Zrównoważone budownictwo: wskazówki dotyczące budowy i renowacji ”,

W zrównoważonym budownictwie bierze się pod uwagę cały cykl życia budynku - od budowy przez użytkowanie do rozbiórki. Całe planowanie dotyczy aspektów ekologicznych, takich jak właściwy dobór materiałów, ale także aspektów ekonomicznych, takich jak koszty operacyjne i aspektów społeczno-kulturowych, takich jak wpływ na populację.
Duża część zrównoważonego budownictwa dotyczy minimalizacji zużycia energii. Dużo można tu osiągnąć stosunkowo niewielkim wysiłkiem. Zielone budownictwo zawsze oznacza również optymalizację czynników wpływających - mogą to być materiały, procesy i technologie, ale także ochrona terenów naturalnych.

Jak zaplanować zrównoważony dom??

Jeśli chcesz budować w sposób zrównoważony, najlepiej zacząć od planowania domu. Jednak wiele czynności można wykonać również później w ramach remontu domu. Zastanów się na przykład: Jakie są materiały przyjazne dla środowiska?? Jakie materiały budowlane i komponenty można poddać recyklingowi? Jak długie są trasy transportowe? Zasadniczo powinieneś rozważyć następujące kwestie:

 • Buduj oszczędzając miejsce
 • Weź pod uwagę lokalizację, na przykład pod kątem infrastruktury, położenia słońca i padania światła
 • Pracuj w sposób, który oszczędza zasoby
 • Używaj ekologicznych materiałów budowlanych
 • Korzystaj z odnawialnych, regionalnych materiałów
 • Zachowaj szczególną ostrożność przy izolacji
 • Unikaj uszczelniania powierzchni i zielonych obszarów zewnętrznych
 • Polegaj na energii słonecznej i innych naturalnych źródłach energii

Ponieważ musisz dużo myśleć, poniżej zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki dotyczące zrównoważonego budownictwa.

Wskazówka 1: Wybór materiału jest niezbędny w zrównoważonym budownictwie

Każdy, kto chce po prostu pomalować ściany lub przygotować pomieszczenie, musi poradzić sobie z rozsądną ilością materiałów. Budowniczowie domów mają coraz większe trudności. Bardzo ważne: używaj wyłącznie naturalnych materiałów budowlanych oraz przyjaznych dla środowiska wyprodukowanych i nadających się do recyklingu komponentów. Budując lub odnawiając w sposób zrównoważony, zwróć uwagę na następujące punkty:

 • Produkcja, transport i utylizacja charakteryzują się niskim zużyciem energii i zanieczyszczeniami
 • Materiał podlega recyklingowi, recyklingowi lub jest łatwy do naprawy
 • Materiał jest dostępny regionalnie
 • Materiał jest wykonany z surowca odnawialnego
 • Unikaj zanieczyszczeń

Ekologiczne materiały izolacyjne, takie jak juta czy konopie, są szczególnie popularne w zrównoważonym budownictwie. Ale popularne są również farby do drewna, gliny i naturalne farby na bazie roślin, wykonane z wapna lub kazeiny. Unikaj farb, tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej i wełny izolacyjnej. Uszczelki testowe, takie jak „natureplus” lub „ÖkoPlus” zapewniają pomoc w doborze zrównoważonych materiałów budowlanych. Tkaniny powinny być jak najbardziej jednorodne i wolne od szkodliwych substancji, aby można je było później lepiej poddać recyklingowi. Jednak żaden materiał nie jest doskonały pod każdym względem.

PEI: Ocena cyklu życia w zrównoważonym budownictwie 

W przypadku materiałów ważna jest również zawartość energii pierwotnej. Ten PEI pokazuje, ile energii jest w płycie pilśniowej, na przykład - z lasu na plac budowy. PEI różni się w zależności od produkcji i trasy transportu: Jeśli firma suszy wilgotną masę drzewną za pomocą zwykłej energii elektrycznej, pogarsza to PEI. Ale jeśli prąd pochodzi z turbiny wiszącej w korycie rzeki, poprawia się. Zanieczyszczenia mogą powstawać również podczas produkcji. Na przykład na tonę aluminium produkuje się 1,5 tony czerwonego błota. Dlatego proszę bardzo ostrożnie używać aluminium, zawsze przynosić aluminiowe opakowania do centrum recyklingu, a tym samym przedłużyć żywotność.

Wskazówka 2: Zrównoważony budynek z ekologiczną izolacją

Dobra izolacja termiczna może zaoszczędzić większość kosztów ogrzewania. A środowisko też to lubi. Zrezygnuj z materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna i wełna mineralna, i zamiast tego użyj naturalnych materiałów izolacyjnych. Mają dobre właściwości izolacyjne i izolacyjność akustyczną, a ponadto są produkowane w sposób energooszczędny. Ponadto są nieszkodliwe dla ludzi i środowiska - czy to podczas instalacji, użytkowania, a później podczas utylizacji lub recyklingu. Wiele naturalnych materiałów izolacyjnych zapewnia również dobry klimat wewnętrzny w zrównoważonym budownictwie, ponieważ pochłaniają dużą część wilgoci, a nawet zapobiegają powstawaniu pleśni. Zawsze zwracaj uwagę na współczynnik przenikania ciepła (wartość U) dla materiałów izolacyjnych.

Wyższe koszty budowy związane ze zrównoważonym budownictwem amortyzują się szybciej niż mogłoby się wydawać ze względu na niskie koszty następcze.

Zdjęcie: iStock/jittawit.21

Zrównoważone materiały izolacyjne w skrócie

 • Włókna drzewne: Drewno to regionalny, odnawialny surowiec o krótkich trasach transportowych. Reguluje wilgotność, posiada dobre właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne, może być również stosowany jako podkład pod tynk w systemach kompozytowych dociepleń. Jednak produkcja płyt pilśniowych wiąże się z dużą ilością energii.
   
 • Włókna konopne: Konopie mają podobnie dobre właściwości termoizolacyjne jak drewno i są szczególnie trwałe w porównaniu np. z wełną mineralną. Nie nadaje się jednak jako podkład pod tynk do systemów wiązania termicznego.
   
 • Izolacja jutowa: Juta jest nie tylko bardzo wytrzymała i odporna na pleśń i szkodniki, ale także reguluje wilgotność powietrza i ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jest jednak trochę droższy niż inne naturalne materiały. Zmieszany z błonnikiem konopnym jest natomiast popularną i tańszą alternatywą.
   
 • Izolacja trzciny: Trzcina jest szczególnie odporna na pleśń i szkodniki, reguluje wilgotność i jest tania. Produkcja izolacji z trzciny wiąże się z niewielką ilością energii. Jednak stroiki są stosunkowo ciężkie. W porównaniu z innymi ekoizolacjami, trzcina ma nieco gorsze parametry termoizolacyjne.
   
 • Izolacja celulozowa: Celuloza składa się w 90% z makulatury i może być stosowana jako izolacja wdmuchiwana. Wartości izolacyjne są dobre; cena jest niska. Przekonuje również izolacja akustyczna i regulacja wilgoci. Jednak celuloza nie jest kompostowalna.

Wskazówka 3: ekologiczne ogrzewanie dla zrównoważonego budownictwa

Jeśli budujesz w sposób zrównoważony, możesz bardzo dobrze korzystać z naturalnych źródeł energii i ekologicznych surowców. Obejmuje to na przykład zastosowanie pomp ciepła, w których do ogrzewania wykorzystuje się temperaturę wód gruntowych, energię geotermalną lub powietrze otoczenia. Ważna jest tutaj wielkość i charakter nieruchomości. Ogrzewanie słoneczne stało się w ostatnich latach tańsze i bardziej efektywne. Jednak niektóre z nich mogą być używane tylko sezonowo. Z drugiej strony piece opalane drewnem, a zwłaszcza piece na pelety, sprawdziły się już jako przyjazne dla klimatu metody ogrzewania. Tutaj używasz surowca o neutralnym bilansie CO2. Instalacja jest dość prosta i można również doposażyć te systemy grzewcze.

Wskazówka 4: Zrównoważony budynek z fotowoltaiką

Fotowoltaika jest modna, a system solarny można zamontować elastycznie na dachu lub w ogrodzie. Jeśli zainwestujesz również w magazynowanie energii elektrycznej, możesz wykorzystać wytworzoną energię nawet wtedy, gdy słońce nie świeci. Możesz dostarczyć dodatkową energię do sieci energetycznej za średnio dziesięć centów za kilowatogodzinę. Jednak wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą modułów fotowoltaicznych zależy od warunków regionalnych i jest początkowo drogie. W przypadku domu jednorodzinnego należy 5.000 do 10.Plan w 000 EUR. Powinieneś przynajmniej obliczyć to samo dla pamięci. Są jednak dopłaty do systemów fotowoltaicznych i można teraz skorzystać również z modeli z wypożyczalni.

Możesz być również zainteresowany Energia i klimat Mini systemy fotowoltaiczne: każdy może zbierać słońce Pieniądze i prawo Zrównoważone inwestycje: które inwestycje są dobre? Energia i klimat Reklama Energie odnawialne: co nowego w Niemczech Przedstawił

Wskazówka 5: Buduj w sposób zrównoważony bez uszczelniania powierzchni

Woda deszczowa nie może przedostać się do obszarów zabudowanych. Jest to jednak ważne, ponieważ przyczynia się do powstawania nowych wód gruntowych i ochrony przeciwpowodziowej. Podjazdy, ścieżki, tarasy i ogrody należy zatem projektować z nawierzchniami przepuszczalnymi dla wody, takimi jak kostka trawnikowa, ściółka z kory czy kamienie naturalne z fugami. Bądź tego świadomy, kiedy brukujesz swój podjazd.

Wskazówka 6: Używaj tradycyjnych materiałów budowlanych do zrównoważonego budownictwa

Przechadzając się po sklepach z narzędziami, zauważysz: wszędzie jest wszystko i to samo - na półkach zalewają się niedrogie materiały budowlane z całego świata. Kiedyś transport materiałów do budowy domu był drogi. Dlatego budowali z tego, co było na miejscu lub z tego, co zapewniało otoczenie: drewno z sąsiedniego lasu, kamień naturalny z najbliższego kamieniołomu. Przemysłowa prefabrykacja komponentów przyspieszyła zerwanie z tą tradycją z lat 50-tych.
Dziś znów wiele do powiedzenia na temat wykorzystania materiałów z okolic. Jeśli kupujesz artykuły spożywcze na najbliższej farmie, dlaczego nie użyć materiałów do domu? Charakter regionu zostaje zachowany, ponieważ materiały harmonijnie wtapiają się w krajobraz miasta. W ten sposób wiele regionów zachowuje swoją wyjątkowość. Zyskują również zakłady rzemieślnicze i cykle gospodarcze, miejsca pracy są zabezpieczone. Ponadto materiały charakteryzują się niską zawartością zanieczyszczeń, dzięki czemu są dobre dla zdrowia i często nadają się do recyklingu – tj. zrównoważonego.

Główne eko-materiały budowlane

Kiedy właściciele budynków i projektanci polegają na materiałach budowlanych z okolicy, zachowane są typowe metody budowy i domu. Tutaj przedstawiamy Ci najważniejsze produkty ekologiczne w porządku alfabetycznym.

 • granit

Granit powstał z kwarcu, skaleni i minerałów 320 do 360 milionów lat temu. Eksperci nazywają granit skałą magmową. Najważniejsze odmiany pochodzą z Górnych i Zachodnich Łużyc oraz Lasu Bawarskiego. Granit łużycki jest jednym z najstarszych złóż skalnych w Saksonii i był używany jako posadzki (zwłaszcza w Dreźnie), schody, fontanny, budynki kolejowe i budynki administracyjne. Granit Hauzenberger pochodzi z Lasu Passau, z tego kamienia wykonane są konstrukcje mostów w Passau.
Nowoczesne budynki z granitu to teren olimpijski i łukowata powierzchnia lotniska w Monachium. Popyt na niemiecki granit gwałtownie spada od lat 80., ponieważ materiał z Indii i Chin jest tańszy.

Kanały wiertnicze zdobią centrum granitu w Hauzenberg.

Zdjęcie: www.architekcibrückner.de

Nawierzchnia granitowa: odporna na warunki atmosferyczne, twarda, łatwa do szlifowania i polerowania - wytrzymała nawierzchnia na ulice i ścieżki.

Zdjęcie: Fotolia
 • Gonty drewniane

Większość rolników używała gontów jako pokrycia dachowego aż do wczesnego średniowiecza, zwłaszcza na terenach zalesionych i wyższych. Wykorzystano to, co rosło w regionie: głównie świerk w Schwarzwaldzie i modrzew w regionie alpejskim.
Gonty są ułożone warstwowo jak łuski na dachu. Rozróżnia się gonty płytowe i łupane. Dzięki tym ostatnim słoje drewna nie ulegają zniszczeniu, dzięki czemu są trwalsze. Ponadto istnieją dwa różne rodzaje pokrycia: dach z gontów bitumicznych nadaje się na strome powierzchnie, a dach z gontów nasadowych na raczej płaskie połacie. Dawniej drewno obciążano kamieniami, dziś jest przybijane gwoździami. Aby woda spływała prawidłowo, gonty należy układać zgodnie z kierunkiem wzrostu.

 

W przeszłości kamienie i słupy utrzymywały drewniane gonty na miejscu nawet podczas burzy - dziś są przybijane gwoździami. 

Fot. Archiwum Das Haus

Aby reguła spływała po gontach drewnianych, należy je zawsze przykrywać zgodnie z kierunkiem wzrostu.

Zdjęcie: Betram Bölkow
 • wapień

Morze Jurajskie powstało między 145 a 208 milionami lat temu. Kiedy to morze się cofnęło, złoża koralowców, gąbek i roślin skamieniały i zamieniały się w płyty wapienne - dlatego często ze skamieniałościami. Surowe powierzchnie są wrażliwe na kwasy.
Dachy były nawet pokryte kilkoma warstwami cienkich płyt wapiennych, znanych również jako płyty łupkowe. Ten rodzaj desek można znaleźć głównie w starych domach Jura w Altmühltal. Aby zapobiec przesuwaniu się paneli, dach nie mógł być pochylony o więcej niż 30 stopni. Już pod koniec XII. W XIX wieku w Niemczech istniały domy kryte łupkiem. Dowód na to znaleziono podczas wykopalisk na starym mieście Eichstatt. Poza tym płyty wapienne były używane jako pokrycia dachowe od XIV w. Znany wiek.

Warstwy wapienia: 40 procent wydobycia stanowią płyty rdzeniowe, które są uważane za użyteczne i odporne na warunki atmosferyczne.

Zdjęcie: Fotolia

Wapień coraz częściej wykorzystywany jest również jako blat kuchenny.

Zdjęcie: Juma
 • Glina

Ił składa się głównie z piasku i gliny. Może być produkowany praktycznie we wszystkich regionach, a szczególnie często jest używany w Hesji i Turyngii. W domach z muru pruskiego glina wypełnia przedziały między belkami nośnymi. Materiał można również suszyć w formie cegieł lub przerabiać na ubitą ziemię. Wilgotną glinę wlewa się do szalunku i zagęszcza. Najwyższy budynek z ubitej ziemi w Niemczech (1836) znajduje się w Weilburg.
Glina jest wolna od szkodliwych substancji, działa odstraszająco na szkodniki i w całości nadaje się do recyklingu. Materiał magazynuje ciepło i równoważy wilgoć, dzięki czemu klimat w glinianych budynkach jest bardzo przyjemny. Obecnie są produkowane przemysłowo gliniane bloki i panele ścienne, a także gliniane tynki do budowy wnętrz.

Kolor glinianej ściany zmienia się w zależności od pochodzenia gliny i piasku.

Zdjęcie: www.archarchitekta.de

Gliniana ściana przyciąga wzrok, a także przechowuje ciepło i wilgoć.

Zdjęcie: www.archarchitekta.de
 • Strzecha

Wysuszona trzcina jest jednym z pierwszych materiałów dachowych – najwcześniejsze sprawdzone dachy kryte strzechą miały około 4.000 pne. Chr.. Stosowany jest głównie na obszarach przybrzeżnych Morza Północnego i Bałtyckiego. Dachy kryte strzechą latem chronią przed upałem, a zimą izolują. Jeśli jest bardzo sucho, łatwo mogą się zapalić. Zagrożeniem są też fajerwerki – dlatego na Wyspach Północnofryzyjskich nie wolno odpalać fajerwerków.
Dachy powinny mieć nachylenie większe niż 45 stopni, aby krople wody mogły zsuwać się z łodygi na łodygę. W nowoczesnej technologii budowlanej dachy kryte strzechą są budowane z wentylacją tylną, co usuwa wszelką wilgoć i sprawia, że ​​dachy są bardziej wytrzymałe.

Pokrycie strzechą: stary materiał, nowo używany, całkowicie nowoczesna izolacja.

Zdjęcie: Stefan Melchior / Möhring Architects

Tak kryje się dach kryty strzechą: Wiązki są przyszywane drutem do krokwi, na jednym metrze kwadratowym mieści się 13 bel.

Zdjęcie: Fotolia
 • łupek

Kamień naturalny powstał 350 do 400 milionów lat temu z osadzania mas iłowo-szlamowych, które zestalały się w kamieniu iłowym pod wpływem ciśnienia superpozycji. Łupek jest używany do pokryć dachowych i okładzin ściennych - zwłaszcza w obszarach górniczych Eifel, Turyngii, Harz, Vogtland, Taunus i Siegerland.
Materiał można zainstalować tak, jak został stworzony. Zużycie energii pierwotnej w produkcji pozostaje niskie, nie ma środka wiążącego i nie jest konieczny proces spalania. Recykling łupków również nie jest problematyczny. Kamienie łupkowe są ciężkie, odporne na warunki atmosferyczne i można je dziurkować, a specjaliści mogą z łatwością obrabiać je ręcznie. Obecnie dostępne są automatycznie obrabiane kamienie do niedrogich zastosowań łupków.

Kosz dachowy: materiał jest zaokrąglany, aby dopasować go ręcznie, w firmie lub na budowie. 

Zdjęcie: Rathscheck Schiefer

Łupek to materiał regionalny - fuga krzyżowa: Nowy wzór układania oszczędza materiał i czas.

Zdjęcie: Rathscheck Schiefer
 • cegła

Najstarszy prefabrykowany materiał budowlany jest nadal używany jako materiał do budowy ścian w całych Niemczech - zwłaszcza w północnych Niemczech i regionie Morza Bałtyckiego. Cegły formowane są z gliny zawierającej glinę i wypalane w piecach. Cegły wypalane w temperaturze od 800 do 1000 stopni są szczególnie popularne. Mają otwarte pory, mogą wchłaniać stosunkowo dużą ilość wody i dlatego są otynkowane. Z drugiej strony cegły klinkierowe są używane w 1.100 do 1.Wypalany w temperaturze 300 stopni i dlatego najczęściej używany nieotynkowany. Stosowane są na terenach deszczowych oraz jako kostka brukowa.
Niektóre z najważniejszych ceglanych budynków na świecie można znaleźć w Niemczech: największy ceglany most to Göltzschtalbrücke w Saksonii, najwyższa ceglana wieża to Martinskirche w Landshut, a najwyższe ceglane sklepienie to Marienkirche w Lubece.

Relief: Mur schodkowy, cegły klinkierowe nadają nowoczesny profil.

Zdjęcie: Hagemeister Ściana: Pierwsze cegły pochodzą z około 9000 pne. Chr. - płoną od 5000 lat. Zdjęcie: Fotolia

Wskazówka 7: Inwestowanie w zrównoważone budownictwo się opłaca

Zdrowie, dobre samopoczucie i przyjazność dla środowiska to często szlachetne cele, ale przede wszystkim liczy się tylko to, co się opłaca. To, czego nie można przedstawić w liczbach, szybko odrzuca się jako nieważne. Kalkulacja ta jest jednak niekompletna: oszczędności w kosztach budowy często prowadzą do nieproporcjonalnie wyższych kosztów następczych. Istnieją metody, które mogą odwzorować takie relacje. Niemieckie Stowarzyszenie Budownictwa Zrównoważonego opracowało certyfikat DGNB wspólnie z BMVBS.
 

Certyfikaty zrównoważonego budownictwa

Na arenie międzynarodowej ugruntowały się różne systemy oceny, na podstawie których dowodzi się trwałości projektów budowlanych. Obejmują one:

 1. DGNB: Niemiecka Rada ds. Zrównoważonego Budownictwa
 2. BNB: System oceny zrównoważonego budownictwa dla budynków federalnych
 3. BREEAM: Metoda oceny środowiskowej placówki badań budowlanych
 4. LEED: przywództwo w projektowaniu energetycznym i środowiskowym

W zależności od certyfikacji istnieją różne kryteria i wagi w odniesieniu do trwałości budynku. Wytyczne ułatwiają wdrożenie odpowiedniej certyfikacji. Certyfikaty są pożądane, ponieważ jako znak jakości ułatwiają sprzedaż i wynajem. Nawiasem mówiąc, wraz z „DGNB Navigator ”, DGNB oferuje również bazę danych produktów budowlanych z deklaracjami środowiskowymi produktów (EPD).

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here