Dach mansardowy

Dach mansardowy: kształt dachu o słynnych korzeniach

Dach mansardowy © mojolo, podłoga.cegła suszona na słońcu.com

Jak stworzyć jak najwięcej miejsca pod dachem, aby można było z niego korzystać jak z pełnej podłogi?? Pierre Lescot prawdopodobnie zada sobie to pytanie w XVI wieku. Stulecie. Architekt paryskiego Luwru uważany jest za wynalazcę kształtu dachu z charakterystycznym załamaniem powierzchni dachu. Idea, która się za tym kryje: powinno być możliwe umieszczenie w domu większej liczby mieszkań bez konieczności zwiększania liczby pięter. Dach mansardowy został ostatecznie nazwany na cześć budowniczego Francois Mansarta i jego siostrzeńca Jules Hardouin-Mansart. Około 100 lat później wynalazek Lescota stał się znany szerokiej publiczności poprzez budowę wielu wspaniałych paryskich budynków o tym kształcie dachu i ugruntował popularność pomysłowej konstrukcji.

Pochyłe sufity prawie bez utraty przestrzeni życiowej

Dach dwuspadowy, czterospadowy lub czterospadowy w trzech kształtach może być używany jako dach mansardowy. Górna część konstrukcji dachu odpowiada klasycznej metodzie budowy. Wtedy jednak przylegają do siebie bardzo strome powierzchnie dachowe, przez co powstaje załamanie. Te mansardy prowadzą niemal pionowo w dół, a wewnątrz mają bardziej charakter muru niż dachu. Zwykłe pionowe okna można nawet wbudować na poddaszu, podobnie jak na innych piętrach. Zaleta jest oczywista: dzięki niezwykle stromej konstrukcji prawie nie traci się przestrzeni życiowej wewnątrz dachu.

Dach mansardowy: cechy charakterystyczne

Kompleksowa konstrukcja, reprezentacyjny charakter

Pod względem konstrukcyjnym dach mansardowy jest znacznie bardziej złożony niż inne kształty dachu. Zwykle projektowany jest jako dach krokwiowy, przy czym na poddaszu konieczne są specjalne zastrzały nośne. To również sprawia, że ​​cena dachu mansardowego jest nieco wyższa. Jednak właściciel budynku otrzymuje kształt dachu, który nie tylko oferuje dużo przestrzeni życiowej, ale również sprawdził się na przestrzeni wieków, zwłaszcza w okazałych budynkach. Ten dostojny styl można przenieść do własnego domu z mansardowym dachem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here