Zabezpiecz parkiet i podłogi drewniane: olejem, woskiem lub farbą?

Pielęgnować i zabezpieczać parkiet i podłogi drewniane: olejem, woskiem lub farbą?

Drewniana podłoga tworzy przyjemną atmosferę w każdym domu. Jednak drewno jest bardzo podatne na szkodliwe wpływy: wnikająca wilgoć lub brud może uszkodzić naturalny materiał i po krótkim czasie sprawić, że parkiet nie będzie już lśnił nieskazitelnym połyskiem. Aby temu zapobiec, parkiet i podłogi drewniane należy pokryć warstwą ochronną natychmiast po montażu.

Zarysowania na podłogach drewnianych: prawidłowo traktuj parkiet i podłogi drewniane © S_Chatcharin, stock.cegła suszona na słońcu.com

Do wyboru są różne opcje: olejowanie, woskowanie lub malowanie. Ale który wariant jest najlepszy? Jako niewielką pomoc w podejmowaniu decyzji, poszczególne procedury są przedstawione poniżej wraz z ich odpowiednimi zaletami i wadami.

Malowanie parkietu i podłóg drewnianych: zalety i wady

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją drewnianą podłogę przed zabrudzeniami i zanieczyszczeniami, zazwyczaj wolisz używać specjalnych lakierów. Parkiet i co. uszczelniony tzw. lakierem dwuskładnikowym. Dzięki temu uszczelka jest szczególnie odporna na ścieranie i bardziej odporna na zarysowania. Aplikacja jest szybka i nieskomplikowana, dzięki czemu często można ponownie chodzić po podłodze drewnianej najpóźniej po 48 godzinach.

Uszczelnianie parkietu © VRD, fotolia.com

Przewaga: Warstwa ochronna jest bardzo trwała i gęsta. Osiąga się to poprzez całkowite uszczelnienie drewna od góry lakierem. Dopóki warstwa lakieru jest nienaruszona, wilgoć i brud po prostu spływają z powierzchni i nie mogą wnikać w drewno. W ten sposób podłoga staje się bardziej sprężysta i może pochwalić się dłuższą żywotnością. Podłoga drewniana otrzymuje również specjalne wykończenie: w zależności od koloru lakieru możesz dostosować kolorystykę swojej przestrzeni mieszkalnej.

Kolejna zaleta: Raz nałożona, starannie przygotowana warstwa farby może wytrzymać kilka lat. Dopiero wtedy konieczne jest ponowne przeszlifowanie podłogi i ponowne uszczelnienie parkietu.

Informacje: Oprócz tradycyjnej farby dwuskładnikowej, która zawiera dodatkowy utwardzacz, istnieją również farby składające się z trzech składników. W tym wariancie do farby dodawana jest dodatkowa ochrona UV, która zabezpiecza posadzkę i farbę przed zmianami koloru spowodowanymi działaniem promieni słonecznych. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w podłogach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Co jest zaletą dla jednego, jest zaletą dla drugiego wada: Malowanie znacząco zmienia wygląd drewnianej podłogi. Tym, którzy chcą cieszyć się doskonałym wyglądem drewna, rzadziej zaleca się lakierowanie parkietu. Ponadto podczas malowania nie jest wymagana 100% ochrona: z biegiem czasu w warstwie farby zwykle pojawiają się drobne pęknięcia włoskowate, które ostatecznie są bardzo podatne na wilgoć i brud.

Problem: Wilgoć i co. nie może już uciec, więc plamy mogą pozostać. Jeśli chcesz szybko naprawić uszkodzone miejsca, natychmiast odkryjesz kolejną wadę lakierowanej podłogi drewnianej: Uszkodzenia nie będą już widoczne, dopóki podłoga nie zostanie całkowicie zeszlifowana i ponownie pomalowana.

Malowanie podłogi drewnianej: zalety i wady

Parkiet olejny i podłogi drewniane: zalety i wady

Uwielbiają naturalnie wyglądającą drewnianą podłogę, która również świetnie się czuje? W takim razie zalecamy olejowanie nowej podłogi drewnianej. Procedura jest bardzo podobna do malowania, ale podstawowa zasada jest inna: parkiet olejowany nie jest uszczelniany. Oznacza to, że w tym wariancie pory pozostają otwarte. W związku z tym wilgoć może nadal wnikać, ale także ponownie uciekać.

Parkiet olejowany i podłogi drewniane © stokkete, stock.cegła suszona na słońcu.com Wprowadzaj olej profesjonalnie © karepa, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jednakże, ponieważ górne warstwy włókien są nasycone olejem, na ogół trudno jest przeniknąć wilgoć i ochronę do drewna – przynajmniej tak długo, jak warstwa oleju jest nienaruszona lub. jest dostępny w wystarczających ilościach. Ponadto drobne uszkodzenia można naprawić w dowolnym momencie. W przeciwieństwie do lakierowanego parkietu, mniejsze powierzchnie można zeszlifować i tam wymienić warstwę ochronną.

Informacje: Chciałbyś zmienić kolor swojej drewnianej podłogi? To nie jest problem nawet z olejowaniem. Dzięki różnym olejkom pigmentowym możesz dokonać korekty koloru lub dokonać całkowitej zmiany koloru. Ważne: konieczne jest wcześniejsze przetestowanie na próbnym kawałku drewna, ponieważ późniejsze zmiany są możliwe dopiero po ponownym przeszlifowaniu.

Oprócz różnych zalet olejowanie parkietu ma szereg wad: niezamknięte pory mogą wchłaniać nie tylko wilgoć, ale także brud. Może to doprowadzić do odbarwienia i nieestetycznego wyglądu parkietu. Ponadto, warstwę ochronną oleju trzeba odnawiać znacznie częściej niż uszczelnienie na lakierowanej podłodze drewnianej.

Podłogi drewniane olejowane: zalety i wady

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj oferty regionalnych warstw podłóg i zaoszczędź

Parkiet i podłogi drewniane rosną: zalety i wady

Woskowanie parkietu zwykle nie jest samodzielną metodą obróbki podłóg drewnianych, ale zwykle jest stosowane w połączeniu z olejowaniem. Wosk pielęgnacyjny lub wosk pszczeli do podłóg nakładany jest po olejowaniu i służy jako dodatkowa warstwa ochronna. Zamykają pory drewna, ale nie zamykają ich całkowicie. W ten sposób nadal gwarantowana jest wymiana wilgoci. Woskowane podłogi drewniane są nieco mniej wrażliwe na brud i wilgoć, a wosk nadaje również delikatny połysk, co zapewnia atrakcyjny wygląd.

Ochrona i konserwacja podłóg drewnianych i parkietów © Emmanuelle Guillou, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jedną z wad podłóg woskowanych, oprócz tego, że trzeba je odświeżać dwa do trzech razy w roku, jest ich wrażliwość na obciążenia mechaniczne: zarysowania itp. stają się widoczne znacznie szybciej niż w przypadku lakierowanych podłóg drewnianych.

Pielęgnacja podłóg drewnianych woskiem pszczelim: zalety i wady Czytaj dalej tutaj:

  • Polerowanie parkietu: nowy połysk dzięki odpowiednim wskazówkom
  • Czyszczenie i pielęgnacja parkietu: 10 najlepszych wskazówek dotyczących pielęgnacji parkietu
  • Napraw parkiet - usuń rysy i drobne uszkodzenia
  • Szlifowanie parkietu: musisz to wiedzieć

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here