Schody metalowe”,

Schody metalowe: nowoczesny dostęp do wnętrz i na zewnątrz

Schody metalowe są dziś popularne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Stosuje się gołą stal lub służy jako podkonstrukcja dla drewna, szkła lub ceramiki.

Schody metalowe są popularne nie tylko w budynkach przemysłowych, ale od dawna są wykorzystywane również w prywatnych przestrzeniach mieszkalnych. Jego minimalistyczny wygląd, nowoczesny wygląd i wytrzymały materiał znajdują wielu fanów na schodach wewnętrznych i zewnętrznych. Schody stalowe lub metalowe są szczególnie popularne w nowoczesnych, nowych budynkach, w industrialnie zaprojektowanych loftach oraz na tarasach i balkonach. Nawet w klasycznym starym budynku metalowe schody są dziś używane i tworzą atrakcyjny kontrast z tradycyjną atmosferą. Smukłe schody metalowe mogą być również używane jako schody oszczędzające miejsce, na przykład do spiczastych podłóg.

Ciemne lakierowane metalowe schody z zamkniętymi schodami idealnie komponują się z betonową ścianą w tle © Artem Bruk, stock.cegła suszona na słońcu.com

Typowe schody metalowe: najważniejsze rzeczy na pierwszy rzut oka

Schody stalowe lub metalowe różnią się od schodów drewnianych, betonowych czy schodów z kamienia naturalnego. Typowe właściwości, które powinieneś znać:

 • Schody metalowe są zwykle wykonane ze stali. Balustrady i poręcze mogą być wykonane z tego samego materiału, aluminium lub stali nierdzewnej, ale można je również łączyć ze szkłem, drewnem lub ceramiką.
 • Pomimo smukłej konstrukcji i wąskich profili schody metalowe są bardzo stabilne, stosunkowo lekkie i łatwe w montażu. Dlatego miłośnicy majsterkowania lubią instalować je na zewnątrz. Ważne: ponieważ stal koroduje bez obróbki, materiał powinien być poddany obróbce, na przykład ocynkowany ogniowo.
 • Schody z surowego metalu nie mają izolacji akustycznej i nie odbijają się echem podczas chodzenia po nich. Irytujące odgłosy we wnętrzu można zminimalizować za pomocą tłumiących gumowych zderzaków lub stopni wykonanych z drewna lub dywanu.
 • Podobnie jak w przypadku wszystkich klatek schodowych, typowe standardy dla schodów dotyczą również schodów metalowych, które różnią się w zależności od stanu. Dlatego zawsze sprawdzaj, jakim wytycznym podlega Twój projekt i odpowiednio dostosuj schody.
 • Stal jest ognioodporna. Dlatego schody z czystego metalu są często używane jako drabiny ewakuacyjne lub przeciwpożarowe.

Wykończenia metalowych schodów

Podobnie jak schody drewniane, schody metalowe można wykonać w wielu kształtach. Popularne są:

 • Schody proste
 • Schody ze spocznikiem
 • Schody półspiralne
 • Schody kręcone dwu czwarte
 • Spiralne schody
 • Składane schody
 • Schody oszczędzające miejsce
 • Schody zewnętrzne
 • Ucieczki pożarowe
Wykończenia schodów metalowych

Z reguły proste kształty najlepiej komponują się z trzeźwym wyglądem metalowych schodów. Ale możliwe są również zabawne balustrady, ozdobne konstrukcje lub pięknie wykonane poręcze. Oferty detaliczne zarówno.

W zależności od projektu schody metalowe można wykonać na wymiar lub kupić jako zestaw. To sprawia, że ​​mniejsze schody są szczególnie niedrogie. Poszczególne moduły są po prostu skręcane i montowane na miejscu. W zależności od lokalizacji schody metalowe stabilizowane są pionami, które mocowane są w gruncie za pomocą fundamentów. W zależności od sytuacji na budowie schody stalowe można również montować bezpośrednio na ścianie domu.

Schody skomplikowane lub często używane należy pozostawić profesjonalistom. Wykonane na zamówienie moduły są spawane w stałych jednostkach w fabryce, dzięki czemu są znacznie bardziej stabilne.

Tak zwane stopnie łezkowe zapewniają bezpieczne chodzenie po schodach zewnętrznych podczas deszczu. © ponsatorn, stock.cegła suszona na słońcu.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalistyczne schodowe
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w obsłudze schodów, porównaj oferty i zaoszczędź.

Pięknie połączone: metalowe schody i inne materiały

Schody z czystej stali lub metalu mają chłodny, prawie trzeźwy wygląd. W zależności od stylu życia jest to celowe. Ale jest inny sposób. Bardziej przytulnie robi się, gdy inne materiały połączy się z metalem.

Szczególnie elegancko i przytulnie prezentuje się połączenie drewna i stali. W takich schodach podstawa nośna jest zwykle wykonana z metalu, poręcz i stopnie mogą być wykonane z drewna i uzupełnione poręczami ze stali nierdzewnej. Atrakcyjne kontrasty powstają również w połączeniu ze szkłem. Jeśli stopnie lub balustrady są wykonane ze szkła, takie schody wyglądają na lekkie jak piórko i przewiewne. Schody mogą być również zaprojektowane jako wanny blaszane i pokryte ceramicznymi płytkami kamionkowymi. Na zewnątrz połączenie stali i naturalnego kamienia tworzy atrakcyjne kombinacje. Typowe dla metalowych schodów: Pionowe stopnie zwykle pozostają otwarte.

Spiralne schody wraz z balustradą wykonane są ze stali. Stopnie i poręcz są wykonane z drewna i nadają schodom przytulności © pixarno, stock.cegła suszona na słońcu.com

Zalety i wady schodów metalowych

 • Stabilność: W porównaniu z innymi materiałami schody metalowe mają dużą nośność, są stosunkowo lekkie i bardzo trwałe. Nawet przy długich okresach mrozu lub wielu tygodniach intensywnej ekspozycji na ciepło materiał nie odkształca się.
 • Elastyczność: Ponieważ metal może być obrabiany na różne sposoby, możliwe są liczne konstrukcje schodów.
 • Ochrona środowiska: Schody metalowe mogą być w 100% poddane recyklingowi i dlatego są materiałem szczególnie przyjaznym dla środowiska.
 • Łatwa konstrukcja: Schody metalowe są łatwe w montażu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz w porównaniu do drewna, kamienia czy betonu. W niektórych przypadkach mogą to zrobić nawet doświadczeni majsterkowicze.
 • Korzystne koszty zakupu i utrzymania: W porównaniu do innych schodów schody metalowe są tańsze i nie wymagają regularnej konserwacji ani prac pielęgnacyjnych. Ochrona powierzchni jak w przypadku drewna nie jest wymagana. Jeśli klatka schodowa robi się latami, wystarczy wymienić istniejący materiał wierzchni - na przykład drewniane stopnie. Lakier można odświeżyć.
 • Odporność na ogień: Stal jest ognioodporna i dlatego jest również wykorzystywana do budowy drabin ewakuacyjnych lub przeciwpożarowych.
 • Głośna akustyka: Gołe stalowe schody mają głośną akustykę. Nie ma to znaczenia na zewnątrz lub na poddaszu, które są używane tylko tymczasowo. Jeśli jednak główna klatka schodowa jest wykonana z gołego metalu, należy pomyśleć o wygłuszeniu. Drewniane stopnie lub dywaniki pochłaniają dźwięk, ale zmniejszają szczególny wygląd takich schodów.
 • Nie dla każdego stylu życia: Gołe metalowe schody mają fajny wygląd. Dlatego w ramach planowania sprawdź, czy stalowe schody pasują do Twojego stylu urządzania. W przeciwnym razie zalecane jest połączenie z bardziej miękkimi materiałami.
 • Nieobrobiona, podatna na korozję: Schody stalowe, które nie są ocynkowane ogniowo, mają tendencję do korozji, szczególnie na zewnątrz. Należy to wziąć pod uwagę przy zakupie.
 • Pewność: Schody zewnętrzne stalowe mogą stać się śliskie podczas wilgoci i deszczu. Gąbkowane lub antypoślizgowe arkusze profilowe zapewniają niezbędne bezpieczeństwo.
Schody metalowe: najważniejsze rzeczy na pierwszy rzut oka

Wniosek

Dzięki dopasowanym stopom, niewielkiej wadze, prostemu montażowi i dużej elastyczności, schody metalowe są popularne zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz prywatnych przestrzeni mieszkalnych. Czy to schody kręcone, podestowe czy kręcone: rodzaje konstrukcji są niemal nieograniczone i oferują możliwość realizacji indywidualnych projektów o nowoczesnym wyglądzie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here