Domy pasywne: zalety i wady ”,

Czy domy pasywne są wyjściem z kryzysu energetycznego??


Dom pasywny © Marcus Kretschmar, fotolia.com

Według obliczeń stowarzyszenia lokatorów przeciętne gospodarstwo domowe w Niemczech płaci miesięcznie około 70 euro za ogrzewanie i ciepłą wodę. trend wzrostowy. Energia staje się coraz bardziej wartościowym towarem i dlatego wiele osób od dawna szuka efektywnych rozwiązań oszczędnościowych, aby zmniejszyć zużycie energii, a tym samym koszty energii w dłuższej perspektywie.

Wielu doradców budowlanych poleca w tym zakresie tzw. domy pasywne. Dzięki temu wydatki na ciepłą wodę i energię grzewczą można zmniejszyć ze średnio 70 euro do około dziesięciu euro miesięcznie. Oznacza to potencjał oszczędności do 90 procent. Kusząca dla wielu osób, które rozważają budowę nowego domu, a mimo to zawsze pojawiają się krytyczne głosy, które podkreślają negatywne aspekty domów pasywnych. Oprócz strachu przed rozwojem pleśni są to przede wszystkim odgłosy tła w domu. Domy pasywne posiadają specjalny system wentylacji, który zapewnia, że ​​świeże powietrze jest zawsze dostępne i nie ma prawie żadnych strat ciepła. Właściciele domów nie muszą już stale otwierać okna, ale bardziej praktyczne rozwiązanie nie jest dostępne bez hałasu, bo wentylatory mimo wszystko muszą działać.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w ogrzewaniu
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w ogrzewaniu, porównaj oferty i zaoszczędź.

Opłaca się wyższe koszty budowy domów pasywnych?

Ponadto wielu nowych właścicieli domów unika kosztów budowy, ponieważ domy pasywne są znacznie droższe w zakupie niż domy normalne. Oprócz wyrafinowanego systemu wentylacji i ogrzewania, izolacja musi oczywiście być również odpowiednia, aby jak najmniej ciepła mogło się wydostać.

Niezwykle gruba warstwa izolacji i potrójne szyby w oknach zapobiegają ucieczce cennego ciepła z pomieszczenia. Samo ogrzewanie zwykle odbywa się z jednej strony za pomocą technologii słonecznej, z drugiej strony ciepło odpadowe z urządzeń elektrycznych i samych mieszkańców jest wykorzystywane do utrzymywania przyjemnego ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych, nawet przy bardzo niskich temperaturach zimą.

W pewnym stopniu domy pasywne same się nagrzewają. W tym zakresie nie jest dostępny konwencjonalny system grzewczy, ale w przypadku bardzo zimnych obszarów istnieje również możliwość wyposażenia domu pasywnego w piec opalany drewnem lub system pompy ciepła, zapewniając w ten sposób wystarczającą ilość ciepła.

Obecnie szacuje się, że budowa domów pasywnych jest nawet o 20 proc. wyższa niż w przypadku budowy normalnego domu. Jednak na dłuższą metę dla właścicieli domów może to być nadal tańsze, ponieważ w kolejnych latach oszczędzają dużo pieniędzy na energii, a tym samym początkowe dodatkowe koszty mogą się nadal opłacać. Ponadto budowniczowie domów mogą skorzystać z tańszych kredytów promocyjnych na energooszczędne budownictwo i mieszkanie, które są dostępne w KfW.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here