Drewno mango dla eleganckiego designu: co może zrobić materiał?

Pierwotnie drzewo mango o wysokości do 25 metrów i szerokości jednego metra w leśnictwie rosło tylko w Indiach i na Filipinach, ale obecnie można je znaleźć w prawie wszystkich krajach graniczących z równikiem Ziemi lub o klimacie tropikalnych lasów deszczowych, w tym m.in. Ameryka Środkowa i Południowa, Tajlandia, Australia, Pakistan, Kenia, a także Karaiby. Długa droga z krajów produkcyjnych do przetwórców mebli z drewna mango ma oczywiście negatywny wpływ na równowagę zrównoważonego rozwoju.
Drzewo mango można rozpoznać - z wyjątkiem owoców - po jego ciemnozielonej, do 30 centymetrów długości i opadających, skóropodobnych liściach z wyraźną linią środkową. Słodkie owoce, które są eksportowane na cały świat, rosną na drzewie mango od około 7 do 15 lat. Od grudnia do marca drzewo jest w pełnym żółto-czerwonym rozkwicie, czas zbiorów owoców mango jest ograniczony do trzech miesięcy.

Drzewo mango można rozpoznać po długich, skóropodobnych liściach.

Zdjęcie: IStock / BING-JHEN HONG

Jak przetwarzane jest drewno mango?

Jeśli drzewo mango w leśnictwie nie wydaje już smacznych owoców lub w ogóle nie daje owoców, jest ścinane. Drewno mango jest cięte na duże kawałki, suszone w wilgotnym tropikalnym powietrzu, a następnie przetwarzane na łóżka, stoliki kawowe, skrzynie, biurka, tace, ozdobne wisiorki, bufety, wieszaki na ręczniki, akcesoria, stoły do ​​jadalni, przybory kuchenne i wiele innych. Ostateczny produkt z drewna mango nie powinien mieć dużych, widocznych pęknięć, ponieważ wilgoć zapobiega ich powstawaniu podczas procesu suszenia. Jeśli więc przy zakupie zauważysz długie pęknięcia, mebel nie był prawidłowo przechowywany i powinieneś zdecydować się na inny.

Jak twarde jest drewno mango?

Drewno mango jest bardzo lekkie, ale nadal ma stabilną gęstość i charakteryzuje się długowiecznością. Twardość drewna egzotycznego jest wyższa niż drewna tekowego i wynosi od 63 do 71 N/mm² twardość Brinella. To jest skala, według której mierzona jest grubość drewna. Dla porównania: w skali twardości Brinella teak wynosi około 31 N/mm², heban około 84 N/mm². Ponieważ drewno mango jest tak wytrzymałe, pierwotnie używano go do budowy ram drzwi i ram okiennych lub do wytwarzania z nich narzędzi rolniczych. Obecnie drewno mango jest używane wyłącznie jako drewno lite w obróbce mebli, co czyni je szczególnie atrakcyjnym do produkcji łóżek, stołów jadalnych i stolików kawowych.

Odkryj inne rodzaje drewna Budowanie z drewna Domowe rodzaje drewna: Znaczenie i zastosowanie Budowanie z drewna Drewno wrzosowe: Szlachetny materiał nie tylko dla miłośników fajek Budowanie z drewna Drewno świerkowe: Właściwości i zastosowanie

Jak wygląda drewno mango?

Pod względem koloru drewno mango waha się od jasnego do ciemnego brązu, więc obejmuje wszystkie odcienie brązu, ale wygląda bardziej subtelnie i niepozornie, gdy jest surowe. Do momentu malowania, olejowania, woskowania lub glazurowania drewna. Bo wtedy cała jego niepowtarzalna struktura wychodzi idealnie. Słoje drewna mango są bardzo fascynujące i poprzez obróbkę tworzą quasi trójwymiarowy efekt, który zwiększa ciepły wygląd drewna mango. Ucztą dla oczu są entaria w meblach z drewna mango, które również wykonane jest z drewna egzotycznego. Często wykonywane ręcznie na wyjątkowe przedmioty.

Do jakiego stylu wyposażenia pasuje drewno mango??

Szczególną cechą drewna mango jest to, że może być używane z wieloma stylami wyposażenia, tak jakby zostało stworzone specjalnie dla Ciebie. W połączeniu z metalem uosabia najczystszą formę industrialnego stylu. Samotnie, w zależności od obróbki i dekoracji mebla, jest ojcem chrzestnym dla Shabby Chic lub kochających naturę skandynawskich stylów Hygge i Lagom. Czy to w stylu vintage, czy nowoczesnym: meble z drewna mango w Twoim domu nigdy się nie pomylą.

Drewno mango: 5 wyjątkowych mebli wykonanych z modnego materiału

Aby dać Państwu wgląd w szeroki zakres możliwych zastosowań drewna mango, przygotowaliśmy dla Państwa galerię zdjęć z produktami wykonanymi z drewna mango.

Uruchom galerię zdjęć 5 Pokaż wszystko

Elegancki obiekt projektowy jest misternie zaprojektowany ręcznie. Sześć półek oferuje miejsce na ubrania, bibeloty, a nawet naczynia. Mebel inspirowany kuchnią azjatycką z drewna mango będzie dostępny od kwietnia 2021 r.

Zdjęcie: riess-ambiente.Internet

Umiejętna mieszanka betonu, mosiądzu i drewna mango. Projekt jest nowoczesny, ale niezbyt nachalny.

Zdjęcie: delife.eu

Delikatne linie i eleganckie wykończenie, oprócz nóg w stylu retro, charakteryzują to biurko z drewna mango. Biżuteria zajmuje mało miejsca, mimo że wykonana jest z litego drewna.

Zdjęcie: riess-ambiente.Internet

Łóżko z baldachimem, które waży ponad 110 kilogramów, jest romantyczne, a jednocześnie nowoczesne. Producent oferuje również mniejsze łóżka i oczywiście zawsze jest pasujący stolik boczny lub nocny z drewna mango.

Zdjęcie: wilk-moebel.de

Kwadratowy kształt i solidny wygląd: stolik kawowy składa się z czterech grubych paneli z drewna mango, które osadzone są na podstawie wnęki i imponująco pokazują niepowtarzalny wygląd egzotycznego drewna.

Zdjęcie: massivum.de

Wskazówki dotyczące pielęgnacji mebli z drewna mango

Ponieważ meble z drewna mango są rzadko wykonywane z surowego, niepoddanego obróbce drewna, ale są najczęściej szczotkowane, lakierowane lub woskowane, konserwacja mebli z drewna mango nie jest trudna: wystarczy przetrzeć mebel od czasu do czasu lekko wilgotną szmatką w kierunku zboża. Upewnij się, że mebel nie ma kontaktu ze zbyt dużą ilością wody, w przeciwnym razie możesz puchnąć. Na przykład, jeśli masz stolik kawowy wykonany z surowego drewna mango, radzimy dokładnie go natrzeć siemieniem lnianym lub oliwą z oliwek i tym samym naprawdę wzmocnić strukturę drewna mango. Mniej oleju oznacza więcej dbałości o stół na tym etapie pracy. W przypadku wszystkich produktów z drewna mango woski i oleje są również dostępne w specjalistycznych sklepach i w Internecie, aby zachować piękny i lśniący wygląd przez długi czas. Również dlatego, że drewno mango w mieszkaniach ma tendencję do małych pęknięć - szczególnie zimą, gdy ogrzewanie jest włączone lub mebel znajduje się blisko pieca. Można temu również przeciwdziałać lekko zwilżoną ściereczką, a drewno mango pielęgnować środkami pielęgnacyjnymi przed i po sezonie grzewczym.
Małe pęknięcia tylko uatrakcyjniają strukturę drewna mango. W żaden sposób nie oznaczają, że Twoja biżuteria jest zepsuta - podkreślają charakter egzotycznego drewna mango. Oznacza to: Pielęgnacja Tak, ale drewno jest materiałem roboczym i zmienia się. To część jego uroku.

Ile kosztuje mebel z drewna mango?

Drewno mango to modne drewno. Podobnie jak drewno sheesham, jest to jeden z nowoczesnych rodzajów drewna do dekoracji wnętrz, a to ma swoją cenę. Ponadto drewno mango musi najpierw zostać przetransportowane do Europy, zanim będzie mogło zostać tu przetworzone przez producentów mebli. Jednak meble wykonane z drewna mango nie są znacząco droższe od innych mebli z litego drewna, ponieważ przy prawie 25-letnim wzroście drzewo mango nie trwa tak długo jak np. dąb. Stolik kosztuje około 80 euro, stolik nocny zwykle od 100 do 150 euro, stolik kawowy od około 180 euro, stół jadalny od około 200 euro (dla dwóch osób) do kilku tysięcy euro (dla dziesięciu lub więcej osób). A jeśli chcesz mieć słodkie sny w łóżku z drewna mango, stelaż kosztuje od 900 euro do około 2500 euro. Designerskie stojaki na wino, meble barowe, kredensy, wózki kuchenne lub do serwowania potraw, półki i szafki wielodrzwiowe kosztują zwykle od 200 do 2000 euro. Meble wykonane z drewna mango są często niepowtarzalne, a czasem ozdobione ręcznie robionymi drewnianymi mozaikami. Akcesoria są zwykle wyceniane w normalnym asortymencie litego drewna.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here