Monstera: trendsetter wśród roślin doniczkowych ”,

Ponieważ istnieje od 20 do 50 gatunków z rodzaju Monstera, który należy do rodziny arum, skrzydło okienne nie zawsze wygląda tak samo. Na przykład niektóre rodzaje pnączy mają głęboko pierzaste liście i mają wiele korzeni powietrznych, podczas gdy inne nie mają prawie żadnych dziur i tylko kilka korzeni powietrznych. W zasadzie jednak roślina może urosnąć do 3 metrów. W jego tropikalnych lasach liść okienny z pędami nawija drzewo jak liana. Technika wspinania się Monstery opiera się na długich łodygach liści, którymi może zaczepić się w dowolnym miejscu oraz na tzw. korzeniach powietrznych. Znajdują one również wszędzie wsparcie, a także rozwinęły niezwykłą zdolność przekształcania się w „normalne” korzenie, gdziekolwiek znajdą składniki odżywcze. Jeśli na przykład w rozwidleniu drzewa jest trochę próchnicy, Monstera zakotwicza się tam i przynosi niezbędne pożywienie.
 

Monstera tworzy liście w kształcie tarczy o długości do 50 centymetrów.

Zdjęcie: iStock / Ksenia Sołowiowa

Specjalne liście Monstera

Jednak to nie tylko ich atrakcyjny wygląd sprawia, że ​​Monstera jest tak wyjątkowa. Skrzydło okienne jest również bardzo ekscytujące z botanicznego punktu widzenia. Są na przykład liście w kształcie tarczy, które mają długość do 50 centymetrów, które są dość unikatowe w świecie roślin i tym samym stymulują coraz to nowe próby wyjaśnienia przez naukę. Według jednej z teorii liście o takim kształcie pozwalają na optymalne pochłanianie światła - nawet w cieniu. A w naturalnym środowisku Monstera nie ma zbyt wiele światła. Na początku liście są zwykle jasnozielone, sercowate, z całym marginesem. Z biegiem lat stają się ciemnozielone i tworzą charakterystyczne przełomy na powierzchni liści. Łodygi liści są szczególnie długie i mocne. Starsze rośliny rozwijają kwiaty w formie cebulki kwiatowej otoczonej dużym białym przylistkiem. Na tej cebulce rozwijają się również fioletowe jagody Monstery, które zawierają nasiona.

Właściwa lokalizacja

Jako lokalizacja w domu najprawdopodobniej zakwestionuje się jasne i ciepłe miejsce. Chociaż sama monstera rozwija się w cieniu, tutaj nie rozwija się tak dobrze i nie rozwija pełnej ornamentyki liściowej. Latem Monstera może przenieść się na balkon lub taras na kilka miesięcy. Ale chroń je przed palącym słońcem w południe: w przeciwnym razie duże liście będą narażone na oparzenia słoneczne. Zasadniczo jednak lubi być w normalnej temperaturze pokojowej około 21 stopni Celsjusza od wiosny do jesieni. Zimą woli nieco chłodniejsze temperatury: Monstera ma wtedy o 16 do 18 stopni Celsjusza lepiej. Wysoka wilgotność przez cały rok jest zaletą, ale nie jest to absolutnie konieczne.

Jak duży powinien być garnek?

Zaleca się sadzenie skrzydła okiennego w dużej doniczce od samego początku - szczególnie młode rośliny rosną bardzo szybko i muszą być przesadzane prawie co roku. Później wystarczy zastąpić wierzchnią warstwę gleby świeżym podłożem. Możesz także polegać na ogromnych doniczkach, ponieważ Monstera może z czasem rozwinąć całkiem martwą wagę i przewrócić się. Jako podłoże nadaje się konwencjonalna, bogata w próchnicę ziemia doniczkowa od wyspecjalizowanych sprzedawców detalicznych.

Właściwa pielęgnacja Monstera deliciosa

Jak często muszę podlewać skrzydło okienne? 

Monstera nie potrzebuje dużo wody. Podlewaj je regularnie, ale oszczędnie: roślina doniczkowa znacznie lepiej radzi sobie z suszą niż podlewanie. Używaj wody o temperaturze pokojowej, ubogiej w wapno, najlepiej deszczówki. Wyjeżdżając na wakacje możesz skorzystać ze specjalnych właściwości Monstery: Po prostu zawieś kilka jej korzeni powietrznych w szklance wypełnionej wodą - skrzydło okienne zadba o siebie. Od listopada do marca można oszczędniej podlewać skrzydło okienne. Nie zapomnij odkurzyć liści, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Ponieważ Monstera lubi mieć wysoki poziom wilgotności, zaleca się okazjonalne spryskiwanie rośliny wodą deszczową o temperaturze pokojowej lub wodą destylowaną. Jednocześnie zapobiegasz inwazji przędziorków lub łusek, które szczególnie lubią rośliny domowe.

Czy muszę nawozić Monstera deliciosa?? 

Monstera jest nawożona od wiosny do jesieni, kiedy znajduje się w naturalnej fazie wzrostu. Najłatwiej to zrobić stosując nawóz długoterminowy w postaci pałeczek lub co dwa tygodnie dodawać do wody do podlewania połowę dawki płynnego nawozu do roślin zielonych.

Jak często muszę przesadzać Monstera?? 

Młode liście okienne rosną dość szybko, dlatego należy je przesadzać co roku. Zawsze wybieraj od razu większą doniczkę, aby znów było wystarczająco dużo miejsca. W przypadku starych roślin Monstera wystarczy na wiosnę zastąpić górne 3 centymetry gleby świeżym podłożem.

Młode rośliny rosną szybko i dlatego należy je przesadzać raz w roku.

Zdjęcie: iStock / Alpgiray Kelem

Co zrobić z brązowymi liśćmi na Monstera?

Na szczęście Monstera reaguje na błędy pielęgnacyjne dość wyraźnymi wskazaniami. Brązowe brzegi liści lub pęknięcia na liściach wskazują, że temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska i/lub zbyt obfite podlewanie. Jeśli liście żółkną, korzenie są wyraźnie zbyt mokre i już zaczęły gnić. Upewnij się, że ograniczysz teraz podlewanie! Jeśli liście Monstery nie chcą przybrać swojego typowego kształtu, roślina ma za mało światła lub brak składników odżywczych. Najpierw wypróbuj lżejszą lokalizację, zwykle działa cuda.

Konieczne jest cofnięcie? 

Nie musisz ciąć swojej monstery. Jeśli zrobi się za duży, możesz go oczywiście przyciąć. Błędy w cięciu zwykle szybko się cofają - chyba że wycinasz wrażliwe korzenie powietrzne. Roślina tego nie lubi. Jeśli jednak Ci to przeszkadza, możesz zamiast tego skierować korzenie powietrzne do doniczki, gdzie szybko zakotwiczą się w ziemi.

Propaguj skrzydło okienne sadzonkami lub mchami

Monsterę można łatwo rozmnażać za pomocą sadzonek. Aby to zrobić, wytnij latem sadzonki głowy lub pnia z dużą ilością korzeni powietrznych i po prostu włóż je do szklanki z wodą. W temperaturze 25 stopni Celsjusza szybko zapuszczają korzenie i mogą przenieść się do własnej doniczki.
W przypadku starszych roślin można od czasu do czasu wycinać korzenie powietrzne. Zawiń je w wilgotny mech i ziemię doniczkową i dobrze owinąć folią spożywczą. Ogrodnicy nazywają ten rodzaj rozmnażania „mchami”. Gdy tylko pędy zakorzenią się, dostaną własną doniczkę. 

Możesz być także zainteresowany Wiedza o roślinach Krzew zygzakowaty: ukośny kształt Wiedza o roślinach Echeveria: Roślina domowa dla pracoholików i estetów Wiedza o roślinach Paproć z włosami damskimi: Roślina domowa diva

Popularne odmiany

Wszyscy znają czystą zieloną Monsterę. Jednak w sklepach dostępne są już niektóre odmiany modnej rośliny, dzięki którym można wyróżnić się z tłumu. Polecamy ‘Variegata ‘: Ma cudownie marmurkowe liście w kolorze białym lub żółtym na zielonym tle. Opieka nad tą rośliną doniczkową różni się nieco od pielęgnacji tego gatunku. ‘Variegata ’ potrzebuje więcej światła i ciepła niż jej czysto zieloni krewni. Ponadto z czasem pojawiają się zielone liście, które należy natychmiast usunąć, aby zachować wzorzyste liście.

Odmiana ‘Variegata ‘ zachwyca marmurkowymi liśćmi w kolorze białym lub żółtym na zielonym tle. 

Zdjęcie: iStock / Benjamin Toegel

Powszechne choroby i szkodniki

Monstera jest tak popularna głównie ze względu na swoją solidność. Choroby i szkodniki są więc raczej rzadkie. Czasami jest atakowany przez łuski lub przędziorków. Jednak bardziej powszechne są brązowe brzegi liści i pęknięcia spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Zwykle za dużo podlewasz. Inne przyczyny to zwykle zbyt ciemne miejsce lub brak składników odżywczych.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here