Zabezpiecz i uszczelnij powierzchnie szkłem wodnym

Chroń i uszczelnij powierzchnie szkłem wodnym

Szkło wodne to roztwór wodny wykonany ze szkła i różnych środków chemicznych, który można wykorzystać na wiele sposobów w budownictwie i renowacji. Szkło wodne jest między innymi spoiwem do farb silikatowych, a także może służyć do uszczelniania i uszczelniania powierzchni.

W przeciwieństwie do farby silikatowej szkło wodne nie zawiera barwników do uszczelniania powierzchni, ale jest przezroczyste. Dzięki temu można go również stosować do obróbki powierzchni, które później powinny być jeszcze widoczne, na przykład mozaiki, odsłoniętego muru lub tynku dekoracyjnego. Krystalicznie przezroczysta powłoka nie tylko poprawia jej jakość i trwałość, ale także pod względem estetycznym i dotykowym uszczelnienie szkłem wodnym jest korzystne w prawie wszystkich przypadkach.

Z czego wykonane jest szkło wodne?

Szkło wodne składa się ze zwykłego szkła, które zostało zmielone na najdrobniejszy proszek, zmieszane z różnymi chemikaliami i rozpuszczone w wodzie. Istnieje kilka rodzajów szkła wodnego, na przykład szkło wodne potasowe znane z farb silikatowych, ale także szkło wodne sodowe. Nazwa zależy od tego, jakie chemikalia zostały użyte do produkcji remedium.

Szkło wodne to przezroczysty żel, który służy do uszczelniania powierzchni © prasongtakham, stock.cegła suszona na słońcu.com

Szkło wodne jest dostępne w postaci żelu, roztworu wodnego lub masy stałej. W sklepie z narzędziami można kupić szklanki do wody w butelkach jednolitrowych, jako koncentrat lub jako rozcieńczony roztwór; większe ilości w kanistrach oferowane są głównie w sklepach internetowych. W zależności od konsystencji preparat można nanosić pędzlem, pędzlem lub wałkiem. Po wyschnięciu zawarta w nim woda odparowuje, szkło wodne twardnieje, a następnie tworzy bardzo gładką, szklaną i przejrzystą powierzchnię, która mocno przylega do podłoża. Odpowiedni proces chemiczny nazywa się krzemowaniem.

Zabezpiecz i uszczelnij powierzchnie szkłem wodnym do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Zastosowania szkła wodnego

Jak już wspomniano, szkło wodne może być wykorzystywane na wiele sposobów w budownictwie, renowacji i renowacji. Poniżej przedstawiamy pokrótce niektóre z najczęstszych zastosowań.

 1. Jako warstwa izolacyjna i podstawa bariery

  Szkło wodne nie żółknie, a także nie przepuszcza nawet uporczywych plam, takich jak plamy z sadzy czy nikotyny. Dzięki temu może być stosowana jako bariera bez plastiku, na przykład jeśli podczas remontu mieszkania palacza zamiast farby nikotynowej ma być zastosowana uszczelka o wyższej jakości. Nie tylko plamy, ale także zapachy pozostają trwale i niezawodnie pod warstwą szkła wodnego; po wyschnięciu można go malować, tynkować lub tapetować.

 2. Gruntowanie i konsolidacja podłoży porowatych

  Szkło wodne może być stosowane do gruntowania porowatych, silnie chłonnych i piaszczystych podłoży, takich jak glina (cegła), fugi, murowane i porowate tynki. Tutaj również szkło wodne nie tylko zestala podłoże, ale także zapewnia, że ​​stare plamy lub osady nie mogą się już „przebić”. Podłoże stabilizowane warstwą szkła wodnego nie może już wtedy szlifować, co nie tylko zapewnia niezbędną stabilność kolejnym powłokom, ale także pomaga zaoszczędzić materiał.

 3. Hydroizolacja betonu i murów

  Szkłem wodnym można uszczelnić wiele materiałów budowlanych, w tym kamienne ściany i powierzchnie betonowe. Jednak do tego celu można używać tylko szkła wodnego potasowego, ponieważ szkło wodne sodowe z czasem traci wodoodporność i stabilność. Istnieją różne metody uszczelniania szkłem wodnym: Na przykład środek można nanieść bezpośrednio na powierzchnię lub wprowadzić do odpowiednich otworów wiertniczych, np. za pomocą iniekcji ciśnieniowej. W porach lub sztucznie utworzonych otworach w murze, powierzchni tynku lub betonu następuje następnie silikalizacja, podczas której woda odparowuje, a reszta materiału jest stabilnie związana z podłożem.

 4. Ochrona przeciwpożarowa

  Zasadniczo szkło wodne można również stosować do pokrywania materiałów łatwopalnych, takich jak drewno, warstwą ognioodporną, a tym samym poprawiają ochronę przeciwpożarową. W międzyczasie jednak zostało to w dużej mierze zarzucone, ponieważ stwierdzono, że szkło wodne może stać się kruche i mętne pod wpływem silnego ciepła. Ponadto zastosowanie na dużą skalę, np. do belek, jest również skomplikowane konstrukcyjnie, ponieważ warstwa szkła wodnego sprawia, że ​​drewno jest znacznie cięższe. Jednak nawet dzisiaj szkło ognioodporne jest wytwarzane ze szkła wodnego w warunkach przemysłowych.

Wskazówki dotyczące korzystania ze szkła wodnego

Jeśli chcesz uszczelnić, zagruntować lub uszczelnić powierzchnię szkłem wodnym, należy najpierw wyczyścić powierzchnię. Do ścian zewnętrznych zaleca się stosowanie myjki wysokociśnieniowej. Wewnątrz możesz użyć sztywnej miotły lub szczotki drucianej lub stalowej, aby usunąć grubszy brud i luźne części. Następnie podłoże jest nasączone szkłem wodnym potasowym.

Za pomocą myjki wysokociśnieniowej można szybko i dokładnie wyczyścić ściany zewnętrzne i przygotować je do uszczelnienia szkłem wodnym w najlepszy możliwy sposób © Jürgen Fälchle, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jako narzędzia można użyć pędzla, pędzla lub wałka; Szkło wodne można również obrabiać za pomocą opryskiwacza. Wymaganych jest kilka prac, a pomiędzy nimi trzeba czekać kilka godzin na suszenie; Zawsze stosuj się do informacji producenta na opakowaniu lub w karcie technicznej.

Wskazówki dotyczące korzystania ze szkła wodnego

Po ostatniej aplikacji pozostawić szkło wodne do wyschnięcia przez co najmniej kolejne 24, najlepiej 48 godzin i zakrzemizować w spokoju przed nałożeniem kolejnych powłok, takich jak tynk lub farba. Ponadto temperatura przetwarzania nie może być niższa niż 5 ° C.

Ile szkła wodnego potrzebujesz do uszczelnienia powierzchni, zależy przede wszystkim od jego chłonności. Jeśli więc masz do czynienia z naprawdę porowatą, zwietrzałą, piaszczystą lub trudną powierzchnią, lepiej nie polegać na informacjach producenta dotyczących wymaganej ilości, ale kupić trzy razy więcej; Nieotwarte pojemniki możesz zwrócić później.

Środki bezpieczeństwa podczas obróbki szkła wodnego

Szkło wodne jest roztworem silnie alkalicznym, jego pH wynosi 11. Potrzebujesz więc rękawic i okularów ochronnych do obróbki. Wskazane jest również noszenie środków ochrony dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli preparat aplikujemy w pomieszczeniach za pomocą opryskiwacza.

Do czyszczenia narzędzi wystarczy woda. Jeśli rozlejesz szklankę wody, odkurz ją szybko trocinami, ręcznikami papierowymi, żwirkiem dla kota lub innym odpowiednim materiałem. wiązanie.

Kiedy nie należy używać szkła wodnego??

Szkło wodne nie może być używane na wilgotnych powierzchniach. W przypadku malowania na zawilgoconej ścianie lub ścianie, w najgorszym przypadku woda nie może już „uciekać” z konstrukcji budynku, ale zostaje zamknięta pod warstwą szkła wodnego, dzięki czemu ściana pozostaje trwale wilgotna.

Kiedy nie należy używać szkła wodnego??

Nie należy również nakładać szkła wodnego na podłoża zawierające gips (np. tynki gipsowe lub farby ścienne zawierające gips). Ponieważ jest chemicznie niekompatybilny z tynkiem paryskim, co oznacza, że ​​po pewnym czasie warstwa szkła wodnego oddzieli się od warstwy tynku paryskiego.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here