Spór o sąsiedztwo ”,

Jeśli strzępy latają na granicy posesji lub na klatce schodowej, warto zachować zimną krew. Niezależnie od tego, czy jest to grill, pokrzywione drzewo, czy hałaśliwa rodzina, wniesienie sporu z sąsiedztwem do sądu powinno być ostatnią opcją.  Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd najczęstszych problemów w sporach sąsiedzkich, a także jedno lub drugie proponowane rozwiązanie.

Kiedy sąsiedzi się kłócą

Jedno niechlujne słowo daje drugie, drobny spór przeradza się w głośny i eskalujący spór sąsiedzki w mgnieniu oka. Okopy są głębokie, żadna ze stron nie chce się wycofać, jest ostra strzelanina z listami od prawników i meldunkami do porządku publicznego lub policji, towarzystwa ubezpieczeniowe ochrony prawnej i prawnicy specjalizujący się w kłótniach między sąsiadami korzystają z pomocy lokalnej społeczności. klatka schodowa lub ogrodzenie ogrodu zostaje przeniesione na salę sądową, sądy cywilne mają do czynienia z palącymi sąsiadami, hałaśliwymi zwierzętami lub drzewami uszkadzającymi ogrodzenie ogrodu. W Niemczech około 300 jeździ rocznie.000 pozwów, około 9.Toczy się tysiące spraw sądowych z powodu kłócących się sąsiadów. Około 30 procent osób mieszkających w Niemczech zna kłótnie z sąsiadami z własnego doświadczenia – czy to w wynajętym mieszkaniu, czy we własnym domu. Co ciekawe, częściej zdarzają się spory pomiędzy wynajmującym a najemcą bez sędziego.

Najczęstsze powody sąsiedzkiej kłótni

Ale dlaczego sąsiedzi się kłócą?? Przyjrzeliśmy się bliżej przyczynom sporów i podzieliliśmy je na cztery najczęściej spotykane dla Państwa kategorie: problemy z budową, z nieruchomością, problemy z ogrodnictwem oraz kłótnie o hałas, smród i bałagan. Poniżej przedstawimy ogólny przegląd tematów, które mogą pojawić się w każdej kategorii i jak możesz postępować. 
 

Nocne zakłócenie spokoju jest główną przyczyną trwających sąsiedzkich walk.

Zdjęcie: iStock / ajr_images

1. Spór o sąsiedztwo o kwestie związane z budową: zachowaj dystans!

Nieruchomość obok Ciebie jest budowana i masz wrażenie, że Twój nowy sąsiad jest na Twojej skórze? Wystarczy sprawdzić zasady zagospodarowania granic, które wyjaśniają, jaka odległość musi być. Jeśli przepisy dotyczące odległości nie są przestrzegane, Ty jako sąsiad również masz możliwość sprzeciwu wobec budynków. Także i przede wszystkim przeciwko budynkom, które są realizowane po wybudowaniu właściwego domu - na przykład dodatkowe garaże, wiaty garażowe, domki ogrodowe lub kolejne piętro w domu sąsiada. Ponieważ twój sąsiad jest prawnie zobowiązany do okazywania szacunku. Na przykład, jeśli ustawi garaż w taki sposób, że wpłynie to na twoje zdrowie lub jakość życia, może być zmuszony do jego ponownego demontażu lub może nie być w stanie z niego korzystać.

2. Spór sąsiedzki o kwestie własności: Zejdź z mojej ziemi! 

Mój dom, moja własność, mój samochód: każdy, kto rzekomo nielegalnie postawi stopę na nieruchomości, która nie jest jego własnym kawałkiem ziemi, żyje już nie tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki, ale także w Niemczech. Dlatego kwestia pierwszeństwa jest również gorącym tematem. Po przyznaniu niektórzy sąsiedzi po prostu je wycofują, ponieważ zmienili zdanie. Niestety poszkodowani nie zawsze jasno to komunikują, ale po prostu budują nową bramę na środku ścieżki lub stawiają np. ogrodzenia budowlane. Przed skorzystaniem z prawa pierwszeństwa lub przyznaniem mu pierwszeństwa dokładnie zastanów się nad zaletami i pułapkami prawa pierwszeństwa. Być może służebność byłaby dla Ciebie bardziej solidnym rozwiązaniem? Jest to umowa pomiędzy dwoma właścicielami nieruchomości, w której jeden właściciel przyznaje drugiemu określone prawa użytkowania nieruchomości własnej, które również są wpisywane do księgi wieczystej.
W celu zabezpieczenia własnej własności wielu właścicieli domów instaluje czujniki ruchu, których światło zakłóca. W zależności od położenia i ustawienia lamp zewnętrznych może to prowadzić do sporów sąsiedzkich, ponieważ jeśli Twoje światło ma więcej niż 40 watów, a sąsiad odczuwa „znaczną irytację”, Twoim obowiązkiem jest zmniejszenie mocy. Nawiasem mówiąc, sąsiad nie musi zasłaniać zasłon ani opuszczać okiennic, aby zmniejszyć poczucie irytacji.

Więcej na temat nieruchomości, know-how w zakresie nieruchomości, zabudowy na pograniczu: Ile musi być dystansu? Prawo i podatki Dzielenie się nieruchomością: co należy wziąć pod uwagę Know-how w zakresie nieruchomości Zanieczyszczone strony: W ten sposób unikniesz kosztownych niespodzianek przy zakupie nieruchomości

3. Sąsiedzka kłótnia w ogrodzie: trzymaj się z dala od mojego drzewa!

Drzewo domu sąsiada może być również uciążliwe, jeśli wisi nad płotem ogrodu, a może nawet zasłania widok. Ale: czy możesz ściąć drzewo sąsiada?? Odpowiedź brzmi: tak, ale: możesz ciąć tylko gałęzie, które wiszą na twojej posesji. Twoi nożyce nie mogą ciąć niczego, co znajduje się na posesji sąsiada. Wytnij drzewo do połowy, aby uzyskać widok na winnice, w przeciwnym razie nie będziesz mógł ściąć drzewa. Nie wolno również zbierać owoców, które wiszą na gałęziach.
Możesz jednak podjąć działania przeciwko zbyt wysokiemu płotowi ogrodowemu. Pytanie zawsze brzmi: jak wysokie może być ogrodzenie ogrodu? Niestety nie ma na to ogólnokrajowego przepisu, każda gmina może ustalić własne zasady dotyczące wysokości ogrodzenia ogrodu – lub jak to się nazywa w żargonie technicznym: ogrodzenia. Eksperci w ratuszu najlepiej opowiedzą Ci, co jest powszechne w Twoim miejscu zamieszkania.

Najczęstsze spory w prawie ogrodniczym to nie tylko drzewa i płoty, ale także położenie żywopłotów, przycinanie żywopłotów i, klasycznie, grille. Bo jeśli planujesz przyjęcie w ogrodzie w taki sposób, aby goście byli entuzjastycznie nastawieni, nie oznacza to, że sąsiedzi też. Zwłaszcza, gdy ogród w apartamentowcu może być używany przez wszystkich mieszkańców i przeszkadzasz sąsiadom podczas jogi lub czytania na imprezie.

Sąsiedzi często kłócą się o ogrodzenie ogrodu. Najczęstsze przyczyny: brak miejsca, zwisające rośliny lub drzewa oraz pierwszeństwo przejazdu.

Zdjęcie: iStock / JackF

4. Sąsiedzkie kłótnie, które oddziałują na zmysły: grill, zakłócenie spokoju i chaos

Temat garden party tradycyjnie łączy w sobie całą listę potencjalnych sporów sąsiedzkich: od uciążliwego zapachu, przez zakłócanie ciszy i spokoju, po zamieszki pijanych gości lub załatwianie się w ogródku sąsiada. W poszczególnych stanach istnieją różne orzeczenia sądowe dotyczące tego, jak często i jak długo sąsiedzi mogą organizować przyjęcia w ogrodzie. To przechodzi od „wcale w budynku mieszkalnym” do trzech razy w miesiącu przez sześć godzin do pięciu razy w miesiącu przez dwie godziny. Pamiętaj, że latem masz prawa, ale i obowiązki wobec sąsiadów. Na wszelki wypadek zalecamy, aby fani grilla w budynku mieszkalnym korzystali z grilla elektrycznego lub gazowego, aby przynajmniej zapobiec skargom na węgiel drzewny do palenia.

Nieprzyjemny zapach ze strony sąsiada może znacznie wykraczać poza imprezę we własnym basenie lub na balkonie: zwierzęta oddające mocz na korytarzu, suszarki rozprowadzające powietrze wywiewane, śmierdzące sterty kompostu, nigdy nie czyszczone pojemniki na odpady organiczne, palenie papierosów, zapachy jedzenia w nietypowych porach, mocne przyprawy czy wywiewane powietrze z okapu – lista zapachów, które mogą niepokoić osoby w Twoim otoczeniu jest długa. I odpowiednio wyroki sędziów. Niektóre rzeczy muszą być zaakceptowane przez sąsiadów, a od niektórych trzeba się wystrzegać.
 

Czy to z powodu uciążliwego zapachu, czy też zakłócenia spokoju – impreza przy grillu jest często przyczyną sporu sąsiedzkiego.

Zdjęcie: iStock / Aleksandar Nakic

Ale jeśli przed drzwiami stoją buty, stoją wózki lub inne problemy ze zwierzętami, błogosławieństwo domu bardzo szybko wisi bardzo krzywo. Jednak w wielu przypadkach, ze względu na orzeczenia już wydane wokół klatki schodowej, osoby poszkodowane mają duże szanse na rozwiązanie problemu. 
Przepisy są szczególnie jasne, jeśli chodzi o hałas i zakłócenie spokoju:
Okres odpoczynku nocnego w całych Niemczech rozpoczyna się o godzinie 22:00, kończy o 6:00 i obowiązuje od poniedziałku do soboty. Kościoły mogą definiować te czasy jeszcze bardziej zawężająco. Zwykle wprowadza się również bardzo rygorystyczny okres odpoczynku popołudniowego, zwłaszcza w uzdrowiskach. Koszenie trawnika może być również zabronione po godzinie 19:00, ale impreza przy grillu nadal może być dozwolona do godziny 22:00. W niedziele i święta bezwzględnie obowiązuje odpoczynek od północy do północy. Naruszenia są surowo karane – zwłaszcza używanie kosiarek i innych hałaśliwych urządzeń elektrycznych.
Hałas dzieci, głośna muzyka, szczekanie psów, skrzeczenie ptaków, prysznice lub intymne odgłosy - dla prawie każdego hałasu istnieją zasady, prawa i wyroki, na ile jest to uzasadnione dla sąsiadów i kiedy osoba, która czuje się zaniepokojona, może wziąć działanie przeciwko niemu. Jeśli twój sąsiad wielokrotnie łamie zasady i prawa, możesz prowadzić dziennik hałasu i wykorzystać go jako dowód w swojej walce o spokój ducha.
 

Więcej na temat prawa i podatków związanych z hałasem Hałas od sąsiadów: Twoje prawa Planowanie budynków Koniec z hałasem: Jak chronić się przed hałasem Prawo i podatki Zakłócenie spokoju: Te zasady dotyczą sąsiadów

Jak możesz zapobiegać sporom sąsiedzkim??

Zawsze i wszędzie mogą być spory o dom, wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i tam, gdzie mieszka więcej niż jeden, czasami są kłopoty. Ale: z pogodą ducha, zrozumieniem, tolerancją i wolą pokojowego rozwiązywania problemów możesz zapobiec kłótni między sąsiadami, a nawet zostać przyjaciółmi.
Proszę o przykład? Wyjaśnij sąsiadowi, który narzeka na liście fruwające z twojej przyjaznej jeżom sterty liści, dlaczego stworzyłeś tę stertę i że on również korzysta z dobroczynnych owadów w ogrodzie. Poszukaj rozwiązania, aby trochę zabezpieczyć liście - na przykład martwym drewnem i małymi gałęziami. Albo przenieś stertę liści w inny zakątek ogrodu, gdzie jest trochę bardziej osłonięty od wiatru.
Zimą nie wiesz, co zrobić z odśnieżonym podjazdem lub chodnikiem przed domem? Może uda Ci się połączyć siły z wieloma sąsiadami i ktoś udostępni część ogrodu jako miejsce do przechowywania śniegu dla wszystkich, a dzieci zbudują z niego igloo. Aby dojść do takich kompromisów, warto skonsultować się z profesjonalistami. Mediacja i arbitraż są wyraźnie lepszą kulturą sporu niż pójście do sądu. I mniej stresujące niż planowanie przeprowadzki.

Przeczytaj więcej tutaj Prawo i podatki Orzeczenia sądowe: Dom zawalił się z powodu prac budowlanych na sąsiedniej nieruchomości Prawo i podatki Pracownicy budowlani: Kiedy pomoc sąsiedzka zamienia się w nielegalną pracę Prawo i podatki Wytnij drzewo sąsiada? Lepiej bądź ostrożny!

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here