Wyremontuj wynajęty apartament sam”,

Samodzielny remont wynajmowanego mieszkania - to dozwolone

Mieszkanie mogłoby być takie piękne?. Jest w idealnej lokalizacji, ma doskonały rozkład, a także spełnia inne ważne kryteria, takie jak balkon i parking podziemny. Niestety stan mieszkania pozostawia wiele do życzenia. Ponieważ płytki i wykładziny łazienkowe są nieestetycznie stare i – jak niektóre inne – pilnie wymagają wymiany.

Należy przestrzegać prawa najmu © DOC RABE MEDIA, stock.cegła suszona na słońcu.com

Ale jeśli teraz z entuzjazmem ponownie wykafelkujesz łazienkę bez uprzedniego uzyskania zgody właściciela, ryzykujesz ostrzeżenie. Zwykle obejmuje to prośbę o przywrócenie pierwotnego stanu. Jeśli najemca to zignoruje, umowę najmu można nawet wypowiedzieć. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co można, a czego nie można wyremontować w wynajętym mieszkaniu.

Bez pozwolenia: drobne prace remontowe

Drobne remonty, takie jak malowanie pomieszczeń, są również nazywane naprawami kosmetycznymi. W rzeczywistości wielu najemców błędnie zakłada, że ​​muszą wykonać tę pracę, kiedy się wyprowadzą. Ale to właściwie jest odpowiedzialność wynajmującego, nawet jeśli może częściowo przenieść ten obowiązek na najemcę.

Wynajmujący powinien być jednak tym bardziej wdzięczny, jeśli najemca dobrowolnie podejmie się kosmetycznych napraw przy wprowadzaniu się do mieszkania. Ważne jest jednak, aby najemca tak naprawdę wykonywał tylko zwykłe naprawy kosmetyczne – i pod żadnym pozorem nie ma większych remontów, których wcześniej nie uzgodnił z wynajmującym.

Malowanie ściany uważane jest za naprawę kosmetyczną © Heiko Küverling, stock.cegła suszona na słońcu.com

Ale co dokładnie oznacza naprawa kosmetyczna?

Według Niemieckiego Stowarzyszenia Lokatorów naprawy kosmetyczne obejmują wszystkie normalne oznaki zużycia, które można naprawić tapetą, farbą i tynkiem.

Tapetowanie to naprawa urody © yunal1, fotolia.com

Przykłady napraw kosmetycznych:

 • Tapetowanie, malowanie lub wapnowanie ścian i sufitów
 • Malowanie lub szklenie drzwi wewnętrznych i wewnętrznej strony okien
 • Uszczelnianie gwoździ, kołków i otworów za pomocą szpachli
 • Wypełnianie drobnych pęknięć w murze, drewnie lub tynku
Wiele remontów wymaga zgody wynajmującego 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Interwencja w strukturze budynku: tylko za pozwoleniem

Powszechnie wiadomo, że ingerencje najemcy w tkankę budowlaną muszą być wcześniej zaakceptowane przez wynajmującego. Jedyne, co często nie jest do końca jasne, to co dokładnie liczy się jako ingerencja w tkankę budowlaną. Nie jest trudno znaleźć stosunkowo ogólną definicję:

Ważny: Interwencje w tkankę budowlaną to zmiany strukturalne, których nie można po prostu cofnąć. Dotyczy to w konsekwencji wszystkich nieodwracalnych, tj. nieodwracalnych interwencji lub interwencji, które można cofnąć tylko z dużym wysiłkiem.

Interwencje, takie jak usuwanie starych płytek w celu zainstalowania nowych, mogą w konsekwencji zostać ocenione jako uszkodzenie tkaniny budowlanej. I to nawet jeśli najemca jest przekonany, że jest to środek, który zaowocuje wzrostem wartości nieruchomości.

Usuwanie starych płytek nie jest naprawą kosmetyczną © matteozin, fotolia.com

Dobry przykład w odniesieniu do rozgraniczenia tego, co liczy się jako zmiany konstrukcyjne wymagające zatwierdzenia, a co nie: Wymiana luźno ułożonej wykładziny nie stanowi ingerencji w tkankę budowlaną. Inaczej wygląda, gdy wykładzina jest mocno przyklejona do podłoża. Do usunięcia tego dywanu wymagana jest zgoda wynajmującego.

Najemca nie może po prostu usunąć każdego dywanu

Nawet gwóźdź wbity w ścianę nie ingeruje w konstrukcję budynku. Z jednej strony gwóźdź można łatwo usunąć, a dziurę w ścianie szybko zamknąć. Z drugiej strony taki środek jest częścią normalnego użytkowania mieszkaniowego. W końcu każdy powinien mieć możliwość powieszenia półki lub obrazu.

Wniosek: Niedozwolone są tylko działania, które można szybko i łatwo cofnąć w celu przywrócenia mieszkania do pierwotnego stanu.

Jasno pomaluj wynajmowane mieszkanie?

Przede wszystkim: ściany, sufity, a także drzwi oraz okna i kaloryfery w wynajmowanych mieszkaniach można pomalować dokładnie tak, jak lubi najemca. A jeśli woli jasne, neonowe kolory, to też może ich użyć. Ważne jest tylko, aby rzucające się w oczy kolory zostały zastąpione neutralnymi kolorami, gdy się wyprowadzasz. Co ciekawe: wynajmujący nie ma prawa zlecić pomalowania mieszkania na biało.

Co możesz zrobić jako najemca podczas remontu

Wynajmujący musi zaakceptować neutralne kolory, takie jak jasny beż i jasnoszary. Z drugiej strony jest to trudniejsze przy subtelnych odcieniach, takich jak liliowy. Bo nie są one na tyle neutralne, by trafić w gusta wszystkich potencjalnych najemców. Dlatego wynajmujący nie musi akceptować takich odcieni.

Pomaluj tapetę w kolorze © Florian Kunde, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli w okresie wynajmu pomalowałeś ściany i sufity na mocny kolor, upewnij się, że podczas wyprowadzki zostaną one zamalowane tylko farbami ściennymi o klasie krycia 1. Ma najlepsze krycie i może niezawodnie pokryć nawet najciemniejsze kolory.

Samodzielny remont mieszkania na wynajem - pomocne wskazówki

Rozważanie samodzielnego remontu wynajmowanego mieszkania zwykle rodzi wiele pytań. Oto kilka pomocnych wskazówek, które mogą dostarczyć cennych odpowiedzi:

 • Przede wszystkim mniej napiwku, a więcej zalecenia, ale ważne: każdy, kto ogólnie omawia z wynajmującym każdy środek, jest zawsze po bezpiecznej stronie. Ponadto zadawanie wiarygodnych pytań może pomóc wzmocnić dobre relacje najemca-właściciel. Ważne: Każde zezwolenie powinno być dostępne dla najemcy na piśmie - nawet jeśli to tylko krótka wiadomość od wynajmującego przez e-mail.
 • Jeśli nie chcesz pytać właściciela o drobne ingerencje w materiał budowlany, takie jak wiercenie otworów: Za pomocą odpowiedniego kleju montażowego lub kleju dwuskładnikowego, lusterek itp. Można przymocować przeciwwybuchowo - całkowicie bez zgody.
 • Czego wielu nie wie: generalnie dozwolone jest wciąganie płyt kartonowo-gipsowych! Więc jeśli chcesz dzielić pokój lub zainstalować garderobę, możesz to zrobić za pomocą metalowych stojaków i płyt gipsowo-kartonowych. Musisz tylko upewnić się, że płyta gipsowo-kartonowa nie powoduje problemów z wentylacją. Ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia wilgoci w mieszkaniu, a tym samym oczywiście do problemów z właścicielem.
 • Jeśli w ogóle nie podoba Ci się staromodna lub zniszczona podłoga, ale właściciel nie chce jej wymieniać: Dzięki laminatowi na klik (i parkietowi na klik) nową podłogę można ułożyć w mgnieniu oka i bez zgody. Ponieważ taka wykładzina podłogowa nie jest połączona z warstwą podkładową, deski można szybko i bez pozostawiania śladów usunąć podczas wyprowadzania.
 • Właściciel odmawia wymiany starych drzwi do pokoju? Stare drzwi można wizualnie ulepszyć za pomocą nowych klamek. Podczas wyciągania nowe uchwyty można również łatwo zdemontować, a stare szybko ponownie zamocować.
 • Kiedy najemca się wyprowadza, właściciele często twierdzą, że pewne prace budowlane zostały przeprowadzone bez pozwolenia lub że powstała szkoda, za którą odpowiedzialny jest poprzednik najemcy. Wynajmujący zwykle liczy na wypłatę odszkodowania. Kto wprowadzi się na Protokół przekazania wraz z dokumentacją fotograficzną istnieje, unika takich niepotrzebnych problemów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here