Płyty OSB: zastosowanie i obszary zastosowania”,

Wydłużone wióry, „skrętki” były zorientowane w kierunku włókien i dociskane klejem do „płyt” – te tak zwane panele OSB (płyty o wiórach zorientowanych) wykonane z wyrównanych wiórów były również produkowane w Europa od lat 90. ich udział w rynku płyt wiórowych wynosi około 20 procent. To, co rozpoczęło się eksperymentalnie, teraz podlega znormalizowanemu procesowi produkcyjnemu; właściwości płyt OSB określa norma europejska EN 300 lub ogólne aprobaty nadzoru budowlanego. Do produkcji płyt OSB wykorzystywane jest wyłącznie drewno iglaste pochodzące z trzebieży lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

Płyty OSB - klasyfikacja

Panele dzielą się na cztery klasy w zależności od ich właściwości mechanicznych i względnej odporności na wilgoć. Istnieją dwa typy do użytku w obszarach suchych i dwa typy do użytku w warunkach nośnych w obszarach mokrych. Wymagania dotyczące produkcji płyt OSB i ich zastosowania mogą być również regulowane w Niemczech poprzez ogólne zezwolenie nadzoru budowlanego.
 

 • OSB/1 odnosi się do płyt do zabudowy wnętrz (w tym mebli) do stosowania w pomieszczeniach suchych
 • Płyty OSB/2 nadają się do celów nośnych do stosowania w suchych pomieszczeniach
 • OSB/3 identyfikuje płyty do celów nośnych do użytku w pomieszczeniach wilgotnych
 • Płyty OSB/4 to wytrzymałe płyty do celów nośnych, przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych

Wielowarstwowa struktura płyt OSB

Głównie pnie sosnowe są okorowane i cięte na wióry o szerokości dziesięciu milimetrów i długości od dziesięciu do dwunastu centymetrów za pomocą obrotowych noży - nadają one panelom charakterystyczną, niepowtarzalną fakturę. Grube wióry są suszone do wilgotności 6 procent, dzięki czemu drewno lepiej wchłania klej - sklejone wióry układa się w trzech warstwach w procesie wrzucania: raz wzdłuż słojów, potem w poprzek i z powrotem. Przy wysokim ciśnieniu i temperaturze około 220 stopni Celsjusza warstwy są zagęszczane w prasach, tworząc panele o grubości kilku centymetrów. Składają się w około 95 procentach z drewna, do klejenia stosuje się żywicę syntetyczną: Żywica poliuretanowa (żywica PUR) twardnieje po podgrzaniu, jest niezwykle twarda, odporna na ścieranie i wodoodporna.

Płyty OSB produkowane są w sposób przyjazny dla środowiska

Znormalizowana norma europejska EN 13986 dla płyt OSB rozróżnia dwie klasy formaldehydu:

 • Materiały klasy E1 zawierają maksymalnie osiem miligramów formaldehydu na 100 gramów materiału
 • Materiały klasy E2 zawierają od ośmiu do 30 miligramów na 100 gramów. Materiały drewnopochodne o klasie emisji E2 nie są dozwolone w Niemczech.

Magazyn Öko-Test przetestował produkty OSB europejskich producentów pod kątem emisji zanieczyszczeń, pięć z siedmiu produktów zostało ocenionych jako „bardzo dobre” lub „dobre”. Trzy talerze wydzielały aldehydy o intensywnym zapachu, które jednak nie są szkodliwe dla zdrowia.
Konwencjonalna płyta wiórowa zawiera około 20 procent kleju, płyty OSB tylko cztery do sześciu procent. Niektórzy biolodzy budowlani uważają żywice poliuretanowe za wątpliwe, ponieważ ich produkcja nie jest zbyt przyjazna dla środowiska. Niemniej jednak wielu projektantów i budowniczych wybiera płyty OSB - również i szczególnie do budowy domów przyjaznych dla środowiska: im mniej kleju zawiera płyta, tym mniejsze szkody dla zdrowia i środowiska powodowane przez zanieczyszczenia.

Płyty OSB: wysoka wytrzymałość i atrakcyjna powierzchnia

W budownictwie wewnętrznym płyty OSB cenione są jako okładziny ścienne i sufitowe oraz jako wykładzina podłogowa.

Zdjęcie: living4media / Liesbet Goetschalckx

Płyty OSB mają lepsze właściwości materiałowe niż płyta wiórowa. Przy tej samej grubości materiału ...

 • sprawiają, że długie, smukłe wióry płyt OSB są bardziej odporne na zginanie w kierunku wzdłużnym niż zwykła płyta wiórowa z krótkimi, bezkierunkowymi włóknami.
 • Trójwarstwowa struktura zapewnia płytom OSB większą stabilność wymiarową.
 • Płyty OSB zawierają mniej kleju ze względu na wielkość wiórów.
   

Generalnie powierzchnia płyt OSB nadaje się również jako powierzchnia widoczna ze względu na skład materiału i wygląd - w przeciwieństwie do płyty wiórowej.

Wykorzystanie płyt OSB w budowie domów

W budowie domów płyty OSB nadają się jako okładzina i usztywnianie ścian, dachów i sufitów oraz jako okładzina elewacji. Panele powinny aklimatyzować się przez około 48 godzin przed montażem lub ułożeniem, aby ich rozszerzanie było ograniczone różnicami wilgotności pomiędzy sklepem a miejscem montażu. Kolorystyka za pomocą szkliw, lakierów lub powłok z tworzyw sztucznych daje powierzchniom OSB, które „coś przekonują” lub chronią je trwale przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi – jeśli panele OSB mają być malowane lub pokrycia wierzchnie, prace te najlepiej zakończyć w ciągu 36 godzin montażu płyty OSB. W przeciwnym razie panele mogą „miskać” w niekorzystnym klimacie, czyli wyginać się do góry w kształcie miski w obszarze krawędzi. Ryzyko znika, gdy do obróbki powierzchni stosuje się farby rozpuszczalnikowe – a ryzyko wzrasta w przypadku farb na bazie wody.
Płyty OSB mogą pełnić funkcję paroizolacji w obszarze dachu oraz w ścianach zewnętrznych. Rozporządzenie w sprawie oszczędzania energii (EnEV) wymaga hermetycznej powłoki zewnętrznej dla nowych budynków. Spoina powstaje tam, gdzie dwie krawędzie płyt znajdują się obok siebie – przez to „spoinę” nie może przedostać się ani wiatr, ani wilgoć. Wszystkie połączenia na pióro i wpust należy okleić od wewnętrznej strony dachu lub ściany specjalną samoprzylepną taśmą uszczelniającą. Łączy połączenie - nawet jeśli staje się szersze w miarę kurczenia się panelu. Jeśli natomiast połączenia znajdują się na krokwiach lub stojakach i są starannie przybite lub przykręcone, może nie trzeba ich oklejać taśmą.

Zastosowanie płyt OSB w budownictwie wnętrz

W budownictwie wewnętrznym płyty OSB cenione są jako okładziny ścienne i sufitowe oraz jako wykładzina podłogowa. Panele można stosować we wszystkich pomieszczeniach - nawet w łazience, o ile nie są narażone na rozpryskiwanie wody. Staranne uszczelnianie i uszczelnianie jest ważne, szczególnie w okolicach połączeń hydraulicznych. Płyta OSB jest równie odpowiednia jako chodnik lub podkonstrukcja - ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne, jednak nie na ogrzewanie podłogowe. Powierzchnie szlifowanych paneli lepiej wchłaniają farbę niż nieszlifowane elementy. Można je obrabiać konwencjonalnymi lakierami, woskami i olejami do drewna. Jednak farby na bazie wody mogą powodować pęcznienie materiału, chociaż ogólnie ma nieznaczne pęcznienie na grubości. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, ponownie przeszlifuj panele na całej powierzchni, aby zniwelować niewielkie różnice w wysokości wiórów. Powierzchnia powinna być sucha, wolna od kurzu i tłuszczu.

Jako materiał opakowaniowy, opakowania i pudełka transportowe wykonane z płyt OSB chronią wrażliwe towary wysyłkowe od butelek wina do maszyn.

Zdjęcie: iStock / LeventKonuk

Płyty OSB w meblarstwie i jako solidne opakowanie

W budownictwie meblowym płyty OSB wykorzystywane są jako sztywny materiał na półki i regały, stoły warsztatowe, stoły i skrzynie. Jako materiał opakowaniowy, opakowania i pudełka transportowe wykonane z płyt OSB chronią wrażliwe towary wysyłkowe od butelek wina do maszyn. Ze względu na stabilność wymiarową płyty OSB są również często stosowane jako płyty szalunkowe do szalunków betonowych.

Różne formy dostawy

Zwykłe grubości to od 6 do 40 milimetrów w przypadku paneli o prostych krawędziach i od 12 do 35 milimetrów w przypadku połączeń na pióro i wpust. Istnieją formaty od 1.830 x 675 milimetrów aż do wielkoformatowego panelu XXL 11.500 x 2.800 milimetrów. Na rynku dostępne są powierzchnie niepolerowane, szlifowane i powlekane. Przeszkoleni stolarze podpowiedzą, który z czterech rodzajów płyt OSB jest odpowiedni dla żądanego obszaru zastosowania i jak może wymagać ochrony przed wilgocią.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here