Ponowne tynkowanie rogów ściany: Tak to się robi ”,

Narożniki ścian lub pęknięcia w murze kategorii A można otynkować w zaledwie kilku krokach. Jeśli chodzi o materiał i narzędzia, będziesz potrzebować:
 

 • Materiał maskujący, taśma klejąca (taśma malarska)
 • moździerz
 • Gips
 • ewentualnie podkład
 • Wiadro wody
 • Pojemnik do mieszania zaprawy i tynku
 • Ewentualnie wiertarka z nasadką mieszającą, przy niewielkich ilościach do mieszania i mieszania wystarczy paca lub paca
 • szpachelka
 • Paca wygładzająca
 • Pędzel malarski lub pędzel do wklejania
 • Poziom duchowy
 • Deska do winogron lub skórki
 • Siekiera tynkarska
 • zabezpieczenie krawędzi

1. Krok: Usuń luźne części i wymieszaj zaprawę

Jeśli chcesz otynkować rogi ściany, najpierw upewnij się, że ściana jest czysta. Tylko w ten sposób można zapewnić, że powierzchnia tynku na końcu wygląda równomiernie i że tynk w ogóle się trzyma - krusząca się lub brudna powierzchnia nie będzie się zużywać. Najlepiej zacząć od ostukania wszystkich luźnych części i wyrównania krawędzi starego tynku siekierą tynkarską. Możesz sprawdzić, czy poprawnie wykonałeś pracę z mocną taśmą samoprzylepną: Po prostu dociśnij powierzchnię i oderwij ją silnym szarpnięciem. Jeśli nie przykleiły się do niego żadne resztki ściany, można zacząć od następnego kroku i wymieszać zaprawę.
Gotowa zaprawa jest szczególnie polecana dla laików i rzemieślników hobbystów. Potrzebujesz dużego wiadra, wiadra lub podobnego pojemnika, świeżej wody i zaprawy. Podczas mieszania postępuj zgodnie z instrukcjami producenta na opakowaniu i wszystko dobrze wymieszaj. Mniejsze ilości zaprawy można mieszać kielnią lub patyczkiem, przy większych ilościach lepszym wyborem jest mieszarka elektryczna lub wiertarka z mieszadłem. Zaprawa jest gotowa, gdy powstanie jednorodna masa bez grudek. Teraz odstaw na chwilę i wymieszaj ponownie przed użyciem.  

2. Krok: nałóż zaprawę

Gdy zaprawa będzie gotowa, zwilż ukruszony narożnik dużą ilością wody. Najlepszym sposobem na to jest użycie pędzla do pasty lub pędzla malarskiego. Jeśli ściana jest mokra, możesz rozprowadzić na niej zaprawę: stań w odległości około 30 centymetrów od narożnika i za pomocą kielni rozrzuć luźno zaprawę na ścianie nadgarstkiem.

Uwaga: ceglane ściany i inne silnie wchłaniające wodę materiały budowlane są wstępnie zwilżane wodą. Beton lub płyty gipsowo-kartonowe należy wstępnie zagruntować przed otynkowaniem narożników.

Usuń luźną zaprawę i luźne resztki ścian (po lewej) i zamocuj zabezpieczenie krawędzi (po prawej).

Zdjęcie: DAS HAUS / Jürgen Kirchner DAS HAUS / Jürgen Kirchner

3. Krok: przymocuj ochronę krawędzi

Następnie wciśnij zabezpieczenie krawędzi do świeżej zaprawy. Szyna ochronna wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu sprawia, że ​​narożnik ściany jest bardziej wytrzymały, ponieważ chroni ścianę przed uderzeniami. Nadmiar zaprawy wyrównać kielnią. Następnie użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy szyna jest ustawiona prawidłowo, tj. pionowo. Upewnij się, że zabezpieczenie krawędzi jest równo ze starym tynkiem. Jak tylko wszystko wyschnie, możesz zacząć tynkować róg ściany.

4. Krok: wymieszaj tynk

Laikom zaleca się stosowanie gotowego tynku – ma już odpowiedni skład, wystarczy go wymieszać z wodą. Do wnętrz wybierz tynk samoprzylepny na bazie tynku, na zewnątrz mieszankę wapna i cementu. Proces mieszania przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku zaprawy.

Uwaga: przed tynkowaniem narożników na zewnątrz może być konieczne zamaskowanie części aluminiowych (np. ramy okiennej) taśmą malarską lub czymś podobnym - inaczej tynk wapienny będzie korodował materiał.

Zwilż róg i rzuć tynk na ścianę. Następnie z grubsza wygładzić powierzchnię kielnią (po lewej). W ostatnim kroku wygładzasz powierzchnię (po prawej).

Zdjęcie: DAS HAUS / Jürgen Kirchner DAS HAUS / Jürgen Kirchner

5. Krok: Rzuć tynk na rogi

Teraz ponownie wstępnie zwilż ścianę i wyrzuć tynk luźno na ścianę jak zaprawę. Następnie musisz wyrównać teren. Mniejsze powierzchnie można wygładzić za pomocą kielni lub szczotki do winogron, większe za pomocą deski do obierania. Pracuj powoli, ostrożnie i równomiernie. W ten sposób unikasz uderzeń. Aby szczególnie dokładnie obrobić narożniki, po „szorstkiej pracy” ponownie użyj płyty filcowej lub mokrego krążka filcowego i delikatnie przetrzyj tynk kolistym naciskiem. Teraz wystarczy tylko wyschnąć świeżo otynkowany narożnik ściany.
Uwaga: powinieneś Na narożniki tynku należy nakładać tynk strukturalny lub wcierany, nie odklejać tynku, gdy jest jeszcze wilgotny, ale dopiero po całkowitym wyschnięciu.

Przeróbka

Po zakończeniu tynkowania narożników należy natychmiast wyczyścić wszystkie użyte narzędzia i materiały. Tynk i zaprawa szybko stają się bardzo twarde i trudno je z nich usunąć. Wskazane jest, aby do czyszczenia używać pojemników do mieszania - w ten sposób one i narzędzie są czyste za jednym zamachem.
Jeśli rogi są całkowicie suche i utwardzone, można je pomalować lub ponownie tapetować.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here