Naturalne kolory”,

Naturalne farby ścienne pozytywnie wpływają na klimat w pomieszczeniu, są przyjazne dla alergików i chronią środowisko. Jednak naturalne kolory, takie jak farba wapienna czy kazeinowa, nie pasują do każdego pomieszczenia. Tutaj dowiesz się na co zwrócić uwagę przy zakupie i gdzie występują różnice.

Ponieważ wiadomo, że farby ścienne mogą negatywnie wpływać na klimat pomieszczenia, środowisko i zdrowie, ponownie zyskały na popularności farby naturalne, takie jak farba wapienna, farba gliniana czy farba silikatowa. Ale nie wszystkie kolory z naturalnymi składnikami nadają się do wszystkich pomieszczeń i dają później pożądany efekt. Dlatego dokonując wyboru, nie musisz brać pod uwagę tylko składników, koloru i wilgotności. Kupując farbę naturalną należy również wziąć pod uwagę odporność na ścieranie, krycie i podłoże. 

Czym są naturalne kolory?

Obecnie istnieje duża różnorodność naturalnych kolorów zawierających różne naturalne surowce. Mogą to być warzywa lub minerały, takie jak białka roślinne, kreda lub wapno. Nie oznacza to jednak, że wszystkie naturalne kolory są zawsze czystymi kolorami organicznymi lub ekologicznymi. Na przykład konserwanty chemiczne miesza się z niektórymi kolorami, aby były bardziej trwałe. Nie ma w tym zakresie regulacji prawnych. Dlatego szczególnie alergicy powinni dokładnie sprawdzić składniki naturalnych barwników i zwrócić uwagę na pieczęcie takie jak Błękitny Anioł czy EU Ecolabel. Ponieważ jednak farby naturalne zwykle nie używają rozpuszczalników chemicznych i mają specjalne właściwości, zawsze warto je rozważyć. Naturalne kolory to: 

 • Farba klejowa
 • Farba gliniana
 • Farba wapna
 • Kolor kazeiny
 • Naturalna farba żywiczna
 • Farba silikatowa

Zalety i wady naturalnych kolorów

Naturalne kolory ścian nadają się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przy prawidłowym stosowaniu – a ponieważ zazwyczaj nie zawierają rozpuszczalników – mogą mieć niezwykle pozytywny wpływ na klimat w pomieszczeniu. Są otwarte na dyfuzję, nie ładują się statycznie i dlatego nie gromadzą tak dużo kurzu. Jako czyste, naturalne kolory są przyjazne dla środowiska i trwałe. Istnieją również farby, które dzięki swoim właściwościom grzybobójczym i bakteriobójczym okazały się szczególnie skuteczne jako farby do pomieszczeń wilgotnych w walce z pleśnią. Jednak naturalne farby są zwykle droższe niż konwencjonalne farby emulsyjne, a wybór kolorów jest również bardziej ograniczony. Ponadto niektóre naturalne kolory mają specyficzny zapach.

Na co należy zwrócić uwagę, używając naturalnych kolorów

Aby kolory organiczne dobrze działały, potrzebują odpowiedniej powierzchni. Na przykład kolory mineralne najlepiej układają się na tynku mineralnym. Tynk wapienny doskonale nadaje się jako podłoże pod farbę wapienną lub silikatową. Farba gliniana jest zwykle używana na tynku glinianym. Z reguły podłoże powinno być tak samo otwarte na dyfuzję jak farba, którą malujesz - aby farba pozostawała oddychająca i dobrze przylegała. Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie właściwości naturalnego koloru. Ponieważ niektóre z nich znacznie się różnią, a tym samym mają wpływ na optykę, obsługę i możliwe zastosowania.

Farba gliniana: pochłania zapachy i wilgoć

Ponieważ loambarbe musi być szybko przetworzony, większość gotowych do użycia farb zawiera chemiczne środki konserwujące zapewniające dłuższy okres trwałości. Jako proszek do mieszania jest to jednak raczej rzadkość. Tutaj mieszasz mąkę glinianą, celulozę, wypełniacze i pigmenty (takie jak kreda lub granulat marmurowy), a także skrobię lub białko roślinne z wodą, aby uzyskać gotową farbę ścienną. Możesz również samodzielnie zrobić glinianą farbę za pomocą gliny, wody i niskotłuszczowego kwarku. Organiczny kolor jest oddychający i reguluje wilgoć. Zawarta w nim glinka w proszku wiąże zanieczyszczenia i pochłania nieprzyjemne zapachy. Jako podłoże nadaje się na przykład tynk gliniany. Kolor jest intensywnie matowy. Zasadniczo farba gliniana nadaje się do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, zwłaszcza sypialni. Ponieważ jednak nie jest wodoodporny, istnieją lepsze alternatywy dla łazienki.

Farba gliniana dzięki swoim ekologicznym składnikom przyczynia się do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach.

Zdjęcie: iStock / pavelalexeev

Farba klejowa: naturalna farba, którą można zmyć ze ściany

Czysta farba klejowa wykorzystuje klej jako środek wiążący, np. klej kostny, rybny lub skórzany, żelatynę, kazeinę, celulozę roślinną lub klej skrobiowy. Nie brakuje też wody, kredy, wypełniaczy i naturalnych pigmentów. Farba klejowa znajduje zastosowanie nie tylko w ochronie zabytków, ale także w budownictwie ekologicznym. W przeciwieństwie do innych farb naturalnych, farba klejowa pozostaje rozpuszczalna w wodzie. Więc możesz je później zmyć ze ściany ciepłą wodą. Jednak wiele gotowych do użycia farb zawiera żywice syntetyczne, które nie mają tej właściwości. W razie wątpliwości możesz sam wymieszać kolor. Farba klejowa jest wysoce nieprzezroczysta i otwarta na dyfuzję pary. Tapety z tynku, gliny, kamienia, płyt gipsowo-kartonowych i wiórów drzewnych nadają się jako podłoża we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Farba klejowa nie nadaje się do użytku na zewnątrz i nie jest zalecana również do wilgotnych pomieszczeń. Jako gotowy produkt, farba klejowa jest zwykle dużo tańsza niż farba wapienna lub farba silikatowa.

Farba wapienna: mineralna farba naturalna do wilgotnych pomieszczeń

Możesz samodzielnie zrobić farbę wapienną z wapna gaszonego (wapna gaszonego) i wody. Gotowe kolory zawierają również pigmenty do barwienia i spoiwa dla lepszej przyczepności. Kolor jest trwały, oddychający, reguluje wilgoć i zapobiega powstawaniu pleśni. Nie jest on jednak kryjący, ma długi czas schnięcia i jest silnie zasadowy, dlatego potrzebna jest odzież ochronna. Ponadto jest trudny do usunięcia i nie zawsze można go zamalować. Farba wapienna dobrze przylega do tynków wapiennych i jest szczególnie odpowiednia do łazienek, kuchni, piwnic, strychów, garaży, stajni i ścian zewnętrznych.

Farba wapienna szczególnie dobrze sprawdza się na ścianach zewnętrznych. 

Zdjęcie: iStock / HMVart

Kolor kazeiny: zmywalny, ale istnieje ryzyko pleśni

Już sama nazwa sugeruje, że kolor kazeinowy wykorzystuje klej serowy jako środek wiążący. Oprócz kazeiny zawiera wypełniacze, wodę, boraks lub wapno gaszone oraz sól i pigmenty z rogu jelenia. Farba kazeinowa jest przepuszczalna, wysoce kryjąca, wodoodporna, a nawet odporna na rozmazywanie. Jednak w wilgotnych pomieszczeniach może pojawić się pleśń. Farba kazeinowa ma również silny zapach. Może być stosowany na tynki wapienne, tynki gliniane lub tapety z wiórów drzewnych. 

Farba kazeinowa jest bardzo kryjąca i nadaje się szczególnie do tynków wapiennych, glinianych lub tapet z wiórów drzewnych.

Zdjęcie: iStock / BeylaBalla

Farba z żywicy naturalnej: wszechstronna i łatwa w obróbce

Naturalna farba żywiczna składa się w 100% z naturalnych składników i jest farbą olejną. Zawiera m.in. olej lniany czy rycynowy, kredę oraz talk i celulozę. Farba na bazie żywicy naturalnej nadaje się do wielu powierzchni, takich jak tynk, płyta gipsowo-kartonowa czy wióry drewniane. Jest łatwy w obróbce, w większości zmywalny i odporny na rozmazywanie. Dostępne są również w szerokiej gamie kolorystycznej. Naturalna farba żywiczna nadaje się do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych.

Farba silikatowa: naturalny kolor, który wiąże się z podłożem

Ten kolor jest mniej odpowiedni dla początkujących, ponieważ nie jest łatwy w użyciu. Jest zwykle mieszany z dwoma składnikami i ma tylko krótki okres trwałości. Farba silikatowa składa się ze szkła wodnego oraz wypełniaczy i pigmentów. Jako farba emulsyjna silikatowa nie jest już klasyczną farbą naturalną, ponieważ dodano tu sztuczne składniki. Naturalna farba silikatowa jest szczególnie przepuszczalna dla pary wodnej, dzięki czemu jest odporna na warunki atmosferyczne i trwała. Dlatego może być również dobrze stosowany do elewacji. Wewnątrz farba silikatowa doskonale nadaje się do wilgotnych pomieszczeń, ponieważ jest silnie alkaliczna i zapobiega powstawaniu pleśni. Musisz jednak pracować w odzieży ochronnej. Kolor wiąże się z powierzchnią podczas wysychania. Dlatego podłoże musi nadawać się do krzemowania. Na przykład płyta gipsowo-kartonowa nie jest odpowiednia.

Farba silikatowa dobrze sprawdza się również na elewacjach zewnętrznych.

Zdjęcie: iStock / aleksandrumagur

Porównanie naturalnych kolorów

Naturalny kolor

Spacje

cechy szczególne

Farba gliniana

wszystkie pomieszczenia mieszkalne,
zwłaszcza sypialnie

 • pochłania nieprzyjemne zapachy
 • wiąże zanieczyszczenia
 • przyciąga cząsteczki brudu

Farba klejowa

brak wilgotnych pomieszczeń

 • wysoka nieprzezroczystość
 • tańsze niż inne naturalne kolory
 • zmywalny ze ściany

Farba wapna

wszystkie pomieszczenia mieszkalne,
szczególnie wilgotne pomieszczenia

 • nieprzezroczysty
 • pracochłonne do usunięcia
 • bakterie odporne

Kolor kazeiny

brak wilgotnych pomieszczeń

 • wysoka spoistość
 • silny zapach
 • Ryzyko pleśni

Naturalna farba żywiczna

wszystkie pomieszczenia mieszkalne

 • odporne na rozmazywanie i pranie
 • Łatwy w obróbce
 • powszechnie stosowane

Farba silikatowa

wszystkie pomieszczenia mieszkalne,
szczególnie wilgotne pomieszczenia

 • zapobiega pleśni
 • jest nierozerwalnie związany z podpowierzchnią
 • krótki okres trwałości

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here