Sam zbuduj kuchnię na świeżym powietrzu: powinieneś zwrócić na to uwagę ”,

Dla ambitnych majsterkowiczów pytanie, czy możesz sam zbudować kuchnię na świeżym powietrzu, nie pojawia się. Perspektywa indywidualnej, szytej na miarę kuchni zewnętrznej przeważa nad wszystkimi wadami. Każdy, kto ma zdolności manualne, nie powinien mieć problemów z budową i planowaniem kuchni ogrodowej. Jeśli dopiero zaczynasz odkrywać DIY dla siebie, powinieneś najpierw wypróbować niektóre z podstawowych modułów kuchni na świeżym powietrzu, a następnie stopniowo je rozbudowywać. Zaleta samodzielnego zbudowania kuchni na świeżym powietrzu jest oczywista: koszty są znacznie niższe niż w przypadku kupionej lub zleconej kuchni na świeżym powietrzu - jeśli nie uwzględnisz czasu na jej zbudowanie.

Jakie wymagania powinna spełniać kuchnia zewnętrzna??

Kiedy budujesz kuchnię na świeżym powietrzu, jest to dość obszerny projekt i wymaga odrobiny planowania oprócz umiejętności manualnych. W końcu chcesz cieszyć się swoją ogrodową kuchnią przez długie lata. Podczas budowania kuchni na świeżym powietrzu należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:
 

 • Lokalizacja: Pierwsza to oczywiście lokalizacja kuchni ogrodowej. Przestrzeń na kuchnię na świeżym powietrzu powinna być łatwo dostępna, ale oczywiście nie może to być uciążliwe, aby trzeba było omijać ją podczas przechodzenia. Zwróć też uwagę na warunki oświetleniowe i wiatrowe: kuchnia powinna być ustawiona w taki sposób, aby dym mógł łatwo unosić się na wietrze, a niskie słońce nie przeszkadzało ci podczas gotowania. Jeśli budujesz kuchnię na świeżym powietrzu, pomyśl o ekranie prywatności, aby wścibscy sąsiedzi nie mogli zajrzeć do twoich garnków. Aby kucharz lub mistrz grilla mógł rozmawiać ze swoimi gośćmi na przyjęciu w ogrodzie, jego ogrodowa kuchnia nie powinna być pod ścianą - w przeciwnym razie musi pracować plecami do gości.
   
 • Pod ziemią: Kuchnie zewnętrzne mogą być również bardzo ciężkie, w zależności od materiału i wyposażenia. Z reguły umieszcza się je na istniejącym chodniku lub powierzchni tarasu. Jeśli nie jest to możliwe lub powierzchnia tarasu nie jest wystarczająco stabilna, przed zbudowaniem kuchni na świeżym powietrzu wymagany jest fundament lub stabilna, utwardzona powierzchnia. Kuchnia zapadłaby się w podłogę ogrodu i stała krzywo. Powierzchnia kuchni ogrodowej powinna być zawsze łatwa w pielęgnacji i odporna na tłuste plamy.
   
 • Dystans: Brak kuchni na świeżym powietrzu bez grilla i płyt grzejnych. Dlatego nie należy budować kuchni zbyt blisko roślin lub budynków, takich jak altany czy szopy. Odpowiednie odległości mogą być określone w miejscowym rozporządzeniu o ochronie przeciwpożarowej, ponieważ kuchnie ogrodowe są elementami zainstalowanymi na stałe. W razie wątpliwości zapytaj, zanim zbudujesz kuchnię na świeżym powietrzu.
   
 • Daszek: Z reguły kuchnia zewnętrzna jest zakryta, aby chronić ją przed deszczem i słońcem - znajduje się pod istniejącym dachem lub ma własny. Oczywiście dach nie może być zagrożony przez rosnące ciepło.

Kuchnia na świeżym powietrzu jest atrakcją każdego przyjęcia w ogrodzie.

Zdjęcie: living4media / Great Stock!
 • Budowa: Możesz zbudować swoją kuchnię na świeżym powietrzu i mocno połączyć ją z podłożem, po prostu ustawić lub umieścić na kółkach, a tym samym zachować mobilność. W tych ostatnich przypadkach kuchnię można rozebrać na zimę i przechowywać w osłoniętym miejscu. Zainstalowana na stałe kuchnia zewnętrzna musi być odporna na zimę. Aby zachować szczególną elastyczność, ogólnie zalecana jest konstrukcja modułowa, w której można stopniowo rozbudowywać kuchnię zewnętrzną o nowe elementy.
   
 • Znajomości: Gdy tylko kuchnia zewnętrzna ma mieć więcej niż jeden grill i miejsce do przechowywania, potrzebne jest przyłącze elektryczne do oświetlenia i lodówki oraz przyłącze zimnej wody. Jeśli chcesz zablokować rury wodociągowe zainstalowane na stałe zamiast prostego węża, zdecydowanie powinny one znajdować się na mrozoodpornej głębokości 80 centymetrów. Nie potrzebujesz rury kanalizacyjnej do ewentualnego zlewu: po prostu pozwalasz wodzie technologicznej spływać do odpowiednio dużego kanistra pod zlewem. Połączenia elektryczne w kuchni na świeżym powietrzu powinny być oczywiście łatwo dostępne, a w każdym razie odporne na warunki atmosferyczne.
   
 • Wyposażenie: Urządzenia i sprzęt, który instalujesz w kuchni na świeżym powietrzu, zależą od ich wielkości i oczywiście od Twojego portfela. Na szczyt nie ma prawie żadnych ograniczeń. Podstawowym wyposażeniem każdej kuchni ogrodowej jest płyta elektryczna lub alternatywnie grill gazowy z wieloma opcjami. Ponadto nie powinno zabraknąć blatu roboczego z wystarczającą ilością miejsca do pracy i siekania, zlewu z zimną wodą oraz miejsca do przechowywania naczyń i słoików z ziołami. Nie zapomnij też o wieszaniu haczyków i szuflad podczas budowania kuchni na świeżym powietrzu. Ekskluzywne wyposażenie obejmuje następnie dodatkowe miejsca do gotowania, podgrzewacz wody do ciepłej wody i bar ogrodowy lub kran do piwa.

Na co zwrócić uwagę przy budowie kuchni na świeżym powietrzu?

Zrób szkic, zanim zbudujesz kuchnię na świeżym powietrzu. To denerwujące, ale bez niego nie działa. Daje to z góry przegląd wszystkich wymiarów, a tym samym również ilości wymaganego materiału.
W zależności od wielkości i rodzaju kuchni ogrodowej, pozwolenie na budowę może być również wymagane, jeśli budujesz kuchnię zewnętrzną. Niestety przepisy nie są jednolite, ponieważ to sprawa krajów związkowych”. Dlatego koniecznie zapytaj urząd budowlany o bezpieczeństwo, nawet jeśli zwykłe rozmiary w ogrodzie hobbystycznym prawie zawsze radzą sobie bez pozwolenia na budowę.
Wytnij wszystkie części, które mają zostać zainstalowane wcześniej lub przytnij je na długość, aby wystarczyło zmontować kuchnię. Kuchnia zewnętrzna składa się z ramy nośnej z belkami łączącymi i rozpórkami wykonanymi z kantówki, która jest wyłożona przetworzonym drewnem odsłoniętym na niezbędne szafki i inne wbudowane elementy. Po skręceniu można tam zamontować drzwi i zintegrować wbudowane urządzenia.

Wspólne kuchnie zewnętrzne w ogrodzie hobbystycznym często nie wymagają pozwolenia na budowę.
 

Zdjęcie: iStock / piovesempre

Nie przechowuj drewna do ramy kuchennej na zewnątrz przez długi czas wcześniej. Drewno staje się mokre, nasiąka, a następnie wypacza się podczas wysychania.
Wskazówka: Upewnij się, że blaty i schowki znajdują się na odpowiedniej wysokości w Twojej kuchni na świeżym powietrzu. Aby wygodnie pracować na stojąco, blaty robocze powinny mieć zazwyczaj wysokość od 90 do 100 centymetrów, w zależności od wzrostu.

Jaki materiał nadaje się do kuchni na świeżym powietrzu??

Podstawowa konstrukcja, blaty kuchenne, schowki lub zlewozmywaki: kuchnie ogrodowe są wykonane z różnych materiałów, z których wszystkie muszą być oczywiście odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli budujesz kuchnię na świeżym powietrzu, powinieneś wybrać solidne drewno na ramy, ale można to stosunkowo z grubsza obrobić - w końcu nie możesz zobaczyć konstrukcji, jeśli nadal obłożysz ją listwami lub innymi drewnianymi elementami. Widoczne elementy powinny oczywiście również dobrze wyglądać.
Świerk jest zwykle najtańszym wyborem i jest więcej niż wystarczający, jeśli budujesz kuchnię na świeżym powietrzu - przynajmniej tak długo, jak pozostaje suchy. Tam, gdzie robi się wilgotniej, świerk jest odporny na warunki atmosferyczne tylko w ograniczonym stopniu bez dalszej obróbki powierzchni. Jeśli kuchnia ogrodowa jest narażona na działanie warunków atmosferycznych lub powinna pozostać na zewnątrz przez cały rok, należy użyć drewna daglezji lub modrzewia. Drewno jest nieco droższe, ale na dłuższą metę lepszym wyborem, ponieważ drewno te jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne, nawet bez dodatkowej ochrony drewna.
Dostępne w handlu kantówki o grubości 54 x 54 mm nadają się do konstrukcji ramy nośnej, tj. do słupów lub podpór, usztywnienia poprzecznego, a także do tylnej ściany belki. Jako podstawę blatu możesz użyć płyty OSB lub alternatywnie odpornej na warunki atmosferyczne płyty klejonej ze sklejki brzozowej i urozmaicić ją ładną warstwą twardego drewna lub innych materiałów. Jeśli podoba Ci się bardzo szlachetny, możesz wybrać blat z granitu lub marmuru.
Nadają się jednak również bardzo proste deski, np. o grubości 40 x 200 milimetrów, które w zależności od pożądanego wyglądu można w mniejszym lub większym stopniu wyszlifować, a następnie zaolejować. Możliwe są również blaty z betonu, które wylewamy na podkład z płyty OSB.
Jeśli w końcu olejujesz drewno w swojej kuchni na świeżym powietrzu, jego słoje nabierają charakteru i robi się nieco ciemniejsze. W rzeczywistości kuchnia na zewnątrz jest pomalowana tylko lakierami, które uszczelniają powierzchnię odporną na warunki atmosferyczne, a tym samym są odporne na plamy. Jednak nie widać już nic ze struktury drewna.

Podczas budowy kuchni na świeżym powietrzu wybierz materiały odporne na warunki atmosferyczne.

Zdjęcie: iStock/Eirasophie

Jeśli budujesz kuchnię na świeżym powietrzu, powinieneś również pomyśleć o zlewie kuchennym: Zasadniczo do zlewu w kuchni na świeżym powietrzu można użyć tych samych materiałów, co do każdej normalnej kuchni, tj. Ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Zwłaszcza jeśli Twoja ogrodowa kuchnia jest przez długi czas wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zdecydowanie powinieneś użyć stali nierdzewnej. Jak w każdej kuchni, za zlewem można oczywiście położyć płytki ścienne.
Wskazówka: Kuchnia zewnętrzna z ceglaną podstawą jest naprawdę trwała. Kamienie są również zawsze dobrym wyborem, jeśli planujesz kominek z otwartym ogniem i chcesz grillować nad otwartym ogniem.

Jakie błędy często zdarzają się podczas budowania kuchni na świeżym powietrzu??

 • Jeśli budujesz kuchnię na świeżym powietrzu, dokładnie określ wymagania materiałowe na podstawie planu budowy: nic nie jest bardziej irytujące niż konieczność ciągłego odwiedzania sklepu z narzędziami z powodu brakujących małych części. Wszystkie śruby powinny być również wolne od rdzy: zardzewiałe plamy wyglądają brzydko, a śruby nierdzewne po prostu wytrzymują dłużej.
   
 • Łatwo przesądzić, jak trudno jest mieć gotową kuchnię na świeżym powietrzu ze wszystkimi wbudowanymi sprzętami. Jeśli budujesz kuchnię na zewnątrz, upewnij się, że podłoże naprawdę musi być absolutnie stabilne, aby cała konstrukcja się nie przechylała. Upewnij się, że lokalizacja jest odpowiednia lub że betonowy fundament nie jest konieczny. W razie potrzeby korpus na kółkach można również później zwinąć, ale nie jest to już możliwe w przypadku kuchni na zewnątrz zainstalowanej na stałe.
   
 • Błędy w planowaniu są również często popełniane przy przyłączu wody do kuchni na świeżym powietrzu: na przykład ludzie często zapominają o linii zasilającej lub planują zbyt mały kanister na ścieki pod zlewem.
   
 • Jeśli budujesz kuchnię na świeżym powietrzu, powinieneś również wziąć pod uwagę następujące kwestie: Zainstaluj urządzenia takie jak lodówka lub płyta grzejna w taki sposób, aby można je było łatwo wyjąć w razie potrzeby. W szczególności nie wolno instalować lodówek zbyt blisko – ciepłe powietrze wywiewane musi mieć możliwość ucieczki.
   
 • Nie lekceważ kosztów i wysiłku większej kuchni ogrodowej, zwłaszcza wbudowanego sprzętu. W przypadku większych kuchni zewnętrznych szybko wchodzisz w zakres kosztów droższych kuchni do zabudowy.
Przeczytaj więcej interesujących artykułów Patio do projektowania ogrodu: Relaks w salonie na świeżym powietrzu Światło Philips Hue w ogrodzie: Oświetlenie zewnętrzne w porównaniu testowym Projekt ogrodu Sam zbuduj grilla: Dzięki tym instrukcjom to się uda

Budowa kuchni na świeżym powietrzu: ile kosztuje i ile czasu należy się spodziewać?

W zależności od wielkości koszt materiału zaczyna się od kilkuset do kilkuset euro za mniejsze i mobilne kuchnie ogrodowe na kółkach. Koszty osiągają czterocyfrowe kwoty w zależności od pożądanego sprzętu. W przypadku luksusowych kuchni ogrodowych, w tym urządzeń do zabudowy, całkowite koszty mogą sięgać nawet liczb pięciocyfrowych. Wymagany czas zależy od wielkości projektu i umiejętności majsterkowicza. Mniejsze projekty można oczywiście realizować znacznie szybciej.

Instrukcja budowy kuchni na świeżym powietrzu

Niech te pomysły i instrukcje dotyczące budowania własnej kuchni na świeżym powietrzu Cię zainspirują.

Nawet początkujący mogą z łatwością odtworzyć tę prostą drewnianą kuchnię na świeżym powietrzu ze zrazami z cegły klinkierowej. Instrukcje są tutaj.

Zdjęcie: Dremel / akademia majsterkowania.eu

Oto instrukcje dotyczące rustykalnej kuchni ogrodowej wykonanej z palet.

Zdjęcie: Garten Miss

Zbuduj kuchnię na świeżym powietrzu z instrukcjami wideo

Tutaj znajdziesz szczegółowe, bardzo dobrze wykonane instrukcje od początku do gotowej kuchni na świeżym powietrzu:

Może być też szykownie i tanio - tutaj kuchnia ogrodowa wykonana z europalet:

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here