Malowanie mebli

Malowanie mebli – wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego środka

Stara komoda świeżo pomalowana © Stefan, stock.cegła suszona na słońcu.com

Z warstwą farby nawet stare meble, z których odchodzi farba, znów wyglądają jak nowe. Pomalowanie mebla jest również dobrym pomysłem, jeśli nie pasuje już do nowego wyposażenia lub jeśli chcesz wnieść powiew świeżego powietrza do pomieszczenia innym kolorem. Szczególnie nadają się do tego farby, glazury i oleje. Kreatywni majsterkowicze również korzystają z funduszy, szczególnie na styl shabby chic. Sprawiają, że meble wyglądają na starsze niż są i nadają im wyjątkowy wygląd.

Malowanie mebli: wybór odpowiedniego środka

Przeprojektuj meble przez malowanie

Krzesło przemalowane © Friedberg, stock.cegła suszona na słońcu.com

Lakiery akrylowe i żywice syntetyczne stosowane są głównie przy malowaniu mebli. Farby akrylowe są na bazie wody, natomiast farby na bazie żywic syntetycznych zawierają rozpuszczalniki. Rozpuszczalniki te często mają nieprzyjemny zapach, a także są szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Lakiery akrylowe są zatem lepszym wyborem, szczególnie w pomieszczeniach. Są dostępne w niezliczonych kolorach, dzięki czemu oferują wiele możliwości personalizacji mebli. Ponadto są łatwe w obsłudze, a czyszczenie pędzli i wałków jest łatwe. Można to zrobić wodą, ponieważ jest to produkt na bazie wody. Lakiery akrylowe dostępne są w wersji matowej i błyszczącej do użytku wewnątrz i na zewnątrz. Możesz nawet pomalować meble ogrodowe lub ławkę ogrodową lakierem akrylowym. Jeśli mebel jest narażony na duże obciążenia, w sklepach znajdziesz również lakiery akrylowe wzmocnione poliuretanem. Ta domieszka sprawia, że ​​pomalowana powierzchnia jest twardsza, a przez to bardziej odporna na wstrząsy i uderzenia.

Stare krzesło pomalowane na biało wygląda zupełnie inaczej © Friedberg, stock.cegła suszona na słońcu.com

Farby mają tę zaletę, że tworzą zamkniętą i gładką powierzchnię. Zapewnia dobrą ochronę drewna i innych materiałów przed wpływami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć. Zamknięta warstwa farby jest również łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ nie ma szczelin, w których mógłby gromadzić się brud. Natomiast na meblach drewnianych kolorowe lakiery pokrywają słoje drewna. Jeśli nadal jest widoczny, można użyć tylko bezbarwnego lakieru, glazury lub oleju.

Malowanie mebli: ważne kroki do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Pomaluj meble glazurą

Przeszklenia mebli drewnianych: glazury wzmacniają słoje drewna © mariesacha, stock.cegła suszona na słońcu.com

Lazury sprawiają, że typowe słoje danego gatunku drewna są jeszcze wyraźniejsze. Idealnie nadają się zatem do mebli fornirowanych oraz mebli wykonanych z litego drewna, gdzie należy zachować wygląd drewna. Produkty te dostępne są w wielu odcieniach brązu, które imitują niektóre gatunki drewna takie jak dąb, teak czy orzech. Kupując jednak niekoniecznie musisz kierować się rodzajem drewna w meblu. Na przykład możesz pomalować meble wykonane z jasnych gatunków drewna, takich jak świerk, ciemną glazurą. Jednak glazury nadają się tylko do surowego drewna i do przeszklonych mebli, których powierzchnie chcesz odświeżyć nową warstwą farby.

Podczas stosowania glazury ważne jest, aby zawsze pracować w kierunku słojów drewna. Ponadto nie rób przerwy podczas malowania większych powierzchni, ponieważ może to prowadzić do nieregularnego efektu. Ponieważ glazury powstają jak lakiery akrylowe na bazie wody, pędzle i inne narzędzia można również czyścić pod bieżącą wodą.

Powierzchnie drewniane pokryć olejem

Olej do drewna również bardzo ładnie eksponuje słoje. Rozciąga się jak glazura w głębszych warstwach drewna i w ten sposób zapewnia drewnu dobrą ochronę przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. W przeciwieństwie do lakieru, obróbka glazurą lub olejem nie tworzy zamkniętej powierzchni. Oznacza to, że plamy z np. rozlanych płynów częściej pojawiają się na glazurowanych i olejowanych powierzchniach drewnianych. Jednak olej nadaje drewnu aksamitność, którą docenia wiele osób. Jest również bardzo łatwy w użyciu, ponieważ olej do drewna można po prostu nałożyć na drewno za pomocą szmatki lub pędzla. Możesz powtarzać ten zabieg tak często, jak chcesz, aby odświeżyć powierzchnie. Jeśli drewno po pewnym czasie stanie się trochę szorstkie, przed olejowaniem wyszlifuj je na gładko gąbką szlifierską.

Idealny również do mebli ogrodowych: oleje do drewna © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Oleje do drewna są często używane do mebli ogrodowych, ale można je również stosować do innych mebli. Podobnie jak glazury są dostępne w różnych kolorach. Na przykład szeroko rozpowszechniony jest olej tekowy, który nadaje meblom intensywny brązowy kolor. Jednak olej do drewna niekoniecznie musi być brązowy. Dodając kolorowe pigmenty, równie łatwo może mieć inny kolor, np. biały lub szary. W sklepach można też znaleźć tak zwane oleje twarde. Zostały opracowane przede wszystkim do obróbki podłóg drewnianych, ale nadają się również do mebli narażonych na intensywne użytkowanie. Inne warianty to oleje z ochroną UV do stosowania na zewnątrz oraz oleje do drewna, które są dopuszczone do użytku w zabawkach dla dzieci i nadają się również do mebli w pokojach dziecięcych. Są odporne na ślinę i nieszkodliwe dla zdrowia najmłodszych.

Maluj meble z plastikowymi powierzchniami

Odwaga do używania koloru - malowanie mebli z powlekanej płyty wiórowej © Robert Kneschke, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli mebel, który chcesz pomalować jest wykonany z płyty wiórowej powlekanej, możesz zastosować również lakier akrylowy. Aby zapewnić dobrą przyczepność, należy najpierw dokładnie wyczyścić powierzchnie, a następnie przeszlifować je drobnym papierem ściernym o ziarnistości około 180. Następnie usuń pył szlifierski i rozpocznij malowanie w jak najbardziej wolnym od kurzu środowisku. Większe powierzchnie najlepiej pomalować wałkiem, aby warstwa farby była całkowicie gładka. Pamiętaj też, aby zawsze przeciągać od jednego końca do drugiego, aby później nie pojawiły się żadne linie.

Stwórz dobry podkład z podkładem

Do przygotowania podłoża do malowania werniksem można użyć podkładu. Gwarantuje, że farba jest tak samo dobrze akceptowana we wszystkich obszarach, a pomalowana powierzchnia wygląda równomiernie. Możesz zaoszczędzić sobie tej wstępnej obróbki, używając lakieru, który służy również jako podkład. Te środki zaradcze są często utożsamiane z dodatkiem 2 w 1.

Malując meble pomyśl o szlifowaniu pośrednim

Malując meble pomyśl o szlifowaniu pośrednim © Halfpoint, fotolia.com

Niezależnie od wyboru lakieru, glazury czy oleju, zazwyczaj trzeba pomalować mebel dwa, a nawet trzy razy, aby uzyskać dobry efekt. Między poszczególnymi warstwami należy ponownie przeszlifować powierzchnie na gładko za pomocą gąbki szlifierskiej. Wszystkie produkty zawierają wodę, przez co niektóre włókna drewna wstają. Są usuwane podczas szlifowania, dzięki czemu powierzchnie są ponownie gładkie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here