Wilgotność i klimat wewnętrzny”,

Właściwa wilgotność i klimat w domu?

Odpowiednia wilgotność jest tak samo ważna dla zdrowego życia, jak w przypadku problemów ogólnych Klimat wewnętrzny. Podczas renowacji często pojawiają się tutaj problemy ze względu na obecnie gęste okna i nieodpowiednią koordynację między oknem a przegrodą budynku. Jeśli wilgotność jest stale zbyt wysoka, Rozwój pleśni W efekcie, jeśli powietrze jest zbyt suche, drogi oddechowe i skóra są podrażnione, odwodnienie błon śluzowych zwiększa podatność na bakterie i wirusy, kolejnym następstwem mogą być wyładowania elektrostatyczne i pylenie. Dobrze przemyślane połączenie przegród zewnętrznych budynku, systemu ogrzewania i wentylacji może przyczynić się do uzyskania idealnego klimatu w pomieszczeniu z odpowiednią wilgotnością.

Za wszelką cenę unikaj pleśni w salonie © fevziie, stock.cegła suszona na słońcu.com

Idealna wilgotność w pomieszczeniu

Jeden jest uważany za optymalny Wilgotność w pomieszczeniu od 40 do 60% na jedną osobę Temperatura pokojowa 20 stopni. W tych warunkach środowiskowych z jednej strony ryzyko powstawania pleśni jest zminimalizowane, a z drugiej strony są uważane za idealne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Wilgotność powietrza ma również inne wpływy: Na przykład ta sama temperatura jest odbierana jako cieplejsza przy wysokiej wilgotności powietrza niż przy niskich wartościach. Zależności te odgrywają również rolę sezonową: im niższa temperatura na zewnątrz, tym niższa powinna być wilgotność wewnątrz.

Zmierz wilgotność za pomocą higrometru

ten Ryzyko rozwoju pleśni istnieje, gdy wartości przekraczają w dłuższej perspektywie 60% - dotyczy to zwłaszcza niskich temperatur zewnętrznych, ponieważ występuje wtedy duża różnica między powierzchnią ścian i okien a temperaturą w pomieszczeniu. Poniższa tabela przedstawia idealne wartości temperatury i wilgotności w pomieszczeniu:

Wykorzystanie przestrzeniOptymalna wilgotnośćOptymalna temperatura pokojowa
Salony i pokoje do pracy 40-60% 20°C
sypialnia 40-60% 16-18°C
żłobek 40-60% 20-22°C
kuchnia 50-60% 18°C
łazienka 50-70% 23°C
piwnica, piwnica 50-65% 10-15 ° C
Wskazówka: Wilgotność nie jest wyczuwalna, ponieważ postrzeganie jest zwykle subiektywne. Higrometr dostarcza informacji o optymalnych wartościach, co jest szczególnie ważne zimą. aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Regularna wymiana powietrza dla optymalnego klimatu w pomieszczeniu

To, jak „dobre” powietrze jest odbierane w pomieszczeniu, zależy od zmysłu węchu i zmysłu chemicznego. Te zmysły oceniają, czy powietrze jest świeże czy nieświeże. Opary, takie jak pot, perfumy lub zapach ciała, a także emisja dwutlenku węgla (ok. 20 litrów na godzinę i osobę siedzącą) decyduje o zużyciu powietrza. Osoba potrzebuje od 25 do 30 m³ świeżego powietrza na godzinę i aktywność, więc wielkość pomieszczenia również decyduje o tym, kiedy Wymiana powietrza jest wymagane.

Wentyluj okna i unikaj pleśni © gpointstudio, fotolia.com

Tak zwany kurs wymiany powietrza (objętość świeżego powietrza / objętość pomieszczenia) opiera się na następujących wartościach:

 • Szybkość wymiany powietrza 0,3 do 0,5 na godzinę w mieszkaniach
 • Kurs wymiany powietrza 1,0 do 2,0 na godzinę w biurach
 • Szybkość wymiany powietrza w salach konferencyjnych w zależności od wielkości i obłożenia
Wskazówka: Szybkość przepływu powietrza również odgrywa rolę w dobrym samopoczuciu. Jeśli przekracza 0,2 m/s, pojawia się wrażenie przeciągu.

Wilgotność w renowacji starych budynków

W ramach remontu Koperta budynku nowo ocieplone, obejmuje to nie tylko docieplenie ściany od zewnątrz lub od wewnątrz, ale także montaż nowych okien. Aby nie tylko zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, ale również klimat w pomieszczeniu był tuż po remoncie, z jednej strony izolacja i okna muszą być skoordynowane, z drugiej strony konieczne, także rozsądne Koncepcja wentylacji planować z. W tym kontekście przesunięty punkt rosy jest częstym problemem.

Montaż centralnego systemu wentylacji © Gerd, stock.cegła suszona na słońcu.com

Punkt rosy

W fizyce budynków punkt rosy to temperatura powietrza, przy której powietrze ma maksymalna wilgotność nagrany. Ta zdolność wzrasta wraz z temperaturą powietrza: im cieplejsze powietrze, tym więcej wilgoci może zmagazynować. W przypadku przekroczenia punktu rosy, jak ma to miejsce na przykład na chłodniejszym oknie lub na ścianach, dochodzi do kondensacji i woda osadza się na zimnych powierzchniach.

Kondensacja na oknie © Gchristo, fotolia.com

Aby maksymalnie zminimalizować ten efekt, przydatne są następujące środki:

 • Okna należy montować na tym samym poziomie co izolacja ściany; jeśli ściana zewnętrzna jest monolityczna, optymalny poziom okna znajduje się w środkowej jednej trzeciej ściany.
 • Ościeża są również wyposażone w warstwę izolacyjną w ramach izolacji ścian, aby zapobiec ich wychłodzeniu.
 • Sprawdziło się zastosowanie okien o większej głębokości profili i z uszczelką zakładkową od strony pomieszczenia. Jest to już uważane za standard.
 • Okna montuje się z co najmniej podwójnymi szybami z „ciepłą ramką” jako uszczelką krawędziową.
 • Aby nie dopuścić do powstawania pleśni we wrębie okiennym, należy wykonać możliwie szczelny poziom uszczelnienia od strony pomieszczenia oraz przestrzegać zasady: wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz.
Kondensacja na oknie Zdolność pochłaniania wody przez powietrze Wskazówka: Firma okienna powinna montować okna zgodnie z paletą RAL, stosując specjalne i indywidualne kryteria izolacyjności termicznej, dźwiękochłonnej i szczelności. W szczególności połączenie ściana/okno jest staranne, szczelne i trwałe.

Odpowiednio wietrzyć w celu regularnej wymiany powietrza

Zrównoważoną wilgotność w pomieszczeniach można osiągnąć dzięki odpowiedniemu Zachowanie wentylacji osiągać. Do remontowanych starych budynków lub. Bardzo szczelne nowe budynki, idealny jest automatyczny system wentylacji, który samodzielnie i regularnie zapewnia odpowiednią wymianę powietrza. Czujniki sprawdzają wartości i automatycznie regulują interwały wentylacji. Jeśli wentylacja jest przeprowadzana ręcznie, należy przestrzegać następujących zasad skutecznej wentylacji:

 • Wentylować kilka razy dziennie przez 3 do 5 minut jako wentylację krzyżową.
 • Wentylować 2 do 4 razy dziennie (w zależności od pory roku)
 • Monitoring powietrza w pomieszczeniu za pomocą higrometru, wentylacja wymagana przy wzroście wartości
 • Unikaj stałego przechylania!
Reguluj wilgotność i unikaj pleśni Odpowiednio wietrzyć: otwórz szeroko okno i uważaj na przeciąg Wskazówka: Regularna wentylacja zapewnia nie tylko niezbędną wymianę powietrza, ale jednocześnie można zredukować wszelkie zanieczyszczenia w powietrzu w pomieszczeniu. Wskazówka: Więcej informacji na temat renowacji dla zdrowego życia znajdziesz tutaj:

 • Remontuj zdrowo i żyj zdrowo
 • Unikaj rozwoju pleśni w pomieszczeniach
 • Renowacja starego budynku w praktyce

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here