Wilgotność nowego budynku”,

Pięć praktycznych wskazówek, jak unikać wilgoci w nowych budynkach

Nowe osiedle © S. Engels, kij.cegła suszona na słońcu.com

W każdym nowym budynku stosowana jest duża ilość różnych materiałów budowlanych: tynk, jastrych, mur i beton łączą się, aby stworzyć wymarzony dom. To, co przynoszą ze sobą, prawie niewidoczne, to wilgoć – i to dużo. Eksperci mówią, że 100 litrów wody na metr kwadratowy przenosi się do domu i z czasem znika. W żargonie technicznym to nagromadzenie wilgoci w nowych budynkach jest określane jako tzw. wilgoć nowego budynku, co często prowadzi do kolejnych problemów. Tematem tego przewodnika są wskazówki, w jaki sposób budowniczowie domów mogą całkowicie zapobiegać powstawaniu wilgoci podczas budowy nowych budynków.

Ocena Schimmel przez ekspertów © Karin i Uwe Annas, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wskazówka 1: Czas schnięcia to nie luksus

Przy czasach budowy wynoszących od pięciu do siedmiu miesięcy, które często leżą między pierwszym wykopem a wprowadzeniem, mur ma stosunkowo mało czasu na pozbycie się 100 litrów wody na metr kwadratowy. Wymagane od 120 do 360 dni, a nawet więcej, które wielu profesjonalistów z branży budowlanej chciałoby oszacować, są po prostu racjonalizowane – często ze względu na koszty. Jednak przy takim podejściu do oszczędności istnieje również kosztowne ryzyko, ponieważ: Wilgoć w nowych budynkach może sprzyjać tworzeniu się pleśni, wykwitów i gąbek.

Suszarnie budowlane mogą pomóc w suszeniu © Heiko Barth, fotolia.com Praktyczna wskazówka: Upewnij się, że dasz swojemu wymarzonemu domowi wystarczająco dużo czasu, aby większość wilgoci z nowego budynku mogła uciec, zanim zaczniesz dekorować. Suszarki budowlane, które ogrzewają wnętrze do ponad 15 stopni Celsjusza, mogą wspomagać proces suszenia, ponieważ ciepłe powietrze może wchłonąć więcej wilgoci niż zimne powietrze. Ważne jest wtedy zastosowanie wentylatora, który cyrkuluje ogrzane powietrze. Należy również pamiętać, że suszarki do budynków zasilane energią elektryczną na miejscu mogą szybko zamienić się w pieniądze. Upewnij się, że poziom wilgotności w fazie suszenia wynosi od 50 do 60 procent.

Wskazówka 2: Aktywnie promuj regularną wymianę powietrza

Ponieważ mur ma szansę całkowicie wyschnąć tylko w rzadkich przypadkach, warto aktywnie wspierać dom w usuwaniu wilgoci. Działa to najlepiej przy dobrze przemyślanym zachowaniu wentylacji.

Regularnie wietrzyć, zapobiegać pleśni Praktyczna wskazówka: Otwieranie okien na szerokość trzy razy dziennie i w miarę możliwości przewietrzanie ich z przeciągiem to najlepszy sposób na uwolnienie nowego domu od wilgoci. Tak zwany higrometr może pomóc kontrolować wilgotność (która powinna wynosić maksymalnie 60 procent). aż do 30% zapisać

Specjalistyczne firmy uszkodzenia pleśni i wilgoci

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne zajmujące się kontrolą pleśni i wilgocią, porównaj oferty i oszczędzaj.

Wskazówka 3: ogrzewanie pomaga powietrzu wchłonąć więcej wilgoci

Ciepłe powietrze może wchłonąć znacznie więcej wilgoci niż zimne powietrze. Potwierdzają to również te wartości orientacyjne: w temperaturze pokojowej 30 stopni Celsjusza powietrze w pomieszczeniu może wchłonąć 22 gramy wody na metr sześcienny, w temperaturze pokojowej 15 stopni Celsjusza to tylko dziewięć gramów wody na metr sześcienny. Dlatego dobrze i ważne jest, aby zawsze utrzymywać w nowym budynku komfortową temperaturę - aby uniknąć zawilgocenia nowego budynku.

Reguluj wilgotność i unikaj pleśni Praktyczna wskazówka: Nawet jeśli wyższa temperatura w pomieszczeniu może sprawić ból głowy jednemu lub drugiemu właścicielowi domu ze względu na koszty ogrzewania, obowiązuje następująca zasada: W roku pierwszego zasiedlenia musisz połknąć tę gorzką pigułkę, aby uniknąć nowej wilgoci w budynku i kosztownych środki remontowe. Następnie wiosną i jesienią możesz wrócić do grubych skarpet i przytulnej kurtki, aby zaoszczędzić na kosztach energii.

Porada 4: Zmniejsz wilgotność w powietrzu poprzez ostrożne zachowanie

Jeśli wierzyć praktyczności ekspertów, w ścianach domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych znajduje się 150 litrów wody. W najgorszym przypadku ta akumulacja wilgoci wzrasta z powodu nieostrożnego zachowania. Dlatego tak ważne jest nie tylko aktywne wymuszanie redukcji zawartości wilgoci, ale także przemyślenie własnego zachowania – aby szybko pozbyć się nowej wilgoci z budynku.

Zmierz wilgotność za pomocą higrometru Praktyczna wskazówka: Pamiętaj, aby włączać okap bezpośrednio podczas gotowania. Pomaga odprowadzić wilgoć, która powstaje podczas gotowania. Jeśli to możliwe, weź tylko krótki prysznic, najlepiej przy otwartych drzwiach lub oknach. Tak mało wilgoci osadza się na ścianach. Możesz również pomóc swojemu domowi w suszeniu prania: powieś wilgotne pranie do wyschnięcia na słońcu zamiast ustawiać wieszak do suszenia w salonie, gdzie wilgoć z prania może szybko skraplać się na ścianach.

Rada 5: Projektując wnętrze pomyśl o wilgoci w ścianie

Oddychające tkaniny dostępne są nie tylko w sklepach odzieżowych, ale również w sklepach z artykułami żelaznymi - na półkach z farbami ściennymi. Tam tak zwana otwartość dyfuzyjna (wartość Sd) opisuje, jak przepuszczalna jest farba ścienna. Zapamiętaj tę praktyczną zasadę: im niższa wartość Sd, tym bardziej oddychająca farba ścienna - i przyspiesza wysychanie muru.

Wymiana wilgoci w ścianach Praktyczna wskazówka: Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, świadome decyzje o zapobieganiu zawilgoceniu budynku mogą przynieść wiele dobrego: kolor, który pozwala ścianom oddychać, pomaga szybko pozbyć się nowej wilgoci z budynku. Farby wapienne, silikatowe i gliniane mają tutaj najlepsze wartości Sd. Z drugiej strony farby lateksowe przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Ponadto meble należy ustawić w taki sposób, aby między ścianą a meblami było dziesięć centymetrów odstępu. Pomaga to również szybko pozbyć się nowej wilgoci z budynku. Wskazówka: Możesz również przeczytać nasze artykuły Prawidłowa wentylacja piwnicy oraz Techniczne suszenie budynków

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here