Zaizoluj górną płytę stropową”,

Dzięki ociepleniu poddasza oszczędzasz pieniądze w porównaniu z całkowitą izolacją dachu, ale jednocześnie spełniasz wymagania rozporządzenia EnEV (Energy Saving Ordinance) lub jego następcy, który obowiązuje od 1 roku.11.2020 Ustawa o Energetyce Budowlanej (GEG), zgodnie z którą docieplenie wszystkich niedocieplonych poddaszy jest obowiązkowe. Zgodnie z tym izolacja stropu najwyższej kondygnacji powinna osiągnąć współczynnik przenikania ciepła (wartość U) 0,24 W/m²K lub spaść poniżej tej wartości.
Powierzchnia dachu jest oczywiście znacznie większa niż powierzchnia sufitu czy podłogi. Dzięki temu izolacja stropu najwyższej kondygnacji jest znacznie wydajniejsza - a ponieważ potrzebujesz mniej materiału i mniej pracy, jest to również tańsze niż izolacja całej powierzchni dachu. Aby uzyskać taką samą izolacyjność, dach musiałby być dwukrotnie grubszy. Oprócz izolacji termicznej izolacja górnej kondygnacji poprawia również hałas i zwykle ochronę przeciwpożarową.
Izolacja poddasza jest możliwa dla wprawnych majsterkowiczów, istnieje również duży wybór materiałów izolacyjnych i przyjaznych dla środowiska naturalnych materiałów izolacyjnych.


Ile kosztuje izolacja najwyższej kondygnacji??

Za izolację, która jest niedostępna, można spodziewać się kosztów od 15 do 20 euro za metr kwadratowy. Czy chciałbyś wejść do obszaru z około 50 euro?. Zależy to również od tego, czy wybierzesz wdmuchiwaną izolację. Koszty wdmuchiwanej izolacji są generalnie niższe od kosztów ponoszonych przy układaniu paneli.

Promowana jest izolacja stropu najwyższej kondygnacji?

Jeśli strop najwyższej kondygnacji jest ocieplony, po ociepleniu oszczędzasz dobre 10 procent na kosztach ogrzewania. Ponadto KfW-Bank oferuje premię podatkową lub finansowanie w formie pożyczek lub dotacji, przy czym doradztwo energetyczne jest obowiązkowe. Ci, którzy wybierają premię podatkową, nie potrzebują jej, ale najważniejsze jest to, że zazwyczaj otrzymują mniej pieniędzy z izolacji poddasza. W przypadku finansowania KfW izolacja poddasza musi mieć lepszą wartość współczynnika U niż zalecana przez EnEV, a mianowicie 0,14 W/m²K zamiast 0,24 W/m²K.

Jakie rodzaje izolacji są możliwe dla stropu najwyższej kondygnacji??

Można chodzić i nie można chodzić — zasadniczo istnieją trzy popularne metody izolacji sufitu najwyższej kondygnacji: izolacja wdmuchiwana, materiał sypki lub płyty izolacyjne i maty. Nie można chodzić po miękkich płytach izolacyjnych, tylko wbudowana, rozkładająca obciążenie powłoka na płytach lub kratownica drewnianych belek z przykręconymi drewnianymi płytami umożliwia dostęp do terenu. Jest to możliwe dla każdego rodzaju izolacji.
Oczywiście w zależności od grubości materiału izolacyjnego zwiększa się poziom podłogi, a powierzchnia użytkowa - szczególnie pod skośnymi stropami - staje się mniejsza. Podłogi wytrzymują normalne obciążenia, oczywiście materiały izolacyjne nie wytrzymują naprawdę ciężkich rzeczy, ale kto chce je zaciągać na strych?.

Możesz być również zainteresowany majsterkowaniem i naprawą Izolacja podłóg: Tak to się robi Remont, ocieplenie poddasza: Musisz na to zwrócić uwagę

Betonowa podłoga

Do stropów betonowych można stosować wszystkie rodzaje izolacji, ale zwykle opierasz się na płytach izolacyjnych, które możesz położyć przy odrobinie wprawy. W przypadku izolacji wdmuchiwanej na posadzce betonowej najpierw na beton umieszcza się tak zwane pionowe rękawy izolacyjne, które służą jako podpory dla belek i paneli drewnianych. Materiał izolacyjny jest następnie wdmuchiwany do utworzonych przestrzeni.

Drewniane belki jako strop najwyższej kondygnacji

Sufity z legarów drewnianych są zwykle puste między legarami, więc nie jest zbyt wydajne po prostu nałożenie na nie paneli. Zamiast tego szczeliny wypełniane są matami izolacyjnymi lub luźnymi materiałami izolacyjnymi, takimi jak celuloza, ale także wełna mineralna, styropian czy wełna szklana. Można je po prostu wlać do otwartych stropów drewnianych, podczas gdy materiały izolacyjne są wciskane we wnęki przy zamkniętych stropach. Jest to szybsze, a przez to tańsze niż układanie płyt izolacyjnych.
Zasadniczo do izolacji poddaszy można stosować wszystkie popularne produkty, od wełny mineralnej po wełnę mineralną i ekologiczne materiały izolacyjne, takie jak wełna drzewna lub konopie, po solidne płyty izolacyjne ze styropianu lub wełny mineralnej.

Dodatkowa konstrukcja nad drewnianymi belkami

Jeśli górny składa się z prętów, mają one maksymalnie 16 centymetrów grubości, zwykle nawet mniej. Jeśli to nie wystarczy dla określonej wydajności izolacji, na przykład dlatego, że nie dostajesz dotacji rządowych o mniejszej grubości, możesz docieplić belki drewniane i w razie potrzeby udostępnić je panelami drewnianymi lub panelami izolacyjnymi powlekanymi Fabryka. Koszty wzrosną wówczas o 20 do 25 euro za metr kwadratowy.

Izolacja wdmuchiwana to popularny i niedrogi sposób na ocieplenie stropu najwyższej kondygnacji.

Zdjęcie: iStock / BanksPhotos

W jaki sposób izoluje się sufit na najwyższym piętrze??

W przypadku niektórych materiałów izolacyjnych najpierw zaleca się folię paroizolacyjną, która chroni materiał przed podciąganiem wilgoci od dołu. Ta paroizolacja jest ważna dla izolacji, po której można chodzić, ponieważ sama powłoka lub płyta OSB działają jak paroizolacja i w przeciwnym razie istnieje ryzyko pleśni. Nie jest to konieczne w przypadku mat odsłoniętych wykonanych z wełny mineralnej lub mineralnej. W przypadku paroizolacji podłoga musi być całkowicie płaska i wolna od kamieni, w przeciwnym razie folia pęknie. Aby przymocować paski folii, użyj taśmy klejącej i kleju uszczelniającego z kartuszy na krawędziach, folia musi wystawać do góry na krawędziach.
W przypadku izolacji luzem lub izolacji wdmuchiwanej jako izolacji poddasza, najpierw potrzebujesz odpornej konstrukcji drewnianej, wlej do niej materiał i opcjonalnie przykręć panele drewniane. Izolacja wdmuchiwana jako izolacja poddasza to coś tylko dla wyspecjalizowanych firm, ale płyty izolacyjne można ułożyć samemu przy odrobinie wprawy. Ponieważ płyty izolacyjne do stropu najwyższej kondygnacji należy układać bezspoinowo i w każdym rogu powierzchni, aby uniknąć mostków termicznych, nie można uniknąć cięcia, choćby ze względu na wgłębienia na belki stropowe. W zależności od materiału można to zrobić nożem rzemieślniczym lub wyrzynarką.

Oto jak to działa: Połóż płyty izolacyjne lub maty do izolacji poddasza

  1. Podłoga musi być równa, czysta i wolna od starych pokryć. Bardzo pochyłe podłogi można wyrównać za pomocą masy wyrównującej. Następnie, jeśli to konieczne, następuje paroizolacja.
  2. Maty izolacyjne, po których nie można chodzić, układać luźno, w kilku warstwach i odsuwać od siebie, aż cała powierzchnia pokryje się do pożądanej grubości, to wszystko. Zacznij od tylnego rogu i idź w kierunku schodów lub drzwi. W przypadku chęci częściowego wejścia na strych można również ułożyć pomosty z dostępnych płyt z twardej pianki o tej samej grubości.
  3. Płyty izolacyjne, po których można chodzić, z odpowiednią powłoką, można układać obok siebie w kompozycie.
  4. Jeśli płyty izolacyjne są same w sobie stabilne, ale nie mają boku, po którym można chodzić, można w razie potrzeby ułożyć na nich płyty OSB. Jeśli izolacja ma drewnianą konstrukcję ramową, przykręć na końcu nakładki.

Jeśli po matach izolacyjnych nie można chodzić, ułóż je luźno i w kilku warstwach.

Zdjęcie: iStock/BrilliantEye

Zapewnij dostęp do izolowanego strychu

W nowym budynku strop najwyższej kondygnacji jest zwykle ocieplany w celu spełnienia wymagań domów energooszczędnych KfW. Aby zaoszczędzić pieniądze, większość właścicieli budynków decyduje się na niedostępne poddasze - ale nadal chce je wykorzystać jako miejsce do przechowywania pudeł i bałaganu. W takim przypadku możesz udostępnić ocieplone poddasze. W tym celu przykręć poprzeczne łaty do odsłoniętych drewnianych belek i przykręć do nich długie drewniane panele o szerokości około 18 centymetrów w odległości około 14 milimetrów od siebie. W ten sposób powietrze może nadal krążyć i zapobiegasz powstawaniu pleśni. Warto również zrezygnować z tanich płyt OSB, ponieważ są one bardziej podatne na wilgoć i powstawanie pleśni. Zamiast tego użyj paneli z litego drewna wykonanych z lokalnych gatunków drewna. Są droższe, ale otwarte na dyfuzję i bardziej zrównoważone. Następnie, przy sprzątaniu i porządkowaniu strychu, należy pozostawić otwory wentylacyjne w miarę możliwości otwarte lub przynajmniej nie zamykać ich całkowicie, w przeciwnym razie wentylacja tylna będzie niemożliwa.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here