Chłodzenie pasywne: Temperowane powietrze w pomieszczeniu bez klimatyzacji”,

Chłodzenie pasywne zapewnia przyjazną dla środowiska ulgę. A zaczyna się od budowy domu: unikaj orientacji domu na południe. Lub, jeśli nie ma innego wyjścia, przynajmniej umieść sypialnie nie na południu, ale na północnej stronie. Solidne ściany i sufity są lepsze niż lekka konstrukcja, ponieważ mogą dłużej utrzymywać ciepło poza budynkiem. Dokładnie i dokładnie zaizoluj budynek. Płyty z włókna drzewnego i materiały izolacyjne z celulozy okazały się dobrą izolacją termiczną latem.
Okna sięgające od podłogi do sufitu przyczyniają się do pięknego mieszkania - ale aby zapewnić cień latem, konieczne jest zamontowanie okiennic lub żaluzji od zewnątrz w połączeniu z markizami. I zakryj szyby specjalną folią przeciwsłoneczną. Posadź drzewa w swoim ogrodzie w strategicznych punktach – im są większe, tym więcej zapewniają cienia. Zielony dach może również pomóc w walce z temperaturami. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście połączenie kilku opcji chłodzenia pasywnego. Oraz: kiedy myślisz o ogrzewaniu, pomyśl też o chłodzeniu. Na przykład z pompą ciepła.

Okna od podłogi do sufitu zapewniają przyjemne światło w salonie, ale latem wytwarzają nieznośne ciepło również we własnych czterech ścianach.

Zdjęcie: iStock/U. J. Aleksandra

Pasywny system chłodzenia: pompa ciepła

To, że pompa ciepła może być również wykorzystana do chłodzenia domu latem, jest z pewnością nie do pomyślenia dla jednego lub drugiego – sama nazwa pompy ciepła sugeruje, że jej głównym zadaniem jest przede wszystkim pompowanie i transport ciepła. Ale: tam, gdzie jest ciepło na zimę, jest też chłodne powietrze na lato. Mianowicie pod ziemią.
Pompa ciepła, w połączeniu z odpowiednim systemem dystrybucji dla Twojego domu, jest jednym z wolniejszych, ale nadal jednym z najskuteczniejszych pasywnych systemów chłodzenia. Może obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o pięć stopni Celsjusza. Jednak wydajność chłodzenia staje się nieco słabsza każdego dnia, a w związku z tym wydajność pasywnego chłodzenia Twojego domu jest coraz mniejsza w okresie letnim. To z kolei przynosi korzyści w okresie jesienno-zimowym, ponieważ w zależności od charakteru gleby masz bańkę z ciepłym powietrzem, z której Twoja pompa ciepła może czerpać więcej ciepłego powietrza do ogrzewania.

Jak działa chłodzenie pasywne za pomocą pompy ciepła? 

Woda z gruntowej pompy ciepła jest przepuszczana przez tzw. płytowy wymiennik ciepła przez grunt pod domem lub przez wodę gruntową w celu jej schłodzenia. Z głębokości około 15 metrów temperatura ziemi to chłodne dziesięć stopni Celsjusza - bez ingerencji człowieka przez cały rok. Wydzielone ciepło kumuluje się jednak w ziemi lub w wodzie gruntowej, dzięki czemu przy następnym przejściu dostępne jest nieco cieplejsze powietrze lub nieco cieplejsza woda gruntowa. Im dłużej pompa ciepła pracuje, tym cieplejsza staje się ziemia i woda gruntowa oraz tym mniejsza różnica temperatur między przepływającą wodą a środowiskiem mającym ją schłodzić.
Sprężarka pompy ciepła nie jest włączana podczas opisanej akcji chłodzenia, pracuje tylko pompa cyrkulacyjna. Dlatego ten wariant zalicza się do energooszczędnego, pasywnego chłodzenia, które prawie nie wytwarza CO2, więc przyczynia się do oszczędności CO2. Możesz także aktywnie schłodzić dom za pomocą pompy ciepła. Pompa ciepła pracuje jako jednostka chłodząca mniej więcej jak lodówka i staje się tzw. odwracalną pompą ciepła. Zdaniem ekspertów, mniej energooszczędna opcja chłodzenia, która nadal ma potencjał oszczędzania energii wynoszący 20 procent w porównaniu z konwencjonalną klimatyzacją. Możliwe jest również połączenie tych dwóch technik.

Koszt powietrznej pompy ciepła zależy od wielkości nieruchomości i potrzebnych akcesoriów.

Zdjęcie: iStock/KangeStudio

Ile kosztuje pompa ciepła?

W zależności od typu i modelu, zakup geotermalnej pompy ciepła, powietrznej lub gruntowej pompy ciepła do przeciętnego domu jednorodzinnego kosztuje od 4.000 i 12.000 euro. Do tego dochodzą koszty rozwoju i akcesoriów (od 500 do 8.000 euro). Jednak cena zależy również od rodzaju pompy ciepła. Podczas gdy powietrzna pompa ciepła musi być ustawiona w odpowiedniej odległości od sąsiadów i okna własnej sypialni ze względu na nieco głośny tryb pracy, ale nie musi być zatopiona głęboko w ziemi, odwiert o długości do 100 metrów niezbędne dla geotermalnej pompy ciepła z sondami.
W przypadku pompy ciepła na wodę gruntową trzeba mieć wywiercone dwie studnie. Początkowo wysokie koszty są amortyzowane, ponieważ pompy ciepła zużywają energię elektryczną za 500 do 1 - oczywiście w zależności od dostawcy i indywidualnej ceny.000 euro rocznie. Należy dodać zbiornik buforowy pompy ciepła na jednorazowe 500 do 2.000 euro, a także dalsze koszty napraw i konserwacji do 200 euro rocznie. Słusznie więc stwierdzasz, że montaż pompy ciepła, nawet później, jest kosztowny. Z jednej strony jednak można to dotować, a z drugiej upiec trzy ptaki jednym kamieniem: ogrzewają i chłodzą - i to w sposób energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Czyste sumienie i fajne pokoje, czego chcieć więcej w upalne lato?

Dalsze opcje chłodzenia pasywnego

Ale w walce z nieznośnie gorącymi sypialniami jest jeszcze więcej opcji pasywnego chłodzenia niż tylko pompa ciepła:
 

  • Chłodzenie wyparne działa podobnie jak prysznic, aby ochłodzić się latem: woda odparowuje na rozgrzanym ciele i przy okazji uwalnia chłód. Gorące powietrze jest przepuszczane przez lub nad tak zwanym wilgotnym środowiskiem, na przykład powierzchnią, która jest utrzymywana w stanie wilgotnym. Wilgoć odparowuje, a chłodne powietrze rozprowadzane jest po całym domu kanałami powietrznymi. Chłodzenie ewaporacyjne jest ogólnie uważane za bardzo wydajne, rozsądne ekonomicznie i ekologicznie i w przeciwieństwie do klimatyzacji, nie może zawieść przy ekstremalnie upalnej pogodzie - jednak potrzebuje wody do działania, a także zajmuje trochę czasu, zanim wygeneruje pierwsze strumienie chłodnego powietrza. Ponieważ waporyzacja to bardzo powolny proces.
     
  • Ziemia dobrze powietrze nie jest nowym wynalazkiem, ale pasywnym chłodzeniem domu, z którego podobno korzystali już Rzymianie. Podobnie jak pompa ciepła, wykorzystuje naturalne zimno ziemi, a następnie rozprowadza je po całym domu. W tym celu naturalna studnia powietrza potrzebuje pasywnego systemu wentylacji. Najważniejsza zaleta tego pasywnego chłodzenia: jesienią można dobrze wykorzystać naturalne powietrze do wstępnego ogrzania pomieszczeń. Ponieważ świeże powietrze jest doprowadzane do domu pod ziemią przez rurę, a następnie stamtąd rozprowadzane: przyjemnie chłodne powietrze latem, nieco cieplejsze zimą. Powietrze, które ten pasywny system chłodzenia rozprowadza w budynku, jest również filtrowane przez żwir, piasek i ziemię, dzięki czemu jest prawie pozbawione ozonu i pyłków. Wilgotność powietrza jest również lepiej regulowana przez te trzy filtry. Zanim jednak wybudujesz studnię powietrza, powinieneś dowiedzieć się o stężeniu radonu w ziemi w Twojej okolicy mieszkalnej.
     
  • Magazynowanie ciepła utajonego przyjmują stan fizyczny materiału, z którego są wykonane: Wraz ze wzrostem temperatury tzw. wyłącza ciepło i ogrzewa pomieszczenia. Najbardziej znanymi akumulatorami ciepła utajonego są prawdopodobnie małe ogrzewacze do rąk wielokrotnego użytku, które mieszczą się w każdej kieszeni. W budynkach ten rodzaj pasywnego chłodzenia sprawdza się szczególnie dobrze w połączeniu z płytą gipsowo-kartonową i tynkiem. System słoneczny jest często instalowany do przechowywania ciepła utajonego

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here