Nowe pokrycie stopni dla starych schodów”,

W ten sposób schody znów są piękne: Nowa osłona stopni dla starych schodów

Schody skrzypią, mają zniszczone stopnie lub zdejmowane przez lata pokrycie? Stopnie schodowe, które nie działają prawidłowo, są nie tylko brzydkie, ale i niebezpieczne. Na szczęście takiej klatki schodowej nie trzeba całkowicie wymieniać. W wielu przypadkach wystarczy nowe pokrycie stopni.

Klatka schodowa nieodnowiona - odnowiona © sukienka schody renowacyjne systems GmbH

Jeśli stare schody muszą zostać odnowione, użytkownicy mają możliwość pokrycia stopni różnymi naturalnymi materiałami, takimi jak sizal lub korek, a także laminatem, tworzywami sztucznymi lub wytrzymałą wykładziną. Oszczędza to koszty, które w przeciwnym razie powstałyby przy całkowitej renowacji klatki schodowej.

Schody w prywatnych gospodarstwach domowych są zwykle wykonane z betonu, drewna lub stali i tworzą masywną konstrukcję systemu schodowego. Niektóre materiały, takie jak drewno lub beton, mogą być jednocześnie używane do formowania górnego materiału schodów. Klasyczne schody z litego drewna, które można spotkać w wielu starych i nowych budynkach, do dziś cieszą się popularnością. Ale schody betonowe lub stalowe są również bardzo popularne ze względu na ich industrialny wygląd.

Schody i ich pokrycie stopni

Alternatywnie, nowe i stare stopnie można wyposażyć w dodatkowe pokrycie. Decyzja o tym ma głównie powody, które leżą w wystroju wnętrz i mają charakter wizualny. Na przykład te materiały są dostępne w sklepach do stopniowania schodów:

 • wykładzina podłogowa
 • Laminat
 • płyta winylowa
 • PCV
 • Sizal
 • Płytki
 • drewno
Pokrycia stopni na schody

Na schodach z litego betonu często stosuje się płytki, drewno, kamień lub laminat. Na kamiennych i drewnianych schodach często można znaleźć wytrzymałe dywany lub winyle. Połączenie materiałów najlepiej przedyskutować ze specjalistą.

Klatka schodowa nieodnowiona - odnowiona © sukienka schody renowacyjne systems GmbH

Pełne lub częściowe pokrycie starych schodów

W zależności od charakteru schodów nowe wykładziny można układać bardzo różnie. W przypadku schodów otwartych wystarczy obłożyć same stopnie. Z kolei zamknięte systemy schodów wykonane z drewna lub betonu ze stopniami i podstopnicami są bardziej złożone. W takich przypadkach należy najpierw podjąć decyzję, czy chcesz obłożyć całą klatkę schodową, czy tylko stopnie.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalistyczne schodowe
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w obsłudze schodów, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wzmocnij krawędzie stopni

Podczas renowacji starych stopni ważną rolę odgrywa krawędź stopnia, którą w każdym przypadku należy wzmocnić, aby uniknąć upadków. Służą do tego metalowe szyny, które zazwyczaj można wkręcić w ziemię. Zapewniają, że nowe pokrycie jest mocowane i nie zużywa się zbyt szybko. Krawędzie stopni można znaleźć w wielu materiałach i wzorach, dzięki czemu zawsze można znaleźć odpowiedni wygląd dla danej podłogi.

Antypoślizgowość wykładziny schodkowej

Podczas pokrywania starych schodów nową powierzchnią szczególnie ważna jest jedna rzecz: po schodach musi być bezpiecznie chodzić i nie wolno się ślizgać. W przeciwnym razie czają się poważne wypadki i upadki z powodu luźnego pokrycia. W związku z tym absolutnie konieczne jest mocne mocowanie nowych wykładzin do podłoża. Można to zrealizować np. za pomocą mocnego kleju lub wkrętów - w zależności od charakteru powierzchni i materiału wierzchu.

Stare kroki: najpierw usuń rdzeń, a następnie ponownie obłóż

Zdecydowałeś się na nowe pokrycie schodów? Następnie pierwszym krokiem jest usunięcie rdzenia ze starych stopni. Zwłaszcza w starszych budynkach są one często pokryte starymi, czasami grubymi powłokami, takimi jak laminat, wykładzina dywanowa lub kilka warstw farby. Najpierw odkryj wszystkie kroki i zbadaj podpowierzchnię. Często trzeba usunąć stare resztki kleju lub zaprawy i wyczyścić schody. Na przykład na schodach drewnianych często wiąże się to ze szlifowaniem stopni. Nierówności stopni można w kolejnym kroku wyrównać szpachlą.

Oszlifuj stare drewniane schody © VRD, fotolia.com

Przegląd czterech popularnych pokryć stopni na schody

wykładzina podłogowa

Pokrycie starych schodów dywanem nie tylko nadaje całej klatce schodowej piękny wygląd, ale także zapewnia przytulne i bezpieczne uczucie podczas chodzenia. Jeśli podziemia schodów są nadal w dobrym stanie, prowadnica schodowa stanowi piękny akcent na schodach. Do dziś można go zobaczyć na starych drewnianych schodach. Dywan można zabezpieczyć mocną, dwustronną taśmą klejącą. Słupki schodowe wykonane z mosiądzu lub stali nierdzewnej dodają luksusowego akcentu. Łatwiej i taniej jest pokryć poszczególne stopnie prefabrykowanymi modułami dywanowymi. Są one dostępne pojedynczo u wyspecjalizowanych sprzedawców i można je przykleić na poszczególnych stopniach.

Schody: Nowe pokrycie stopni, dywan

Jeśli podłoże schodów nie zapewnia selektywnego pokrycia, możesz pokryć dywanem całą powierzchnię schodów. Ale uważaj: nie wszystkie dywany są sobie równe! Ponieważ materiał musi mieć stabilny grzbiet, który nie pęknie podczas układania. Struktura przędzy powinna być również bardzo gęsta i zawierać wysokiej jakości włókna. Po znalezieniu odpowiedniego materiału możesz całkowicie pokryć dywanem swoje stopnie i podstopnice. Tutaj również do mocowania pokrycia używana jest dwustronna taśma klejąca. W przedniej części stopnia jako wykończenie zastosowano profil szynowy, który nadaje schodom wysokiej jakości wygląd.

Jeśli to dla Ciebie za dużo, możesz oczywiście po prostu zakryć stopnie i inaczej zaakcentować podstopnice, na przykład na schodach drewnianych wykończonych farbą w odpowiednim kolorze.

Świetne do dywanów: dzięki niewielkiej grubości prawie nie ma problemów z wysokością stopni podczas łączenia z platformą lub innymi pomieszczeniami.

Laminat i parkiet

Laminat i drewno są popularne nie tylko na podłogi, ale także jako nowe schody. Nie tylko różnorodność niuansów kolorystycznych i naturalnych wzorów, ale także wysoka wytrzymałość obu materiałów sprawiają, że są to pokrycia odpowiednie na schody.

Laminat lub drewno nadaje się do schodów wykonanych z kamienia, betonu, drewna, betonu zbrojonego, metalu lub jastrychu. Laminat lub drewno można natychmiast położyć na materiale. Istniejące dywany są mniej odpowiednie. Najlepiej je wcześniej usunąć.

Stopień schodowy pokrywający laminat i parkiet

Wielu producentów oferuje gotowe systemy profili, za pomocą których można precyzyjnie ułożyć kawałki laminatu - bez konieczności czasochłonnych prac szpachlowych na podłożu. Profile nie tylko zabezpieczają stopnie i podstopnice, ale również zapewniają atrakcyjne wizualnie wykończenie. Aby ułożony laminat nie wypaczał się, musi aklimatyzować się od jednego do dwóch dni przed pokryciem schodów.

Renowacja schodów ze stopniami nadbudowy © sukienka schody renowacyjne systems GmbH Wskazówka: Jeśli chcesz podwoić stare stopnie drewnem lub laminatem, stosuje się różne grubości w zależności od materiału. Upewnij się, że na schodach nie ma niebezpieczeństwa potknięcia. Może zajść konieczność dostosowania wysokości spoczników pośrednich i podłóg łączących. Wskazówka: Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący układania laminatu lub winylu na starych schodach i układania płytek na starych schodach

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od firm specjalizujących się w klatkach schodowych i zaoszczędź do 30 procent

płyta winylowa

Podłoga winylowa to tworzywo sztuczne, które jest szczególnie wytrzymałe. Dalsze zalety: prawie nieograniczony wybór dekorów, doskonała antypoślizgowość, długa żywotność - i wreszcie stosunkowo niska cena. W większości przypadków dostępne są gotowe zestawy montażowe, aby renowacja była jak najłatwiejsza. Jeżeli natomiast winyl ma być obrabiany na metry, podłoże musi być przyklejone na całej powierzchni. Powierzchnia powinna być w jak największym stopniu usunięta z brudu i nierówności, ponieważ w przeciwnym razie zaburzają one późniejszy wygląd.

Stopnie schodowe pokrywające winyl Ekspertyza: Co to jest pion?
Podstopnica nazywana jest składową pionową, która znajduje się między dwoma stopniami. Czasami nazywa się to również krokiem podającym, podbiciem lub płytą podającą. Nie dotyczy otwartych systemów schodowych.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here