Samochody elektryczne zamieniają Twój dom w stację benzynową”,

Swiss Post już zaczął przestawiać się na elektryczne pojazdy dostawcze. Inni gracze w ruchu miejskim idą w ich ślady. Asortyment produktów branży motoryzacyjnej obejmuje obecnie kilkadziesiąt pojazdów elektrycznych. A zasięgi rosną: według producenta Ampera-e Opla powinna przejechać ponad 500 kilometrów bez przeładowywania. Samochód elektryczny jako drugi samochód jest już konkurencyjny, gdyby nie wysoka cena akumulatorów. Z drugiej strony, same koszty eksploatacyjne na kilometr są znacznie niższe niż w przypadku pojazdu z silnikiem spalinowym. Wynika to również z faktu, że samochód elektryczny ma znacznie mniej elementów wymagających intensywnej konserwacji. Silnik jest prosty, skrzynia biegów nie jest konieczna, rura wydechowa i pompa wtryskowa są zbędne. To znacznie upraszcza konserwację.
 

Uruchom galerię zdjęć 12 Pokaż wszystko

i3 od BMW: Samochód elektryczny monachijskiej firmy jest pionierem na rynku niemieckim i na życzenie dostarczany jest z umową na naturalną energię elektryczną
Maks. Zasięg: około. 300 km *
Cena: od 37.550 euro *
*wg producenta

Zdjęcie: producent

mi.Idź życie: Wreszcie niedrogi samochód elektryczny – i to również z Niemiec. Jednak nie stoi za nim żaden duży niemiecki producent samochodów, a startup z Aachen. Produkcja seryjna od 2018 roku
Maks. Zasięg: około. 104 km *
Cena: od 15.900 euro *
* Informacje o producencie

Zdjęcie: producent

ID Buzz Bulli z Volkswagena: Tradycja i nowoczesność powinny łączyć w kultowej elektrycznej wersji VW Bulli. Pierwszy Bullli zjechał z linii produkcyjnej w 1950 roku, a model elektryczny powinien wejść do produkcji seryjnej od 2020 roku.
Maks. Zasięg: do 600 km*
Cena: jeszcze nieznany
* Informacje o producencie

Zdjęcie: producent

e-Up od Volkswagena: Dopóki E-Bulli nie pojawi się w salonie, klienci VW mogą poruszać się elektrycznie za pomocą e-Up. VW musi tylko poprawić stosunek ceny do wydajności.
Maks. Zasięg: 80 do 160 km *
Cena: 26.900 euro *
* Informacje o producencie

Zdjęcie: producent

Ioniq od Hyundaia: Koreańczycy z Korei Południowej mają również w swoim asortymencie alternatywne technologie napędowe. Ioniq jest dostępny z całkowicie elektrycznym silnikiem, jako hybryda lub hybryda typu plug-in.
Maks. Zasięg: 280 km *
Cena: 33.300 Euro*
* Informacje o producencie

Zdjęcie: producent

Soul EV od Kia: Południowokoreańczycy mają w swoim zasięgu samochód elektryczny od 2014 roku. Gniazda ładowania są ukryte za kratką Duszy.
Maks. Zasięg: 212 km *
Cena: od 30.790 euro *
* Informacje o producencie

Zdjęcie: producent

Pojazd elektryczny od Mitsubishi: Japońska kula elektryczna toczy się po europejskich ulicach od 2010 roku. Mitsubishi ogłosiło niedawno, że wraz z Renault i Nissanem zaplanuje atak samochodów elektrycznych na dużą skalę.
Maks. Zasięg: 160km *
Cena: 23.790 euro *
* Informacje o producencie

Zdjęcie: producent

Liść od Nissana: W 2018 roku na rynek trafi nowy model najlepiej sprzedającego się na świecie samochodu elektrycznego.
Maks. Zasięg: 378 km *
Cena: 31.950 euro *
* Informacje o producencie

Zdjęcie: producent

Model 3 od Tesli: Modelem klasy średniej Tesla chce odejść od czysto luksusowego samochodu elektrycznego. Wyposażony w półautonomiczne funkcje jazdy w standardzie.
Maks. Zasięg: 350 do 500 km *
Cena: około. 40.000 euro *
* Informacje o producencie

Zdjęcie: producent

Ampera-e od Opla: W cieniu wielkich niemieckich marek samochodowych, nękanych aferą z silnikami wysokoprężnymi, Opel zdobył nagrodę „Ecobest 2016” na Salonie Samochodowym w Paryżu 2016 za pomocą Ampery-e.
Maks. Zasięg: do 520 km*
Cena: od 39.330 euro *
*wg producenta

Zdjęcie: producent

Napęd elektryczny Fortwo od Smarta: Wreszcie Smart zasługuje na swoją nazwę (i spełnia oryginalny pomysł wynalazcy Smarta, Nicolasa G. Hayek) i może podjechać wersją elektryczną.
Maks. Zasięg: 160 km *
Cena: od 21.940 euro *
* Informacje o producencie

Zdjęcie: producent

Zoe z Renault: Dużym plusem Zoe jest jego szybki czas ładowania wynoszący zaledwie 1 godzinę na urządzeniu Wallbox w domu.
Maks. Zasięg: 240 km *
Cena: 34.700 euro*
* Informacje o producencie

Zdjęcie: producent

Samochody parkują 23 godziny na dobę

Zdecydowana większość kierowców pokonuje mniej niż 25 mil dziennie. Samochód pozostaje bezczynny średnio przez 23 godziny. Właściwie wystarczająco dużo czasu, aby wygodnie go naładować. Podobnie jak ładujemy nasze telefony komórkowe każdego dnia lub dwóch. Ale mimo premii za zakup w wysokości 4000 euro za pojazdy czysto elektryczne, sprzedaż nie jest satysfakcjonująca. Ustawa o elektromobilności (w skrócie emog), która weszła w życie w 2015 roku, ma na celu zaoferowanie e-mobilistom kilku nowych zachęt do uatrakcyjnienia jazdy w miastach. Na przykład kierowcy samochodów elektrycznych powinni mieć możliwość bezpłatnego parkowania w centrach miast. Do tej pory jednak wdrożyło to tylko kilka miast, takich jak Hamburg, Hanower czy Stuttgart.

Kraj wzorcowy Norwegia

Jeśli chcesz wiedzieć, jak będzie się rozwijał, spójrz na północ: nabywcy e-samochodów w Norwegii oszczędzają dużo podatków itp.a. podatek od wartości dodanej w wysokości 25 procent. Elektryczny VW Golf jest tam tańszy niż najtańszy silnik spalinowy. Pojazdy elektryczne regularnie szturmują czołowe miejsca w krajowych statystykach rejestracyjnych. Już cztery procent auta to „Stromer”. Kraj skandynawski przoduje w statystykach na całym świecie. Infrastruktura została odpowiednio rozbudowana. Istnieje wiele przywilejów dla kierowców pojazdów elektrycznych: Jeśli ich samochód jest zajęty przez dwie lub więcej osób, mogą korzystać z buspasów. Nie płacisz żadnych opłat za mosty, tunele czy miasto Oslo. Sama stolica ze swoimi 650.000 mieszkańców ma ponad tysiąc publicznych stacji ładowania. Energia elektryczna jest często bezpłatna, a 98% ze źródeł odnawialnych. W sześciokrotnie większym Berlinie jest tylko o połowę mniej stacji. Jest to typowe dla infrastruktury w tym kraju, która wciąż jest bardzo rozwinięta.

Stacje ładowania elektrycznego w Berlinie: Infrastruktura publiczna dla elektromobilności powoli rośnie w niemieckich miastach, nawet jeśli stacje szybkiego ładowania (pomarańczowe symbole) są nadal bardzo rzadkie.

Zdjęcie: 2017 Geo-Basis-DE / BKG (© 2009), Google. Źródło: Otwórz mapę opłat

Nieśmiałe e-kroki w Niemczech

Liczba publicznych stacji ładowania w Niemczech wzrosła w 2016 r. o dobrą czwartą, a rząd federalny uruchomił milionowy program promocji stacji publicznych. Operator „Tank und Rast ” obecnie instaluje system szybkiego ładowania na autostradach, który może naprawdę odświeżyć akumulatory podczas przerwy na kawę. Konsorcjum z branży motoryzacyjnej również planuje sieć wysokowydajnych stacji ładowania. Wielu pracodawców oferuje punkty ładowania dla pracowników i samochodów służbowych na swoich parkingach, podobnie jak kilku sprzedawców detalicznych. A kilka kościołów pędzi do przodu. Jednak na osiągnięcie ogólnokrajowego zasięgu potrzeba jeszcze trochę czasu.

Niezależnie od prądu: Złącze ładowania CCS Combo Standard Type 2 staje się jednolitym standardem w Europie: nadaje się do zasilania prądem przemiennym i stałym.

Zdjęcie: BMW Group

Problem: Długie czasy ładowania samochodów elektrycznych

Ładowanie publiczne stanowi tylko dziesięć do dwudziestu procent wszystkich procesów ładowania. To prowadzi nas do wymagań i prędkości ładowania samochodów elektrycznych: Czas ładowania samochodu elektrycznego jest bardzo różny, w zależności od typu pojazdu i akumulatora oraz pojemności stacji ładującej. W sytuacji awaryjnej samochód średniej wielkości może być zasilany prądem na odległość dziesięciu kilometrów z domowego gniazdka w ciągu godziny. W przypadku prawie całkowitego naładowania samochodu w klasie kompaktowej oznacza to czas ładowania od dziesięciu do trzynastu godzin. Ten proces jest znacznie skrócony dzięki ściennej stacji ładującej (lub wallboxowi): cztery do sześciu godzin na jednym ładowaniu to zasada. Samochód stoi w garażu z pełnym zbiornikiem paliwa. Wygodne rozwiązanie. Tylko drogie stacje ładowania DC ładują się znacznie szybciej: potrzeba 30 minut, aby naładować dużą część akumulatora. Niestety nie wszystkie e-mobile można ładować tak szybko.  

Parking dla klientów: Niektórzy sprzedawcy zainstalowali już punkty ładowania dla swoich klientów. W Aldi Süd możesz nawet pobierać opłatę za godzinę za darmo.

Zdjęcie: Innogy

Inteligentny dom staje się stacją benzynową

Jeśli masz własne miejsce parkingowe, masz przywilej. Ładowanie auta przez noc w garażu z latarniami nie jest dla wszystkich. Właściciele domów mają jeszcze większą przewagę dzięki zrównoważonemu wytwarzaniu energii elektrycznej na własnym dachu. Dziesiątki tysięcy domów w Niemczech ma już systemy fotowoltaiczne. W połączeniu z pojazdem elektrycznym istnieje ciekawy efekt synergii dla inteligentnego domu: jeśli świeci słońce, a system fotowoltaiczny wytwarza kilowatogodziny, energia do jazdy jest darmowa. Właśnie w tym kontekście branża widzi ważny temat przyszłości: BMW opracowuje kompletne rozwiązania dla zintegrowanego systemu inteligentnych domów i samochodów we współpracy z producentem ogrzewania Viessmann. Ważną częścią tego są inteligentne kable ładujące z wbudowanymi chipami, które można zaprogramować tak, aby prąd płynął tylko wtedy, gdy świeci słońce. W przypadku właścicieli domów bez własnego systemu fotowoltaicznego inteligentny kabel można również zaprogramować tak, aby ładował się tylko wtedy, gdy energia elektryczna jest tanio dostępna w sieci.

Idealny garaż: Ponad 80 procent właścicieli samochodów elektrycznych ładuje swój pojazd przede wszystkim w domu. Niedrogie, gdy prąd pochodzi z dachu.

Zdjęcie: Innogy

Samochód jako elektrownia

Baterie w samochodach elektrycznych mogłyby również służyć jako bufor do przechowywania energii słonecznej i wykorzystania jej później, np. wieczorem, gdy rodzina jest w domu. Dom i samochód zbliżają się do siebie coraz bliżej. Fakt, że producenci samochodów, tacy jak Mercedes-Benz czy Tesla od dawna oferują magazynowanie akumulatorów na energię elektryczną wytwarzaną we własnym zakresie, pokazuje, w jakim kierunku zmierzają sprawy. W przyszłości możliwe byłoby nawet zarabianie pieniędzy dzięki takim systemom buforowego przechowywania: ponieważ produkcja energii elektrycznej w coraz większym stopniu opiera się na energii odnawialnej, wymagana jest moc, aby zniwelować przerwy w pracy. Eksperci preferują interakcję domowych systemów przechowywania akumulatorów w domu i akumulatorów samochodowych. Wskazówka dla tych, dla których na e-samochód jest jeszcze za wcześnie: każdy, kto buduje lub remontuje wiatę lub garaż, powinien przynajmniej przygotować przestrzeń na przyszłość. Podobnie jak wiele firm budownictwa mieszkaniowego i hoteli robi to już dzisiaj: w remontach i nowych budynkach linie energetyczne są już doprowadzone do miejsc parkingowych, nawet jeśli nie zostały jeszcze ustawione stacje ładowania. Oszczędza to późniejszą kosztowną modernizację. To może być model dla dalekowzrocznych właścicieli domów.

Samowystarczalny: Ta wiata garażowa może przechwytywać energię słoneczną dzięki dachowi wykonanemu z paneli słonecznych. Oznacza to, że właściciele samochodów są w domu całkowicie samowystarczalni energetycznie.

Zdjęcie: BMW Group

Wywiad ekspercki na temat e-mobilności

Dom pyta Marcela Kritzera, product managera w innogy i tam odpowiedzialnego za elektromobilność. Sam regularnie jeździ różnymi samochodami elektrycznymi.
Dom: Panie Kritzer, samochód elektryczny można naładować z normalnego gniazdka?
Marcel Kritzer: Nie zaleca się regularnego ładowania samochodu elektrycznego przez gniazdko Schuko. W nagłych wypadkach możesz to zrobić. Ale sieć domowa nie jest przystosowana do ciągłej pracy z tak wysoką wydajnością. Wallbox jest lepszy.
Jakie są zalety skrzynki ściennej?
Wallbox ładuje e-mobile o mocy do 11 kW. To około pięć razy szybciej niż w gniazdku. Jest to również bezpieczniejsze, ponieważ skrzynka ładująca ma własny przełącznik FI, wyłącznik różnicowoprądowy. Natychmiast odłącza sieć w przypadku ewentualnych usterek. Wallbox komunikuje się również z pojazdem i zawsze dostarcza dokładnie taką moc, jakiej potrzebuje bateria.
Jakie są wymagania dotyczące stacji ładowania w domu??
Nie. Możesz podłączyć Wallbox zarówno z zasilaniem jednofazowym 3,7 kW, jak i trójfazowym 11 kW. W każdym razie musi to zrobić elektryk, który podłączy skrzynkę bezpośrednio do skrzynki bezpieczników.
Ile kosztuje wallbox?
W tej chwili cena u nas wynosi 678 euro.
Czy w domu są synergie z systemem fotowoltaicznym??
W nowoczesnym systemie fotowoltaicznym taryfa gwarantowana wynosi nieco ponad 12 centów za kilowatogodzinę. Kiedy jednak kupuję prąd, zazwyczaj płacę ponad dwukrotność kwoty. Dlatego opłaca się samemu korzystać z własnej energii elektrycznej z fotowoltaiki. To także energia wolna od CO2.
Akumulator samochodowy może być również używany do przechowywania energii elektrycznej dla systemu fotowoltaicznego?
Jest to technicznie możliwe, a także regularnie testowane.  Ale obecnie nadal istnieją normy, które zabraniają oddawania tak zgromadzonej energii elektrycznej z powrotem do ogólnej sieci.
Jak wyglądałby idealny kompleks domów?
Możesz zoptymalizować system fotowoltaiczny za pomocą stacjonarnego systemu magazynowania baterii. Zachowuje energię elektryczną wytwarzaną w ciągu dnia i może służyć do ładowania pojazdu w nocy. System SmartHome może być następnie wykorzystany do konkretnego zdefiniowania dużych odbiorców, którzy mają być obsługiwani z systemu magazynowania baterii.

Marcel Kritzer, kierownik produktu w innogy

Zdjęcie: Innogy

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here