Nowe rozporządzenie o kosztach ogrzewania: to się zmienia”,

Większość liczników zainstalowanych do rejestracji zużycia energii można już odczytać zdalnie. Oszczędza to firmom czytelniczym zarówno przejazdy, jak i czas wejścia do mieszkania – a najemca nie musi być obecny. Każdy licznik montowany po wejściu w życie nowego rozporządzenia o kosztach ogrzewania 2021 musi mieć możliwość zdalnego odczytu i – to nowość – także interoperacyjny, czyli kompatybilny z systemami innych producentów. Ustawodawca ma nadzieję, że poprawi to konkurencję, gdyż znacząco ograniczy możliwość drastycznych podwyżek cen przez kilku dominujących na rynku dostawców usług odczytu liczników. Łatwiej jest również zmienić dostawcę, jeśli liczniki i podzielniki kosztów ciepła różnych producentów mogą wymieniać między sobą dane. Od 2023 r. nowo zainstalowane urządzenia będą musiały być również podłączone do inteligentnej bramki licznikowej, czyli cyfrowego licznika energii elektrycznej.
 

Stare urządzenia, których nie można odczytać zdalnie, należy zaktualizować lub wymienić do 2026 r.

2. Miesięczne informacje o zużyciu

Od 2022 r. najemcy będą co miesiąc informowani o swoich zachowaniach grzewczych. Konsumenci mogą uzyskać porównanie z poprzednim miesiącem, poprzednim miesiącem i średnim zużyciem przez aplikację, e-mail lub pocztę. Informacje o mieszance paliwowej, podatkach, opłatach i cłach należy również uwzględnić w rachunku za ogrzewanie.

3. Ochrona danych jest gwarantowana

Gdy urządzenia komunikują się ze sobą i przeprowadzane są comiesięczne analizy zużycia – moje dane są nadal bezpieczne? Jeden lub drugi rzecznik ochrony prywatności może o to zapytać. Ale nie martw się, właśnie dlatego Federalny Urząd Bezpieczeństwa i Technologii Informacyjnych ma opracować nowe specyfikacje techniczne.

Możesz być również zainteresowany Koszty zakupu ogrzewania Obliczanie kosztów ogrzewania Rodzaje ogrzewania w skrócie: Wydajność, koszty i dotacje Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Oszczędność kosztów ogrzewania: 25 prostych wskazówek

Krytyka rozporządzenia o kosztach ogrzewania 2021

Pomysł ustawodawcy na stworzenie większej przejrzystości i zachęt do oszczędzania w ten sposób jest dobry sam w sobie. Jednak Niemieckie Stowarzyszenie Najemców dostrzega ryzyko, że najemcy będą musieli zapłacić więcej za te urządzenia i informacje o rozliczeniach i zużyciu, niż zaoszczędzą na dodatkowych kosztach energii. „Stowarzyszenie najemców i federalne stowarzyszenie konsumenckie obawiają się również, że zwiększone wydatki na miesięczne informacje o zużyciu zostaną przeniesione na najemców – w końcu jest to jeden z kosztów operacyjnych. Instalacja lub wymiana liczników może również skłonić właścicieli do podniesienia czynszów.

Rozporządzenie w sprawie kosztów ogrzewania zostanie oszacowane po trzech latach

Nowe rozporządzenie o kosztach ogrzewania powinno było faktycznie zostać przyjęte we wrześniu - jednak wpłynęło tak wiele uwag, że izba regionalna podjęła decyzję w dniu 5 maja. listopad odroczona. A Rada Federalna faktycznie odpowiedziała na głośną krytykę i uwzględniła w rozporządzeniu, że instalacja zdalnie odczytywanych urządzeń pomiarowych nie powinna prowadzić do dodatkowych kosztów dla najemców. Ponadto rozporządzenie ma zostać poddane przeglądowi po trzech latach w celu ustalenia na wczesnym etapie, czy powstają dodatkowe koszty dla najemców i czy konieczny jest limit kosztów.
Teraz nowelizacja rozporządzenia o kosztach ogrzewania musi zostać ponownie zatwierdzona przez rząd federalny, zanim wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here