Układanie arkuszy z wgłębieniami ”,

Chroń piwnicę przed wilgocią: ułóż arkusze z wgłębieniami

W starych budynkach może się zdarzyć, że kubełki stają się porowate i muszą być odnawiane w ramach prac renowacyjnych. Zadaniem membrany kubełkowej jest ochrona piwnicy przed wilgocią, a ścian fundamentowych przed ziemią.

Hydroizolacja piwnic © Photo 5000, fotolia.com

Odkryj dom

Odsłoń ściany piwnicy

Aby odnowić membranę kubełkową, należy najpierw wykopać rów wzdłuż ściany fundamentowej. Pomocna może być tutaj wypożyczona minikoparka. Ponieważ w tym wykopie prowadzone są prace, a zatem stanowi on „przestrzeń roboczą”, musi mieć co najmniej 80 centymetrów szerokości. W miarę możliwości urobek należy składować z dala od wykopu. Nasyp wykopu powinien być nachylony około 30 stopni, aby nie rozlać się osuwającą się ziemią. Wykop należy prowadzić aż do szczytu fundamentu.

Wystawienie domu © Verband Privater Bauherren e.V.

Pokrętła do ściany lub do ziemi?

Arkusze kubełkowe są wykonane z tworzywa sztucznego i są układane wzdłuż ściany domu z rolki. Wciąż pojawia się pytanie: gałki przy ścianie czy przy ziemi? W zasadzie oba są możliwe i dlatego każda odpowiedź pozostaje kontrowersyjna.

Układanie blachy kubełkowej: gałki przy ścianie lub ziemi?

Pokrętła skierowane w stronę ściany
Jeśli pokrętła są skierowane w stronę ściany, zaletą jest to, że pokrętła nie brudzą się ani nie zapychają zanieczyszczeniami. Dodatkowo pokrętła tworzą kanały, w których krąży powietrze, a napływająca woda przeciekowa jest odprowadzana w dół. W ten sposób zapewnia tylną wentylację muru.

Pokrętła wskazują na ziemię
Jeżeli wypustki skierowane są w stronę gruntu, konstrukcyjna ochrona mechaniczna ściany piwnicy przed uszkodzeniem jest większa. W tej formie można go również lepiej połączyć z drenażem. W takim przypadku należy jednak zaopatrzyć go we włókninę po stronie z guzkami, aby szczeliny nie zatykały się. Przestrzenie pomiędzy nimi pełnią dodatkową funkcję drenażową i prowadzą wodę w dół, w kierunku rury drenażowej. Istnieją arkusze kubełkowe, które są już wyposażone we włókninę filtracyjną.

aż do 30% zapisać

Specjalistyczne firmy uszkodzenia pleśni i wilgoci

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne zajmujące się kontrolą pleśni i wilgocią, porównaj oferty i oszczędzaj.

Układanie prześcieradła z wgłębieniami

Przed użyciem arkusza kubełkowego należy najpierw usunąć resztki starych arkuszy kubełkowych lub folii. Jeśli na ścianie nagromadził się brud, należy go również usunąć.

Wskazówka: Z reguły nie wystarczy tylko zmienić arkusze z wgłębieniami. Podczas czyszczenia sprawdź odsłonięte ściany piwnicy pod kątem uszkodzeń! W razie potrzeby wymień farbę bitumiczną. Chroni ściany piwnicy przed wodą.

Arkusze kubełkowe układane są poziomo bezpośrednio z rolki. Można je łatwo zagniatać, dzięki czemu można obejść rogi i krawędzie. Do mocowania służą specjalne gwoździe uszczelniające do blachy kubełkowej, które mocuje się do ściany na krawędzi gwoździa blachy kubełkowej.

Układanie arkusza z wgłębieniami: jak postępować

Arkusze kubełkowe należy przymocować w górnej części tak, aby wystawały około dziesięciu centymetrów nad ziemię, aby wilgoć nie dostała się do ściany. Na dolnym końcu upewnij się, że arkusze kubełkowe znajdują się nad rurą drenażową. Po ułożeniu pierwszego paska drugi pasek należy umieścić dobre dziesięć centymetrów nad pierwszym paskiem. Tylko w ten sposób można zagwarantować bezpieczny i pełny efekt.

Jeśli arkusze grożą przewróceniem się podczas układania, podpiera się je kantami aż do wypełnienia wykopu.

Notatka: Mocowanie poziome nie jest absolutnie konieczne! Może być również montowany w pionie.

Jeśli etapy prac zostały wykonane ostrożnie, wykop wokół ścian piwnicy można ostrożnie zasypać. Blachy kubełkowe nad ziemią są składane na górnej krawędzi i mocowane stalowymi gwoździami. Następnie mocowany jest na nim profil, który zakrywa połączenie membrany kubełkowej i chroni ją przed wodą deszczową.

koszty

Układanie arkuszy kubełkowych: koszty i ceny © eyetronic, fotolia.com

Koszt metra kwadratowego ściany piwnicy z blachą kubełkową wynosi od 1,30 do około 7,50 euro. Każdy, kto używa standardowych arkuszy kubełkowych, które zapewniają ochronę fundamentów i służą jako warstwa zaślepiająca, z pewnością ujdzie to na sucho taniej niż w przypadku wariantów arkuszy kubełkowych o wysokiej wytrzymałości na ściskanie, folii ślizgowej lub włókniny filtracyjnej.

Wskazówka: Możesz również zapoznać się z naszymi poradami dotyczącymi renowacji zewnętrznych ścian piwnic i układania drenażu

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here