Wilgotność powietrza w pomieszczeniach: jaka jest optymalna? Co spowalnia wirusy koronowe?

Problemy z powodu dużej wilgotności w pomieszczeniu

Krótkotrwały wzrost wilgotności np. w łazience po prysznicu lub w kuchni po gotowaniu nie stanowi problemu. Jeśli jednak wilgotność jest stale wysoka, istnieje ryzyko pleśni, która jest szkodliwa zarówno dla tkaniny budowlanej, jak i dla zdrowia. Okna stale zaparowane od wewnątrz wskazują na nadmierną wilgotność.
Szczególnie krytyczna jest wilgotność powyżej 70 procent. W przypadku niektórych rodzajów pleśni są to już idealne warunki, inne wymagają więcej niż 80 procent wilgotności. W ten sposób roztocza i grzyby również mogą się łatwiej rozmnażać. Jednak unikanie pleśni i usuwanie pleśni w nagłych wypadkach nie jest w pewnych okolicznościach takie trudne.

Aby pleśń nie miała łatwej pracy, wilgotność nie powinna być zbyt wysoka.

Zdjęcie: iStock / FreedomMaster

Problemy z powodu niskiej wilgotności w pomieszczeniu

Badania wykazały, że bardzo suche powietrze w pomieszczeniach może prowadzić do problemów z oddychaniem, problemów ze skórą i podrażnienia oczu. Plus: Patogeny, takie jak wirus koronowy, mają łatwą pracę przy niskiej wilgotności. Z jednej strony dłużej przeżywają w suchym powietrzu pokojowym, z drugiej zaś suche błony śluzowe gorzej je odpychają. Szczególnie niezdrowa jest wilgotność poniżej 30 procent. W takich warunkach cząsteczki kurzu również dłużej pozostają w powietrzu w pomieszczeniu. Meble wykonane z prawdziwego drewna mogą się wypaczać. Jeśli dotkniesz metalowych przedmiotów w pomieszczeniu i doznasz lekkiego porażenia prądem, może to być również spowodowane niewystarczającą wilgotnością.
Wskazówka: Nie polegaj na swoich odczuciach dotyczących wilgotności! Naukowcy wykazali, że sami nie jesteśmy w stanie wiarygodnie oszacować zawartości wilgoci. Regularnie mierz wilgotność w pomieszczeniu za pomocą higrometru.

Tym higrometrem firmy Amazon możesz zmierzyć wilgotność w pomieszczeniach.

Zdjęcie: VAWcornic

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach a koronawirus COVID-19

Badanie nad wirusem koronowym SARS-CoV, który wyrządził szkodę w 2002 i 2003 roku, dostarcza informacji o wilgotności, która ułatwia lub utrudnia przeżycie koronawirusa w powietrzu w pomieszczeniach i na powierzchniach. Według lekarzy wyniki można z bardzo dużym prawdopodobieństwem przenieść na obecnego wirusa COVID-19, ponieważ jest on genetycznie bardzo podobny. Badania przeprowadzono w okresie grzewczym w temperaturze pokojowej 20 stopni.
Idealna jest wilgotność około 50 procent. W tych warunkach ponad 99 procent wirusów koronowych zmarło po dwóch dniach. Szczególnie trudna jest wilgotność około 20 procent, która może panować w ogrzewanych pomieszczeniach, zarówno w biurach, jak i salonach. Gwarantuje, że po tygodniu 80 procent wirusów nadal jest zakaźnych, a po dwóch tygodniach ponad 10 procent. Wilgotność około 80 procent sprawia, że ​​wirusy koronowe są zbyt łatwe. Po dwóch dniach wyraźna większość nadal jest zakaźna, po trzech dniach około 10 procent. Po dwóch tygodniach istnieje niewielkie szczątkowe ryzyko infekcji.

Mogą Cię również zainteresować Porady domowe Wentylacja łazienki: Porady po prysznicu Porady domowe Jak prawidłowo prać ubrania podczas kryzysu koronowego

Zwiększ wilgotność w pomieszczeniach

Powietrze grzewcze jest ważną przyczyną niedostatecznej wilgotności w domu lub biurze. Dlatego sprawdź, czy możesz ogrzać trochę mniej, aby osiągnąć idealną temperaturę w pomieszczeniu (patrz wyżej). Aby uzyskać komfortową temperaturę 20 stopni, termostat grzejnikowy należy ustawić na poziom trzeci. Jeśli nie możesz wyłączyć ogrzewania, istnieje wiele alternatyw. Na przykład możesz umieścić fontannę w pomieszczeniu lub nawet akwarium w salonie. Ceramiczna lub porcelanowa miska z wodą, którą stawiasz na grzałce, również zwiększa wilgotność.

Zwiększ wilgotność za pomocą roślin domowych

Całkowicie naturalna metoda: użyj roślin, aby poprawić klimat w pomieszczeniu. Szczególnie nadaje się do tego trawa turzycowa, ale także duże rośliny liściaste, takie jak lipa pokojowa.

Nawilżacze powietrza do pomieszczeń mieszkalnych

Jeśli chcesz zwiększyć wilgotność i polegać na technologii zamiast na naturze, aby uzyskać najlepszą wartość, możesz użyć nawilżacza. Przy zakupie upewnij się, że model, który chcesz, jest odpowiedni do wielkości pomieszczenia, o którym mowa. Warto również dowiedzieć się o jakości urządzenia. Ważne: Zawsze miej oko na wilgotność za pomocą higrometru i ponownie wyłącz nawilżacz, zanim wartość stanie się zbyt wysoka.

Z nawilżaczem powietrza Homasy możesz niezawodnie zwiększyć wilgotność w pomieszczeniach.

Zdjęcie: Homasy

Obniż wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych

Prawidłowa wentylacja poprawiająca wilgotność w pomieszczeniach 

Zimą chłodne powietrze na zewnątrz jest zawsze bardziej suche niż ciepłe powietrze w domu. Wtedy możesz spokojnie wietrzyć cztery razy dziennie. Nie musisz się martwić o wentylację, gdy temperatura na zewnątrz jest chłodniejsza po deszczu lub we mgle. Chłodne powietrze na zewnątrz również zawiera mniejszą ilość wilgoci niż ciepłe powietrze w pomieszczeniu. Z kolei latem powietrze na zewnątrz jest ciepłe i dlatego wilgotne. Wtedy należy wietrzyć tylko wcześnie rano i późnym wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa. Prawidłowa wentylacja oznacza: Zapewnienie przeciągu poprzez otwarcie kilku okien, a nie tylko uchylenie okien.
Jeśli Ty lub nawet kilka osób przebywasz w domu przez cały dzień, regularna wentylacja jest szczególnie ważna. Ponieważ każda osoba uwalnia około 1,5 litra wilgoci dziennie do powietrza w pomieszczeniu poprzez pot i oddychanie! Gotowanie lub prysznic dodaje jeszcze więcej. Następnie jak najszybciej przewietrz pomieszczenie. Okap musi być również regularnie czyszczony, aby działał prawidłowo i mógł usuwać jak najwięcej pary. Jeśli chcesz, możesz pozostawić wentylację zdecentralizowanym systemom wentylacji. Regulują wilgotność za pomocą czujników.

Jeśli latem powietrze na zewnątrz jest ciepłe i wilgotne, najlepiej wietrzyć tylko wcześnie rano i późnym wieczorem. Poprawia to wilgotność.

Zdjęcie: iStock/urbazon

Używaj osuszaczy w pomieszczeniach mieszkalnych

W przypadku słabej izolacji termicznej lub wnętrz pomieszczeń bez okien, może być konieczny osuszacz, aby zredukować wilgotność do idealnej wartości. Tutaj możesz użyć elektrycznego osuszacza, jeśli wilgotność jest stale zbyt wysoka, możesz nawet walczyć z pleśnią, lub osuszacza bez prądu, jeśli od czasu do czasu masz tylko niewielką kondensację na oknie, a pomieszczenie wcześniej jest małe. 

W ten sposób zapobiegasz przenikaniu wilgoci przez pomieszczenia

Wilgotne powietrze przemieszcza się z ciepłych do chłodniejszych pomieszczeń. Dlatego Niemiecki Związek Lokatorów zdecydowanie odradza ogrzewanie tylko jednego pomieszczenia i pozostawianie otwartych drzwi w pozostałych, aby „ogrzać pomieszczenie”. W przeciwnym razie wilgoć będzie migrować do chłodnych ścian w tych pomieszczeniach mieszkalnych i powodować tam pleśń. Podczas gotowania i kąpieli pod prysznicem ważne jest, aby drzwi do kuchni lub łazienki były zamknięte.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here