Minimalizm: po prostu żyj i żyj ”,

Kolejną zaletą posiadania małej ilości mebli i otwartych przestrzeni jest to, że wszystko można posprzątać i wyczyścić znacznie szybciej.

Zdjęcie: Johanna Misfeldt / Knesebeck Verlag

Powody minimalizmu 

Osoby, które stawiają na minimalizm, mają bardzo różne motywacje. Niektórzy chcą czystego, schludnego mieszkania, które jest łatwe do nadzorowania, inni chcą żyć w zgodzie z naturą i jak najbardziej oszczędzać zasoby.
Każdy, kto próbował posprzątać swoje mieszkanie, wie, że wszystkie początki są trudne – ale nie chodzi tylko o odpuszczanie, ale także o docenienie poszczególnych przedmiotów, które sprawiają nam radość na co dzień.

Minimalizm dla początkujących: 4 wskazówki dotyczące porządkowania

Pierwszym krokiem w minimalistycznym życiu jest rozstanie się z rzeczami, które są w szufladach lub półkach i nie są już do niczego. Aby ułatwić Ci sprzątanie, znajdziesz tutaj różne metody.
 

1. Metoda KonMari

Książka „Magiczne czyszczenie” Marie Kondo wzbudziła światowy entuzjazm. Autor wyjaśnia, że ​​sprzątanie jest tak naprawdę bardzo łatwe. Pozbądź się wszystkich rzeczy, które albo są zepsute, które nie są już kompletne, których nie lubiłeś od dawna, albo których okazja już dawno minęła. „Wielu ludzi żyje w środowisku pełnym„jakoś-jeszcze-potrzebuję”: Uświadom sobie, ile z tych „jakoś-rzeczy nadal masz”. Zachowaj tylko to, co sprawia, że ​​jesteś naprawdę szczęśliwy. „Ważne jest, aby wziąć sprawy w swoje ręce. Szybki rzut oka często nie wystarcza do prawidłowej oceny.
Zdaniem eksperta należy również zwrócić uwagę na poprawną kolejność: Najpierw zadbaj o minimalizm w szafie, potem książki (tu przeczytaj, jak sprzedawać, podarować lub oddać książki), potem dokumenty, drobiazgi i na końcu pamiątki. W ten sposób przechodzisz od łatwej kategorii do rzeczy, z którymi trudno się rozstać.

Swoją metodą KonMari Marie Kondo wywołała prawdziwą euforię sprzątania na całym świecie.

Zdjęcie: KonMari Media, Inc.

2. Zasada jednego roku

Wszystkie przedmioty, których nie używałeś przez rok, można uporządkować bezpośrednio, ponieważ prawdopodobieństwo, że nadal możesz ich potrzebować, jest bardzo małe.
 

3. Zasada 20-20

Posortuj tanie przedmioty, które można wymienić w 20 minut i za mniej niż 20 euro. To uwalnia Cię od wielu niepotrzebnych drobiazgów.
 

4. Zasada 80-20

Z reguły używamy tylko 20 procent naszych rzeczy przez 80 procent naszego czasu. Więc wszystkie przedmioty, których nie używasz regularnie, powinny zostać posortowane.

Pozbądź się zepsutych rzeczy – we właściwy sposób Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Usuwanie odpadów elektronicznych: tak to działa Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Żółty kosz: co jest dozwolone, a co nie? Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Niebieski pojemnik: Nie można włożyć całego papieru!

Minimalizm: po uporządkowaniu przychodzi porządkowanie

Po uporządkowaniu wszystkich niepotrzebnych przedmiotów znacznie łatwiej jest również utrzymać porządek. Upewnij się, że każdy przedmiot ma stałe miejsce, w którym jest zawsze odkładany, dzięki czemu zawsze można go znaleźć. Zapobiega to bałaganowi i tracisz orientację.
Poświęć także dziesięć minut dziennie na sprzątanie domu. Na przykład może to być zawsze zaraz po pracy. W tym czasie pozbądź się wszystkiego, co nagromadziło się w ciągu dnia i nie rozpraszaj się. Posortuj ubrania, które piętrzą się w sypialni, przygotuj kuchnię i posortuj ważne przesyłki reklamowe. Wszystko, co można zrobić w ciągu trzech minut, należy zająć się bezpośrednio i nie opóźniać. Zaleta: w ogóle nie ma bałaganu i możesz cieszyć się wieczorem w schludnym mieszkaniu. Więcej wskazówek dotyczących sprzątania znajdziesz tutaj.

Ubrania kumulują się przez lata, a mimo to zazwyczaj wybierasz ten sam strój. Więc po prostu zachowaj swoje ulubione elementy i uporządkuj wszystko inne.

Zdjęcie: Andrea Augustin / Knesebeck Verlag

Pamiętaj też o regularnym usuwaniu urządzeń cyfrowych. Usuń stare dane, których na pewno już nie potrzebujesz i oddziel się od zdjęć, na które i tak już nie będziesz patrzeć. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, możesz zrezygnować z otrzymywania broszur reklamowych. Oszczędza to cotygodniowego porządkowania, a także ma pozytywny wpływ na nasze środowisko.  

Umeblowanie w minimalizmie

Minimalistycznie urządzone mieszkanie powinno emanować spokojem, a przede wszystkim sprawiać wrażenie klarownego. Minimalizm we własnych czterech ścianach to jednak kwestia gustu, ponieważ dla wielu pozornie puste pokoje mogą szybko wydawać się zbyt zimne i ponure. Dlatego tym ważniejsze jest umiejętne posługiwanie się kolorami, materiałami i kształtami.
 

  • Minimalistyczne meble

Minimalistyczne meble mają przede wszystkim wyraźne linie i są utrzymane w jasnych kolorach. Dzięki temu nadają się do małych pomieszczeń, przez co wydają się większe. Przede wszystkim upewnij się, że używasz wysokiej jakości materiałów, ponieważ jakość jest ważniejsza niż ilość.

Co powiesz na własny stół?? Bądź kreatywny!

Zdjęcie: Marlen Müller / Knesebeck Verlag
  • Jasne, naturalne kolory

Popularny wygląd Scandi jest bardzo zbliżony do minimalistycznego wnętrza. Ważne jest tutaj zastosowanie stonowanych kolorów, takich jak biel, szarość, pastelowe tonacje oraz indywidualne akcenty w czerni. Jako materiały nadają się lekkie drewno, beton i metal.

  • Wolna podłoga i wolne ściany

Aby minimalizm przeniósł się do twoich czterech ścian, powinieneś upewnić się, że podłoga jest wolna i że żadne dywaniki ani dywany nie zakłócają wizualnie przestrzeni. To samo dotyczy ścian: z minimalizmem najczęściej rezygnujesz z obrazów, dzieł sztuki lub plakatów i pozwalasz, aby jasne ściany pracowały dla Ciebie. Ci, którzy nie mogą obejść się bez dekoracji ściennych, mają również możliwość wystawienia pojedynczego zdjęcia jako przyciągającego wzrok.
 

  • Akcesoria

Swobodne powierzchnie są niezbędne do minimalistycznego życia. Nie umieszczaj różnych elementów dekoracyjnych na komodzie i generalnie rezygnuj ze wszystkich przedmiotów dekoracyjnych, takich jak rzeźby, wazony lub pamiątki z wakacji. Do pustki na pierwszy rzut oka trzeba się przyzwyczaić, ale ma też tę zaletę, że odkurzanie i czyszczenie jest dużo łatwiejsze i szybsze.

Pozbądź się akcesoriów i dzieł sztuki. Niech wolne powierzchnie działają.

Zdjęcie: living4media / Claessens, Bieke
  • Minimalizm w przedszkolu

Jeśli dziecko jest w drodze, przyszli rodzice często odczuwają niepowstrzymaną ochotę na konsumpcję - w końcu małemu stworzeniu nie powinno zabraknąć niczego. Niemowlę na początek życia nie potrzebuje wiele – wręcz przeciwnie, szybko przytłaczają go wszystkie bodźce środowiskowe. Postaraj się ograniczyć chęć na coś nowego i raczej zastosuj taktyczne podejście: kup odzież używaną, wybierz zrównoważoną pielęgnację i dostarczaj produkty oraz znajdź miejsce do spania. Wszystko inne tylko cię rozprasza w ciągu pierwszych kilku tygodni. Z wiekiem trudno uniknąć kupowania zabawek – ale nie przesadzaj. Dzieci są znacznie bardziej kreatywne, gdy mają kilka prostych zabawek i udają się z nimi w wyimaginowane podróże. Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Projektowanie pokoju dziecięcego: Wskazówki dotyczące planowania dostosowanego do wieku.

Na początek noworodek nie potrzebuje wiele. Więc zdobądź tylko najważniejsze rzeczy.

Zdjęcie: living4media / Claessens, Bieke
  • Rośliny doniczkowe jako ozdobna alternatywa

Żywe rośliny doniczkowe sprawiają, że Twój dom nie wygląda zbyt goło. Oprócz ziół kuchennych, takich jak bazylia lub szczypiorek, nadaje się również aloes lub konopie siewne i bluszcz zimozielony. Oprócz produkcji tlenu, niektóre rośliny potrafią również filtrować z powietrza chemikalia i zanieczyszczenia takie jak benzen czy formaldehyd - rośliny te poprawiają klimat w pomieszczeniach, a także poprawiają nastrój mieszkańców.

Możesz być także zainteresowany Wiedza o roślinach Echeveria: Rośliny domowe dla pracoholików i estetów Wiedza o roślinach Pielęgnacja roślin domowych: 7 mitów – a co jest słuszne Projektowanie ogrodu Prawidłowo używaj dużych roślin domowych

Minimalistyczne życie w maleńkim domu

Minimalizm i trend malutkich domów napędzają się nawzajem. Mini domy są ograniczone do niezbędnych rzeczy, a jednocześnie mają wszystko, czego potrzebujesz do życia. Niezależnie od tego, czy samodzielnie przekształcasz przyczepę budowlaną, czy kupujesz mały dom od producenta prefabrykatów: oba są niedrogie i mają tę zaletę, że kompaktowe domy można łatwo zabrać ze sobą podczas przeprowadzki.
Ogólnie rzecz biorąc, na powierzchni mieszkalnej o powierzchni 20 metrów kwadratowych nie ma zbyt wiele miejsca na niepotrzebne rzeczy. Musisz więc od samego początku decydować o naprawdę ważnych rzeczach i oczyścić swoje życie od podstaw. Oprócz mniejszego śladu ekologicznego mieszkanie w małym domu ma również inne zalety: Ci, którzy muszą wydawać na dom mniej pieniędzy i ogólnie konsumować mniej rzeczy, mają wreszcie swobodę realizacji długo cenionych marzeń i wykonywania ekscytujących czynności.

Minimalizm i majsterkowanie

Projekty typu „zrób to sam” są również mile widziane wśród minimalistów. W szczególności upcykling umożliwia zbudowanie zupełnie nowego projektu ze starego, pozornie bezużytecznego przedmiotu. Oszczędza to nie tylko pieniądze, ale także odpady opakowaniowe i trasy transportowe. 
Wskazówka: Udostępnianie niektórych przedmiotów kilku osobom może być również przydatne w minimalistycznym życiu.

Żyj po prostu: przewodnik po minimalistycznym stylu życia

„Simply live” Liny Jachmann, Knesebeck Verlag, cena około 25 euro.

Zdjęcie: Marlen Müller / Knesebeck Verlag

„Simply live” autorstwa Liny Jachmann to przewodnik dla każdego, kto chce zmierzyć się z minimalistycznym stylem życia. Autorka daje czytelnikowi wskazówki i przedstawia osoby, dla których minimalizm stał się centrum swojego życia. Dzięki pięknym zdjęciom i przepisom do naśladowania wyjaśnia, w jaki sposób można wdrożyć minimalistyczny sposób myślenia we wszystkich dziedzinach życia – od kuchni po garderobę – i znaleźć satysfakcję z kilku rzeczy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here