Dom modułowy: zachowaj elastyczność podczas budowy”,

Z reguły domy modułowe składają się z pojedynczych elementów tzw. modułów, które dostarczane są na plac budowy gotowe do montażu. Tam są one połączone ze sobą lub zakotwiczone. Moduły można umieszczać obok siebie - czy jeden za drugim, z boku lub jeden na drugim, zależy od Twoich życzeń i właściwości.
Jeśli chcesz po kilku latach rozbudować swój dom modułowy, nie musisz martwić się o istniejące ściany. Większość domów modułowych ma już prefabrykowane otwory w ścianach, które umożliwiają przełom. Planowane kanały i wały zasilające łączymy „na klik” na przygotowanych złączach. Ponadto każdy nowy dom modułowy jest dostarczany z fabrycznie zainstalowanymi kablami i połączeniami zasilającymi.

Przepisy budowlane dla domu modułowego

Jeśli chcesz postawić dom modułowy na działce, we wszystkich przypadkach potrzebne jest pozwolenie na budowę, ponieważ w zależności od obowiązujących przepisów budowlanych domy modułowe są traktowane jako systemy konstrukcyjne, konstrukcje tymczasowe lub kontenery. Są również wykorzystywane jako przestrzeń życiowa. Proces zatwierdzania jest identyczny jak w przypadku normalnego domu prefabrykowanego. Złóż wniosek ze swoją lokalną społecznością.
Warto wiedzieć: nie ma znaczenia, czy dom jest zakotwiczony pod ziemią, czy właśnie został zbudowany. Jedynym decydującym czynnikiem jest przeznaczenie jako przestrzeń mieszkalna.

Zalety domu modułowego

  • elastyczny projekt

Domy modułowe zapewniają dużą swobodę projektowania i umożliwiają indywidualność nawet przy produkcji seryjnej. Istnieją domy modułowe w bardzo różnych stylach architektonicznych, z których każdy jest harmonijnie ustawiony w sąsiedztwie. Istnieje również wiele możliwości wyboru dachu i elewacji. Często zdarza się, że plany rozwoju zabraniają stosowania dachów płaskich i potrzebna jest alternatywa. Dlatego zaletą jest, jeśli podstawowy model można odpowiednio dostosować. Do wykonania elewacji wykorzystywane są materiały takie jak mur i kamień naturalny, drewno, ale także cement włóknisty.
Wskazówka: jeśli chcesz zabezpieczyć się na starość, możesz na przykład wybrać bungalow bez barier, który w razie potrzeby można przedłużyć lub zmniejszyć na boki.

  • Oszczędność czasu i kosztów

Droga do posiadania domu jest znacznie szybsza w przypadku domu modułowego niż w przypadku konwencjonalnych budynków. Duża część domu jest już zmontowana w warsztacie, więc na miejscu trzeba wykonać tylko kilka czynności. Mały dom modułowy w stanie surowym można ukończyć już po 24 godzinach. Oszczędza to nie tylko niepotrzebne koszty budowy, które mogą wynikać na przykład z opóźnień spowodowanych warunkami pogodowymi. Pieniądze na finansowanie pomostowe, odsetki od zaangażowania oraz podwójna spłata kredytu hipotecznego i czynszu zwykle nie są wymagane w przypadku domu modułowego. Prace wykończeniowe przy ścianach zewnętrznych, dachach i połączeniach wewnętrznych potrwają około ośmiu do dwunastu tygodni.

  • Opcje rozbudowy i mobilność

Prawdziwym powodem, dla którego coraz więcej klientów decyduje się na dom modułowy, jest również największa zaleta konstrukcji modułowej. Domy można rozbudowywać lub pomniejszać o moduły w zależności od fazy ich życia, dom rośnie i kurczy się w zależności od potrzeb. Zapobiega to konieczności przeprowadzki na starość, ponieważ dom jest za duży. Dodatkowym atutem jest możliwość zabrania ze sobą domu modułowego w przypadku zmiany miejsca zamieszkania.

Około 90 procent domów modułowych jest już ukończonych w warsztacie. Niewiele trzeba zrobić na placu budowy.

Zdjęcie: Dom modułowy Balazs
  • ekologia

Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój to już powszechna praktyka w budowie domów modułowych. Z reguły stosuje się prawie wyłącznie materiały przyjazne dla środowiska i nieszkodliwe, które jednocześnie zapewniają przyjemne środowisko życia. Każdy, kto w pewnym momencie chce zdemontować części swojego domu modułowego, może założyć, że wszystkie materiały budowlane można poddać recyklingowi w sposób przyjazny dla środowiska.
Ponadto domy modułowe posiadają inteligentną wentylację i wentylację pomieszczeń mieszkalnych, najlepsze właściwości ochrony cieplnej oraz wysokiej jakości technologię grzewczą, która w niczym nie ustępuje przeciętnym domom prefabrykowanym. Jeśli chcesz, możesz również wyposażyć swój dom modułowy w system ogrzewania i wentylacji lub instalację solarną.
Również w przypadku instalacji na miejscu, narażenie placu budowy na hałas, kurz, spaliny, wibracje i ruch na placu budowy jest jak najmniejsze.

Produkcja domu modułowego

Produkcja lub budowa domu modułowego jest bardzo podobna do produkcji domów prefabrykowanych. Poszczególne moduły są produkowane w warsztatach zabezpieczonych przed warunkami atmosferycznymi i klimatyzowanych. Z reguły są to elementy ścienne i sufitowe w konstrukcji panelowej. Jednak stopień prefabrykacji różni się od konwencjonalnych domów prefabrykowanych: podczas gdy domy prefabrykowane w konstrukcji płytowej zwykle prefabrykują tylko pojedyncze ściany, a następnie składają je na placu budowy, 90 procent poszczególnych modułów można ukończyć w hali. Ponadto równolegle odbywa się realizacja konstrukcji, to znaczy fundamenty lub piwnice budowane są konwencjonalnie na miejscu, podczas gdy moduły są jeszcze produkowane w fabryce.

Podobnie jak w przypadku konwencjonalnych domów prefabrykowanych, domy modułowe są produkowane w warsztacie.

Zdjęcie: Dom modułowy Balazs

Granice budownictwa modułowego

Istnieją również pewne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę przy budowie domów modułowych. Ze względów ekonomicznych maksymalne piętrowanie wynosi obecnie około sześciu pełnych kondygnacji i maksymalną wysokość kondygnacji wynoszącą cztery metry.
Należy również przestrzegać infrastruktury drogowej i obowiązujących przepisów ruchu drogowego dotyczących transportu modułów. Ponieważ powinny one zmieścić się pod mostami i tunelami, należy przestrzegać pewnych wymiarów dla poszczególnych modułów. Mają one obecnie sześć metrów szerokości, cztery metry wysokości i 20 metrów długości.
Dobrze wiedzieć: Zgłaszaj transporty do właściwych organów w odpowiednim czasie. Często są one dozwolone tylko o określonych porach dnia i pod eskortą policji.

Ile kosztuje dom modułowy?

Nierzadko reklamuje się domy modułowe ze względu na ich niski koszt. Istnieją małe modele, które na najniższym poziomie konfiguracji są dostępne za mniej niż 50.000 euro jest dostępnych. Należy jednak pamiętać, że instalacja elektryczna, instalacja sanitarna surowa, ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody, wylewka oraz kompletne prace wykończeniowe są jeszcze w toku.
Decydując się na moduł pojedynczy pod klucz o powierzchni użytkowej około 41 mkw., trzeba zapłacić 97.Policz 000 EUR.

Cztery nowoczesne przykłady domów modułowych

Na początku wielu architektów i profesjonalistów obawiało się, że budowanie z prefabrykowanych komponentów i modułów szybko doprowadzi do nudnych rozwiązań. Poniższe cztery przykłady pokazują, że domy modułowe w żaden sposób nie przypominają prefabrykowanych budynków lub kontenerów.
 

  • B / CUBE z domów modułowych Balazs

Rodzinna firma Balazs w Röttenbach (Bawaria) twierdzi, że ma ponad 25-letnie doświadczenie w budowie indywidualnie planowanych domów drewnianych, takich jak obecna linia B/CUBE. Podstawowy model B/CUBE I można w każdej chwili powiększyć dodając dodatkowe moduły. Podstawowy model B / Cube I o powierzchni około 40 m2 staje się w zależności od preferencji modelem B / CUBE L o powierzchni 87 m2 lub modelem B / CUBE U, największym modelem o powierzchni 133 m2 metrów.
Moduł B/CUBE wykonany jest z płyt drewnopochodnych OSB wykonanych z listew sosnowych. Są polecane z punktu widzenia biologii budowlanej i medycyny domowej oraz posiadają certyfikaty dopuszczone do kontaktu z żywnością. Ponadto materiały budowlane wolne od formaldehydu zapewniają przyjemny klimat w pomieszczeniu.
Koszt B/CUBE I zaczyna się od 113.710 euro, w tym płaski dach i otynkowana elewacja.

Uruchom galerię zdjęć 9 Pokaż wszystko

B/CUBE I jest modułem podstawowym i w każdej chwili można go rozbudować o dodatkowe moduły. Ma 64 metry kwadratowe powierzchni mieszkalnej.

Zdjęcie: Dom modułowy Balazs

Łazienka ma powierzchnię pięciu metrów kwadratowych.

Zdjęcie: Dom modułowy Balazs

Chociaż łazienka jest stosunkowo niewielka, można znaleźć wszystko, czego potrzebujesz.

Zdjęcie: Dom modułowy Balazs

Strefa wejściowa rozciąga się na 3,87 metra kwadratowego, ale wygląda na znacznie większą ze względu na otwarte przejście.

Zdjęcie: Dom modułowy Balazs

Jedna sypialnia wystarcza dla singli i par. Jeśli ma przyjść potomstwo, B/CUBE można rozbudować o moduł.

Zdjęcie: Dom modułowy Balazs

Sypialnia ma 11,60 m2 i nadal oferuje wystarczająco dużo miejsca na szafę.

Zdjęcie: Dom modułowy Balazs

Salon i kuchnia stanowią największą powierzchnię w B/Cube I. Tutaj możesz rozłożyć do 19,42 metrów kwadratowych.

Zdjęcie: Dom modułowy Balazs

Ci, którzy nie mogą zaprzyjaźnić się z jednym z sześciu modeli, mają również możliwość samodzielnego zaprojektowania rzutu swojego domu modułowego.

Zdjęcie: Dom modułowy Balazs

Zbudowano tu indywidualnie zaprojektowany dom modułowy, który jest podobny do B/CUBE U, tylko trochę mniejszy.

Zdjęcie: Dom modułowy Balazs
  • Dom modułowy Future 3.0 od Max-Haus GmbH

Max-Haus GmbH, założona w 2003 roku, specjalizuje się w budowie indywidualnych domów drewnianych w konstrukcji szkieletowej. W 2007 roku rozpoczęto budowę domów modułowych, które mają przede wszystkim przekonywać swoimi walorami ekologicznymi. Drewno konstrukcyjne pochodzi wyłącznie z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony i umożliwia dalszą obróbkę bez chemicznej ochrony drewna. Dodatkowo każdy dom modułowy planowany jest zgodnie ze standardem KfW Efficiency House 55. W tej chwili możesz wybierać spośród siedmiu różnych modeli, które można dowolnie rozbudowywać, układać w stosy lub grupować. Istnieje również możliwość realizacji indywidualnego planowania.


Pokazany tutaj przykład to dom typu Future 3.0 o powierzchni mieszkalnej 125,9 m2, która jest rozłożona na dwóch kondygnacjach. Konstrukcja ścian jest otwarta na dyfuzję, a izolację wykonano z naturalnych włókien drzewnych. Pompa ciepła powietrze/woda z ogrzewaniem podłogowym zapewnia przyjemny klimat w pomieszczeniu.

Uruchom galerię zdjęć 7 Pokaż wszystko

Dom modułowy Future 3.0 rozciąga się na dwóch piętrach i łączy 125,9 m2 powierzchni mieszkalnej.

Zdjęcie: Max-Haus GmbH

Na pierwszy rzut oka nie widać, że dom składa się z modułów. 

Zdjęcie: Max-Haus GmbH

Otwarta dyfuzyjnie struktura ścian tworzy zdrowy i przyjemny klimat w pomieszczeniu.

Zdjęcie: Max-Haus GmbH

Dom modułowy In the Future 3.0 to wystarczająca ilość miejsca na pokój dziecka. Jest też pokój gościnny, który można zamienić na inny pokój.

Zdjęcie: Max-Haus GmbH

Część dzienna i jadalnia będą w Future 3.0 zalany światłem.

Zdjęcie: Max-Haus GmbH

Dwa przestronne systemy przesuwne łączą się wewnątrz i na zewnątrz.

Zdjęcie: Max-Haus GmbH

Dom modułowy Future 3.0 tworzy kształt sześcianu, a nawet może przekonywać tarasem na dachu i miejscem na garderobę.

Zdjęcie: Max-Haus GmbH
  • Dom modułowy ECO C firmy McCube

McCube Homes GmbH została założona w Austrii w lutym 2015 roku i to samo dotyczy tej firmy: „Elastyczne formy życia to przyszłość!".  Pierwsze modele wkrótce weszły do ​​produkcji seryjnej.
Według producenta wybór materiałów jest szczególnie dobry z ekologicznego punktu widzenia - ponieważ McCube składa się głównie z drewna i konopi, a tym samym zapewnia zdrowe środowisko życia. Dzięki solidnej ścianie zewnętrznej wykonanej z drewna klejonego krzyżowo i pełnowartościowej izolacji z konopi można osiągnąć nawet standardy niskoenergetyczne lub standardy domu pasywnego. Drewno sklejkowe to produkt z litego drewna, który osiąga wysoki stopień stabilności wymiarowej poprzez poprzeczną strukturę co najmniej trzech warstw drewna. Klej jest sklejany za pomocą przyjaznego dla środowiska, wolnego od formaldehydu kleju.
Eco C-Line firmy McCube umożliwia jeszcze bardziej elastyczną i indywidualną budowę, ponieważ poszczególne moduły o wymiarach 7,90 i 7,20 x 3,40 metra można łączyć w zależności od potrzeb. Wszystkie modele McCube Eco zawierają instalacje elektryczne i sanitarne, sanitariaty, drzwi, okna, elewacje i parkiety.

Uruchom galerię zdjęć 6 Pokaż wszystko

McCube Eco C-Line to najmłodszy model Cube firmy.

Zdjęcie: McCube

McCube wykorzystuje głównie drewno i konopie jako materiały budowlane. Są one szczególnie przyjazne dla środowiska i oszczędzają zasoby.

Zdjęcie: McCube

Dom modułowy McCube oferuje doskonały stosunek powierzchni do objętości, dzięki czemu imponuje niskimi stratami ciepła i niskimi kosztami ogrzewania.

Zdjęcie: McCube

Drewno dobrze prezentuje się również wewnątrz domu, nadaje pomieszczeniu przyjemny klimat.

Zdjęcie: McCube

Dostawa domu modułowego „pod klucz” zajmuje około ośmiu do 12 tygodni.

Zdjęcie: McCube

Jeśli chcesz jeszcze większej swobody w projektowaniu, możesz spełnić prawie wszystkie życzenia z McCube Premium.

Zdjęcie: McCube
  • Konstrukcja modułowa RMB-Robin

Robin Skupina d.O.O. rozpoczęła działalność jako zakład ślusarski 52 lata temu, a w następnych latach została przekształcona w spółkę GmbH. W firmie pracuje już trzecia generacja, a domy modułowe są produkowane od ośmiu lat. Domy produkowane są w Słowenii. Domy modułowe dostarczane są na terenie całych Niemiec. Są też klienci w Austrii, Szwajcarii i Skandynawii. W przeciwieństwie do innych dostawców, według producenta rama modułów RMB składa się z konstrukcji ze stali ocynkowanej, która ma szczególnie dobrą statykę i bez problemu wytrzymuje częste zmiany lokalizacji i transportu. Ponadto moduły można powiększać i przenosić tak często, jak jest to wymagane, bez poświęcania ich żywotności. Ściany modułów budowane są w konstrukcji szkieletowej drewnianej. Użyte materiały nadają się do recyklingu.
Budowa modułu trwa zwykle od trzech do pięciu godzin. Jeśli moduły są większe, trzeba liczyć się z około trzema do pięciu dni roboczych.
Ponieważ domy modułowe są szczególnie obiecujące jako domy wakacyjne, firma postanowiła poświęcić temu tematowi kompletną linię. Tak zwany "moduł wakacyjny RMB" to 1.300 do 1.500 euro za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Dla porównania: moduły Classic RMB są dostępne za 1.800 do 2.000 euro za przestrzeń życiową.

Uruchom galerię zdjęć 10 Pokaż wszystko

Każdy dom modułowy można zamówić w trzech różnych etapach realizacji: dom gotowy, gotowy do użytku lub pod klucz.

Zdjęcie: RMB-Robin Modulbau

Domy modułowe RMB można montować i demontować tak często, jak chcesz bez utraty jakości.

Zdjęcie: RMB-Robin Modulbau

Moduły z linii Holiday są tańsze niż zwykłe moduły RMB. Są również odporne na zimę.

Małe, ale ładne: Linia Holiday umożliwia domy wakacyjne w konstrukcji modułowej.

Zdjęcie: RMB-Robin Modulbau

W zależności od Twoich wymagań elewacja domu modułowego dostarczana jest z drewna modrzewiowego lub możesz wybrać produkt elewacyjny PREFA lub elewacje panelowe z Eternitu.

Zdjęcie: RMB-Robin Modulbau

W domu modułowym RMB 43 łazienka ma powierzchnię 4,24 m2 i zawiera wszystko, czego potrzebujesz.

Zdjęcie: RMB-Robin Modulbau

Domy modułowe można bez problemu ustawiać również na skarpach. Jest to model RMB 58, który składa się z dwóch podstawowych modułów RMB 29 i ma powierzchnię mieszkalną 57,62 m2.

Zdjęcie: RMB Robin-Modulbau

Montaż trwa od kilku godzin do kilku dni w zależności od modułu.

Zdjęcie: RMB-Robin Modulbau

Jeśli zależy Ci na większej przestrzeni i komforcie, możesz wybrać model z gamy Luxury Module.

Zdjęcie: RMB-Robin Modulbau

RMB 126 jest uważany za nowoczesny dom architekta, który może sprostać najwyższym wymaganiom.

Zdjęcie: RMB-Robin Modulbau

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here