Podłączanie gniazdka sieciowego: Instrukcje w 8 krokach

 • Gniazdo sieciowe: Najpierw musisz zdecydować, czy chcesz zamontować gniazdo sieciowe (zwane też UAE) jako natynkowe, czyli naścienne, czy podtynkowe, czyli wbudowane w mur. Dobrym rozwiązaniem są gniazda kompozytowe, które dzięki dołączonej obudowie mogą służyć zarówno jako puszka natynkowa, jak i podtynkowa.
   
 • Narzędzie aplikacji LSA: Jako specjalne narzędzie do podłączenia kabla CAT potrzebujesz narzędzia do nakładania LSA lub LSA +, za pomocą którego można włożyć przewody do gniazda lub, jak to się nazywa w technicznym żargonie, załatane. Narzędzie precyzyjnie wciska kabel w gniazdo i automatycznie odcina nadmiar kabla.
   
 • Inne narzędzia: Do odkręcenia puszki potrzebny jest śrubokręt krzyżakowy. Wskazane jest również użycie szczypiec do ściągania izolacji, którymi można ostrożnie usunąć izolację z kabla. (Alternatywnie i przy odpowiednich umiejętnościach można to również zrobić za pomocą scyzoryka.) Kabel CAT można również odpowiednio skrócić, a folię izolacyjną usunąć za pomocą bocznego obcinaka.

Tutaj możesz zamówić gniazdo sieciowe od Amazon.

Przygotowanie puszki podtynkowej

O ile sama instalacja gniazdka sieciowego nie powinna być dużym wyzwaniem, o tyle instalacja gniazd podtynkowych (zwanych również podtynkowymi) wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby wykonać ją tylko odpowiednio doświadczeni majsterkowicze. Ponadto do montażu podtynkowego potrzebne są różne narzędzia, w zależności od powierzchni:
 

 • Kamieniarstwo: Do ścian z litego kamienia, ale także do betonu komórkowego należy użyć odpowiedniego wiertła drążonego. W przypadku wierteł z nasadką diamentową wskazane jest wyłączenie funkcji udarowej młotowiertarki. Następnie wymyj otwór, włóż gniazdo podtynkowe i poprowadź kabel z otworu kablowego przez gniazdo. Dopiero wtedy należy otynkować puszkę.
  Przy okazji: jeśli tynk stwardnieje, może czasem coś wcisnąć do gniazdka kablowego. Nie stanowi to jednak problemu, a raczej przyczynia się do stabilności puszki.
   
 • Ściany z płyt gipsowo-kartonowych: W przypadku płyt gipsowo-kartonowych należy stosować specjalne puszki do ścianek szczelinowych, których otwór w ścianie można stosunkowo łatwo przygotować wiertłem do otworów.
   
 • Drewno: W przypadku montażu w drewnianej ścianie można wstępnie wywiercić otwór odpowiednim wiertłem do drewna.

Ważny: Obudowy gniazd lub rozdzielaczy nie nadają się do montażu gniazdka ZEA na ścianie, ponieważ w przeciwnym razie obudowa rozdzielacza kołysze się. Nawet zwykłe skrzynki rozdzielcze pozostawiają niewiele miejsca na kabel i dlatego też nie powinny być używane. Natomiast rozdzielnice o głębokości 60 milimetrów są idealne, ponieważ mają wystarczającą wnękę, aby poprowadzić czuły kabel sieciowy bez nadmiernego ściskania i ewentualnego uszkodzenia w wyniku.

Tutaj możesz zamówić zestaw narzędzi sieciowych z Amazon.

8 kroków do perfekcyjnie zainstalowanego gniazda sieciowego

Dzięki odpowiednim szablonom kolorów nawet laicy mogą opanować instalację 8-żyłowego kabla sieciowego. W ośmiu krokach pokażemy Ci, jak uzyskać w pełni funkcjonalne gniazdo sieciowe:

 1. Przygotuj kabel sieciowy: Przed zainstalowaniem gniazda ZEA należy wcześniej ułożyć kable sieciowe, aby zapewnić sprawne działanie okablowania. Po zaciśnięciu kabla w gnieździe kablowym późniejsze poprawki są bardzo żmudne. Wskazane jest również ułożenie kabli sieciowych za pomocą kanałów kablowych lub rur, aby móc później dostosować i zoptymalizować sieć domową. Więcej informacji można znaleźć w naszych instrukcjach układania kabli sieciowych.
  Ułóż kabel LAN do miejsca, w którym chcesz podłączyć gniazdo sieciowe. Zaplanuj również 10 do 15 centymetrów zwisu kabla, aby mieć wystarczającą rezerwę na przycinanie i instalację kabla.
   
 2. Ustaw standard kabla: Okablowanie gniazda sieciowego nie jest zbyt skomplikowaną sprawą dzięki kolorowym wzornikom wydrukowanym na większości gniazd. Jeśli brakuje szablonu, można go łatwo znaleźć w Internecie. Musisz jednak raz określić, czy chcesz okablować swoje gniazdo zgodnie ze standardem EIA czy TIA-568a czy standardem 568b. Ponieważ oba standardy różnią się tylko minimalnie, wysiłek jest taki sam, ale oczywiście musisz upewnić się, że gniazda są okablowane w ten sam sposób, aby zapewnić połączenie bez zakłóceń.
   
 3. Wybierz połączenie: Większość gniazd sieciowych ma dwa złącza, które są oznaczone literami L (po lewej) i R (po prawej) zarówno z przodu, jak i z tyłu. Możesz dowolnie zdefiniować przydział.
   
 4. Ułóż kabel: Jeśli korzystasz z gniazdka natynkowego, najpierw poprowadź kabel przez otwór z tyłu obudowy. Następnie otwórz tył puszki i włóż kabel do zacisku na puszce.
   
 5. Odizolowanie kabla: Usuń zewnętrzną osłonę na całej szerokości gniazda ZEA i pozostaw dodatkowy centymetrowy zwis. Jeśli używasz wysokiej jakości kabla, przewody są osłonięte drucianą siatką. Poprowadź go z powrotem do izolowanej części kabla i owinąć wokół końca wciąż izolowanego kabla CAT. Teraz możesz zacisnąć kabel w zacisku kablowym. Upewnij się, że siatka druciana znajduje się bezpośrednio pod zaciskiem.
   
 6. Przewody przedzaciskowe: Teraz poprowadź poszczególne przewody do poszczególnych zacisków zgodnie z szablonem okablowania. Pozostaw zarówno powłokę z folii, jak i skręcenie w jak największym stopniu nienaruszone i usuń tę folię tylko przecinakiem do drutu bezpośrednio przed odpowiednim zaciskiem. Powinieneś również postępować parami, więc najpierw zaciśnij całkowicie jedną parę przewodów przed zdjęciem ekranu następnej pary. Tylko w ten sposób można zapewnić optymalne ekranowanie kabla nawet po zaizolowaniu.
   
 7. Przewody krosowe: Po delikatnym włożeniu ręką przewodu do odpowiedniego zacisku, podłącz kabel do zacisku za pomocą narzędzia do wkładania i lekko dociśnij. Mocnym kliknięciem narzędzie odcina wystający drut. Oznacza to również, że kabel jest wystarczająco mocno zakleszczony. Zaciśnij przewód po przewodzie w gnieździe, aż wszystkie pary przewodów w gnieździe zostaną połączone.
   
 8. Zamknij i przykręć puszkę: Zamknij tył puszki, a następnie wkręć puszkę w obudowę. Następnie kliknij - jeśli jest - osłonę ochronną na puszce.

Po ułożeniu gniazda należy zdecydowanie sprawdzić, czy prawidłowo zacisnęło się przewody.

Zdjęcie: iStock/Gewoldi

Podłącz prawidłowo gniazdo sieciowe: Test kabla i prędkości

Jeśli gniazdo jest źle umieszczone, należy najpierw sprawdzić, czy wszystkie przewody są prawidłowo zaciśnięte. Dostępne są dwie opcje:
 

 • Test praktyczny: Jeśli nie chcesz kupować własnego narzędzia testowego, możesz przetestować funkcjonalność gniazda sieciowego za pomocą urządzenia z obsługą sieci LAN. W tym celu wystarczy podłączyć kabel np. do komputera i routera oraz do gniazdka i sprawdzić, czy zostało nawiązane odpowiednie połączenie.
  Ponieważ uszkodzenie urządzeń jest mało prawdopodobne, ale nie można go całkowicie wykluczyć, w miarę możliwości należy przetestować połączenie ze starszym komputerem, tj. nie z najlepszym komputerem.
   
 • Przetestuj za pomocą narzędzia testowego: Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, możesz również sprawdzić połączenie za pomocą specjalnego testera linii lub kabli krosowych, który jest dostępny w sklepach specjalistycznych. W sklepach dostępne są również zestawy narzędzi, które zawierają nie tylko szczypce do zaciskania, ale także szczypce do zdejmowania izolacji, narzędzie do nakładania i małe urządzenie testujące.
   

Jeśli chcesz przetestować szybkość swojego połączenia LAN, możesz to zrobić za pomocą odpowiedniego oprogramowania, które albo musisz zainstalować na dwóch komputerach (np. JPerf lub LANBench) w sieci, albo tylko na jednym komputerze (np. LAN Speed ​​​​Test), który ma, ale potem musi uzyskać dostęp do urządzenia do przechowywania danych w sieci domowej (np. pendrive'a w urządzeniu Fritz-Box).

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here