Malowanie metalu

Malowanie metalu: Wskazówki dotyczące nakładania lakieru, farb do metalu i narzędzi malarskich

Lakiery do metalu są dostępne w różnych rodzajach i do różnych celów: jako korozja lub. Farba antykorozyjna, jako farba podkładowa do przygotowania kolorowych lakierów lub farb, jako kolor lub. Lakier kolorowy, lakier bezbarwny lub powłoka z efektem ochronnym, taka jak lakier do pieca, lakier młotkowy lub lakier metaliczny.

Nie tylko stare balustrady są zadowolone z nowej warstwy farby © glisic albina, stock.cegła suszona na słońcu.com

W zasadzie można malować wszystkie metale, nie tylko stal i żelazo, ale także metale nieżelazne i nieżelazne, takie jak miedź, mosiądz i aluminium, a także cynk lub. ocynkowane powierzchnie metalowe. Są też do tego specjalne farby, m.in. B. bezbarwny lakier zaponowy, który pięknie utrwala wygląd powierzchni metalu, m.in. zapobiegając patynie miedzi i mosiądzu czy czernieniu z biegiem czasu aluminium.

Do ochronnego lub upiększającego malowania metalu można użyć farb wodorozcieńczalnych (akrylowych) jak również klasycznej żywicy alkidowej lub. Lakiery z żywic syntetycznych na bazie terpentyny. Farbę nakłada się pędzlem lub wałkiem malarskim lub natryskuje za pomocą opryskiwacza lub puszki ze sprayem.

Jakie narzędzia malarskie do malowania metalu?

Do malowania metalu nadają się zarówno pędzle z prawdziwym włosiem chińskim, jak i pędzle z włosiem syntetycznym. Istnieje wiele nowych rozwiązań we włosiu z włókien syntetycznych, takich jak pędzle „FillPro”, które ze względu na swój kształt mogą pochłaniać dużo farby i są bardzo odpowiednie do lakierów akrylowych i żywic syntetycznych. Z drugiej strony pędzle z włosia chińskiego to wypróbowane i przetestowane klasyki do farb dyspersyjnych, płynnych tworzyw sztucznych i rozpuszczalnikowych farb ochronnych do metalu.

Pędzle z włosia syntetycznego i pędzle z włosia naturalnego

Wałki lakiernicze i wałki lakiernicze wykonane są z pianki, tkaniny lub włosia naturalnego. Wałki z krótkim włosiem do lakieru moherowego z tkanym włosiem kozim są szczególnie wysokiej jakości i trwałe, dzięki czemu można również czysto nakładać lepkie lakiery metaliczne, lakiery poliestrowe i epoksydowe, a także produkty o dużej zawartości rozpuszczalników. Niedrogie wałki piankowe również dobrze sobie radzą, ale są raczej produktem jednorazowym, którego nie warto czyścić po malowaniu.

Pamiętaj o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności podczas obchodzenia się z farbami. Informacje o zagrożeniach, zawartych substancjach niebezpiecznych i środkach ochronnych znajdują się na odwrocie opakowania, etykiecie pojemnika oraz w karcie technicznej produktu.

Farby na bazie wody mogą również zawierać pewną ilość innych rozpuszczalników i nie są automatycznie całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia lub środowiska. Malując metal najlepiej pracować na zewnątrz. Jeśli nie jest to możliwe, zapewnij dobrą wentylację i podczas pracy noś rękawice, respirator i, jeśli to konieczne, okulary ochronne.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Malowanie metalu: prace przygotowawcze

Powierzchnia metalowa musi być czysta i wolna od tłuszczu, kurzu i luźnych części, aby farba mogła dobrze przylegać. Rdza musi zostać wcześniej usunięta, w przeciwnym razie może nadal „zakwitać” pod farbą i niszczyć zarówno podpowierzchnię, jak i nową powierzchnię. Istnieją dwa sposoby usuwania rdzy: mechaniczne lub chemiczne lub. Konwersja za pomocą odrdzewiacza lub konwertera rdzy.

Niestabilne stare powłoki, m.in. B. Łuszczące się pozostałości farby należy również usunąć przed ponownym malowaniem metalu. Usuń wszystkie luźne części szpachelką, szczotką drucianą lub przez szlifowanie. Stabilny, mocno przylegający stary lakier wymaga jedynie lekkiego zszorstkowania, a następnie można go pomalować.

Nowe powierzchnie metalowe, m.in. B. Stale często pokryte są ochronną warstwą oleju lub smaru. Należy go usunąć przed malowaniem terpentyną lub benzyną lakową (benzyna lakowa, rozcieńczalnik uniwersalny, środek do czyszczenia pędzli), ponieważ ani podkłady ani lakiery nawierzchniowe nie mogą przywierać do warstwy tłuszczu.

Lustrzane nowe powierzchnie są tworzone przez szorstkowanie drobnoziarnistym papierem ściernym (e. B. 240 do 1000 ziarna) więcej kleju. Aby uzyskać idealną gładkość i lustrzane wykończenie, szpachlówka wygładzająca, wypełniacz lub podkład można również przeszlifować na sucho lub na mokro przed nałożeniem warstwy nawierzchniowej. Wymagające wykończenia metalowe, takie jak lakiery samochodowe, są zawsze składane z kilku warstw z idealnie dopasowanych komponentów.

Malowanie metali żelaznych: odrdzewianie środkami mechanicznymi lub chemicznymi

Nowy metalowy lakier nie jest w stanie wytrzymać rdzy i łuszczącej się farby © Ims Ims, stock.cegła suszona na słońcu.com

Aby usunąć rdzę mechanicznie, uderz młotkiem w gniazda rdzy, a następnie zeszlifuj metal do czysta i jasnego. Za pomocą drucianej szczotki lub odpowiedniej nasadki do wiertarki możesz szybko usunąć dużo rdzy, a także dotrzeć do głębszych miejsc. Tarcze szlifierskie, papier ścierny lub włóknina ścierna nadają się do płaskich powierzchni. Upewnij się, że ścierniwa są odpowiednie i przeznaczone do metalu - ścierniwa do drewna również działają, ale nie tak dobrze i zużywają się znacznie szybciej.

Po szlifowaniu należy dokładnie usunąć pył szlifierski - osuszyć szczotką ręczną lub szczotką do odkurzacza lub zwilżyć czystą wodą, terpentyną, benzyną lub środkiem do czyszczenia metalu. Jeśli użyjesz wody, natychmiast osusz powierzchnię bardzo dokładnie, na przykład ściereczką i suszarką do włosów lub na grzejniku.

W przypadku żelaza i metali żelaznych na wypolerowanej powierzchni może bardzo szybko tworzyć się nowa rdza („rdza błyskowa”). Nawet normalna wilgotność jest do tego wystarczająca. Dlatego odrdzewiałą powierzchnię należy szybko zaimpregnować np. podkładem do metalu lub lakierem ochronnym. Produkty te, podobnie jak kolorowe lakiery dekoracyjne, muszą być dobrze wymieszane przed nałożeniem, a następnie można je nakładać pędzlem, rolować lub nawet natryskiwać. W przypadku nakładania lakieru ochronnego w wielu warstwach, zawsze odczekaj na czas schnięcia określony przez producenta między dwiema aplikacjami.

Konwertery rdzy są nakładane na rdzę i usuwają niepożądany produkt korozji poprzez chemiczną konwersję i stabilizację. Z jednej strony tworzy to stabilne podłoże dla lakieru, a z drugiej strony reakcja chemiczna zapobiega dalszej korozji metalu. Wiele konwertorów rdzy pracuje z taniną, która również występuje w naturze (e. B. w korze drzew) i jest stosowany od wielu pokoleń przed rdzą i jako zabezpieczenie metalu. Nie oznacza to jednak, że produkty są przyjazne dla środowiska lub nieszkodliwe. W rzeczywistości są to substancje agresywne, które podobnie jak farby i rozpuszczalniki należy stosować tylko przy zachowaniu odpowiednich środków ochronnych (ochrona dróg oddechowych, skóry i oczu). Tutaj również obowiązuje zasada: Przeczytaj uważnie instrukcje producenta i zawsze postępuj zgodnie z nimi, aby bezpiecznie pracować i uzyskać dobre wyniki.

Konwerter rdzy: rdza ponownie staje się metalem

Konwertery rdzy są dostępne u różnych znanych producentów, w tym Nigrin, Würth, Fertan i Förch. Produkty są zwykle rozpuszczalne w wodzie, a powierzchnie nimi poddane można pomalować wszystkimi popularnymi podkładami do metalu, farbami do metalu i rodzajami farb. Dzięki efektowi pełzania można również używać konwerterów rdzy, aby dotrzeć do zagłębień i trudno dostępnych miejsc oraz usunąć rdzę z części o skomplikowanych kształtach, które są trudne do szlifowania (np. B. balustrady, elementy dekoracyjne, okucia).

Jednak konwerter rdzy nie wygładza powierzchni, ale nierówności spowodowane korozją rdzy są zachowane. Jeśli chcesz mieć gładką powierzchnię, nie możesz uniknąć szlifowania. A jeśli masz dużo rdzy na metalu, powinieneś przynajmniej usunąć górną część warstwy rdzy za pomocą szczotki drucianej. W przeciwnym razie będziesz potrzebować kilku zabiegów z konwerterem rdzy, co nie tylko trwa dłużej, ale może być również dość kosztowne w przypadku dużych powierzchni.

Malowanie metalu: krok po kroku na nową powierzchnię

 1. Przygotowanie podłoża

  Oczyść metal i usuń rdzę i luźne części, jak opisano powyżej. Użyj metalowej szpatułki (wypełniacza lub szpatułki do wygładzania), aby wyrównać wżery rdzy i inne nierówności.

  Pokryj nowe metale lub mocno zużyte powierzchnie podkładem ochronnym (od rdzy). Pozostawić wszystkie podkłady do całkowitego wyschnięcia zgodnie z instrukcjami producenta.

  Jeśli chcesz zachować naturalny wygląd powierzchni metalu i zaponować metal, nałóż lakier zapon na gołą metalową powierzchnię bez podkładu. W takim przypadku nie potrzebujesz żadnych dodatkowych warstw ani cięć.

 2. Szlifowanie pośrednie

  Po wyschnięciu podkład przeszlifować papierem ściernym, płótnem ściernym lub włókniną ścierną (ziarnistość 180 do 320), nałożyć drugą warstwę podkładu antykorozyjnego, pozostawić do wyschnięcia i ponownie przeszlifować.

  Notatka: Kombinacja literowo-cyfrowa na odwrocie papieru ściernego daje dwie informacje: wielkość ziarna jako liczbę (im wyższa liczba, tym drobniejsze ziarno), a przed nią twardość ziarna ściernego jako litera (im dalej litera w alfabecie, tym twardsze ziarno). W przypadku papieru ściernego do metalu zalecany i powszechny jest stopień twardości P.
 3. Powód zatrzymania

  Potrzebujesz podkładu adhezyjnego do cynku lub. Powierzchnie ocynkowane, blachy miedziane lub tworzywa sztuczne, które chcesz pokryć farbą do metalu (np. B. Rynny lub rury spustowe). Podkład zapewnia późniejsze przyleganie farby do gładkiej powierzchni. Istnieją również produkty 2 w 1, które łączą w sobie podkład i ochronę przed rdzą. Jednak nie wszystkie nadają się również do powierzchni cynkowych.

  Do powierzchni cynkowych potrzebne są podkłady i lakiery, które są również odpowiednie dla tego metalu © Karina Baumgart, stock.cegła suszona na słońcu.com

 4. Warstwa wierzchnia

  Teraz możesz nałożyć wybraną przez siebie warstwę wierzchnią, taką jak farba akrylowa lub żywica syntetyczna lub klasyczna farba młotkowa. Aby malować bez dziwactw i „ciekających nosów”, najpierw nałóż farbę szybko i wzdłuż, następnie rozprowadź ją w poprzek i ponownie pomaluj wzdłuż. Ta technika jest również nazywana „wykańczaniem”. Podczas malowania natryskowego należy odpowiednio spryskać w warstwie krzyżowej. Maluj szybko i zawsze mokro na mokro, aby zapobiec widocznym szwom i przejściom. Więcej wskazówek dotyczących właściwej techniki malowania znajdziesz w tym artykule.

  W celu nadania kolorowego lakieru większej „głębokości” lub dodatkowego zabezpieczenia barwionej powierzchni można po całkowitym wyschnięciu nałożyć lakier bezbarwny.

Malowanie metalu: należy tego przestrzegać w przypadku stali cynkowanej i ocynkowanej ogniowo

W przypadku świeżo ocynkowanych ogniowo stali przed nałożeniem podkładu należy przeprowadzić płukanie cynkiem. Środek do czyszczenia możesz przygotować sam: 0,5 litra 25% amoniaku (roztwór amoniaku) i 10 ml płynu do mycia naczyń wlej do 10 litrów wody i przetrzyj nim metalową część, którą chcesz dokładnie pomalować. Załóż gumowe rękawiczki i użyj miękkiej gąbki lub chłonnej szmatki. Ta procedura nie jest konieczna w przypadku starych, ocynkowanych ogniowo powierzchni, które są już chropowate lub zwietrzałe; można je gruntować i malować bez płukania cynkiem.

Przygotuj świeżo ocynkowany ogniowo metal z płukaniem cynkowym

Malowanie metalu jak profesjonaliści: klasyczny lakier w malowaniu pojazdów

Lakier samochodowy zawsze składa się z kilku warstw. W tym celu profesjonalne lakiernie zazwyczaj wykorzystują gamę produktów tego samego producenta, która jest specjalnie oferowana do tego celu. W ten sposób można zapobiec problemom powodowanym przez produkty, które nie pasują do siebie optymalnie. Obecnie lakiery nitro nie są już tak jak dawniej stosowane jako lakiery nawierzchniowe i bezbarwne, zamiast tego stosuje się wysoce odporne, wodorozcieńczalne lakiery akrylowe PUR (PUR = poliuretan), lakiery High Solid i lakiery 2K. Ponadto profesjonaliści w lakierni samochodowej pracują narzędziami ze sprężonym powietrzem i malują w bezpyłowych, ogrzewanych kabinach lakierniczych.

Poniżej przedstawiamy w formie tabelarycznej dwa rodzaje lakierów wielowarstwowych, jakie są dziś powszechne w malowaniu pojazdów.

1. Nałożenie standardowej trójwarstwowej powłoki na metale

Kroki pracyMateriały / procedura
Przygotowanie:

Pranie lub. Czyszczenie terenu

Zmywacz silikonu, odplamiacz smoły
Usuń rdzę z metalu lub. Spraw, aby powierzchnia była pusta Piaskowanie lub szlifowanie na sucho papierem 80 (P 80)
Szpachlówka gruboziarnista do wyrównania uszkodzonych obszarów Szpachlówka poliestrowa
Szlifowanie pośrednie Szlifowanie na sucho szlifierką mimośrodową lub suwakiem, ziarno P 80 do P 150
Drobny wypełniacz do wyrównania drobnych nierówności Narysuj lub poplamij szpachelką
Drugi dotyk Szlifowanie na sucho; Ziarnistość P 80 do P 150
Gruntowanie w celu ochrony nieosłoniętych powierzchni metalowych Podkład lub wypełniacz podkładowy
Wypełniacz do wyrównywania/projektowania całej powierzchni lub poszczególnych obszarów Wypełniacz (głównie wypełniacz kombinowany nitro)
Strojenie Szlifowanie na mokro P 800 do P 1000, często ręcznie
Zastosuj kolorowy lakier / warstwę nawierzchniową Lakier akrylowy PUR, lakier z efektem dwuwarstwowym (uni/metaliczny), lakier bezbarwny PUR

2. Struktura standardowego lakieru dwuwarstwowego do samochodów lub. Metale

Kroki pracyMateriały / procedura
Przygotowanie:

Pranie lub. Czyszczenie terenu

Zmywacz silikonu, odplamiacz smoły
Usuń rdzę z metalu lub. Spraw, aby powierzchnia była pusta Piaskowanie lub szlifowanie na sucho papierem 80 (P 80)
Szpachlówka gruboziarnista do wyrównania uszkodzonych obszarów Szpachlówka poliestrowa
Szlifowanie na sucho Szlifierka mimośrodowa lub suwak, ziarno P 80 do P 150
Drobny wypełniacz do wyrównania drobnych nierówności Narysuj lub poplamij szpachelką
Szlifowanie na mokro Talerz szlifierski lub włóknina szlifierska, P 240 do P 320
Sprzątanie (cały obszar) Specjalny środek czyszczący do (wodnych) systemów lakierniczych
Wypełniacz do wyrównywania/projektowania całej powierzchni lub poszczególnych obszarów Wypełniacz podstawowy (wypełniacz wodorozcieńczalny); Nakładaj mokro na mokro
Szlifowanie na mokro P 800 do P 1000
Zastosuj kolorowy lakier / warstwę nawierzchniową Dwuwarstwowa farba efektowa (uni/metaliczna),

Lakier bezbarwny o wysokiej zawartości części stałych (lakier bezbarwny PUR)

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here