Pozbądź się kun na strychu ”,

Eksmisja: jak eksmitować kunę ze strychu

Czy to włamywacz?? Czy to trzęsienie ziemi?? Nie - to kuna! Mówiąc dokładniej, jeśli w nocy tasuje się i grzechocze pod dachem, a czasem jest dość głośny, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że kuna zakwaterowała się na twoim strychu. Zwierzęta są bardzo małe, nieśmiałe w stosunku do ludzi i wrażliwe na hałas, ale same są dość hałaśliwe. Zdali sobie również sprawę, że mieszkanie blisko ludzi ma wiele zalet: ciepły dom i dużo jedzenia. Jednak kuny mogą być dość niewygodne jako podnajemcy. Zanieczyszczają poddasze, niszczą izolację, a tym samym powodują uszkodzenia wilgoci, a nawet przegryzają kable. Więc kuna musi się wydostać: ale łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Oto jak pozbyć się kuny.

Strych - tu kuna czuje się jak w domu. Lubi majstrować przy izolacji lub kablach, a tym samym powodować uszkodzenia © khorixas, stock.cegła suszona na słońcu.com

Marder - niekochany podnajemca

Jeśli na strychu słychać drapanie i drapanie, a czasem dużo dudnienia, lub jeśli nagle w domu unosi się nieprzyjemny zapach, a wokół domu są strzępy futra, to prawdopodobnie kuna zagnieździła się z tobą. Przeważnie jest to tzw. kuna domowa, zwana też domową. To drapieżnik należący do nadrodziny gatunków psów (Canoidea). Kuny domowe mają wydłużone, smukłe ciało, krótkie kończyny i długi puszysty ogon. W przeciwieństwie do innych gatunków kuny nie żyją w lasach, ale w otwartych balustradach lub w pobliżu ludzi.

Kuna domowa jest bardzo płochliwa i nocna, na dzień chowa się do swojej nory. Szuka go w parkach, stodołach, garażach, a nawet na strychu. Ponieważ kuny domowe potrafią bardzo dobrze się wspinać i mają bardzo szczupłe sylwetki, z łatwością wspinają się na strych. Tam przeciskają się przez najmniejsze otwory lub wgryzają się w strych. Kuna domowa jest wszystkożerna. Jednak woli mięso. Pożywienia szukają w śmietnikach, ale w ich menu są także małe ssaki, ptaki i żaby. Problem w tym, że zabierają ze sobą resztki jedzenia do gniazda i tam pozwalają mu zgnić.

Kuna domowa: smukłe, długie ciało, krótkie kończyny, długi pulchny ogon i ostre zęby © Pixler, stock.cegła suszona na słońcu.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w dachach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w dachach, porównaj oferty i zaoszczędź.

W ten sposób można stwierdzić, że kuna zapuściła korzenie

Jest kilka rzeczy, które możesz stwierdzić, kiedy kuna zadomowiła się na twoim strychu:

 • Hałasy pod dachem: mogą wahać się od pełzania, przez skrobanie, po dość głośne pukanie i grzechotanie. Bo kuna lubi szukać materiałów do zabawy lub do budowy gniazd. Kuny domowe są szczególnie aktywne w okresie od kwietnia do września.
 • Ślady kału: kał kuny jest wydłużony i często zawiera niestrawione ślady pokarmu. Może to obejmować pióra, ale także pestki owoców.
 • Resztki pożywienia: Kuna domowa pozostawia części pożywienia w swojej norce i pozwala jej tam gnić przez długi czas - stąd nieprzyjemny zapach, który niesie ze sobą ten sublokator.
 • Izolacja dachu i kable: Kuny lubią majstrować przy izolacji dachu i kablach biegnących przez strych. Zniszczona izolacja dachu może prowadzić do uszkodzeń spowodowanych wilgocią. Pomimo niewielkich rozmiarów kuny, skala zniszczeń jest znaczna.
Ważny: Kuny nie spędzają każdej nocy w tym samym gnieździe. Zwykle mają kilka schronów jednocześnie, między którymi się przełączają. Kuna domowa wciąga swoją zdobycz do gniazda - czyli na strych. Powoduje to nieprzyjemny zapach, który szybko rozprzestrzenia się po całym domu © Bennytrapp, stock.cegła suszona na słońcu.com

Kuna musi odejść

Kuna niesie ze sobą brud, zarazki i nieprzyjemne zapachy, a także niszczy dom. Ten podnajemca nie może być tolerowany na dłuższą metę bez zaakceptowania przez właściciela domu poważnych wad. Ale nie jest tak łatwo znowu odpędzić kunę domową. Najprostsze sposoby na złapanie lub zatrucie kuny są niewykonalne. Bo kuna domowa jest pod ochroną przyrody: nie wolno jej łapać ani nawet zabijać. Środki te podlegają prawu łowieckiemu. Wykonujący myśliwy musi posiadać konkretną licencję łowiecką. Ponadto należy przestrzegać sezonu polowań. W przeciwieństwie do innych robactwa, które zadomowiły się na strychu, kuny nie da się łatwo odpędzić ani wytępić.

Plan A: odpędź kuny

Nawet jeśli sama kuna domowa jest bardzo głośna, nadal kocha ciszę. Co więcej: jest przestraszony i nieśmiały i daje się odpędzić głośnym hałasom. W celu odpędzenia kuny można zastosować następujące środki:

 • Uruchom radio
 • Zapukaj w sufit, gdy słychać kunę
 • Inspekcja strychu

Problem: Kuny są niezwykle elastyczne i przyzwyczajają się do tych dźwięków, gdy zdają sobie sprawę, że nie są zagrożone. Ponadto zazwyczaj mają możliwość tymczasowego przeniesienia się do innego gniazda i powrotu dopiero po kilku dniach. Środki te są zatem zaprojektowane na długi czas.

Domowe środki, które mogą odstraszyć kuny

Plan B: Zablokuj kuny

Dlatego w dłuższej perspektywie bardziej obiecujące jest zablokowanie kuny. Wszystkie małe otwory na strych powinny być zamknięte. Należy pamiętać, że kuna może przebrnąć przez wiele materiałów. Kuny nie porzucają gniazda bez oporu. Dlatego do uszczelniania należy stosować siatki o małych oczkach lub tym podobne.

Jednak uszczelnienie ewentualnych wejść jest znacznie bardziej skomplikowane, niż się wydaje. Bo kuny domowe również używają rynien, np. do wspinania się po nich. Kuny domowe mogą również podnosić dachówki, aby dostać się do domu pod spodem.

Problem: Wiele miejsc, do których kuna może łatwo dotrzeć, nie jest bezpiecznie dostępnych dla ludzi. Dlatego niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas prac uszczelniających.

Sposoby na powstrzymanie kuny Ważny: Przed zapieczętowaniem wejść na strych należy się upewnić, że na strychu nie ma kuny. Upewnij się również, że żadne młode zwierzęta, które mogą być obecne, nie są również zamknięte na strychu. Kun nie wolno zamykać. Ponadto kuna mogłaby uszkodzić dom, gdyby próbowała się wydostać.

Trzeci sposób: pomoc specjalisty

Dlatego bardzo trudno jest samemu pozbyć się kuny. Dlatego często konieczne jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Masz tutaj kilka opcji:

 • Zwalczanie szkodników: nie wolno im eksterminować kuny, jak to często ma miejsce. Ale mają doświadczenie w tropieniu ewentualnych luk w kunie domowej i odpowiednim ich zamykaniu.
 • Łowca: Mogą zastawiać pułapki. Kuny mogą być również zabijane przez myśliwego tylko poza sezonem zamkniętym, gdy kuny mają potomstwo.
 • Dekarz: Dekarz, który dobrze zna dach Twojego domu, również może zostać poproszony o pomoc. Posiada techniczną wiedzę, jak zidentyfikować możliwe luki w dachu i bezpiecznie je zamknąć. Dodatkowo dekarz jest przyzwyczajony do prac na dużych wysokościach.

Co jeszcze wziąć pod uwagę:

Kuny domowe są nieśmiałe - ale też bardzo uparte. Nawet jeśli udało Ci się wytrzeć kunę ze strychu, nie oznacza to, że całkowicie zniknęła z Twojej posesji. Często kuny wracają później, aby odzyskać swój dom. Lub szukają alternatywnego miejsca na pobyt w Twojej nieruchomości?. Kuna mogłaby się tu rozgościć:

 • W stajni
 • W szopie na narzędzia / drewnianym domu
 • W garażu
 • W komorze silnika samochodu (uwaga: węże, np. hamulcowe, są często nadgryzane!)
Tutaj należy podjąć środki mające na celu odstraszenie kuny

Wniosek:

Nawet jeśli rzadko widujesz kunę, nadal żyje wśród nas. Gdy zagnieździ się na strychu, trudno go ponownie rozebrać. Masz następujące możliwości:

 • Odpędź kuny hałasem lub czymś podobnym
 • Zablokuj kuny
 • Uzyskaj pomoc od kontrolerów szkodników, myśliwych lub dekarzy
Ważny: Kuny są pod ochroną przyrody!

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here