Nowoczesne domy drewniane: 5 innowacyjnych pomysłów ”,

Ludzie od wieków budują drewniane domy: prawdopodobnie najstarszy w Europie znajduje się w skansenie w Eidsborg w Norwegii. Ma 851 lat. Najlepszy dowód na to, że domy z drewna mogą się bardzo zestarzeć. I już wtedy uznano, że surowiec odnawialny ma doskonałe właściwości izolacyjne. Dla wielu budowniczych jest to wciąż przekonujący argument – ​​ale bynajmniej nie jedyny. Ponieważ w przypadku nowoczesnych domów drewnianych (takich jak dom ekologiczny) liczy się zrównoważony rozwój i ekologiczna konstrukcja . Wtedy jak i teraz regularnie wykorzystywane są lokalne gatunki drewna takie jak świerk, jodła, sosna, dąb, buk czy daglezja.
Czasy rustykalnych chat z bali z małymi oknami już dawno minęły. Nowoczesne drewniane domy inspirują otwartymi, przestronnymi i zalanymi światłem koncepcjami. Ale to bynajmniej nie wszystko: niezależnie od tego, czy chodzi o kształty, kolory, czy materiały - w dzisiejszych czasach wyobraźnia właściciela budynku nie ma prawie żadnych ograniczeń.

Jakie są metody budowy nowoczesnych domów drewnianych?

Jeśli chcesz zbudować dom drewniany, masz trzy możliwości:
 

  • Konstrukcja szkieletu drewnianego
  • Konstrukcja panelowa
  • Konstrukcja z litego drewna


Konstrukcja szkieletu drewnianego i konstrukcja paneli na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo: w obu konstrukcjach rama nośna jest wykonana z drewna. Rusztowanie usztywniamy panelami, a następnie wypełniamy szczeliny materiałem izolacyjnym. Różnicę między tymi dwiema konstrukcjami można dostrzec dopiero podczas budowy: W przypadku konstrukcji szkieletowej drewniana konstrukcja nośna jest składana z pojedynczych słupków na placu budowy. W przypadku budownictwa panelowego, w przeciwieństwie do konstrukcji szkieletowej, dostarczane są elementy w pełni izolowane tzw. panele. Konstrukcja panelowa jest zatem często stosowana w domach prefabrykowanych.
Masywny drewniany dom jest w całości wykonany z drewna od podłogi do sufitu. Może być również zbudowany z prefabrykowanych elementów ściennych i stropowych. Przyjmują one rolę „wspierającą” w domu. Oprócz klasycznego domu z bali, istnieje teraz wiele różnych sposobów na zbudowanie domu z litego drewna.

Nowoczesne domy drewniane: zalety i wady na pierwszy rzut oka

Zalety

niekorzyść

Można użyć drewna domowego.
Krótkie trasy transportowe chronią środowisko.

Elewację drewnianą należy montować co dwa do trzech lat
być usuniętym

Drewno jest surowcem odnawialnym.

Izolacja akustyczna jest często jedną z cech domów drewnianych
słaby punkt.

Domy drewniane zdobywają naturalną izolację
wykonane z ekologicznych materiałów izolacyjnych.

Wiele firm ubezpieczeniowych tego wymaga
wyższa suma ubezpieczenia niż dla domów
z kamienia.

Bardzo dobra regulacja wilgotności.

Ponieważ drewno „działa” istnieje ryzyko
Osiadanie.

Czas budowy jest stosunkowo krótki (między
cztery i dwanaście tygodni).

Ze względu na ochronę przeciwpożarową drewno musi być częściowo
traktowany środkami chemicznymi.

Drewno można wykorzystać na wiele sposobów.

Ile kosztuje nowoczesny dom drewniany?

Nie ma na to ogólnej odpowiedzi. Koszt nowej budowy zależy od różnych czynników, takich jak wielkość domu i rodzaj domu. Dodatkowo jest sprzęt lub dopłata do piwnicy. W zależności od dostawcy ceny wahają się od 800 do 2.000 euro za metr kwadratowy. Przykład: drewniany dom o powierzchni 200 m2 kosztuje od 160.000 i 400.000 euro. Uwaga: dodatkowe koszty budowy nie są wliczone w cenę!

Innowacyjne domy drewniane: tradycja spotyka się z nowoczesnością

Myślisz o budowie drewnianego domu? Poniższe pięć przykładów pokazuje możliwości. daj się zainspirować!

1. Dom modułowy z drewna: dom, który dostosowuje się do mieszkańców

Domy jednorodzinne powinny dostosowywać się do warunków życia ich mieszkańców i jednocześnie oszczędzać jak najmniej miejsca. Taka jest idea przyświecająca koncepcji architekt Ines Maria Fiala. W projekcie „Drewniany dom modułowy” istnieją trzy różne moduły, które można łączyć w zależności od potrzeb:
 

  • Moduł 1: Podstawowy moduł to moduł pojedynczy lub partnerski. Obejmuje 70 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej.
  • Moduł 2: Jeśli potrzeba więcej miejsca, na przykład z powodu ogłoszenia nowej generacji, ten moduł rozszerzenia (około 28 metrów kwadratowych) służy jako rozszerzenie. Można go umieścić obok lub na module podstawowym.
  • Moduł 3: Jeśli para zdecyduje się na wariant dwupiętrowy, w grę wchodzi moduł 3, schody. To łączy ze sobą moduł 1 i moduł 2.


Podczas projektowania projektu architekt przywiązuje dużą wagę do naturalnego, atrakcyjnego projektu: nie tylko ściany są wykonane z litego drewna. Ściany zewnętrzne mogą być również pokryte drewnianą okładziną – na całej powierzchni lub tylko w części.

Dzięki temu planowi piętra na pierwszy rzut oka widać, że różne moduły można dodać lub pominąć w późniejszym terminie.

Zdjęcie: Ines Fiala

2. "Auf dem Rode": Ekologiczne osiedle

„Tworzymy przestrzeń życiową, w której warto żyć. „To motto projektu budowlanego "Auf dem Rode" w Lippstadt. Obszar mieszkalny powinien być „w 100% nastawiony na ekologiczne budownictwo i odnawialne źródła energii”. Każda jednostka mieszkalna jest zasilana geotermalnie i ogrzewana geotermalnymi pompami ciepła.
W przypadku tego projektu, który powinien zostać ukończony do 2022 roku, podjęto decyzję o zastosowaniu konstrukcji szkieletowej. Surowiec odnawialny pochodzi wyłącznie z regionu. Elewacja zewnętrzna również prezentuje się w jednolitym, naturalnym wyglądzie.

Budynki mieszkalne "Auf dem Rode" są ekologicznie rozsądnie klimatyzowane przez cały rok za pomocą geotermalnej pompy ciepła.

Zdjęcie: Rinsdorf Ströcker Architekten GmbH / materio GmbH

3. Dom „M”: Zrównoważony i elastyczny

Planując rok 2015, rodzina z Anröchte (Nadrenia Północna-Westfalia) przywiązywała dużą wagę do tego, aby ich wymarzony dom był przestronny. Dzięki temu może być używany elastycznie i w sposób zrównoważony.
Dom "M" o powierzchni 280 metrów kwadratowych składa się z trzech części: domu, warsztatu i garażu. Trzy części budynku są ze sobą połączone w nieco zagnieżdżony sposób. Nie ma piwnicy ani strychu. W tym celu trzy części budynku można przeprojektować zgodnie z wymaganiami. Rodzina zdecydowała się nawet na zainstalowanie sauny na dachu.
Drewno można znaleźć wszędzie w domu i w domu: Budynek został zbudowany przy użyciu drewnianej konstrukcji szkieletowej. Charakterystyczną elewację zewnętrzną wykonano z drewna regionalnego, podobnie jak przestronny taras i stolarkę okienną.

Ten drewniany model domu jest podobny w konstrukcji do bungalowu, bez piwnicy i strychu.

Zdjęcie: Rinsdorf Ströcker Architekten GmbH

4. Nowoczesny szwedzki dom: klasyka w nowym wyglądzie

Kto nie zna klasycznego szwedzkiego domu?? Czerwony dom jednorodzinny z niskimi dachami i małymi, białymi oknami. Nowoczesne szwedzkie domy stają się coraz bardziej popularne w tym kraju i prezentują się w nowym wyglądzie: drewniana elewacja, zwykle deskowanie podłogowe, lśni w kolorze niebieskim, żółtym lub szarym zgodnie z życzeniem. Okna sięgające od podłogi do sufitu zalewają pokoje światłem dziennym. Mimo nowoczesnych elementów nie powinno zabraknąć tradycyjnych elementów, takich jak przytulna weranda czy tzw. Friesengiebel. Jeśli wpadniesz do domu drzwiami, przejdziesz po jasnej drewnianej podłodze wykonanej z dębu, świerku lub sosny. Ale niekoniecznie musi to być klasyczny dom jednorodzinny. Architekci mogą też tchnąć skandynawskie życie w apartamentowce.

Więcej o szwedzkim domu Szwedzki dom w Schwarzwaldzie Szwedzki dom na granitowej skale Budynek z drewna Budowa szwedzkiego domu: 8 modeli pod 200.000 euro

5. Tiny House: Malutki wśród nowoczesnych drewnianych domów

Małe domy to fenomen. Tutaj mieszkasz dość ciasno na powierzchni nie większej niż 40 metrów kwadratowych. Mini drewniane domy są nadal wyposażone we wszystko, czego potrzebujesz do życia. Każdy zakątek jest efektywnie wykorzystywany. W czasach ograniczonej przestrzeni życiowej idealnie wpasowują się w obraz. I mają wielu obserwujących. Bo mini domki, podobnie jak modułowy domek drewniany, można w mgnieniu oka dostosować do zmienionych warunków życia ich mieszkańców. Aż trudno w to uwierzyć: mini-domek możesz zabrać ze sobą nawet, gdy przeprowadzasz się do innego miasta. Ponadto mały domek jest stosunkowo tani. W ten sposób na własny dom mogą sobie pozwolić również osoby, które wcześniej nawet nie śmiały o nim marzyć.

Więcej inspirujących przykładów znajdziesz w bezpłatnym e-booku "Najpiękniejsze domy drewniane 2020"

Zdjęcie: Sorpetaler Fensterbau GmbH

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here