Ściółkowanie w ogrodzie: chwasty nie mają szans ”,

Ściółka to najlepsze, co może przydarzyć się życiu w glebie, zwłaszcza gdy jest gorąco. Wiesz to od siebie, gdy jesteś w palącym słońcu, stajesz się leniwy, jesteś spragniony i absolutnie nie masz ochoty do pracy. Tylko parasol lub coś do ochłodzenia wprowadzi Cię w dobry nastrój i sprawi, że ciepło będzie przyjemnością. To samo dotyczy organizmów glebowych, niezależnie od tego, czy są to organizmy jednokomórkowe, czy dżdżownice. Jeśli gleba nie jest chroniona, nagrzewa się, rozwija suche pęknięcia jak gleba pustynna, a niezbędne stworzenia stają się ospałe lub cofają się w głębsze warstwy gleby. Tam jednak zapominasz o swojej pracy - czyli produkcji gruzełkowatej gleby, która pozostaje luźna i nie zbryla się od razu nawet podczas długotrwałego deszczu.
Ekran ochronny z mulczu działa cuda, łóżka nie nagrzewają się, trzeba mniej podlewać, a organizmy glebowe dają z siebie wszystko. W przypadku ulewnego deszczu materiał warstwy ściółki amortyzuje krople deszczu, aby ziemia nie zamieniała się w błotnistą pustynię.

Jeśli mulczujesz swój ogród, nie wysycha, jeśli jest za gorąco. Dżdżownice, które poprawiają glebę, też się cieszą.

Zdjęcie: iStock / RyanJLane

Co nadaje się do mulczowania?

W rzeczywistości w ogrodzie jest bardzo mało odpadów organicznych, które nie mają tego, czego potrzeba, aby być warstwą ściółki. Obejmuje to chwasty korzeniowe, takie jak perz i perz, a także wszystkie części rośliny, które mają nasiona lub są chore. W przeciwnym razie wszystko działa, co jest rozsądnie rozprowadzane. Najbardziej znana jest ściółka z grubej kory, ale ze względu na zawarte w niej substancje hamujące rozwój drobnoustrojów nie wszędzie jest idealna i nie nadaje się na grządki warzywne.
Wysuszone ścinki trawnika to idealna ściółka w ogródku warzywnym i pod krzewami jagodowymi. Nigdzie gleba nie jest uprawiana tak często, jak na grządce warzywnej. Więc ściółka tam z miękkimi ścinkami trawy. Grube okruchy ściółki z kory zawsze w jakiś sposób przeszkadzają w grządce warzywnej i mogą zakwasić glebę nawet po latach rozrzucania. W łóżeczku bylinowym to mniejszy problem.
Grys, lawa lub żwir: Materiały mineralne nadają się również do mulczowania. Zapewniają jednak jedynie chłodzenie i utrzymywanie wilgoci w glebie, nie zapewniają trwałej próchnicy ani składników odżywczych. Żwir jest właściwie tylko praktyczny jako trwały materiał między bylinami.

Jakiej słomy użyć do mulczowania?

Słoma jest dostępna w postaci bel od rolnika lub jako ściółka dla gryzoni. Rozdrobnione i ostro zakończone łodygi trzciny chińskiej są idealne, ponieważ nadają się jako warstwa ściółkowa dla wszystkich roślin oraz odstraszają ślimaki i chwasty. Strzyżenie suchego trawnika jest również rodzajem słomy i dlatego nadaje się wszędzie tam, gdzie słoma jest zalecana do łóżek.

Słoma jest idealna do ściółkowania grządki warzywnej – nie za dużo ściółki z kory.

Zdjęcie: iStock / zlikovec

Wszystkie rośliny tolerują mulcz z kory?

Które rośliny dobrze radzą sobie z grubą warstwą mulczu z kory można określić na podstawie ich wymagań lokalizacyjnych: Krzewy, paprocie lub trawy w cieniu lub półcieniu uwielbiają mulcz, który przypomina im ich naturalne położenie - lasy lub skraj lasu, gdzie jesień właściwie zawsze zapewnia naturalną pielęgnację okrywową. Różaneczniki i większe krzewy również uwielbiają ściółkę z kory, podczas gdy róże, podobnie jak wiele bylin rabatowych i ogrodowych, uwielbiają otwartą glebę. Dzięki nim podczas mulczowania należy unikać węższego obszaru korzeni. Z drugiej strony próchnica kory nie stanowi problemu.

Kiedy mulczować??

Po raz pierwszy wiosną rozprowadzamy cienką warstwę ściółki na rabatach i pod krzakami zaraz po posadzeniu. Unikaj jednak zbyt gęstej warstwy w okresie wegetacji, ponieważ jest to idealna kryjówka dla ślimaków nagoskrzelnych. Lepiej częściej powtarzać mulczowanie. Jesienią po spulchnieniu gleby ponownie nałożyć warstwę ściółki, która tym razem może być grubsza niż wiosną. W ten sposób zaopatrujesz złoże w składniki odżywcze, ograniczasz parowanie i przeciwdziałasz ubijaniu gleby. Warstwa ściółki to także doskonała ochrona na zimę dla roślin sadzonych jesienią, które jeszcze pierwszej zimy mogą być nieco wrażliwe. Wiosną pracujesz w materiale, który jeszcze się nie rozłożył.
Nie mulczuj (jeszcze) od razu, jeśli chcesz siać w grządce. Poczekaj, aż rośliny osiągną co najmniej pięć do dziesięciu centymetrów wysokości lub użyj grabi, aby odciągnąć istniejący koc mulczowy do siewu. Ściółka ma działanie izolujące, powinna też, w przeciwnym razie nie osłoniłaby ciepła. Jednak po zimie może spowolnić nagrzewanie się gleby przez słońce. Dlatego z grubsza – w zależności od aktualnej pogody – nie ściółkować przed końcem marca.

Po raz pierwszy możesz wiosną ściółkować cienką warstwą. Jesienią warstwa ściółki może być wtedy grubsza.

Zdjęcie: iStock / DavidPrahl

Nie mulczować zbyt gęsto lub zbyt cienko

Nie mulczuj zbyt nieśmiało, w zależności od materiału mulczowego może to być dziesięć centymetrów. W przeciwnym razie chwasty nie zostaną skutecznie spowolnione. Jeśli będzie za mało liści lub innych materiałów, latem woda nadal będzie parować z ziemi. Jednak zbyt dużo ściółki przyciąga ślimaki. Wysuszone ścinki trawnika są idealne w ogrodzie warzywnym lub między krzewami, ponieważ są obfite i łatwe do rozrzucenia. Ale najpierw pozwól trawnikowi wyschnąć i rozprowadź go na zaledwie pięć centymetrów grubości. Trawnik nie może być zbyt szorstki, w przeciwnym razie, podobnie jak słoma, przyciąga ślimaki, które w upale czołgają się pod nim. Ściółka z kory, jak ściółka lub tania ziemia doniczkowa, nakładana jest na dobre dziesięć centymetrów grubości, cieńsze warstwy są bezużyteczne.
Czyste ścinki mogą stać się zgniłe i śliskie, jeśli mulczujesz je o grubości większej niż dwa cale. Jeśli zmieszasz ścinki trawy z wiórami lub ściółką z kory, możesz zrobić to grubiej. Zawsze pozwól, aby ścinki trawy wyschły, zanim zaczniesz je mulczować.

Zbyt intensywne mulczowanie może również przyciągnąć ślimaki. 

Zdjęcie: iStock / Carmen Hauser

Niedobór składników odżywczych pomimo ściółkowania

Warstwa ściółki może być złodziejem składników odżywczych. Ponieważ organizmy glebowe mają tak wygłodniały apetyt na materiał węglowy, że szczęśliwie się rozmnażają i potrzebują do metabolizmu ogromnych ilości azotu, który pozyskują gdzieś z ziemi - rośliny mogą skończyć z pustymi rękami. Więc wcześniej rozprowadź wióry rogowe zawierające azot. Łatwo rozpoznać materiał ściółki zawierający węgiel, w zasadzie wszystko, co jest brązowe: plewy, słoma, jesienne liście czy gałązki. Z drugiej strony materiał mulczujący zawierający azot jest zielony - trawa, resztki pożniwne z warzyw, resztki krzewów, zielone sadzonki lub pokrzywy.

Praktyczne wskazówki dotyczące mulczowania

Aby nawozić ściółkę, odgarnij ściółkę grabiami, a następnie ponownie ją zbierz. Jeśli chcesz ściółkować istniejącą grządkę, a krzewy nie są duże, możesz przykryć rośliny odwróconymi doniczkami lub wiaderkami, aby nie zostały zakopane przez ściółkę.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here