Budynki powojenne”,

Okres powojenny - prosta konstrukcja i rzadki materiał

Budynki z lat 50. powstały w czasach, gdy wszystkiego było mało – łącznie z materiałem. Te często nieestetyczne budynki charakteryzują się prostym sposobem budowy i najbardziej ekonomicznym wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych. W szczególności izolacja cieplna i akustyczna jest niewystarczająca ze względu na małe przekroje ścian, inne elementy mają również minimalne wymiary i dziś prawie nie spełniają wymagań w zakresie oszczędności energii lub statyki.

W związku z tym wiele elementów musi zostać wzmocnionych podczas renowacji. Metoda budowy jest dobra: w tych domach zużywa się znacznie mniej zanieczyszczeń niż w budynkach wznoszonych później.

Dom z lat 50. © Martin Debus, fotolia.com

Najważniejsze jest tanie – minimalistyczne projekty z lat 50

Czy jako typowy budynek mieszkalny, czy jako budynek mieszkalny w obszarach śródmiejskich, dom z lat 50. został zbudowany przy minimalnym wysiłku. Widać to nie tylko w ciasno zwymiarowanych ścianach zewnętrznych z małymi oknami, ale także w konstrukcji wewnętrznej. Płyty stropowe są często już projektowane jako płyty żelbetowe i pokryte jastrychem kompozytowym.

Obszary problemowe w budynkach powojennych

Wtedy jednak nikt nie myślał o wygłuszeniu. W więźbach dachowych, które również były niewielkie, zastosowano chemiczną ochronę drewna, a do ogrzewania wykorzystano indywidualne piece. Częścią tego typu starego budownictwa są również pojedyncze przeszklone okna wykonane z drewna iglastego oraz nieozdobione ściany wewnętrzne i elewacje. Mostki termiczne w konstrukcji są na porządku dziennym, dlatego płyty balkonowe zwykle nie są oddzielane termicznie.

Wskazówka: Domy z lat 50. często znajdują się w dobrych lokalizacjach i mają organiczne struktury. Mimo prowadzonych prac remontowych, często sprawia to, że nieruchomości są dobrymi inwestycjami i atrakcyjnymi terenami mieszkalnymi. aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Priorytety remontowe

Remont budynku mieszkalnego © megakunstfoto, fotolia.com

Zasadniczo wszystko musi zostać odnowione, zwłaszcza poprawa izolacji termicznej i akustycznej w ramach kompleksowego remontu energetycznego elewacji ma ogromne znaczenie.

W wielu przypadkach w toku są również następujące prace modernizacyjne:

  • Naprawa uszkodzeń spowodowanych wilgocią w okolicy piwnicy i cokołu
  • Remont lub. Wymiana balkonów, renowacja jest często trudna, ponieważ betonowe wsporniki płyt balkonowych nie są termicznie oddzielone.
  • Renowacja usług budowlanych w zakresie instalacji grzewczych, instalacji elektrycznych i instalacji sanitarnych
  • Montaż ochrony przed odgłosami kroków i dźwięków powietrznych w stropach kondygnacji i na schodach
  • Renowacja pokrycia dachowego i wzmocnienie konstrukcji dachu, montaż poziomów izolacji i uszczelnień
  • Renowacja głowic kominowych
Budynki powojenne: zaległości remontowe powodują wzrost kosztów

Prosta architektura z urokiem

W wielu przypadkach rzuty domów z lat 50. nie spełniają dzisiejszych wymagań jakości życia. Głównie pod względem hojności, często istnieją wąskie granice w dosłownym tego słowa znaczeniu. Często konieczne są tu daleko idące zmiany, aby sprostać dzisiejszym standardom i potrzebom. Z reguły apartamenty posiadają małe łazienki i kuchnie.

Wskazówka: Warto też pomyśleć o niekonwencjonalnych rozwiązaniach rzutów pomieszczeń. Na przykład otwarte pokoje lub łazienki jako obszar łączący sypialnię rodziców z pokojem gościnnym lub pokojem dziecięcym mogą nagle stworzyć nieoczekiwaną przestrzeń nawet w mieszkaniach lub domach z lat 50., które wydają się ciasne.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od rzemieślników i zaoszczędź do 30 procent

Remont energetyczny w domu z lat 50-tych

Świadectwo charakterystyki energetycznej remontowanego domu © Deutsche Energie-Agentur GmbH (dena)

W latach 50. energia była tania – w przeciwieństwie do drogich materiałów. Dlatego dzisiaj wymagane są szeroko zakrojone działania w zakresie energetycznej renowacji tych domów, które poprawiają izolację termiczną, a także izolację akustyczną. Ściany zewnętrzne o średniej grubości 24 cm wymagają grubej warstwy ocieplenia w celu spełnienia wymagań Ustawy o Energii Budowlanej (GEG) i umożliwienia odpowiedniego gospodarowania energią.

Budynki powojenne: słabości energetyczne i brak izolacji akustycznej

Problemem z ówczesnymi domami były wspornikowe ramiona balkonów, które nie były termicznie oddzielone. Często wskazane jest wprowadzenie nowych balkonów jako konstrukcji samonośnej, alternatywnie ramię wspornika może być izolowane od zewnątrz dużym kosztem. Tutaj decydujący jest stosunek kosztów do korzyści. Okna również wymagają wymiany, pojedyncze szyby i nieodpowiednie termicznie ramy wykonane z gorszego drewna sprawiają, że jest to konieczne.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here