Polerowanie parkietu”,

Polerowanie parkietu: nowy połysk dzięki odpowiednim wskazówkom

Naturalny surowiec, stylowy wygląd i długa trwałość – parkiet z prawdziwego drewna spełnia najwyższe standardy życia i dla wielu jest uosobieniem przytulności we własnym domu. Ale jak wygląda odpowiednia pielęgnacja podłogi drewnianej, aby można było się nią cieszyć przez długi czas? W tym artykule znajdziesz cenne wskazówki, jak prawidłowo dbać o parkiet i zapewnić jego długą żywotność.

Ładny stary budynek z parkietem © Robert Kneschke, stock.cegła suszona na słońcu.com

Zalety parkietów

Wysokiej jakości parkiet z prawdziwego drewna emanuje wyjątkowością komfort i znacząco przyczynia się do przyjemnego Klimat wewnętrzny w. Na przykład gleba może magazynować wilgoć i ponownie ją uwalniać.

Ponadto wykładzina charakteryzuje się dużą zdolnością akumulacji ciepła, co przyczynia się do niezwykle przyjemnego czucia stopy. Wreszcie miłośnicy parkietu przysięgają na wyjątkowe uczucie stania na prawdziwym drewnie. To Naturalny produkt oferuje również szeroką gamę kolorów oraz zróżnicowane i niepowtarzalne usłojenie – dzięki czemu każdy parkiet z prawdziwego drewna jest wyjątkowy.

Parkiet dostępny w wielu wariantach konstrukcyjnych

Parkiet jest solidny oraz niewrażliwy w porównaniu do szpilek lub pazurów zwierząt. Podłoga jest również łatwa do czyszczenia: drobne wpadki, takie jak rozlane jedzenie i napoje, można łatwo zetrzeć. Ponieważ nie dostają się do niego alergeny, takie jak kurz domowy, sierść zwierząt czy pyłki, jest on również idealny dla alergików.

Wskazówka: Podłogi parkietowe są idealne dla alergików, ponieważ nie stanowią podpory dla alergenów i w porównaniu z wykładziną są łatwe w utrzymaniu czystości.

Pielęgnacja i czyszczenie parkietu

Będziesz cieszyć się swoim stylowym parkietem przez długi czas, jeśli zapewnisz mu niezbędną pielęgnację.

Jak prawidłowo czyścić parkiet?

Odkurzanie parkietu © Paolese, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli parkiet został ułożony starannie i z jak najmniejszą szczeliną, bez większego wysiłku można go wyczyścić. Wystarczy usunąć kurz odkurzaczem lub praktyczną ściereczką do zbierania kurzu. Podłogę można również czyścić lekko wilgotną ściereczką do podłóg. W razie potrzeby dodaj kilka kropli neutralnego środka czyszczącego do wody czyszczącej. Nie przesadzaj jednak z użyciem wody i dobrze wyżym ściereczkę przed użyciem.

Parkiet jest łatwy do czyszczenia na sucho

Alternatywnie możesz użyć środka do czyszczenia parkietu - na przykład są przydatne produkty.B. w drogerii. Zawarte w nim oleje pielęgnują drewnianą podłogę i zapewniają jej elastyczność. Ponieważ olej jest wciągany głęboko w drewno, nie musisz się martwić o śliską podłogę. Inaczej sytuacja wygląda z parkietem lakierowanym – warstwa lakieru zapobiega wnikaniu środków czyszczących na bazie oleju, co zwiększa ryzyko poślizgnięcia. Dlatego zwracaj uwagę na stan swojej podłogi, aby wybrać optymalny środek czyszczący.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w podłogach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Polerowanie: więcej niż tylko piękny połysk

Świeżo wypolerowany, lśniący parkiet przyciąga wzrok we własnym domu. Ponadto pastą do polerowania optymalnie chronisz podłogę przed brudem, kurzem i wilgocią. W przeciwieństwie do regularnego czyszczenia z brudu i kurzu, polerujesz parkiet tylko od jednego do czterech razy w roku. Zaleca się nałożenie ochronnej warstwy lakieru, szczególnie przed sezonem zimnym i mokrym. Tam, gdzie kiedyś było powszechne polerowanie podłóg drewnianych i klatek schodowych, polerowanie stało się teraz znacznie bardziej przyjazne dla użytkownika.

Odświeżacz oleju nadaje parkietowi nowy połysk

Idealny połysk w pięciu krokach

Wymagany materiał

 • Środek polerujący zgodnie z instrukcją producenta
 • Neutralny detergent
 • Środek do czyszczenia parkietu
 • Miękkie bawełniane szmaty
 • Wycierać
 • Ścierki do polerowania
 • Polerka
 • Odkurzacz lub. miękka miotła
 1. Przygotowanie i czyszczenie

  Stwórz wystarczająco dużo miejsca i odłóż dywany i meble. Przed polerowaniem dokładnie wyczyść parkiet. Cząsteczki kurzu pogarszają efekt polerowania, a drobne kamyczki pozostawiają nieestetyczne rysy na podłodze. Następnie przetrzyj parkiet wilgotną szmatką i pozostaw do wyschnięcia.

 2. Napraw wszelkie uszkodzenia

  Teraz jest najlepszy czas na naprawienie głębszych rys i pęknięć za pomocą specjalnie zaprojektowanych zestawów naprawczych. Usuń wszelkie pozostałości szpachli do drewna lub podobnych produktów i pozwól produktom dobrze wyschnąć.

 3. Napraw uszkodzenia parkietu: poler lub twardy wosk
 4. Zastosuj polski

  Środek polerujący jest dostępny dla.B. jako wariant natryskowy, który rozprowadzasz parkiet jeden po drugim na małych powierzchniach. Pozostałe pasty miesza się z wodą, a następnie rozprowadza mopem lub szmatką. Umyj mop lub. Dokładnie przetrzyj czystą wodą przed ponownym zanurzeniem w środku polerskim.

 5. Wskazówka: Wybierając odpowiednią pastę kieruj się zaleceniami producenta parkietu. Pozwala to na uzyskanie gwarancji w przypadku nieosiągnięcia pożądanego rezultatu. W każdym razie należy używać środków polerujących bez silikonów i olejów mineralnych.
 6. 4. Proces polerowania

  Wcieraj pastę ostrożnie i równomiernie na podłogę kolistymi ruchami. Być może pożyczyłeś maszynę do polerowania, która wykonuje pracę za Ciebie w tym momencie. Kontynuuj proces polerowania, aż podłoga uzyska pożądany połysk.

 7. Profesjonalne polerowanie parkietu maszyną polerską © karepa, stock.cegła suszona na słońcu.com
 8. Dobra robota i polerowanie

  Może zajść potrzeba ponownego wypolerowania niektórych podłóg parkietowych - to jeszcze bardziej zwiększa efekt połysku. Ponowne polerowanie jest szczególnie konieczne w przypadku nielakierowanych podłóg parkietowych. W przypadku powierzchni lakierowanych nakłada się również ochronną warstwę ścieralną, którą można wielokrotnie polerować podczas noszenia.

Szlifowanie dla długotrwałego piękna

Drewno to solidny i trwały surowiec, który przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwa pokolenia. Im twardsze drewno, z którego wykonany jest parkiet, tym bardziej jest ono odporne na wpływy zewnętrzne. Parkiet z drewna dębowego lub bukowego jest odpowiednio twardszy niż podłoga świerkowa czy sosnowa.

Szlifowanie parkietu i desek podłogowych również zależy od grubości warstwy użytkowej

Jeśli z czasem pojawią się dziury lub rysy, możesz naprawić uszkodzenie poprzez szlifowanie. Parkiet jest następnie świeżo olejowany lub. nowo malowany. Możesz na przykład użyć szlifierki.B. Pożycz go od sprzedawcy podłóg lub wielu sklepów z narzędziami, a jeśli nie, zatrudnij specjalistyczną firmę do wykonania pracy. Co 15 lat szlifuj parkiet, uszczelniaj go i nadaj mu świeży wygląd.

Zeszlifuj parkiet © VRD, fotolia.com Wskazówka: Do czyszczenia parkietu używaj środka czyszczącego zawierającego olej. Wciąga się to głęboko w drewnianą podłogę, utrzymując ją giętką i piękną. Uwaga: olej nie może wnikać do podłóg lakierowanych. Czytaj dalej tutaj:

 • Czyszczenie parkietu olejowanego: wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji
 • Czyszczenie i pielęgnacja parkietu: 10 najlepszych wskazówek dotyczących pielęgnacji parkietu
 • Pielęgnować i zabezpieczać parkiet i podłogi drewniane: olejem, woskiem lub farbą?
 • Napraw parkiet - usuń rysy i drobne uszkodzenia

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here