Przypisywanie zarządzania najmem: co właściciele powinni wiedzieć ”,

Komu przydaje się zarządzanie najmem, a komu nie?

Właściciele, którzy nie mieszkają w pobliżu wynajmowanej nieruchomości i mają mało czasu, często nie mają wyboru: muszą oddać opiekę w ręce fachowców. Eksperci zalecają to samo w przypadku nieruchomości o konstrukcji budynku wymagającej intensywnej konserwacji.
Ci, którzy ufają sobie i mieszkają w pobliżu, mogą również samodzielnie przejąć zarządzanie najmem. Należy jednak poświęcić dużo czasu i dobrze zapoznać się z tematem. Emeryci i renciści są zazwyczaj uzależnieni od dochodów z najmu. Często nie stać ich na administrację zewnętrzną. Dlatego wiele osób samodzielnie zajmuje się wynajmowaną nieruchomością. Specjalne oprogramowanie może pomóc w księgowaniu kosztów operacyjnych.

Jakie są koszty właściciela??

Zależy to od różnych czynników – np. stanu nieruchomości, wielkości i liczby posiadanych lokali mieszkalnych. Z reguły im więcej mieszkań wynajmujesz, tym mniej musisz płacić za ich zarządzanie. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości (VDIV), jak to często bywa, lokalizacja ma swoją cenę: zarządzanie wynajmem w miastach powyżej 300 jest szczególnie drogie.000 mieszkańców. Oferty na wsi są stosunkowo tańsze. Ponieważ wynagrodzenie zarządzającego najmem nie podlega taryfie opłat, każdy dostawca może ustalać własne ceny. Składka wynosi zwykle od 15 do 30 euro netto miesięcznie za mieszkanie. Wynajmowane garaże i miejsca parkingowe dodatkowo płatne (od 3 do 5 euro). Ale są też firmy, które pobierają procent czynszu podstawowego. To od pięciu do sześciu procent.

Koszt zarządzania najmem zależy od różnych czynników, takich jak stan nieruchomości, wielkość i liczba lokali mieszkalnych.

Zdjęcie: iStock / Shutter2U

Zarządzanie wynajmem: jakie są zalety i wady??

Wielką zaletą zarządzania najmem jest ulga dla wynajmującego. Zlecenie firmie załatwienia wszystkiego za Ciebie oszczędza czas i stres.
Dalsze zalety zarządzania wynajmem to:

 • Nie musisz gonić za dochodami z wynajmu.
 • Jako niedoświadczony wynajmujący możesz przekazać zadania, których nie znasz.
 • Nie musisz tam być sam ani mieszkać w pobliżu wynajmowanej nieruchomości.
 • Twoi najemcy rozmawiają bezpośrednio z zarządem najmu, jeśli pojawią się problemy.
 • Zarząd wynajmu ma wiele kontaktów z rzemieślnikami i usługodawcami.
 • Zajmuje się kompletną dokumentacją we wszystkich sprawach najemców.
 • Firma zarządzająca nieruchomościami jest również zawsze na bieżąco z prawnego punktu widzenia.
 • Jeśli wystąpią błędy, kierownik wypożyczalni może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Ale są też wady, o których powinieneś wiedzieć przed podpisaniem umowy. Wady administracji zewnętrznej:

 • Koszty obsługi najmu obciążają zwrot.
 • Nie można ich przekazać najemcom.
 • Trzeba zainwestować czas i porównać oferty, żeby znaleźć dobrego zarządcę wynajmu. Są też czarne owce.
 • Zarządzanie najmem nie przejmuje wszystkich zadań. Wynajmujący musi sam opiekować się niektórymi z nich. Przykład: Obliczanie środków utrzymania.
 • Jako właściciel musisz mieć pewność, że zarządzanie nieruchomością działa dla Ciebie.
 • Z reguły nie znasz swoich najemców osobiście.

Administracja wynajmu zajmuje się kompletną dokumentacją we wszystkich sprawach najemców.

Zdjęcie: iStock / vadimguzhva

Na co musisz zwrócić uwagę jako wynajmujący??

ostrożność! Tani nie znaczy dobry - wręcz przeciwnie. Często firmy próbują przyciągnąć nowych klientów dumpingowymi cenami. Lepiej trzymaj ręce z dala od takich ofert. Bo w końcu często dochodzi do niegrzecznego przebudzenia – w postaci ukrytych dodatkowych kosztów.
Od 1. Sierpień 2018 r. obowiązuje rozporządzenie dotyczące licencjonowania zawodowego dla zarządców komercyjnych nieruchomości mieszkalnych. Oznacza to: Administrator musi złożyć wniosek o zezwolenie, zanim będzie mógł zaoferować swoje usługi. Otrzymuje to, jeśli spełnia trzy kryteria: Musi udowodnić, że jest wiarygodny. Musi wykazać się uporządkowaną sytuacją finansową. I po trzecie, powinna być objęta ubezpieczeniem OC. Jednak przepis ten nie gwarantuje, że ten dostawca jest kompetentny.

Jak rozpoznajesz dobre zarządzanie najmem??

Powinieneś raczej upewnić się, że zarządca wynajmu ma odpowiednie przeszkolenie w branży nieruchomości i najlepiej wieloletnie doświadczenie. Zapytaj o jego referencje. Być może znasz też kogoś, kto może polecić Ci konkretnego dostawcę usług? Porozmawiaj z nim o jego doświadczeniach.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj.. Know-how w zakresie nieruchomości Jak stowarzyszenia właścicieli znajdują odpowiedniego zarządcę nieruchomości Zarządcy nieruchomości zarządzają aktywami i podejmują ważne decyzje. Tutaj dowiesz się, jak społeczność właścicieli znajduje odpowiedniego managera.

Ważne: Zwróć uwagę na zakres ubezpieczenia administracji wynajmu. Zarządcy nieruchomości są prawnie zobowiązani do okazania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z tytułu szkód majątkowych. Kwota jest również precyzyjnie określona: wynosi co najmniej 500.000 euro za zdarzenie ubezpieczeniowe i 1.000.000 euro na wszystkie zdarzenia objęte ubezpieczeniem w ciągu jednego roku. Jest to bardzo ważne dla Ciebie jako właściciela. W końcu to ubezpieczenie pokrywa straty finansowe w przypadku pomyłki kierownika wynajmu.
Otrzymałeś już ofertę i nie wiesz, czy jest zgodna z prawem? W ocenie pomoże Ci aktualna lista kontrolna Niemieckiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości (VDIV). Tutaj możesz pobrać i wydrukować dokument.

Jak można rozwiązać firmę zarządzającą wynajmem??

Jeśli znalazłeś profesjonalnego menedżera wynajmu, najlepiej usiąść, zrelaksować się i położyć ręce na kolanach. Ale sprawy nie zawsze przebiegają gładko: odzyskanie kaucji za wynajem zajmuje byłym lokatorom czasem miesiące. Innym razem kierownik zapomina o umówionym spotkaniu na obejrzenie mieszkania. Jeśli skargi twoich lokatorów stają się coraz głośniejsze, powinieneś dać im zawiadomienie i rozejrzeć się za nowym zarządcą. Znajdź umowę o zarządzanie i zobacz, jakie umowy zawarłeś w odniesieniu do okresu ważności i okresów wypowiedzenia. Jeśli właśnie przegapiłeś okres wypowiedzenia, to denerwujące, ale nie ma powodu, aby chować głowę w piasek. Możliwe jest również rozwiązanie nadzwyczajne, tj. natychmiastowe – pod warunkiem, że masz uzasadnione powody, aby zakończyć współpracę (§ 626 BGB). Masz 14 dni na złożenie wypowiedzenia do administracji. Od dnia, w którym dowiedziałeś się o poważnym błędzie menedżera wynajmu. Drobne naruszenia należy najpierw ostrzec. Masz prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia tylko wtedy, gdy zdarza się to wielokrotnie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here