Farba magnetyczna: dobra alternatywa dla tablicy korkowej?

Rysunki dzieci wyglądają szczególnie dobrze na farbie magnetycznej. Zamów teraz farbę magnetyczną Wanders24 w Amazon.

Zdjęcie: Wanders24

Jak dobra jest farba magnetyczna?

To, jak dobrze działa farba magnetyczna, zależy przede wszystkim od odpowiedniej techniki malowania. Aby magnetyzm zadziałał i magnesy się do niego przykleiły, należy energicznie wymieszać farbę i nałożyć co najmniej trzy warstwy. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, możesz malować nawet sześć razy. Niemniej jednak magnesy przylegają gorzej do farby niż np. do prawdziwej tablicy ogłoszeniowej magnetycznej czy do lodówki.
Nośność farby magnetycznej zależy również od liczby cząstek metalu w farbie. Im wyższa liczba, tym silniejsza farba ścienna. Z reguły zawartość cząstek żelaza wynosi od 50 procent (mieści jednocześnie około czterech kartek A4) do 70 procent (mieści się około ośmiu kartek A4) – im wyższa wydajność, tym wyższa cena. Pomaga również używać dużych magnesów dla lepszej przyczepności.

Jak pomalować ścianę farbą magnetyczną?

Jeśli chcesz malować farbą magnetyczną, oto co powinieneś zrobić:

 1. Najpierw usuń resztki starej tapety lub luźne resztki farby z farby ściennej i odkurz za pomocą pędzla lub pędzla ręcznego. Przed malowaniem farbą magnetyczną ściana powinna być całkowicie sucha i odtłuszczona.
 2. Jeśli chcesz pomalować farbą magnetyczną tylko określony obszar ściany, wcześniej zamaskuj odpowiedni obszar taśmą maskującą. Następnie dobrze wymieszaj farbę drewnianą listwą lub starą drewnianą łyżką. Cząsteczki magnetyczne są rozprowadzane równomiernie w farbie.
 3. Następnie za pomocą pędzla lub wałka można nanieść farbę magnetyczną na wybraną powierzchnię. Aby uzyskać równomierny efekt, zaleca się nakładanie farby ściennej wałkiem z krótkim włosiem z jagnięcej skóry.
 4. Na koniec pozwól farbie dobrze wyschnąć. To zajmuje co najmniej cztery godziny.

Powtarzaj trzeci i czwarty krok, aż będziesz zadowolony z wyniku. Im więcej warstw farby nałożysz, tym lepiej magnesy przykleją się później do ściany.

Pomaluj całą ścianę lub tylko poszczególne jej fragmenty farbą magnetyczną.

Fot. iStock / Katarzyna Bialasiewicz

Czy możesz pomalować farbą magnetyczną??

Możesz po prostu pomalować farbą magnetyczną jak zwykłą farbą. Magnetyzm może nadal się utrzymywać - w zależności od liczby warstw, którymi zamalujesz farbę magnetyczną.

Jakie magnesy do farby magnetycznej?

Ponieważ magnesy na farbie magnetycznej nie rozwijają swojej pełnej siły trzymania, powinieneś polegać na dużych i silnych magnesach neodymowych. Zwykłe magnesy ferrytowe również się sprawdzają, ale do ściany należy mocować tylko lekkie materiały, takie jak pojedyncze zdjęcia lub papiery.

Wskazówki i pomysły dotyczące projektowania farbą magnetyczną

 • Wybierz bezpieczny kolor magnetyczny do pokoju dziecinnego
  Jeśli chcesz zastosować kolor w przedszkolu, zwróć uwagę na odpowiednie atesty. Europejska norma EN 71-3 identyfikuje bezpieczną dla dzieci i niskoemisyjną farbę ścienną.
   
 • Pomaluj farbą magnetyczną swoim ulubionym kolorem
  Jeśli masz specjalne zamówienie na kolor, który nie jest dostępny jako farba magnetyczna, możesz z łatwością pomalować magnetyczną farbę ścienną. Upewnij się jednak, że warstwa farby jest cienka, aby magnetyzm nie był nadmiernie osłabiony.
   
 • Połącz farbę magnetyczną i farbę tablicową
  Farbę magnetyczną można również pomalować farbą tablicową. Wtedy masz z jednej strony efekt magnetyczny, a z drugiej możesz wykorzystać ścianę jako tablicę i pisać lub malować po niej kredą.
   
 • Wymień tablicę korkową na farbę magnetyczną
  Farba magnetyczna to świetny pomysł w domowym biurze, ponieważ można się obejść bez tablicy korkowej. Ściana oferuje dużo miejsca, dzięki czemu możesz dołączyć notatki i zmienić ich kolejność w dowolnym momencie.

Farba magnetyczna jest szczególnie praktyczna i nowoczesna w kuchni. 

Zdjęcie: living4media / Jalag / Stark, Veronika

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here