Mobilny z windą schodową: planuj koszty i oszczędzaj”,

Przede wszystkim wysokość kosztów windy zależy w dużej mierze od tego, czy Twoja winda ma być montowana wewnątrz czy na zewnątrz oraz jakie warunki konstrukcyjne na budowie należy wziąć pod uwagę. Na przykład ogromne znaczenie ma to, czy Twoje schody są proste, za rogiem, czy nawet zakrzywione lub okrągłe spiralne schody. Zasadniczo obowiązuje następująca zasada: Najtańsze są koszty wind schodowych z prostym biegiem schodów.

Inne czynniki cenowe: ładowność, modele i funkcje

Wiele innych czynników decyduje o kosztach Twojej windy krzesełkowej: Przede wszystkim wymagania dotyczące windy krzesełkowej specyficzne dla osoby, takie jak jej nośność: im cięższa osoba jest transportowana, tym bardziej nośna jest winda i odpowiednia ściana urządzenie i struktura budynku za nim musi być. Czasami konieczne może być wzmocnienie ścian.
Ekspresowa produkcja, dodatkowe funkcje i dodatki, takie jak wyposażenie z różnymi technicznymi pomocami operacyjnymi, specjalne funkcje bezpieczeństwa, a także konstrukcja i materiały mogą szybko podnieść koszty windy schodowej. I wreszcie wybrany model określa również koszt krzesełka: dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej i tych, dla których wchodzenie po schodach stało się zbyt trudne, jest klasyczny podnośnik do siedzenia. Z drugiej strony winda platformowa lub winda stojąca to właściwy wybór, jeśli oprócz osoby musisz przewozić również rollator lub lekki wózek inwalidzki. Najwyższe są koszty tzw. windy, która może przenosić szczególnie ciężkie ładunki.

Classic: Podnoszenie siedziska - i ile to kosztuje

Podnośnik krzesełkowy jest zdecydowanie najczęściej wybieranym modelem, jeśli chodzi o instalację windy schodowej w pomieszczeniach. Wynika to nie tylko ze stosunkowo niskiego kosztu tej windy schodowej. Podnoszenie siedziska nadaje się również do krótkoterminowych rozwiązań przejściowych, na przykład w przypadku opieki, na starość i w przypadku nagłych ograniczeń ruchowych.
Podnośniki do siedzenia mogą być wbudowane zarówno w schody proste, jak i zakrzywione. Przedział cenowy modeli prostych wynosi od 4.000 do 10.000 euro, z zakrzywionymi siedzeniami między 8.000 i 15.000 euro. Dostępne są również podnośniki siedzeń do montażu na zewnątrz. Zwykle są tam trochę droższe niż w pomieszczeniach.

Podnośnik krzesełkowy jest zdecydowanie najpopularniejszym modelem windy schodowej w pomieszczeniach.

Zdjęcie: fotolia / Robert Kneschke

Winda platformowa na pierwszy rzut oka

Windy platformowe nadają się do pionowego transportu osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, ale także do dodatkowego transportu lekkiego rollatora lub wózka inwalidzkiego - pod warunkiem, że platforma jest do tego wystarczająco duża, a nośność nie jest przekroczona. Kołki platformy można montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Koszty prostego podnośnika platformowego mieszczą się mniej więcej w przedziale cenowym od 9.000 do 15.000 euro - bez względu na to, czy chcesz zamontować go na zewnątrz domu, czy od wewnątrz na klatce schodowej. Z drugiej strony zakrzywiona winda schodowa jest droższa: od 12.Modele wewnętrzne kosztują 000 euro, od 15.000 euro modele zewnętrzne. Skomplikowane modele i nietypowe wymagania konstrukcyjne mogą szybko zwiększyć koszt takiej windy schodowej nawet o 25.Przejedź 000 euro.

Jedna wielka rzecz: winda do wewnątrz i na zewnątrz

Istnieje wiele wind do pokonywania schodów dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej z wózkami inwalidzkimi lub balkonikami, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz: Wielkość podestu zależy od potrzeby, na przykład, czy ma być przewożony wózek inwalidzki z dodatkowym opiekunem.
Windy na wysokość około 1,80 metra łatwo kosztują już od prawie 6.od 000 euro w górę, przedział cenowy wzrasta do 15.000 euro w zależności od wyposażenia i funkcji. Windy, które muszą pokonać jeszcze większą różnicę wysokości, są jeszcze droższe: koszt takiej windy zaczyna się od 17.000 euro.

Podnośniki są szczególnie odpowiednie dla osób, które siedzą na wózku inwalidzkim lub chodzą z rollatorem.

Zdjęcie: iStock / Vladdeep

Alternatywa dla zakupu nowego: wynajmij windę schodową

Ci, którzy boją się wysokich kosztów zakupu krzesełka, mogą alternatywnie wynająć krzesełko. Im prostszy i krótszy bieg schodów, tym taniej. Wypożyczenie ma sens, zwłaszcza jeśli potrzebujesz krzesełka tylko na krótki okres czasu. Jeśli okres użytkowania jest niejasny, należy skompensować koszty wynajmu z kosztami akwizycji, aby określić, który wariant prawdopodobnie będzie tańszy. W razie wątpliwości zapytaj z wyprzedzeniem, czy firma zajmująca się windą schodową kupi ponownie zakupioną windę po jej użyciu. Jednak z doświadczenia wynika, że ​​wartość wykupu używanej windy krzesełkowej jest niska w porównaniu z ceną zakupu.

Dla łowców okazji: używane windy schodowe

Oczywiście możesz również kupić używaną windę schodową, a tym samym zaoszczędzić na wysokich kosztach nowego zakupu. Z reguły otrzymujesz fotelik z drugiej ręki i musisz tylko kupić system szyn i zlecić jego indywidualny montaż. Czasami istnieje również możliwość zamontowania używanego i całkowicie odnowionego systemu szynowego. Zapytaj bezpośrednio u producentów wind schodowych o używane modele. Średnia oszczędność wynosi około 50 procent. Oczywiście przed zakupem trzeba mieć pewność co do jakości i bezpieczeństwa używanego podnośnika. Należy pamiętać, że kupując używaną windę krzesełkową prywatnie - w przeciwieństwie do używanego modelu od sprzedawcy - nie masz żadnej gwarancji ani odpowiedzialności za ewentualne późniejsze wady.

Możliwe dopłaty do kosztów windy

Różni usługodawcy, przede wszystkim ubezpieczenie opieki długoterminowej, dofinansowują koszty, które poniesiesz instalując windę schodową: Warunkiem tego jest zazwyczaj potrzeba opieki lub upośledzenie ruchowe, które jest rejestrowane przez oficjalny poziom opieki. Krzesełko musi albo umożliwiać lub ułatwiać opiekę domową, albo ułatwiać osobie zainteresowanej prowadzenie niezależnego życia. Zawsze składaj wnioski o dofinansowanie kosztów windy przed rozpoczęciem prac remontowych.

Finansowanie windy schodowej: dotacja na utrzymanie

Aby zakupić krzesełko w ramach tzw. dopłaty do kosztów opieki należy złożyć wniosek bezpośrednio do kasy chorych. Jeśli zostanie to zatwierdzone, otrzymasz dotację w wysokości do 4.000 euro w ramach ubezpieczenia na opiekę długoterminową. Do zatwierdzenia wymagany jest poziom opieki: im wyższy, tym bardziej prawdopodobne i wyższe będzie dotacja. Kilka osób oficjalnie niesamodzielnych w gospodarstwie domowym podwyższa możliwą kwotę zasiłku dla małżeństwa np. do 8.000 euro i maksymalnie do 16.000 euro np. w mieszkaniu seniora z czterema osobami.
Ubiegając się o tak zwany „środek poprawy środowiska życia”, należy pamiętać, że kwota dofinansowania dotyczy wszystkich zmian w trakcie tego działania: Oprócz zamontowania windy schodowej należy również przerobić łazienkę, poszerzyć drzwi lub inne przekształcenia w celu życia bez barier, może to wpłynąć na dotację na koszty windy schodowej. Możesz jednak ubiegać się o „środek poprawy środowiska życia” kilka razy w różnym czasie, jeśli zdolność twojego krewnego do prowadzenia niezależnego życia stopniowo się pogarsza.

Dalsze finansowanie, pożyczki i współpraca.

Ponadto wiele agencji regionalnych, takich jak Landesbanken, przyznaje możliwości finansowania i niskooprocentowane pożyczki na przejście na życie bez barier lub dostosowane do wieku. Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) przyznaje dotację inwestycyjną na koszty windy schodowej w wysokości do 5 w ramach istniejącego dofinansowania z inicjatywy „Renowacja dostosowana do wieku”.000 euro na gospodarstwo domowe oraz przystępne opcje kredytowe. Jest to niezależne od poziomu opieki i dlatego jest odpowiednie również dla osób, które chcą przeprowadzić renowację z wyprzedzeniem, odpowiednio do wieku.
Ponadto ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków lub odpowiedzialności cywilnej, a także stowarzyszenia zawodowe czasami również ponoszą koszty instalacji windy schodowej w przypadkach, w których wymagana jest pomoc w poruszaniu się z powodu wypadku lub wypadku przy pracy, zaniedbania osób trzecich lub choroba. Jeśli nie otrzymasz w ten sposób dofinansowania do kosztów windy, możesz skontaktować się z Urzędem Pracy lub pomocą społeczną, jeśli jesteś w potrzebie.

Na początek: Co jeszcze musisz wiedzieć, jeśli chodzi o koszty windy?

Dostawcy wind schodowych zazwyczaj oferują bezpłatną wstępną konsultację, a także zmierzą schody na miejscu: długość schodów, liczba i wysokość schodów są rejestrowane, jak również stan ścian i przebieg schodów. Tylko na podstawie tak indywidualnego projektu można stworzyć i potwierdzić ofertę cenową. Nie powinieneś ponosić żadnych kosztów pierwszego pomiaru schodów.

Zidentyfikuj ukryte działania następcze i dodatkowe koszty

Przed montażem ustal z producentem, czy roczna konserwacja jest wliczona w cenę: w przeciwnym razie może to skutkować dodatkowymi kosztami. W razie wątpliwości zawrzyj dodatkową umowę serwisową, aby zapewnić natychmiastowe wsparcie w przypadku krótkotrwałych awarii i napraw. Sprawdź również czas trwania gwarancji na windę przed potwierdzeniem zamówienia. Należy również wcześniej ustalić z producentem koszty późniejszego demontażu, w przeciwnym razie demontaż może być jeszcze droższy.

Kryteria jakości przy wyborze producenta

Zdecydowałeś się kupić nową windę schodową? Zacznij od uzyskania przeglądu krajobrazu producenta w Stiftung Warentest lub innych odpowiednich testach windy schodowej w Internecie. Poważni są ci, którzy bezpłatnie oferują pomiary i kosztorysy schodów, cenią szerokie doradztwo i serwis oraz są transparentni w zakresie usług konserwacyjnych. Testy i certyfikacja TÜV są również wskaźnikami dobrej firmy zajmującej się windą schodową.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here