Marmur: ponadczasowa elegancja dla całego domu”,

Skąd pochodzi marmur?

Marmur występuje w Niemczech (Badenia-Wirtembergia, Nadrenia Północna-Westfalia, Bawaria i Hesja), Włoszech, Rosji, Francji, Indiach, Iranie, Belgii, Grecji, Korei Południowej, Turcji, Brazylii, Hiszpanii, Chinach i Portugalii. W zależności od kraju, a raczej w zależności od warunków geologicznych, marmur ma różne właściwości tj. inny stopień twardości, inny kolor, inną jakość, a także inną strukturę. 

Jaka jest różnica między marmurem a granitem??

Granit to także czysty naturalny kamień, który pochodzi z głębi ziemi. Jednak w przeciwieństwie do marmuru nie jest wykonany z węglanu, ale z tzw. skał magmowych, zwanych miką, skaleniem i kwarcem. Pochodzenie słowa „granit” pochodzi z łaciny i w tłumaczeniu oznacza „ziarno”. Z tego już widać, że w porównaniu do błyszczącego, polerowanego, drobnego i filigranowego marmuru jest to kamień gruboziarnisty, nieco chropowaty i wizualnie mniej delikatny. Zwykle trochę ciemniejszy i bardziej wzorzysty niż marmur - ale niekoniecznie z mniejszą ilością blasku, bo granit też może błyszczeć i nie za rzadko.

W przeciwieństwie do marmuru, granit jest gruboziarnisty i sprawia wrażenie bardziej szorstkiego.

Zdjęcie: living4media / Simon Maxwell Photography

Marmur bianco lub rossa: jakie kolory może mieć marmur?

Czysty marmur jest biały. Ze względu na tlenki metali w ziemi, tj. grafit, węgiel, bitum i chloryt, kolor marmuru może być różny od brązowego, żółtego, czerwonego i różowego poprzez szary i czarny aż po zielony. To samo dotyczy drobnych żyłek lub plam, które widzisz na marmurze - marmurkowatość naturalnego kamienia, która czyni go tak wyjątkowym. Jeden z najbardziej znanych rodzajów czarnego marmuru nazywa się Nero Marquina i pochodzi z Hiszpanii.
Kolor marmuru Jura można podzielić na jasnożółty i niebiesko-szary. Jest również bogaty w skamieniałości. Oznacza to, że w marmurze Jura często zachowały się całe zwierzęta, które wychodzą na jaw, gdy kamień naturalny jest cięty lub polerowany. Znanym przykładem jest opera w Kopenhadze. Na marmurowej fasadzie Jury można zobaczyć głowonogi. 

Jak drogi jest marmur?

Prawdziwy marmur można kupić już od około 50 euro za metr kwadratowy - większość sprzedawców ma w swoim asortymencie marmury do około 130 euro za metr kwadratowy. Ale oczywiście są droższe płyty marmurowe. Cena marmuru dotyczy nie tylko czystości lub jakości marmurowej płyty, ale także tego, ile wysiłku trzeba włożyć, aby wyciąć marmurowy blok z kamieniołomu i jak daleko od ciebie jest kamieniołom marmuru. Na jednym i tym samym obszarze wydobywczym możliwa jest różnica cen do 30 procent. Marmur z Carrary (Włochy), znany z czystej bieli, która jest szczególnie odpowiednia do produkcji posągów, nie zawsze jest więc najdroższym marmurem.

Wydobywanie marmuru jest nadal bardzo pracochłonnym i bardzo niebezpiecznym zajęciem, pomimo całego postępu technicznego. Organizacje praw człowieka proszą o unikanie kupowania marmuru w krajach znanych z niskich zarobków. Ponieważ marmur jest tam nadal w dużej mierze wydobywany w nieludzkich warunkach. 

Do czego służy marmur??

W czasach Cesarstwa Rzymskiego użycie marmuru było zarezerwowane dla władców: niekończące się kolumnady, wspaniałe hole wejściowe, marmurowe płyty w jadalni. Kamień naturalny stosowano również do budowy świątyń, a później schodów, sal ołtarzowych, grot modlitewnych, ambon czy wspaniałych balustrad balkonów w kościołach i katedrach. Nie można zapomnieć o imponujących grobowcach i grobach rodzinnych wykonanych z marmuru, które kształtują wizerunek cmentarzy.
Dziś jednak szlachetny materiał jest dostępny dla prawie każdego. Nie ma miejsca w domu, dla którego nie ma przynajmniej jednego produktu z marmuru: od stylowej marmurowej umywalki do prywatnej oazy wellness po błyszczącą podłogę lub blat kuchenny, romantyczne marmurowe siedziska i niezwykłe donice ogrodowe do mniejszych Przedmioty codziennego użytku, takie jak lampy, moździerze czy spodki. W skrócie: białe złoto nadaje codziennej rutynie coś pewnego.

Czy marmur jest nadal nowoczesny??

Efekt zależy od faktury marmuru - i Twojej kreatywności. Marmur może wyglądać chłodno i zimno, klasycznie szlachetnie lub bardzo nowocześnie. Na przykład płytki z czarnego marmuru z ogrzewaniem podłogowym stanowią stylową podstawę bardzo nowoczesnej łazienki. Materiał często wykorzystywany jest również na blaty stołów – w połączeniu z drewnianymi nóżkami i dopasowanymi drewnianymi krzesłami stanowi ponadczasowy pomysł na wyposażenie kącika śniadaniowego. Taki stół może posłużyć również jako podstawa szykownej umywalki w łazience – nowoczesne umywalki kwadratowe bardzo dobrze komponują się z tym.
Marmurowym klasykiem w niemieckich gospodarstwach domowych będzie prawdopodobnie parapet. Podczas gdy na zewnątrz producenci polecają piaskowiec, kwarc, granit czy łupek, to na pytanie z jakiego materiału wykonać parapety wewnętrzne bardzo często odpowiada marmur. Nawet bez kwiatów i rzeźb parapety z marmuru są ozdobą pokoju i tworzą ekskluzywną, ponadczasową atmosferę.
Przy okazji: czy wiesz, że Twoja pasta do zębów lub tabletki witaminowe również mogą zawierać marmur?? Jako środek ścierny lub jako dodatek wapnia.

Możesz zamówić ten elegancki stolik kawowy firmy ZRXian tutaj na Amazon. 

Zdjęcie: Stoliki kawowe ZRXian

Czyszczenie marmuru: tak to działa

Marmur sam w sobie jest bardzo wytrzymałym materiałem. Jednak gdy tylko wejdzie w kontakt z kwasem, staje się niebezpieczny dla produktu wapiennego. Owoce cytrusowe, wino i ocet lub inne ostre kwasy powodują rozpuszczanie się nieprzetworzonego marmuru lub powstawanie brzydkich, matowych plam. Wiele wyrobów z marmuru, zwłaszcza do kuchni czy łazienki, jest teraz zabezpieczonych specjalnym lakierem. Nie jest to bez kontrowersji, ponieważ dla jednych jest zbyt szkodliwy dla środowiska, dla innych nie chroni wystarczająco, a osoba trzecia wolałaby pokryć wszystko plastikową powłoką. Jedno powinno być dla Ciebie jasne: jeśli zdecydujesz się na marmurowy blat lub marmurową umywalkę, prędzej czy później zobaczysz ślady użytkowania. Fakt, który od dawna jest akceptowany w krajach takich jak Włochy i Francja.
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i czyszczeniu możesz odłożyć ślady czasu:  

  • Pod żadnym pozorem nie czyścić marmuru kwaśnymi środkami czyszczącymi! Domowe środki zaradcze, takie jak środki do czyszczenia octu i co., ale też wiele składników konwencjonalnych środków czyszczących niszczy marmur. Do czyszczenia należy używać wyłącznie środków czyszczących określonych przez producenta, takich jak mleczko marmurkowe lub inne zestawy pielęgnacyjne. 
     
  • Uważaj na wodę! Upewnij się, że na blacie kuchennym lub parapetach nie ma wody. W przeciwnym razie pojawią się brzydkie plamy, a marmur może stać się matowy w tym obszarze. Po umyciu rąk należy jak najszybciej wycierać marmurowe umywalki.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here