Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania: trzeba się tego spodziewać”,

Rodzaj kosztu

wzrost

Podatek od przeniesienia własności nieruchomości

3,5-6,5 proc. (w zależności od stanu)

Akt własności ziemi

około 0,5 procent

Opłaty notarialne

około 1,5 procent (plus. faktura VAT.)

Opłaty maklerskie

3,5-7 proc. (w zależności od stanu)

Rzeczoznawca

od 450 €, w zależności od rodzaju raportu

Koszty przeprowadzki

około. 500-2.000 €, w zależności od nakładu

Koszty remontu

w zależności od stanu nieruchomości

Dodatkowe koszty finansowania

w zależności od rodzaju kredytu i treści umowy

Podatek od przeniesienia własności nieruchomości

Jeśli kupujesz dom, wkrótce potem musisz zapłacić podatek od przeniesienia własności nieruchomości. Powodem tego jest to, że kupując nieruchomość, nabywasz nie tylko mieszkanie, ale także część całego domu i nieruchomości. Podatek ten różni się w zależności od kraju związkowego:
 

Badenia-Wirtembergia

 5 procent

Bawaria

3,5 procent

Kraj Saary

6,5 procent

Nadrenia-Palatynat

5 procent

Hesja

6 procent

Turyngia

6,5 procent

Saksonia

3,5 procent

Saksonia-Anhalt

5 procent

Nadrenia Północna-Westfalia

6,5 procent

Dolna Saksonia

5 procent

Brema

5 procent

Hamburg

4,5 procent

Brandenburgia

6,5 procent

Berlin

6 procent

Meklemburgia-Pomorze Przednie

 6 procent

Szlezwik-Holsztyn

6,5 procent

Wskazówka do czytania: Dowiedz się z naszego dodatkowego artykułu, jak możesz zaoszczędzić na podatku od przeniesienia własności nieruchomości.

Koszty księgi wieczystej

Każdy kto kupuje mieszkanie potrzebuje wpisu w księdze wieczystej jako nabywca. Notariusz zazwyczaj podejmuje się tego zadania i występuje o rejestrację środka lokomocji w księdze wieczystej. Za wpis do księgi wieczystej dodatkowe koszty wynoszą około 0,5 proc. ceny zakupu.

Opłaty notarialne

Opłaty notarialne są również obowiązkowymi dodatkowymi kosztami zakupu. Notariusz jest odpowiedzialny za przekształcenie zakupu w prawnie wiążącą transakcję jako samodzielną odległość i udokumentowanie tego. Poświadcza więc umowę kupna kondominium, sprawdza nieruchomość pod kątem dziedzictwa finansowego lub praw do sprzedaży na rzecz osób trzecich. Spodziewaj się około 1,5 procent ceny zakupu plus ustawowy podatek VAT.

Opłaty maklerskie

Opłaty te obowiązują tylko wtedy, gdy sprzedaż mieszkania jest obsługiwana przez pośrednika. Kupujący i sprzedający płacą po połowie prowizji brokera. Dla każdej strony jest to około 2 do 4 procent ceny zakupu.

Możesz być także zainteresowany Know-how w zakresie nieruchomości Opłaty maklerskie: Nowe prawo przekazuje pomysły dotyczące nieruchomości Rzeczoznawcy majątkowi: Czym się zajmuje? Ile to kosztuje? Odliczanie kosztów prawnych i podatkowych: Obowiązują te zasady

Rzeczoznawca

Jeśli chcesz kupić istniejące mieszkanie lub mieszkanie w starym budynku, powinieneś zatrudnić rzeczoznawcę, który zbada je pod kątem wad konstrukcyjnych. Na podstawie jego profesjonalnej oceny łatwiej obliczyć koszty remontu starego budynku. W zależności od regionu trzeba liczyć się z co najmniej 450 euro z VAT.

Ruch

Pełen niecierpliwości na nowe mieszkanie szybko zapominasz o kosztach faktycznej przeprowadzki. Mogą być bardzo indywidualne i trudne do nazwania. Opierają się na przykład na wielkości Twojego gospodarstwa domowego, odległości między przedmiotami oraz ilości mebli i wystroju. Jeśli posiadasz 75 metrowe mieszkanie i poruszasz się w promieniu 50 kilometrów, musisz liczyć się z kosztami około 800 euro. Wraz z wielkością terenu i odległością koszt wzrasta. To też ma znaczenie w cenie, czy przenosisz się z pomocą agencji spedycyjnej, czy z prywatnymi pomocnikami.

Koszty przeprowadzki również należy wziąć pod uwagę w odpowiednim czasie.

Zdjęcie: iStock / Andrey Popov

Koszty remontu

Kto kupuje nowe mieszkanie, zazwyczaj nie musi wykonywać żadnych prac remontowych. Jednak wygląda to inaczej w przypadku istniejącej nieruchomości. W zależności od zakresu prac koszty tego są bardzo różne.
Należy pamiętać, że może się zdarzyć, że jako część wspólnoty właścicielskiej będziecie współodpowiedzialni za utrzymanie całej nieruchomości. Jeśli więc w domu prowadzone są prace remontowe, to jako właściciel musicie te koszty ponieść. W takich przypadkach zasiłek mieszkaniowy w określonej wysokości jest zwykle wypłacany co miesiąc w ramach wspólnoty jako rezerwa alimentacyjna.

Koszty finansowania są również bardzo różne w zależności od zakupu domu. Na przykład, jeśli kupisz niedokończone mieszkanie od dewelopera, nadal będziesz musiał zapłacić odsetki od zobowiązania.
Dobrze wiedzieć: Jeśli nie wykorzystałeś w pełni kwoty kredytu na cenę zakupu w określonym czasie, płacisz bankowi prowizje za zobowiązanie: zwykle 0,25 procent miesięcznie od kwoty, która nie została jeszcze wykorzystana. Dlatego uzgodnij terminy płatności w umowie sprzedaży w taki sposób, aby uniknąć tego zobowiązania odsetkowego.
Sprawdź swoją umowę finansowania bardzo dokładnie i zawsze zwracaj uwagę na APR. Określa opłaty za specjalne spłaty lub prowizje agencyjne.

Czy muszę płacić dodatkowe koszty z własnej kieszeni??

Do pełnego finansowania potrzebujesz nie tylko nienagannej zdolności kredytowej, ale także wysokiego wyniku SCHUFA i bardzo wysokich dochodów.
Kupując nieruchomość, powinieneś być w stanie pokryć koszty dodatkowe z własnych środków. Doświadczenie pokazuje, że co najmniej 30.potrzebne są tysiące euro. Banki bardzo niechętnie finansują koszty dodatkowe przy zakupie mieszkania, ponieważ nie mają materialnego odpowiednika w postaci zabezpieczenia.
 

Trudności finansowe

Jeśli podczas wykonywania obliczeń zauważysz, że faktycznie nie możesz wnieść żadnego kapitału do nieruchomości, powinieneś rozważyć zakup mieszkania, ponieważ pożyczka może narazić Cię na nadmierne zadłużenie.

Bieżące dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania

Przy zakupie mieszkania dochodzą do tego również koszty dodatkowe, które są regularnie ponoszone. Obejmuje to m.in. podatek od nieruchomości, który jest płatny corocznie i różni się w zależności od mieszkania. Ponadto, będąc częścią społeczności właścicieli, musisz regularnie uiszczać opłaty za utrzymanie i eksploatację domu. Oblicza się tutaj średnio trzy euro za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Z reguły im starszy dom, tym wyższe koszty. Po zakupie, koszty eksploatacyjne za prąd, ogrzewanie, telefon i internet muszą być oczywiście opłacone w nowym mieszkaniu. I na koniec nie zapominaj, że będziesz musiał również spłacić kredyt hipoteczny. Raty kredytu spłacane są co miesiąc.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here