest popularną wykładziną podłogową w obiektach służby zdrowia i halach sportowych, ponieważ ma bardzo właściwości higieniczne, grzybobójcze i antybakteryjne. Chemicznie można to wytłumaczyć tzw. tzw. aldehydy Zahamowany jest rozwój grzybów i bakterii. Ponadto wykładzina z linoleum jest antystatyczna, dzięki czemu nie ulega naładowaniu elektrostatycznemu.

Linoleum dzięki swoim zdrowym właściwościom doskonale sprawdza się w dziecięcych obiektach użyteczności publicznej.

Zdjęcie: iStock / piovesempre

Ocena cyklu życia podłogi z linoleum

Jeśli przyjrzymy się ekologicznej równowadze podłóg z linoleum, stanie się jasne, że linoleum – chociaż nieco droższe niż na przykład podłogi z PVC i winylu – jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska: Z jednej strony linoleum jest bardzo łatwe do kompost ze względu na jego naturalne składniki, a z drugiej strony materiał jest szczególnie trwały i dla zdrowego trybu życia jest ogromnym plusem - ponieważ linoleum w zasadzie nie zawiera plastyfikatorów oraz toksycznych i szkodliwych składników.

Wygląd podłóg z linoleum

Podczas gdy typowa podłoga z linoleum, popularna w latach pięćdziesiątych, była klasycznie szara, beżowa, niebieska lub czerwona, z lub bez marmurkowania, projekt podłóg z linoleum stał się teraz niezwykle wszechstronny, a handel oferuje modele jednokolorowe we wszystkich wariantach kolorystycznych. wygląd od szachownicy, nowoczesnych i geometrycznych wzorów po atrakcyjny wygląd drewna.

Linoleum jest dostępne m.in. w wyglądzie drewna.

Zdjęcie: iStock / Ax_Olga

Klejenie i układanie linoleum: co powinieneś wiedzieć

Podłogi z linoleum są dostępne w handlu jako wyroby walcowane i linoleum na zatrzask. To, którą opcję wybierzesz, zależy między innymi od tego, czy chcesz zatrudnić specjalistę, czy samemu pomóc. Towary na rolkach są tańsze, ale mają pewne wady. Musi być profesjonalnie przyklejony i ułożony, ponieważ linoleum może wypaczać się pod wpływem wilgoci i pękać na zimno bez wykwalifikowanej obróbki. Podczas układania i klejenia należy zwrócić uwagę m.in. na stałą temperaturę pokojową. Zwykle mija około sześciu tygodni, zanim można położyć normalny ciężar na podłodze z linoleum - przy dodatkowej, dźwiękochłonnej powierzchni czas schnięcia jest czasami nawet dwa razy dłuższy.
Z drugiej strony możesz samodzielnie położyć linoleum na klik: ta podłoga z linoleum jest po prostu układana w formie desek lub płytek. Również tutaj płyta z korka i włókna drzewnego pod linoleum może zmniejszyć i wytłumić hałas, gdy podłoga jest narażona na obciążenia.

Więcej na temat wykładzin podłogowych Budowanie wiedzy na temat podłóg: Oto opcje dostępne w kuchni Idealna podłoga w kuchni: Te wykładziny podłogowe są odpowiednie dla trendów życiowych Lastryko: powraca kolorowa podłoga

Właściwa pielęgnacja podłogi z linoleum: tak to działa

Chociaż linoleum jest tak solidne, przyjazne dla środowiska, higieniczne i praktyczne pod wieloma względami, linoleum było przez długi czas uważane za wykładzinę wymagającą dużej konserwacji, ponieważ regularne stosowanie produktów do pielęgnacji na bazie wosku było nadal powszechne w latach 50. Regularne polerowanie i woskowanie oprócz zwykłego czyszczenia powinno chronić przed fizycznymi uderzeniami, uszkodzeniami i zarysowaniami, ale także zapobiegać zabrudzeniu podłogi z linoleum.
W międzyczasie ta woskowa obróbka powierzchni nie jest już konieczna w przypadku podłóg z linoleum, ponieważ odpowiedni producenci linoleum uszczelniają swoje podłogi z linoleum warstwą ochronną, która chroni przed brudem i uszkodzeniami podczas produkcji. Tylko podłogi z linoleum w halach sportowych i tak zwane „eko-produkty” będą nadal sprzedawane bez uszczelniania - i dlatego wymagają dodatkowej obróbki i pielęgnacji naturalnymi woskami.
Aby wyczyścić podłogę z linoleum, gdy jest zabrudzona, zalecamy przetarcie na wilgotno niewielką ilością wody i, w razie potrzeby, specjalnymi środkami do czyszczenia linoleum o neutralnym pH. Ci, którzy również woskują, zapewniają wyjątkowy efekt połysku.

Wskazówki dotyczące zakupu linoleum: na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem podłogi z linoleum zastanów się, czy chcesz użyć szczególnie łatwej w pielęgnacji, już pokrytej podłogi z linoleum, czy też niepowlekanej podłogi z linoleum, którą również trzeba woskować i uszczelniać. Naturalność podłogi z powlekanego linoleum jest ograniczona w porównaniu z wykładziną niepowlekaną, ponieważ dodatkowa warstwa tworzywa sztucznego może zawierać szkodliwe plastyfikatory i inne zanieczyszczenia. Z kolei naturalne linoleum nie zawiera szkodliwych substancji.
Dodatkowa warstwa drewna i korka pod linoleum, zwana również jastrychem pływającym, tłumi odgłosy kroków i hałas i może być wymagana po zleceniu wykwalifikowanemu instalatorowi podłóg. Kupując, zwróć uwagę na specjalne właściwości, takie jak miękka sprężystość dzięki dodatkom w podłodze.
 

Jak droga jest podłoga z linoleum?

Linoleum w rolkach kosztuje od 20 do 45 euro za metr kwadratowy, wersja do samodzielnego układania w postaci desek lub płytek jest dostępna w sklepach za średnio 40 do 50 euro za metr kwadratowy. Jest więc znacznie droższy niż towary stoczniowe, które jednak trzeba profesjonalnie zainstalować.
 

Kryteria jakości podłóg z linoleum

Zasadniczo im grubsza podłoga z linoleum, tym bardziej wytrzymała, wytrzymała, ale także droższa. Grubość od 2 do 2,5 milimetrów jest standardem, w przypadku podłóg narażonych na szczególnie duże obciążenia czasami przydatna jest grubość od 3,2 do 4 milimetrów. Specjalne właściwości, takie jak miękkie zawieszenie, wspomagane właściwości termoizolacyjne i elastyczność kroku muszą być brane pod uwagę przy zakupie i zwykle znajdują odzwierciedlenie również w cenie.
Jakość kolorystyczna podłóg z linoleum również może się różnić w zależności od ceny. Tanie warianty mają tę wadę, że z czasem blakną przy zwykłym świetle dziennym, podczas gdy wysokiej jakości linoleum zachowuje swoją intensywność koloru. Im bardziej równomierny rozkład koloru, tym zwykle jest trwalszy. Eksperci zalecają również antypoślizgowe powierzchnie do podłóg z linoleum, ponieważ są one wyższej jakości, trwalsze i bardziej wytrzymałe niż gładkie powierzchnie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here