Roztocza w łóżku: 10 najlepszych wskazówek ”,

Przeciętne łóżko może pomieścić do 1,5 miliona roztoczy Stephen Pretlove – profesor i ekspert ds. mieszkalnictwa na Kingston University w Londynie

Nie widać roztoczy w łóżku: mikroskopijne roztocza kurzu domowego mają tylko około 0,1 milimetra i nie można ich zobaczyć gołym okiem. Jest to również błędne przekonanie, że można znaleźć roztocza w łóżku poprzez ukąszenia roztoczy na ciele. Roztocza kurzu domowego, które są odpowiedzialne za alergię na kurz domowy, nie gryzą, a jedynie żywią się odpadłymi płatkami skóry. Z kolei ukąszenia roztoczy są spowodowane na przykład przez roztocza grobowego lub roztocza swędzącego.
Skąd wiesz, że masz problem z roztoczami w łóżku?? Jednym ze sposobów pomiaru stężenia roztoczy w łóżku jest użycie tzw. testów alergicznych na roztocza kurzu domowego, które można kupić w aptece. Innymi objawami wskazującymi na dużą liczbę roztoczy w łóżku są reakcje alergiczne alergii na roztocza kurzu domowego, których objawy opisano bardziej szczegółowo w następnym rozdziale.

Przy okazji: roztocza żyją nie tylko w łóżku

Roztocza nie tylko błąkają się między materacem a poduszką w łóżku: można je znaleźć wszędzie w zamkniętych pokojach. Największą koncentrację roztoczy zmierzono w transporcie publicznym, tj. w autobusach i pociągach.

Czy roztocza są niebezpieczne w łóżku??

Możliwe zagrożenie dla ludzi: wdychanie alergenów wytwarzanych przez roztocza kurzu domowego podczas snu, co ostatecznie wyzwala reakcję alergiczną. Roztocza w łóżku są zatem niebezpieczne dla Ciebie tylko wtedy, gdy cierpisz na alergię na roztocza domowe. Roztocza mogą następnie wywołać na przykład ataki astmy.
Objawy alergii na roztocza kurzu domowego są podobne do objawów przeziębienia: kaszel, kichanie i bóle głowy nękają alergików, na których liczy się co dziesiąty w Niemczech. Ten rodzaj alergii jest tak samo rozpowszechniony jak alergia na pyłki. Mogą również wystąpić reakcje skórne, w skrajnych przypadkach nawet duszność. Dla osób dotkniętych roztoczem w łóżku może być prawdziwym niebezpieczeństwem. Test alergiczny może być również użyty do ustalenia, czy występuje alergia na kurz domowy.

W łóżku może igrać nawet 1,5 miliona roztoczy.

Zdjęcie: Shutterstock / Juan Gaertner

Ale nawet jeśli nie cierpisz na alergię na roztocza kurzu domowego: w jakiś sposób myśl o nawet 1,5 miliona roztoczy w łóżku nie jest dokładnie tym, czego chcesz dla spokojnego snu. Poniżej wyjaśnimy, co możesz zrobić przeciwko roztoczom w pościeli i pościeli oraz jak możesz im zapobiegać.
 

Przy okazji: odchody roztoczy w kurzu domowym powodują alergie

Potencjał alergizujący pochodzi z wydzielin roztoczy w łóżku, które gromadzą się w kurzu domowym. W miesiącach od maja do października małe szkodniki rozmnażają się pilnie. Wtedy koncentracja odchodów roztoczy również osiąga najwyższy poziom. Dlatego ekspozycja na alergeny jest największa jesienią.

Jak pozbyć się roztoczy w łóżku??

Poniżej zebraliśmy dla Ciebie pięć najlepszych wskazówek przeciwko roztoczom w łóżku.
 

 • Wskazówka 1: nie czyść łóżka zbyt uporządkowanego
  Roztocza kurzu domowego czują się znacznie bardziej komfortowo w ładnie zaścielonych łóżkach niż w bałaganie nieposłanych narzut. Dlatego motto brzmi: nie czyść łóżka zbyt schludnie, po prostu złóż kołdrę. Dzięki temu materac i spód górnej połowy koca wyschną. Jest to nawet poparte naukowo – grupa badawcza specjalistów ds. mieszkalnictwa z londyńskiego Kingston University odkryła, że ​​roztocza nie mogą przetrwać w suchym środowisku niezaścielonego łóżka. Z drugiej strony pod schludnie ułożoną kołdrą wilgoć, która nagromadziła się w nocy, nie wysycha wystarczająco: sen dla roztoczy w łóżku!

Celowe zaburzenie: kołdrę najlepiej po prostu zostawić lub odwrócić jeden raz. Roztocza w łóżku wcale tego nie lubią.

Zdjęcie: iStock / Guilherme Ruiz
 • Wskazówka 2: zmniejsz wilgotność w sypialni
  Powodem jest to, że roztocza mogą przetrwać tylko wtedy, gdy mogą wchłonąć wodę z powietrza w pomieszczeniu. I robią to z małymi gruczołami, które znajdują się na zewnątrz ich ciała. Dlatego wskazane jest utrzymywanie niskiej wilgotności w sypialni. Możesz to zrobić np. z osuszaczem w sypialni.
   
 • Wskazówka 3: regularnie wietrz sypialnię
  Jak słyszeliśmy, roztocza czują się wyjątkowo komfortowo w łóżku, gdy jest wilgotno i ciepło. Możesz temu przeciwdziałać, regularnie wietrząc sypialnię – najlepiej zaraz po wstaniu. Od czasu do czasu można również wystawić pościel lub nawet cały materac na świeże powietrze na kilka godzin.
   
 • Wskazówka 4: Regularnie i prawidłowo pierz pościel
  Przeciw roztoczom w łóżku pomaga również regularne pranie pościeli, tj. co dwa tygodnie - przez co najmniej godzinę i w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Roztocza nie wytrzymują wysokich temperatur. Ale bardzo niskie temperatury są również problemem dla roztoczy w łóżku. Alternatywnie, zimą można wystawić materac i pościel na zewnątrz.
   
 • Wskazówka 5: Specjalna pościel przeciwko roztoczom w łóżku
  Szczególnie gęste pokrowce na materacach, tak zwane „obudowy”, mogą pomóc w zmniejszeniu potencjału alergizującego w sypialni. Odporna na cząstki, plastikowa osłona chroniąca przed roztoczami, chroni przed roztoczami i odchodami roztoczy w materacu, poduszce i poszwy na kołdrę i zapewnia, że ​​nie wejdziesz w kontakt z roztoczami w łóżku. Jeśli roztocza są już w łóżku, nie pozbędziesz się ich, ale dzięki nowej pościeli możesz zapobiegać roztoczom - a pościel dla alergików zdecydowanie pomaga w walce z alergią na roztocza.
Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego na pyłki, pleśń, kurz: Wskazówki dotyczące życia dla alergików Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Zwalczanie pluskiew domowych: Jak pozbyć się nieproszonych gości Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Zwalczanie karaluchów: Jak pozbyć się robactwa

Dodatkowe wskazówki dotyczące roztoczy w łóżku dla alergików

Roztocza w łóżku są szczególnie dużym problemem dla alergików. Poniższe wskazówki pomogą:
 

 • Wskazówka 1: Odkurz odchody roztoczy z łóżka
  To nie same roztocza w łóżku, ale ich odchody wywołują alergię na roztocza. Gromadzi się on w kurzu domowym i wchłaniamy go podczas oddychania. Cóż więc może być bardziej oczywistego niż odkurzanie domowego kurzu, w tym odchodów roztoczy, z materaca i podłogi?? Możesz użyć do tego specjalnych systemów filtrujących do odkurzaczy, ale możesz też zredukować kurz domowy za pomocą zwykłego odkurzacza.
   
 • Wskazówka 2: usuń łapacz kurzu z sypialni
  Im mniej możliwości osiadania kurzu domowego na powierzchniach, tym lepiej dla Ciebie jako alergika. W sypialni ważne jest więc usunięcie łapacza kurzu – dotyczy to również dywanów i zasłon. Pozytywny efekt uboczny: generalnie trzeba mniej sprzątać, ponieważ mniej przedmiotów się zakurza.
   
 • Wskazówka 3: zmniejsz kurz domowy za pomocą oczyszczacza powietrza
  Istnieją specjalne oczyszczacze powietrza, które usuwają kurz z powietrza, a tym samym zapobiegają alergiom. Często pomagają również w przypadku roztoczy w łóżku. Jednak urządzenia są bezsilne wobec kurzu, który już osiadł w sypialni. Regularne odkurzanie i prawidłowe czyszczenie nie stają się zbyteczne.
   
 • Wskazówka 4: Leki przeciw alergii na roztocza
  Podobnie jak w przypadku innych alergii, alergie na kurz domowy można leczyć lekami. Nie zmniejsza to liczby roztoczy w łóżku, ale będziesz mniej cierpieć z powodu alergii na roztocza kurzu domowego.
   
 • Wskazówka 5: Odczulanie na alergię na roztocza
  Można również zakwestionować tak zwane odczulanie. W dłuższej perspektywie organizm przyzwyczaja się do substancji wywołujących alergię. W ten sposób pacjenci mogą opanować objawy alergii wywołane przez roztocza w łóżku.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here