Kafelki mozaikowe

Idealny dla majsterkowiczów - mozaika na matach i siatkach

Płytki mozaikowe — pięknie kolorowe lub subtelne © Alex, stock.cegła suszona na słońcu.com

Dawniej płytki mozaikowe składały się z wielu małych części. W międzyczasie jednak pojawiają się praktyczne maty i siatki, na każdej z nich przyczepione są liczne kamienie. Sprawiają, że układanie jest łatwiejsze i szybsze. Właśnie dlatego płytki mozaikowe są teraz bardzo popularne wśród majsterkowiczów. Często montuje się je w strefie prysznica, gdzie nie tylko dobrze wyglądają, ale także sprawiają, że podłoga jest bardziej antypoślizgowa. Dzięki wielu fugom nie ślizga się na mokrej podłodze, dlatego mozaiki są generalnie dobrym rozwiązaniem na podłogę w łazience.

Płytki mozaikowe: nie tylko kwadratowe

Mozaiki można wykorzystać również do zaprojektowania poszczególnych fragmentów ścian w łazience. Te płytki bardzo ładnie wyglądają na przykład za toaletką. Z drugiej strony przyklejanie mozaiki do wszystkich ścian szybko wygląda zbyt kolorowo i nawet w przypadku mozaiki w subtelnym kolorze często zbyt niespokojne ze względu na wiele fug. Płytki mozaikowe doskonale nadają się również na powierzchnie ścienne nad blatem kuchennym w kuchni. Jednak czyszczenie za blatem kuchenki może być uciążliwe ze względu na wiele fug.

Płytki mozaikowe: nieskończona różnorodność wzorów

Piękne mozaiki wykonane ze szkła, ceramiki i wielu innych materiałów

Dzięki kolorowemu szkłu głębia mozaiki pozostaje widoczna © Ruslan Gilmanshin, stock.cegła suszona na słońcu.com

Płytki mozaikowe wykonane są z wielu materiałów, takich jak ceramika, szkło, kamienie naturalne, metale odbijające światło, tworzywa sztuczne, a nawet drewno. Równie duży wybór kolorów i wzorów. Istnieją inne różnice w kształcie poszczególnych kamieni. Na przykład mogą być kwadratowe, podłużne lub o nieregularnym kształcie. Możesz również znaleźć w sklepach bordiury wykonane z mozaiki, jeśli chcesz po prostu dodać akcent kolorystyczny do swojej łazienki. Dzięki temu płytki mozaikowe na matach i siatkach dają dużą swobodę w projektowaniu łazienki, kuchni i innych pomieszczeń. Dostępne są w typowych rozmiarach płytek, takich jak 30 x 30 centymetrów i wielu innych rozmiarach. W sklepach z płytkami i w sklepach z narzędziami można również kupić mrozoodporne płytki mozaikowe na zewnątrz, w szczególności płytki antypoślizgowe do prysznica i inne warianty do specjalnych obszarów zastosowania.

Ustaw akcenty w łazience za pomocą mozaiki

Maty z mozaiką są łatwe do cięcia, ponieważ można je przecinać prostym nożem rzemieślniczym. Ułatwia to czystą pracę w miejscach, gdzie np. rury wodociągowe wystają ze ściany. Ponieważ maty są elastyczne, można je również umieścić za rogiem. Dzięki temu idealnie nadają się do tworzenia nisz i występów ściennych.

Płytki mozaikowe: wiele fug ma efekt antypoślizgowy

Należy zwrócić na to uwagę kupując klej i fugę do mozaiki

W przypadku mozaiki szklanej może się później przebić niewłaściwy klej do płytek. Dlatego do układania mozaiki szklanej należy używać wyłącznie białego kleju lub kleju do kamienia naturalnego. Kleje dyspersyjne i kleje na bazie żywicy epoksydowej są również odpowiednie, ale są dość drogie w porównaniu z innymi klejami do płytek.

Do fugowania najlepiej wybrać miękką fugę, np. zaprawę do kamienia naturalnego. Zapobiega to zadrapaniom, które mogą wystąpić na wrażliwych powierzchniach, w szczególności na szkle lub aluminium. Kupując fugę należy pamiętać, że ilość fugi w płytkach mozaikowych jest bardzo duża. Kolor spoin ma zatem duży wpływ na ogólny wygląd. Aby powierzchnia płytek nie wydawała się zbyt niespokojna, kontrast między kamieniami mozaikowymi a fugami nie powinien być zbyt duży.

Do oddzielenia przejścia często używa się również mozaiki © Patryk Kosmider, stock.cegła suszona na słońcu.com Notatka: W naszych przewodnikach po różnych klejach do płytek i zaprawach do płytek podajemy dalsze wskazówki dotyczące kupowania odpowiednich produktów. aż do 30% zapisać

Specjaliści glazurnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jak układać maty z mozaiką

 1. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych płytek, również w przypadku mozaiki ważne jest staranne przygotowanie podłoża. Należy zatem naprawić wszystkie ubytki i pęknięcia szpachlą, a następnie ponownie przeszlifować wygładzone powierzchnie. Powierzchnia powinna być również czysta i odpylona, ​​aby klej dobrze przylegał.
 2. Jeśli powierzchnia składa się z materiału chłonnego, takiego jak płyta gipsowo-kartonowa, najpierw nałóż podkład. Poprawia przyczepność i dlatego jest zalecany nawet do materiałów niechłonnych. Podkład można łatwo nakładać szerokim pędzlem lub wałkiem i potrzebuje czasu do wyschnięcia. Proszę zwrócić uwagę na informacje podane przez producenta.
 3. Jeśli chcesz ułożyć mozaikę w strefie prysznica lub nad wanną, pokryj powierzchnie barierą przeciwwilgociową. Zapobiega wnikaniu wody, a tym samym rozwojowi pleśni. W zależności od składników, bariera dla wilgoci może również służyć jako podkład, dzięki czemu zaoszczędzisz sobie pracy. Może być również rolowana lub malowana.
 4. Jeśli chcesz, aby płytki kończyły się w pewnym punkcie, na przykład w połowie wysokości ściany, najlepiej zaznaczyć ten punkt ołówkiem i poziomicą. Jeśli przykleisz taśmę malarską do ściany lub podłogi wzdłuż tej linii, będziesz miał dobrą orientację podczas układania mat.
 5. Klej do płytek mieszamy zgodnie z instrukcją producenta i nakładamy pacą metodą cienkowarstwową. Warstwa klejąca powinna zatem mieć maksymalnie pięć do sześciu milimetrów grubości. Następnie narysuj linie przez klej za pomocą zębatej kielni w kierunku poziomym i pionowym. Do tej pracy potrzebna jest szpatułka z zębami od 3 do 6.
 6. Teraz możesz wcisnąć maty mozaikowe w samoprzylepne łóżko i lekko je docisnąć. Przydaje się tu pływak, ponieważ poprzez deskę nacisk rozkłada się na całej powierzchni. Alternatywą jest listwa poziomująca. Podczas dociskania łatwo może się zdarzyć, że spomiędzy poszczególnych mat wydostanie się trochę kleju. Najlepiej od razu go usunąć, gdyż po stwardnieniu jest to trudniejsze.
 7. Po stwardnieniu kleju do płytek połączyć płytki za pomocą gumy do spoin. Pracuj ukośnie do spoin, aby szczeliny zostały całkowicie wypełnione zaprawą. Jeśli zaprawa ma matowy kolor, zaczyna twardnieć. Następnie możesz wyczyścić powierzchnie płytek wilgotną szmatką. Wypełnij wszystkie dylatacje, np. połączenie wanny ze ścianą, elastycznym silikonem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here