Piekarnik i wymiennik ciepła”,

Wymiana pieca i grzałki: Trzeba na to zwrócić uwagę

Podczas remontu czasami może być konieczna wymiana istniejących pieców opalanych drewnem lub pieców kaflowych. W odniesieniu do modernizacji lub. Ustawodawca wyznaczył różne terminy likwidacji. Wymiana pieca jest opłacalna nie tylko ze względów czysto prawnych. Jest wiele dobrych powodów, aby przejść na nowoczesną technologię pieców.

Nowy piec z nowoczesną technologią © Johanna Mühlbauer, fotolia.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w kominkach i piecach

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze konstrukcje kominków i pieców, porównaj oferty i zaoszczędź.

Ustawowe terminy zgodnie z 1. BImSchV

1. Federalne rozporządzenie w sprawie kontroli imisji ustala maksymalne wartości emisji z kominków indywidualnych. W przypadku ich przekroczenia piec należy wymienić lub przynajmniej doposażyć w odpowiedni filtr. Nowe rozporządzenie ma pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi. Uruchomienie pieca lub. tabliczka znamionowa.

typ etykietyModernizacja / wycofanie z eksploatacji
do włącznie. 31. Grudzień 1974 lub brak daty 31. grudzień 2014
1. styczeń 1975 do 31. grudzień 1984 31. grudzień 2017
1. od stycznia 1985 do 31. grudzień 1994 31. grudzień 2020
1. Styczeń 1995 do 21 . włącznie. Marzec 2010 31. grudzień 2024

Jeśli nie ma tabliczki znamionowej, pomiar może przeprowadzić kominiarz, ewentualnie uznawany jest dowód wieku pieca. Mogą to być na przykład zdjęcia lub stare plany pozwolenia na budowę.

Wskazówka: Jeżeli istniejące piece lub kominy są jedynymi źródłami ciepła w domu lub mieszkaniu, to można je dalej użytkować. Z obowiązku wymiany zwolnione są również piece zabytkowe, piece łazienkowe, kominy otwarte oraz piece podstawowe, które zostały zainstalowane na miejscu przez producenta pieca.

Dobre powody do wymiany piekarnika

 • Nowsze piece są znacznie wydajniejsze, a dzięki mniejszemu zużyciu zapewniają efektywne ogrzewanie pomieszczeń.
 • Mniejsze zużycie drewna czy węgla zapewnia niższe koszty ogrzewania.
 • Zmniejszone emisje chronią środowisko.
 • Nowe piekarniki są mniej podatne na awarie, a nakłady na konserwację są bardzo niskie.
 • Przy renowacji przegród zewnętrznych należy również dostosować kominki w celu uzyskania optymalnych efektów. Zbyt duże piece wymagają stałej wentylacji, która marnuje energię.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny firm specjalizujących się w kominach i piecach i zaoszczędź do 30 procent

Fundusze na nowy piec

Użyj finansowania © magele obraz, fotolia.com

Federalny Urząd Kontroli i Ekonomii Eksportu (BAFA) oraz Reconstruction Loan Corporation (KfW) wspierają wymianę pieców poprzez atrakcyjne dotacje. Dotyczy to jednak tylko pieców wodnych opalanych drewnem, które są ogrzewane peletami. Ponadto należy przeprowadzić równowagę hydrauliczną ogrzewania. BAFA zapewnia finansowanie w formie dotacji inwestycyjnej, której nie trzeba spłacać. Oferowane są następujące stypendia:

 • 80 euro za kilowat mocy znamionowej w przypadku pieców na pellet z wodą, co najmniej 2.000 euro.
 • Premia za innowacyjność przy dodatkowym ustawieniu separacji cząstek 3.000, w nowym budynku 2.000 euro dotacji.
 • Opłata ryczałtowa 750 euro za modernizację separatora cząstek
 • Bonus kombinacyjny w wysokości 500 euro z jednoczesną instalacją kwalifikującego się systemu słonecznego lub pompy ciepła
 • Premia efektywnościowa w wysokości 0,5 podstawowego finansowania w przypadku osiągnięcia standardu KfW55
 • Zwrot 10% kosztów netto w przypadku modernizacji i optymalizacji całego systemu grzewczego wraz z instalacją pieca na pelet. Jest to nadal możliwe od 3 do 7 lat po faktycznym pomiarze.

KfW nie posiada własnego programu promocji pieców, ale programy „Energooszczędny budynek” i „Energooszczędna renowacja” wspierają środki, które czynią stary budynek domem energooszczędnym KfW55.

Wskazówka: Zawsze warto mieć oko na dotacje gminne na wymianę pieca. Gminy lub dostawcy energii czasami oferują atrakcyjne dotacje.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here