Malowanie mebli

Malowanie mebli - przeprojektowywanie starych skarbów świeżą farbą

Stare meble - znowu naprawdę piękne z nowym lakierem © pauchi, fotolia.com

Mebel używany od dłuższego czasu wygląda prawie jak nowy, gdy został świeżo pomalowany. Za pomocą puszki lakieru i pędzla można zamienić ciekawe znalezisko z pchlego targu lub ze strychu dziadków w szykowne i niepowtarzalne umeblowanie pokoju. Możesz także usunąć drobne uszkodzenia za pomocą nowego malowania. Zamykają rysy i małe dziury, dzięki czemu powierzchnia jest ponownie całkowicie zamknięta, a drewno optymalnie chronione przed wilgocią.

Idealny do mebli: lakiery bezbarwne i kolorowe

Lakiery bezbarwne i kolorowe nadają się szczególnie do malowania mebli. Lakier bezbarwny tworzy przezroczysty film, dzięki czemu słoje drewna pozostają widoczne. Jeśli chcesz zastosować lakier bezbarwny, szczególnie ważne jest dokładne przeszlifowanie mebla przed malowaniem i usunięcie wszelkich śladów użytkowania. Lakier bezbarwny może mieć błyszczące lub matowe wykończenie. Nie ma to wpływu na jakość lakieru, więc po prostu wybierz wariant, który Ci się bardziej podoba.

Pomaluj meble w swoim ulubionym kolorze lakierem akrylowym © Sebastian Duda, stock.cegła suszona na słońcu.com

Kolorowe lakiery są teraz dostępne w niezliczonych kolorach. Ponadto możesz mieszać żądany kolor. Oprócz tradycyjnych firm malarskich, wiele sklepów żelaznych również oferuje tę usługę. Farby akrylowe nadają się szczególnie do malowania mebli. Powstają na bazie wody, dzięki czemu nie wydzielają żadnych substancji, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia lub nieprzyjemnie pachnieć. Lakiery akrylowe charakteryzują się również wysoką odpornością na uderzenia i uderzenia. Dostępne są również w wersjach do użytku na zewnątrz, na wypadek, gdybyś chciał pomalować ławkę ogrodową lub meble ogrodowe.

Zalety farb akrylowych

Do malowania farbami akrylowymi najlepiej używać pędzla z plastikowym włosiem, a do większych powierzchni wałka malarskiego z wałkiem piankowym. Kupując wałek do malowania pomyśl o misce, do której będziesz wlewać farbę. Z drugiej strony pędzel można zanurzyć bezpośrednio w puszce. Podobnie jak wałek, po użyciu można go czyścić pod bieżącą wodą. Dzięki temu podczas malowania lakierem akrylowym nie są wymagane specjalne środki do czyszczenia narzędzi.

aż do 30% zapisać

Tani stolarz
i znajdź stolarza

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze stolarki i stolarki, porównaj oferty i zaoszczędź.

Przygotuj podłoże

Aby nowy lakier wyglądał dobrze, należy starannie przygotować powierzchnię. Usuń kurz i brud, a także zawiasy. Trudno usunąć z nich zaschniętą farbę. Odkręcenie zawiasów ułatwia również czyszczenie zawiasów. Jeśli nie jest to możliwe, zakryj zawiasy, uchwyty i wszystkie inne części mebli, których nie wolno malować taśmą klejącą. Warto również przykryć meble wykonane z innych materiałów, np. panele szklane.

Usuń starą farbę za pomocą ściągacza do farby i szpatułki © pedrosala, stock.cegła suszona na słońcu.com

Stary lakier najlepiej usunąć z powierzchni drewna za pomocą zmywacza do farby. Nakładasz taki środek pędzlem i pozwalasz mu zadziałać zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie usuń warstwę farby szpachelką, a pozostałości za pomocą niewielkiej ilości wody i gąbki. Ponieważ drewno staje się wilgotne, najpierw pozwól mu ponownie wyschnąć.

Ważny! Środki do usuwania farby zawierają substancje agresywne. Dlatego noś maskę ochronną lub wykonuj tę pracę na zewnątrz. Ręce również nie powinny mieć kontaktu ze środkiem do usuwania farby. Ostrożnie przeszlifuj powierzchnie przed nałożeniem pierwszego lakieru © Halfpoint, fotolia.com

Aby powierzchnia mebla była ładna i gładka, przeszlifuj drewno zgodnie z kierunkiem słojów papierem ściernym o ziarnistości 120, a następnie ponownie drobnym papierem o ziarnistości 180. W zależności od wyposażenia warsztatu hobbystycznego możesz do tej czynności użyć klocka do szlifowania ręcznego lub maszyny elektrycznej, takiej jak szlifierka mimośrodowa.

Następnie usuń cały pył szlifierski za pomocą pędzla lub szmatki. Jeśli to możliwe, pył szlifierski nie powinien pozostawać w miejscu, w którym chcesz pomalować mebel, ponieważ łatwo go zawirowuje i pozostaje w świeżej warstwie farby.

Notatka: Jeśli chcesz tylko usunąć rysy z już polakierowanej powierzchni drewnianej, zacznij od razu z drobnym papierem ściernym. W przypadku minimalnych uszkodzeń wystarczy nawet szlifowanie gąbką szlifierską. Dlatego nie rób sobie dużo niepotrzebnej pracy. Praca z gąbką szlifierską

Pomaluj meble

Podkład zapewnia absolutnie równomierną warstwę lakieru. Z reguły jednak nie jest to absolutnie konieczne. Jedynymi wyjątkami są szczególnie żywiczne gatunki drewna i mebli do użytku na zewnątrz. Dlatego drewno można najpierw pomalować podkładem lub bezpośrednio nałożyć żądany lakier.

Malowanie drewna na brąz: Równomiernie rozprowadzić farbę © M. Dörr i M. Pobożne serce, kij.cegła suszona na słońcu.com

Malując zawsze zaczynaj od krawędzi, a następnie maluj większe obszary. Maluj od jednego rogu do drugiego i pracuj szybko. Technika mokro na mokro tworzy równą warstwę farby. Jednak mokro na mokro nie oznacza, że ​​należy nakładać jak najwięcej farby. W przeciwnym razie pojawią się biegacze, które będziesz musiał ponownie usunąć przez szlifowanie. W żargonie technicznym te biegacze są również nazywane nosami.

Malowanie: techniką mokro na mokro

W przypadku większości mebli pojedyncza warstwa farby to za mało. Pozostaw więc pierwszą warstwę farby do wyschnięcia, a następnie przeszlifuj powierzchnie delikatną gąbką szlifierską. Jest elastyczny i dlatego idealnie nadaje się do szlifowania profili, krzywizn i miejsc trudno dostępnych innymi narzędziami szlifierskimi. Możesz również użyć drobnego papieru ściernego o ziarnistości 240. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy powierzchnie są wystarczająco gładkie, jest użycie rąk. Jeśli jesteś zadowolony, ponownie usuń cały pył szlifierski i nałóż drugą warstwę lakieru. Całkowite utwardzenie lakieru może zająć dzień lub więcej. Więc zrób sobie przerwę przed ponownym zamontowaniem zawiasów lub wykonaniem innych oczekujących prac.

Malowanie mebli w stylu shabby chic

Dla kreatywnych: meble w stylu shabby chic © eskstock, stock.cegła suszona na słońcu.com

Meble, które sprawiają wrażenie kilkudziesięcioletnich, mają szczególny urok. Dlatego wielu majsterkowiczów celowo sprawia, że ​​ich meble wyglądają na stare. Jeśli też podoba Ci się ten trend, możesz pomalować drewnianą powierzchnię lakierem w dowolnym kolorze, a następnie nałożyć lakier spękany i kolejną warstwę lakieru w drugim kolorze. Pękający lakier rozdziera się podczas schnięcia, dzięki czemu można ponownie zobaczyć dolną warstwę farby.

Sprawia to wrażenie, jakby wierzchnia warstwa farby złuszczyła się już w poszczególnych miejscach. Jeśli chcesz zaprojektować meble w stylu shabby chic, istnieje również wiele innych technik, takich jak praca z ostrymi przedmiotami powodującymi rysy, a nawet dziury, obróbka kawą, pastą sodową lub plamą z octu i wełny stalowej lub obróbka z palnikiem gazowym. Styl Shabby Chic oferuje zatem wiele możliwości kreatywności, a czasem pójścia nietypowymi drogami w projektowaniu powierzchni drewnianych.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here