Beton na miejscu: co to właściwie jest?

Niezależnie od tego, czy chodzi o fundamenty budynków, ściany zewnętrzne i ściany, czy też duże, stacjonarne maszyny, czy o stropy, sufity podwieszane lub ściany: beton na miejscu jest zasadniczo używany do wszystkiego, co wymaga dużej ilości betonu w miejscu zastosowania lub do wylewania większe powierzchnie betonu. Komponentów takich jak stropy czy całe ściany nie da się przetransportować, a przynajmniej z wielkim, a przez to nieopłacalnym wysiłkiem. O wiele lepiej więc wylewać takie elementy na placu budowy i tam pozostawić do stwardnienia jak beton na miejscu.
Beton in situ jest zawsze przetwarzany w stanie świeżym i lepkim, a zatem płynnym. Prefabrykowane szalunki umożliwiają racjonalną i tańszą produkcję stropów lub ścian betonowych. Beton na miejscu można również zbroić siatką stalową i przetwarzać jako żelbet o szczególnie wysokiej wytrzymałości na rozciąganie.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj

Zalety i wady betonu na miejscu

Elementy mogą być wykonane z betonu in-situ w dowolnej i bardzo indywidualnej formie, które zazwyczaj są szybko wylewane z gotowego betonu na placu budowy. Dopiero szalunek i jego parametry techniczne kładą kres możliwościom betonu in-situ.
Jeśli mieszasz beton na miejscu budowy, jesteś elastyczny, a przede wszystkim dysponujesz niedrogą metodą produkcji tylko takich ilości betonu, jakich faktycznie możesz użyć. Właściwości chemiczne betonu in-situ sprawiają, że jest mniej interesujący dla ścian - poza ścianami piwnicy. Ze względu na swój skład, beton na miejscu zwykle nie może być również osuszony, a jego powierzchnia pozostaje chłodna po stwardnieniu. Jednak ze względu na dobre właściwości statyczne beton idealnie nadaje się na stropy i elementy nośne.
Jeśli beton na miejscu jest dostarczany w postaci gotowej mieszanki, nie można do niego dodawać więcej wody, ponieważ zmieniłoby to jego właściwości chemiczne. Można jednak dodać specjalne superplastyfikatory, aby zapewnić płynność betonu.

Jakie są inne rodzaje betonu??

Oprócz betonu towarowego, o którym już wspomniano, mamy do czynienia z betonem sprężonym, betonem jastrychowym do piwnic i innych podłóg, betonem licowym, który po utwardzeniu stanowi ostateczną powierzchnię danego elementu oraz żelbetem. W przypadku tego rodzaju betonu do betonu wlewa się zbrojenie z koszy stalowych lub mat stalowych, dzięki czemu powstaje specjalna wytrzymałość końcowa i odporność. Jest to idealne rozwiązanie do stosowania w częściach nośnych lub szczególnie obciążonych elementach, takich jak fundamenty. W sektorze prywatnym często będziesz mieć do czynienia z wylewką betonową, która sprawia, że ​​podłoga jako warstwa podkładowa jest naprawdę stabilna i równa.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here