Mikroapartamenty jako lokata kapitału: dlaczego warto ”,

Wszędzie tam, gdzie jest mało przestrzeni życiowej i drogie, mieszkania jednopokojowe pokazują wyjście z kłopotów. Oferują noclegi w umiarkowanych cenach w atrakcyjnych lokalizacjach. „Mieszkanie w dużych miastach stało się tak drogie, że coraz więcej najemców poszukuje mniejszych, tańszych powierzchni” – mówi Michael Voigtländer, ekonomista ds. nieruchomości w Instytucie Gospodarki Niemieckiej w Kolonii. W samym Monachium jest 7.500 poszukiwaczy mieszkań na liście oczekujących. Wysoki popyt powoduje eksplozję cen najmu. W Monachium proste mieszkanie studenckie kosztuje średnio 615 euro miesięcznie, w Berlinie 407 euro. Studenci z Lipska nadal płacą 316 euro za 30 metrów kwadratowych.
Ale nie tylko wielu studentów poszukuje specjalnie mikroapartamentów. Coraz więcej emerytów i osób dojeżdżających do pracy z umowami o pracę na czas określony dowiaduje się również o małych mieszkaniach. Dla tych drugich ciekawe jako drugi dom w miejscu pracy są mikroapartamenty, które są już w pełni wyposażone i przez to powodują mało pracy. Ale nawet profesjonaliści, którzy od czasu do czasu muszą podróżować dla firmy, rezerwują coraz więcej mikroapartamentów, które są również wynajmowane np. przez Airbnb. Jest to zwykle tańsze niż hotel, ale zapewnia prawie taki sam poziom komfortu.
 

Coraz więcej osób, które muszą podróżować w celach biznesowych, rezerwuje mikroapartamenty.

Zdjęcie: iStock / Ivanko_Brnjakovic

Mikroapartamenty jako lokata kapitału

Mikroapartamenty to intratna inwestycja. Inwestorzy chętnie je zdobywają, czy to w Berlinie, Frankfurcie czy Ingolstadt. Małe nieruchomości są odpowiednie dla prywatnych inwestorów, którzy szukają bezpiecznej inwestycji, ale dla których klasyczne trzypokojowe mieszkanie jest za drogie. Perspektywy solidnego wypożyczenia Mini-Butze na dłuższą metę są dobre. Mikroapartamenty generalnie oferują wiele korzyści dla inwestora. Na przykład kwota inwestycji dla mikromieszkań jest niższa niż w przypadku innych nieruchomości. Ale wysoki popyt zapewnia również bezpieczny dodatkowy dochód z wynajmu w dłuższej perspektywie.
Ponadto małe mieszkania są opłacalną inwestycją, ponieważ dochody z wynajmu i rentowność wynajmu są znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnych nowych mieszkań. W zależności od lokalizacji dochód z najmu na metr kwadratowy jest o około 50 do 80 procent wyższy niż porównywalne czynsze lokalne. Ponadto możesz częściej podnosić ceny wynajmu, ponieważ okresy wynajmu są znacznie krótsze niż w przypadku innych nieruchomości.
Dobrze wiedzieć: Jeśli mikromieszkanie jest umeblowane lub częściowo umeblowane i jest wynajmowane na czas określony, nie obowiązuje ani wskaźnik czynszu, ani hamulec czynszowy. Decydując się na zakup mikroapartamentu, w zależności od lokalizacji i wyposażenia, trzeba zapłacić około 150.000 do 300.Policz 000 EUR. Każdy remontujący mieszkanie w sposób energooszczędny może liczyć na tanie pożyczki i dotacje inwestycyjne od KfW.

Jeśli mikromieszkanie jest umeblowane i wynajmowane tylko na czas określony, nie obowiązuje ani wskaźnik czynszu, ani hamulec czynszowy.

Fot. iStock / Katarzyna Bialasiewicz

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przy zakupie mikromieszkania należy wziąć pod uwagę następujący dziesięciopunktowy plan:
 

1. Użyj kapitału

Jeśli chcesz kupić nieruchomość, zawsze upewnij się, że możesz zapłacić za jej dużą część kapitałem własnym. Pieniądze są nie tylko dobrze zainwestowane – bank wynagradza również wysoki udział kapitałów własnymi korzystniejszymi warunkami kredytowymi.
 

2. Planuj w buforach pieniężnych

Jako właściciel mieszkania powinieneś zawsze odłożyć trochę pieniędzy na pokrycie napraw lub innych dopłat. Odłóż około 20 procent całkowitej inwestycji na utrzymanie aktywów.
 

3. Lokalizacja mieszkania

Najlepszym sposobem na wynajem mieszkania jest centrum dużego miasta. Jeśli jednak nie masz wcześniejszego doświadczenia jako wynajmujący, upewnij się, że mieszkanie nie jest zbyt daleko od miejsca zamieszkania. Oszczędza to nie tylko koszty podróży przy zmianie lokatorów, ale także umożliwia lepszą ocenę lokalnego rynku mieszkaniowego.
 

4. Połączenie z siecią transportu publicznego

Ponieważ wiele osób w dużych miastach rezygnuje z samochodu, ich mikromieszkanie powinno znajdować się blisko komunikacji miejskiej. Jeśli chcesz wynajmować głównie osobom dojeżdżającym do pracy i ludziom biznesowym, powinieneś również zapewnić miejsce parkingowe, ponieważ często przyjeżdżają one samochodem.

Wiele osób w mieście nie posiada samochodu. Dlatego też mikromieszkanie powinno być łatwo dostępne autobusem lub pociągiem.

Zdjęcie: iStock / Dusanpetkovic

5. Oblicz rentowność najmu

W każdym razie dokładnie oblicz zwrot z najmu. Firmy i firmy z branży nieruchomości często obiecują zwrot nawet do ośmiu procent rocznie za mikromieszkania. Obowiązuje tu zasada: wysoki zwrot oznacza wysokie ryzyko. Więc dobrze się przyjrzyj i dobrze zastanów się nad zakupem.
 

6. Stan budynku

Czy jest to stary budynek, który od dawna wymaga renowacji, czy nowy budynek zgodny z rozporządzeniem w sprawie oszczędzania energii?? Naprawy lub inne uszkodzenia mogą szybko wystąpić w starych budynkach. Ponadto koszty dodatkowe są zwykle wyższe – co z kolei obniża osiągalny dochód z najmu.  
 

7th. Pieniądze domowe

W większości przypadków miesięczne zaliczki wpłacane są przez właściciela do zarządcy osiedla. Wyjaśnij, czy i ile pieniędzy musisz zapłacić za dom.
 

ósmy. Infrastruktura

Oprócz połączenia z siecią transportu publicznego należy również zwrócić uwagę na to, jakie instytucje publiczne i prywatne znajdują się na miejscu. Na przykład, jak daleko jest uniwersytet, gdzie są sklepy, a gdzie administracja publiczna??
 

9. Zobacz protokół ze spotkania właścicieli

Zapytaj o najnowsze protokoły ze spotkania właścicieli. Wtedy wiesz, jakie działania są planowane w najbliższej przyszłości i jakie koszty możesz ponieść.
 

10. Rozwój populacji

Lepiej zainwestować w mieszkanie w popularnej dzielnicy lub w dzielnicy, która dopiero staje się modna - kiedyś dzielnica buntownicza, teraz witana również przez młode rodziny i studentów. Trzeba też pilnować gentryfikacji w niektórych miastach i inwestować we właściwym czasie.

Mikroapartamenty: sprzęt i dostawcy

Obecnie istnieją różni dostawcy, tacy jak "GBI", "My Apart" czy "Campus Viva", którzy oferują mikroapartamenty dla różnych potrzeb w najważniejszych miastach w Niemczech. Z reguły małe apartamenty wyposażone są w aneks kuchenny i łazienkę. Stolik służy do jedzenia i pracy, a w kącie jest łóżko - podstawowe rzeczy, a jednak wystarczające. Dostawca GBI oferuje trzy różne rozmiary ze swoimi „inteligentnymi” i dlatego jest idealny dla osób podróżujących służbowo lub osób, które wciąż szukają stałego miejsca pobytu.

Model

Studio

Studio XL

Apartament

Cena £

Od 61, - euro / noc

Od 73 euro / noc

Od 93, -Euro / noc

Dostawca "ipartment" ma również różne oferty do wyboru i jest obecnie reprezentowany w siedmiu niemieckich miastach. Od małych pokoi o powierzchni 20 metrów kwadratowych po mieszkanie o powierzchni 100 metrów kwadratowych, każdy znajdzie coś dla siebie.
W przypadku mikroapartamentów w Kolonii obowiązują następujące ceny:

Model

XS

S

M

L

Cena £

Od 1.190 euro / miesiąc

Od 1.390 euro / miesiąc

Od 1.590 euro / miesiąc

Od 1.890 euro / miesiąc

"Campus Viva" koncentruje się na mikroapartamentach dla studentów w Monachium, Berlinie, Heidelbergu i Bremie. Oprócz mieszkań prawie wszystkie budynki oferują pomieszczenia ogólnodostępne i pokoje, salę fitness, pralnię oraz taras dla mieszkańców.
Mikroapartamenty są dużo przyjemniejsze dla studentów, ponieważ nie muszą o wszystko dbać sami. Zwykle jest już dostęp do internetu; serwis dozorcy pomaga w problemach technicznych, a czasem jest nawet serwis rowerowy. Dużą zaletą jest jednak to, że nie musisz dzielić kuchni i łazienki z nikim. To pozwala uniknąć konfliktu.

Miasto

Monachium

Berlin

Heidelberg

Brema

Cena £

Od 550 euro / miesiąc

Od 470 euro / miesiąc

Od 425 euro / miesiąc

Od 370 euro / miesiąc

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here