Czy izolacja jest tego warta??

Izolacja się opłaca – i to przede wszystkim finansowo

Ocieplenie domu to zawsze spory wysiłek. Technicznie i finansowo. © smspsy, stock.cegła suszona na słońcu.com

Czy warto ocieplić dom?? Można odpowiedzieć na to pytanie z pełnym przekonaniem tak – chyba że w planach jest wyburzenie budynku w ciągu najbliższych trzech lat. Jeśli pominiesz aspekty finansowe, dwie rzeczy przemawiają za izolacją, a mianowicie ochrona klimatu i lepszy klimat w pomieszczeniach.

Te aspekty wyraźnie przemawiają za izolacją

Jednak dla większości właścicieli domów decydującym czynnikiem jest rentowność. Bo chodzi o znaczną inwestycję. Pytanie brzmi, czy zaoszczędzone koszty energii uzasadniają wydatki na izolację. I ta uwaga również okazuje się przemawiać za izolacją. Istnieją jednak pewne ograniczenia.
Obliczenia ryczałtowe nie są możliwe

Jeśli oczekujesz tutaj faktury z konkretnymi danymi, to niestety będziesz musiał się rozczarować - w konkretnym przypadku czytelnika kalkulacja najprawdopodobniej nie miałaby zastosowania. do w obliczeniach bierze się wiele czynników, których nie można nazwać na całej tablicy. Jeśli chcesz poważnie przeanalizować to pytanie dla swojego konkretnego projektu, możesz zatrudnić doradcę ds. Energii zaprzysiężonego. On też nie wie wszystkiego, ale potrafi wystawić rzetelną ocenę indywidualnej nieruchomości. I pomaga, jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy rządowych.

Dlaczego to wszystko jest takie trudne? Istnieją różne systemy ociepleń o bardzo zróżnicowanych kosztach - przy surowcach odnawialnych jest to znacznie droższe niż w przypadku Styroduru, ale jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne. Dodatkowe koszty mogą być bardzo różne, na przykład w przypadku konieczności zwiększenia zwisu dachu lub odnowienia ganku. Różnice cenowe powstają nie tylko pod względem materiału, ale także z powodu zróżnicowanych regionalnie wysokich kosztów dla rzemieślników; i to, czy możesz zrobić coś samemu, również odgrywa rolę.

Ciepło w domu jest tracone w następujący sposób

I tak jest rusztowanie, bo fasada ma być pomalowana? Już sama odpowiedź na to pytanie daje różnicę kilku tysięcy euro. To też ma znaczenie, czy potrzebujesz banku do finansowania i spłacasz odsetki od kredytu, czy też masz własne środki. Z kolei oszczędności w kosztach ogrzewania zależą również od zachowań użytkowników. Tego wszystkiego nie da się obliczyć w sposób uniwersalny. I oczywiście nie wiesz, jak będą się kształtować koszty energii w przyszłości.

Pieniądze od państwa mogą znacząco zmienić ogólną kalkulację © tech-studio, fotolia.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Dostępne są przybliżone szacunki

Niemniej jednak nie musisz iść na projekt ocieplenia domu, jeśli nie jest to możliwe. Wciąż można znaleźć liczby, które dostarczają informacji o czasach amortyzacji. Na przykład w 2015 roku przeprowadzono badanie Instytutu Badawczego Izolacji Cieplnej. Zakres w informacjach pokazuje, jak trudno jest dokonać ogólnych obliczeń.

Na przykład izolacja ścian zewnętrznych zbudowana przed 1977 r. zwraca się po 4-10 latach, najprawdopodobniej po 6 latach. Izolacja elewacji w nowszych domach zwraca się po 9 do 22 lat, zwykle około 14 lat. Okres zwrotu z ocieplenia stropu piwnicy wynosi od 6 do 13 lat, najprawdopodobniej 8 lat. W przypadku ocieplenia dachu płaskiego czas ten podaje się na 5 do 13 lat, najprawdopodobniej 7 lat. Izolacja stropu najwyższej kondygnacji zwraca się po 2-5 latach, w przypadku sufitu, po którym można chodzić po 6-15 latach.

Średnie czasy amortyzacji środków izolacyjnych

Oczywiście nie są to jeszcze konkretne kwoty, a chciałoby się je mieć. Co każdy może zrobić, to, należy obliczyć na podstawie własnych danych dotyczących zużycia. Każdy litr oleju opałowego i każdy metr sześcienny gazu ziemnego to zapotrzebowanie na energię wynoszące 10 kilowatogodzin (kWh). Dane dotyczące zużycia i powierzchni mieszkalnej można wykorzystać do obliczenia rocznego zużycia na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. W starszych domach można szybko uzyskać do 300 kWh na metr kwadratowy rocznie i więcej. Dom ocieplony zgodnie z wymogami Ustawy o Energetyce Budowlanej (GEG) nadal zużywa 47 kWh rocznie. Różnicę przelicza się na metry sześcienne gazu ziemnego lub litry oleju opałowego, mnoży się ją przez obowiązujące ceny tych materiałów eksploatacyjnych i roczne oszczędności można porównać z inwestycją w izolację. Jeśli chcesz wykonać pracę, weź pod uwagę pewne podwyżki cen.

Renowacja przegród zewnętrznych: GEG wymaga określonych wartości U Zużycie oleju opałowego: porównanie nieocieplonego starego budynku, standardowego nowego budynku i starego budynku optymalnie ocieplonego

Kilka lat temu magazyn informacyjny „Fokus ” odważył się na bardziej konkretne obliczenia. W 2015 roku 100 litrów oleju opałowego kosztowało 63 euro, a każdy metr kwadratowy izolacji kosztował 130 euro. Przy wzroście ceny o 4% izolacja zwróciłaby się po 15 latach. Średnio przez kilka lat należałoby się spodziewać kosztów oleju rzędu 80 euro, potem izolacja zwraca się po 15 latach. Przy drogim koszcie 150 euro za każdy metr kwadratowy izolacji i kosztach oleju wynoszącym 65 euro za 100 litrów, koszty zwróciłyby się dopiero po 22 latach.

Izolacja może się opłacać: Przykład zapewnia przejrzystość

Kontynuuj w sekcjach

Oczywiście, tak będzie nie wszyscy cały dom na raz chcesz lub być w stanie zaizolować. Zmierzch elewacji wydaje się być najważniejszym krokiem ze względu na duże powierzchnie. W nieremontowanym domu jednorodzinnym 25 procent strat ciepła przypada na ściany zewnętrzne. Jednak bardziej sensowna może być również wymiana okien - to również zależy od stanu okien. Jeśli chcesz pomóc, ale prawdopodobnie brakuje Ci środków finansowych, możesz również uzyskać zauważalne oszczędności dzięki izolacji stropu piwnicy lub stropu najwyższej kondygnacji. Izolacja dachu od wewnątrz może być również prostsza pod względem wysiłku niż izolacja elewacji.

Zwykle opłaca się również izolować sufit na najwyższym piętrze © skatzenberger, stock.cegła suszona na słońcu.com

To znowu zależy od konkretnych okoliczności. Doradca energetyczny jest również przydatnym kontaktem, jeśli chodzi o kolejność. Tylko jemu naprawdę ufam. Biorąc pod uwagę mnogość czynników wpływających, łatwo jest ładnie obliczyć izolację lub pozornie udowodnić za pomocą liczb, że izolacja nie jest ekonomicznie opłacalna.

Aby zakończyć to trochę bardziej skomplikowane: Dom ocieplony jest cenniejszy niż dom nieocieplony. Można go sprzedać po wyższej cenie, mieszkania można wynająć po wyższej cenie. Dla wielu właścicieli domów to pytanie może nawet nie powstać, ale dla innych tak, a dla wielu przyszłość domu jest również kwestią otwartą. Takie rozważania trudno przeliczyć na euro i centy, ale czy w związku z tym należy je pominąć w ważeniach??

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here