Dom pasywny”,

Architekt i konsultant ds. energii Martin Schaub zdradza w wywiadzie, dlaczego warto mieć dom pasywny. Od 30 lat buduje zoptymalizowane energetycznie budynki mieszkalne.

Jaka jest różnica między domem pasywnym a domem efektywnym KfW??

W porównaniu z domem KfW 55, dom pasywny ma kolejne 50% potencjalne oszczędności w zakresie energii grzewczej. Można to osiągnąć poprzez lepszą izolację i zwartą przegrodę budynku, ustawienie budynku względem słońca tak, aby promienie słoneczne ogrzewały dom, specjalne okna domu pasywnego oraz system wentylacji z odzyskiem ciepła.

W jakim obszarze przenoszą się dodatkowe koszty domu pasywnego??

W budownictwie koszty domu pasywnego są o około 5 do 10 procent wyższe. Warto zainwestować, gdy spojrzysz na to przez całe życie domu. Są wtedy tylko niskie koszty ogrzewania domu.

Jak się czuje mieszkanie w domu pasywnym??

Wyższy poziom komfortu jest szczególnie widoczny w ciepłych ścianach i oknach. Nie emanują już z nich zimno, nie czuć już przeciągów przy oknie i wszędzie jest tak samo ciepło. Przy okazji: wentylacja i otwieranie okien w celu wpuszczenia świeżego powietrza są wyraźnie dozwolone.

Czym jest dom pasywny?

Dom pasywny może obejść się bez tradycyjnego ogrzewania - dzięki różnym rozwiązaniom konstrukcyjnym, takim jak optymalna izolacja termiczna. Dom pasywny to obiecujący model na przyszłość budownictwa. Bez technologii ogrzewania kopalnego, ale z połączeniem dobrej izolacji, wentylacji i techniki grzewczej, można zaoszczędzić duże ilości energii, a tym samym i pieniądze. Ale jak to w ogóle działa i co trzeba wziąć pod uwagę podczas budowania?

Dom pasywny cieszy się coraz większą popularnością i to nie bez powodu, ponieważ nie czerpie energii z konwencjonalnych źródeł, ale korzysta z mądrego połączenia technologii wentylacji i ogrzewania z dobrą izolacją. Stąd wzięło się określenie „pasywny”, ponieważ źródła energii takie jak promieniowanie słoneczne, ciepło odpadowe od ludzi i urządzeń technicznych nie są aktywnymi systemami grzewczymi. W odniesieniu do bilansu energetycznego oznacza to, że dom pasywny zużywa około 75 procent mniej energii grzewczej niż normalny nowy budynek. Każdy, kto zdecyduje się na dom pasywny, już planuje na przyszłość, ponieważ w 2009 roku Parlament Europejski i Rada zdecydowały, że od 2020 roku wszystkie nowe budynki powinny być „budynkami o niemal zerowym zużyciu energii”, czyli prawie żadnemu nie będzie wolno zużywać więcej energii odnawialnej.

Pięć podstawowych zasad domu pasywnego to brak mostków termicznych, szczelność, wentylacyjny odzysk ciepła, okna domu pasywnego oraz izolacja termiczna.

Fot. Instytut Domów Pasywnych

Kryteria domu pasywnego

Aby móc mówić o domu pasywnym należy spełnić pewne wymagania:
 

 1. Roczne zapotrzebowanie na ciepło wg pakietu planowania domu pasywnego (PHPP) nie może przekroczyć 15 kWh/(m2a). Odpowiada to około 1,5 litra oleju opałowego na metr kwadratowy na rok.
   
 2. Kryteria komfortu muszą być spełnione w każdej przestrzeni mieszkalnej zarówno zimą, jak i latem, co oznacza, że ​​niektóre elementy muszą spełniać określone właściwości.

Na przykład wartości U nieprzezroczystych elementów zewnętrznych powinny być poniżej 0,15 W / (m2K). Oznacza to, że na stopień różnicy temperatur i metr kwadratowy powierzchni zewnętrznej tracone jest maksymalnie 0,15 wata.

Współczynnik przenikania ciepła U okien z wartościami g powinien wynosić 50 procent poniżej 0,8 W/(m2K). Przez wartość g rozumie się całkowitą przepuszczalność energii.
Ponadto domy pasywne muszą mieć co najmniej jeden otwór powietrza zewnętrznego w każdej przestrzeni mieszkalnej, aby umożliwić przepływ powietrza z zewnątrz przez mieszkanie.
 

 1. Wartość energii pierwotnej dla ogrzewania resztkowego, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i energii elektrycznej w gospodarstwie domowym nie może przekraczać 120 kWh (m²a).
   
 2. Wymiana powietrza infiltracyjnego, tj. przeciek przez niekontrolowane złącza, musi być mniejsza niż 0,6 objętości kurnika na godzinę przy 50 Pascalach w teście dmuchawy-drzwi.
   

Funkcja domu pasywnego

 • Wentylacja

Decydującą ideą domu pasywnego jest wentylacja. Podczas gdy system wentylacji jest wymagany w nowoczesnych budynkach, aby w kontrolowany sposób dostarczać świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń, w domu pasywnym jest on połączony z wymiennikiem ciepła. W ten sposób wstępnie podgrzewa się powietrze zasysane z zewnątrz, a Ty otrzymujesz nieprzerwanie świeże, ale także ciepłe powietrze. Powietrze to jest zwykle dostarczane przez salony i ponownie odprowadzane przez kuchnie i łazienki. Dodatkowe źródło ogrzewania nie jest wtedy potrzebne i można zrezygnować z konwencjonalnego ogrzewania.
Dobrze wiedzieć: wymiana powietrza jest bardziej wydajna i bardziej regularna niż przy wentylacji przez okno. Niemniej jednak okna w domu pasywnym można otwierać tak samo jak w tradycyjnym domu.

 • Połączenie z systemem dystrybucji na bazie wody

Coraz częściej instalowane są również urządzenia kombinowane, które łączą wentylację lub ogrzewanie powietrzne w jednym urządzeniu ze statycznym systemem grzewczym (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne). Eliminuje to ograniczenia lub wady ogrzewania czystym powietrzem. Możesz również zastosować te systemy do budynków powyżej granicy domu pasywnego. Zaletą jest optymalnie regulowana temperatura w pomieszczeniu dzięki indywidualnie regulowanym powierzchniom grzewczym w poszczególnych pomieszczeniach, tj. niezależnie od odpowiedniej ilości powietrza.
Wskazówka: budowniczowie powinni upewnić się, że w systemie nie występuje tak zwana karbonizacja pyłu. Dzieje się tak zawsze, gdy cząsteczki kurzu uderzają bezpośrednio w nagrzewnicę. Proces ten rozpoczyna się w 52 stopniach Celsjusza i może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

 • System grzewczy

W domu pasywnym nie zainstalowano aktywnego ogrzewania, ale wentylacja zapewnia stałą, przyjemną temperaturę w każdym miejscu. W ten sposób dom może optymalnie magazynować ciepło zimą i nie przegrzewa się latem. Jednak równomierna temperatura oznacza również, że mieszkańcy nie odczuwają żadnego odczuwalnego ciepła, ponieważ nie ma bezpośredniego źródła ciepła. Jeśli nie chcesz się bez niego obejść, możesz kupić piec opalany drewnem na zimę, ale tutaj musisz pamiętać, że standardowy piec opalany drewnem nie może być używany w domu pasywnym. Alternatywnie można zainstalować np. biokominek. Jest wolny od zanieczyszczeń z bioalkoholem i spala się bez wytwarzania dymu.
Dobrze wiedzieć: Alternatywnie, geotermalne wymienniki ciepła mogą być również instalowane w domach pasywnych. Transportują one powietrze wężami lub rurami przez glebę i dostosowują je do jej temperatury. Geotermalne wymienniki ciepła chłodzą latem i ogrzewają zimą.

 • Gorąca woda

Ciepła woda jest wytwarzana przez małą pompę ciepła, która jest już zintegrowana w wielu systemach wentylacyjnych domów pasywnych i która może być również wspierana przez powierzchnie kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne mogą być również wykorzystywane do produkcji ciepłej wody.

Zdjęcie: iStock / Lex20

Na co muszą zwrócić uwagę budowniczowie domu pasywnego

 • Własność

Każdy, kto decyduje się na budowę domu pasywnego, już przy wyborze działki musi upewnić się, że w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma dużych drzew ani większych domów. To rzucałoby cienie na powierzchnię dachu, co jest bardzo negatywne w przypadku domu pasywnego.
 

 • Kompaktowa konstrukcja

Projekt domu pasywnego musi być jak najbardziej zwarty. Istotną rolę odgrywa tu stosunek A/V. Określa zależność między zewnętrzną powierzchnią budynku (A) a kubaturą ogrzewanego budynku (V). Im większa wartość A/V, tym większy transfer ciepła na zewnątrz.

Dlatego zaplanuj szczególnie dokładnie wszystkie krawędzie, narożniki, połączenia i przejścia, bo tylko w ten sposób można zminimalizować straty ciepła. Należy unikać występów i wnęk w elewacji, takich jak wykusze czy lukarny, ponieważ tam ucieka ciepło.

 • Orientacja południowa

Duże fronty okienne zdecydowanie należy umieścić od strony południowej domu. Małe okna skierowane są na północ. Dostosuj również pokoje do tego podziału. Salony są więc umieszczone od strony południowej, łazienki, pomieszczenia gospodarcze czy biura mogą być zorientowane na północ.
 

 • okno

W domu pasywnym okna odgrywają ważną rolę. Są to zwykle trzyszybowe, zawierają specjalne wypełnienie z gazu obojętnego, a także mają izolowaną ramę.

Front okna powinien zawsze być skierowany na południe.

Zdjęcie: living4media / Van Berge, Alexander
 • Koperta budynku

Przegroda budynku domu pasywnego musi być wiatroszczelna i wiatroszczelna, aby straty ciepła wentylacyjnego były jak najmniejsze.
 

 • Materiały izolacyjne

Dobra izolacja jest integralną częścią domu pasywnego. Można stosować wszystkie dostępne na rynku materiały izolacyjne. Z reguły można na przykład wybrać mur dwuwarstwowy z cegły wapienno-piaskowej lub gazobetonu. Nieco bardziej innowacyjne są materiały izolacyjne, takie jak granulat izolacyjny PS, panele izolacji próżniowej i żwir ze szkła piankowego.
Warto wiedzieć: domy pasywne można budować zarówno z drewna, jak i z solidnej konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że budowanie z drewna jest droższe.

Dofinansowanie do domów pasywnych

KfW Förderbank udziela dotacji i pożyczek na energooszczędne przedsięwzięcia budowlane w całym kraju. W ramach programu finansowania "Budownictwo efektywne energetycznie" KfW Efficiency House 55 jest finansowany w wariancie programu "Dom Pasywny". Maksymalna kwota dofinansowania to 50.000 euro za lokal mieszkalny, maksymalnie do 100 procent kosztów budowy (koszty budowy bez gruntu). Kredyt można uzyskać w całości lub w części w ciągu 12 miesięcy od zatwierdzenia kredytu. Środki muszą zostać zainwestowane nie później niż trzy miesiące po złożeniu wniosku. Następnie należne są dopłaty odsetkowe lub opłaty za zaangażowanie. Dodatkowo warto zapytać o regionalne programy dofinansowania z krajów związkowych, gmin czy dostawców energii.

Zalety domu pasywnego

 • znaczne oszczędności energii i kosztów dodatkowych
 • stała temperatura pokojowa latem i zimą
 • dobra jakość powietrza w domu - kurz i pyłki pozostają na zewnątrz dzięki systemowi wentylacji
 • prawie żadne ryzyko zawilgocenia lub uszkodzenia pleśni
 • dobra równowaga ekologiczna, większa niezależność w zakresie paliw kopalnych

Wady domu pasywnego

 • wyższe koszty budowy
 • brak odczuwalnego ciepła jak w domach z normalnym ogrzewaniem
 • Ograniczenia architektoniczne: domy pasywne najlepiej sprawdzają się przy kompaktowej konstrukcji
 • w zależności od izolacji: produkcja materiału niekoniecznie jest przyjazna dla środowiska

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here