Z rampami dla wózków inwalidzkich i systemami ramp dla większej mobilności i dostępności ”,

Podjazdy przydają się wszędzie tam, gdzie progi, progi, stopnie czy większe podesty stanowią przeszkodę dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Który rodzaj rampy lub systemu ramp jest optymalny, zależy od lokalizacji i rodzaju przeszkody. Ważną rolę odgrywa również ładunek na rampie i ciężar, który musi unieść.
Rampy i systemy ramp są w większości wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium, ponieważ materiały te mogą wytrzymać duże obciążenia. W obszarach zewnętrznych i mokrych ważna jest również antypoślizgowość rampy, aby zapobiec poślizgnięciu się użytkownika z rolką lub wyślizgnięciu się z wózkiem inwalidzkim w wilgotnych i mokrych warunkach. Można stosować zarówno specjalne struktury powierzchni, jak i powłoki.

 • Progi zwalniające
 • Drzwi balkonowe i tarasowe
 • Wyboje przy wejściu pod prysznic
 • Krawężniki
 • Schody
 • Wejście do pojazdu (dostępnego dla osób niepełnosprawnych)
 • Wejście do komunikacji miejskiej
   

Wskazówka: Jeśli rampa ma być ustawiona w łazience lub w pomieszczeniach mieszkalnych, aby móc bezpieczniej przekraczać próg, zwykle nie są konieczne żadne większe remonty. Wybór rampy i jej montaż można zwykle przeprowadzić szybko i łatwo w ciągu jednego dnia. Rampa może być sfinansowana dotacją do 4.000 euro jest finansowane z ubezpieczenia na opiekę długoterminową. Dotacja ta jest pokrywana z pomocy na adaptację przestrzeni życiowej.

Jakie rampy i systemy ramp dla wózków inwalidzkich są dostępne??

Nowoczesne rampy w odpowiednich projektach są dostępne dla różnych wymagań i potrzeb. Podczas gdy rampy obszarowe są w większości instalowane na stałe, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa w niebezpiecznych miejscach podczas postoju, rampy szynowe są w większości wariantami mobilnymi, które są używane ręcznie w ruchu. Oznacza to, że rampy nawierzchniowe są zwykle szersze, bardziej stabilne i mają większą powierzchnię, podczas gdy rampy szynowe, które zwykle są używane jako dwie aluminiowe szyny, które mają być ustawione równolegle, zapewniają bezpieczne użytkowanie dzięki ich bocznemu odchyleniu i antypoślizgowości nawierzchnie jezdne.

Na schody: rampa dla wózka inwalidzkiego

Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub spacerowiczów schody są jedną z największych przeszkód zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Rampa schodkowa może pomóc w pokonaniu jednego lub więcej stopni, ale w zależności od różnicy wysokości, musi być stosunkowo długa, aby nachylenie można było opanować w najlepszy możliwy sposób. Zwłaszcza podczas podjeżdżania wymaga dużego wysiłku bez określonej długości. Dodatkowo materiał musi być bardzo wytrzymały. Do zastosowania jako rampa dla wózków inwalidzkich, która jest zwykle instalowana na stałe, wymaga to dużej masy własnej.
Modułowe systemy ramp mogą być również stosowane do wyższych podestów schodowych, ponieważ można je dostosować do indywidualnych specyfikacji i potrzeb. W ten sposób można zastosować nawet rampy schodkowe, które muszą pokonać róg. Z drugiej strony, dwustopniowe podjazdy dla wózków inwalidzkich można całkiem dobrze zaimplementować za pomocą jednoczęściowej rampy schodkowej.

Podjazdy progowe na balkonie i tarasie dla wózków inwalidzkich

Małe stopnie i progi na drzwiach balkonu i tarasu można łatwo zmostkować za pomocą mostków klinowych. Ten niewielki system ramp jest indywidualnie dopasowany do wysokości progu, aby ułatwić przejście użytkownikom wózków inwalidzkich i pomocy do chodzenia. Dostosowana mała rampa może być zintegrowana nawet przy różnych wysokościach po obu stronach podkładu. Rampa przystosowana dla wózków inwalidzkich o różnej długości powierzchni podjazdu może zapewnić optymalną pomoc, aby samodzielnie i bez pomocy z zewnątrz dostać się na balkon i taras.

Wyzwanie pojazdu: podjazdy dla wózków inwalidzkich dla samochodu

Rampa dla wózka inwalidzkiego dla samochodu jest właściwym rozwiązaniem, aby umożliwić łatwe wsiadanie i wysiadanie z pojazdu przystosowanego dla osób niepełnosprawnych na wózku inwalidzkim. Rampy ustawiane ręcznie są do tego idealne, ale wsiadanie i wysiadanie jest lepsze i łatwiejsze dzięki zamontowanej na stałe rampie, która jest wbudowana bezpośrednio w pojazd. W razie potrzeby rampę można rozłożyć od środka pojazdu, co oznacza, że ​​samochód można wjechać na wózku inwalidzkim. Jeśli użytkownik wózka inwalidzkiego jest dobrze umieszczony w pojeździe, rampa jest ponownie składana. Komfortowe wersje wyposażone są w elektryczne podjazdy dla wózków inwalidzkich, które można opuszczać lub podnosić za pomocą pilota. Dzięki temu wsiadanie i wysiadanie z samochodu jest jeszcze łatwiejsze.

Rampa dla wózka inwalidzkiego zamontowana na stałe w samochodzie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli często trzeba wsiadać lub wysiadać z wózka inwalidzkiego.

Zdjęcie: iStock / Cylonphoto

Mobilne systemy ramp dla wózków inwalidzkich

Mobilną rampę dla wózków inwalidzkich można zaprojektować jako składaną lub składaną, alternatywnie jako wariant wysuwany (teleskopowa rampa dla wózków inwalidzkich). Mobilne podjazdy dla wózków inwalidzkich mogą być używane indywidualnie na schodach, wysokich progach lub do wsiadania i wysiadania z samochodu. Mobilne rampy dla wózków inwalidzkich imponują swoją elastycznością i niską wagą. Zazwyczaj są niezwykle lekkie i dlatego łatwe w transporcie.

Typowe konstrukcje podjazdów dla wózków inwalidzkich:

 • Rampy walizkowe - składane, stosunkowo niska waga, wyposażone w uchwyty do przenoszenia.
 • Szyny teleskopowe / rampy teleskopowe - imponują niską wagą i objętością, wysuwane.
 • Ultralekkie rampy - wytrzymały, ale lekki materiał wykonany z włókien grafitowych lub szkła, często składany i lekki, dlatego często można go również przenosić na wózku inwalidzkim.

Norma DIN dla ramp

Jeśli rampa ma być używana w miejscach publicznych, musi być zgodna z normą DIN 18040. Dotyczy to również podjazdów dla wózków inwalidzkich, które mają być używane w wynajmowanych mieszkaniach. Norma określa następujące minimalne wymiary:

 • Nachylenie maksymalnie 6 procent.
 • Początek i koniec rampy musi mieć pole ruchu 150 cm x 150 cm.
 • Lądowania pośrednie wymagają co najmniej 150 centymetrów od rampy o długości 6 metrów.
 • Poręcze po obu stronach na wysokości 85 cm do 90 cm o średnicy od 3 do 4,5 cm muszą być zaokrąglone na dole lub z boku.
 • Podpory boczne o wysokości co najmniej 10 centymetrów jako deflektory kół (nie na ścianach).
 • Na zewnątrz musi być dobry drenaż.

Nachylenie i spadek na rampie dla wózków inwalidzkich

Im wyższe nachylenie pochylni, tym więcej wysiłku wymaga użytkownik lub asystent. Dlatego rampa powinna być zawsze realizowana z nachyleniem, które umożliwia mniej wydajnym użytkownikom korzystanie z niej. Nachylenie i nachylenie ramp nie powinno przekraczać 20 procent, przy czym nachylenie 6 procent jest optymalne dla normalnych pojazdów samobieżnych.

 • Napęd elektryczny - do ok. 20 procent nachylenia / spadku (patrz instrukcja obsługi)!)
 • Używaj z silnymi asystentami — nachylenie/spadek od 12 do 20 procent
 • Używaj ze słabym pomocnikiem - do 12 procent nachylenia / spadku
 • dla potężnych samobieżnych kierowców - nachylenie / spadek od 6 do 10 procent
 • normalna jazda własna – maksymalnie 6 procent nachylenia/spadku

Obliczanie rampy dla wózków inwalidzkich: nachylenie i długość

Aby uzyskać prawidłowe właściwości rampy dla wózków inwalidzkich, w obliczeniach należy uwzględnić trzy aspekty:

 • nachylenie / nachylenie rampy
 • wysokość przeszkody
 • długość rampy

Należy również zauważyć, że przy nachyleniu zaledwie 6 procent każdy centymetr różnicy wysokości ma znaczący wpływ na długość rampy. Dlatego konieczne jest sprawdzenie, czy dostępna przestrzeń jest wystarczająca dla rampy o pożądanych właściwościach. Długość, nachylenie i wysokość rampy oblicza się w następujący sposób:

Długość rampy

Obliczenie:
Długość rampy = wysokość x 100 / nachylenie
Przykład:
Schody z 2 stopniami po 15 cm każdy (= 30 cm różnicy wysokości) z nachyleniem 12%
30 cm x 100/12% = długość rampy 250 cm

Pokonywanie wysokości

Obliczenie:
Pokonywanie wysokości = nachylenie x długość / 100
Przykład:
Długość rampy 150 cm z nachyleniem 6%
6% x 150 cm / 100 = 9 cm pokonywanie wysokości

poziom

Obliczenie:
Nachylenie = wysokość x 100 / długość
Przykład:
Wysokość stopnia 10 cm i długość rampy 120 cm
10 cm x 100/120 cm = gradient 8,3%

Mostki klinowe są indywidualnie dostosowywane i służą do pokonywania progów drzwiowych, balkonowych lub tarasowych wózkiem inwalidzkim.

Zdjęcie: iStock / Bill_Vorasate

Wybierz odpowiednią szerokość rampy

Zgodnie z normą DIN 18040 dla podjazdów dla wózków inwalidzkich w miejscach publicznych, a także w mieszkaniach do wynajęcia, szerokość podjazdu musi wynosić co najmniej 1,20 metra. Jednak osoba na wózku inwalidzkim nie może skręcić na tej szerokości, dlatego preferowana jest szerokość 1,50 metra.
Wskazówka: Aby pokonać wyższe przeszkody i uzyskać wzniesienie, które użytkownik wózka inwalidzkiego może samodzielnie pokonać, często wymagana jest długość rampy, której nie można zastosować wszędzie. Rampa musi mieć 6 metrów długości, aby pokonać wysokość 36 centymetrów i nachylenie 6%. W takich przypadkach alternatywą może być winda platformowa lub winda, która ułatwia pokonywanie wysokości przy mniejszej wymaganej przestrzeni.

Rampy dla wózków inwalidzkich i systemy ramp: wypożycz lub kup?

Zakup rampy powoduje koszty, których opłacalność zależy również od użytkowania. Jeśli rampa jest potrzebna na stałe, zakup jest rozsądną opcją, natomiast na krótki okres użytkowania lub do testowania różnych systemów ramp, wynajem jest dobrą opcją. Przy wyborze należy zatem zasięgnąć porady, uzyskać kosztorysy od różnych producentów i dokonać porównania kosztów.
W niektórych przypadkach sensowne może być również zakupienie używanej rampy dla wózków inwalidzkich. Należy jednak upewnić się, że wybrana rampa odpowiada Twoim potrzebom. Kupuj najlepiej od wyspecjalizowanego sprzedawcy, który sprawdzi używaną rampę pod kątem bezpieczeństwa i uszkodzeń. Nie ma gwarancji ani rękojmi na prywatne zakupy za pośrednictwem portali internetowych i prywatnych ogłoszeń.

Living Łazienka bez barier: przekształcenie wanny w prysznic Przebudowa kuchni bez barier: ważne dla samodzielnego życia w domu Rezerwa i emerytura Przebudowa bez barier z firmą Riester

Koszty i dotacje na rampy dla wózków inwalidzkich i systemy ramp

Jeśli istnieje potrzeba rampy, koszty można zwykle zmniejszyć poprzez dotacje i dotacje. Proste systemy ramp wykonane z aluminium do pojedynczych stopni i/lub progów można kupić w cenach już od około 100 euro. Ceny bardzo lekkich modeli lub wersji składanych wahają się od 800 do 2.000 euro. Skomplikowane rampy i wbudowane rampy, a także specjalnie wykonane modele mogą być jeszcze droższe.

Dotacje zależą od przyczyny potrzeby:

Osoby ze stopniem opieki mogą obniżyć koszty podjazdów ruchomych i zainstalowanych na stałe dzięki dofinansowaniu z funduszu opiekuńczego. Do 4.Ubezpieczenie na opiekę długoterminową płaci 000 euro osobom wymagającym opieki, jeśli podjazd poprawia dostępność w ramach dostosowania przestrzeni życiowej, a wybrane pomoce spełniają określone normy (np. norma DIN 18040 dla podjazdów dla wózków inwalidzkich).

Jeśli potrzeba podjazdu powstała z powodu choroby, na przykład udaru, ubezpieczenie zdrowotne pokryje koszty podjazdów dla wózków inwalidzkich i podjazdów, a także innych pomocy.

Jeśli wymóg rampy był poprzedzony wypadkiem, zakup rampy dla wózków inwalidzkich lub systemu ramp można sfinansować z dotacji z Funduszu Ubezpieczeń Wypadkowych na adaptację przestrzeni mieszkalnej bez barier. W razie wypadków przy pracy, ponoszeniem kosztów kwalifikujących się pomocy jest zrzeszenie ubezpieczycieli od odpowiedzialności pracodawców.

W przypadku zastosowania adaptacji strukturalnej z systemem rampowym do rehabilitacji można ubiegać się o dotacje z ubezpieczenia emerytalnego.

Wniosek o dofinansowanie z różnych jednostek kosztów

Przed zakupem rampy dla wózków inwalidzkich lub systemu ramp, możliwe założenia dotyczące kosztów należy wyjaśnić z odpowiednim podmiotem ponoszącym koszty. W tym celu należy jednak wyjaśnić potrzebę rampy, a także rodzaj i wykonanie. Model musi być również potwierdzony przez przewoźników kosztów, takich jak ubezpieczyciel zdrowotny lub ubezpieczyciel opieki długoterminowej. Zakupu należy dokonać dopiero po uzyskaniu zgody, aby nie stracić ewentualnego finansowania. Do dofinansowania z Ubezpieczenia Opieki Długoterminowej wymagane jest potwierdzenie ze służby medycznej Zakładów Ubezpieczeń Zdrowotnych (MDK) lub rekomendacja eksperta, natomiast Ubezpieczenie Zdrowotne wymaga recepty od lekarza.
Finansowanie można również zapewnić za pośrednictwem banku KfW: dotacja KfW może wynosić do 6.250 euro za lokal mieszkalny za konwersję odpowiednią do wieku, podczas gdy niskooprocentowane pożyczki (celowe) do 50.000 euro są możliwe. Dodatkowe osoby ponoszące koszty można znaleźć w programach finansowania krajów związkowych oraz urzędów emerytalnych lub fundacji.

Oszczędzaj koszty, samodzielnie budując rampę?

Niestety koszty podjazdu są często dość wysokie, pomimo możliwych dopłat z ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Dlatego być może zastanawiasz się nad możliwością samodzielnego zbudowania rampy za pomocą umiejętności manualnych. W Internecie dostępne są różne instrukcje, które wyjaśniają, w jaki sposób wykonuje się rampy z drewna lub innych materiałów.
Odradza się jednak samodzielną rampę. Drewno często nie nadaje się do wykonania rampy ze względu na swoją dużą wagę i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli się złamie. Ponadto drewno nie jest antypoślizgowe, gdy jest mokre. Bezpieczeństwo powinno być zawsze w centrum uwagi rampy. Dostępne na rynku modele zostały odpowiednio przetestowane.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here