Podnośniki pacjenta: rodzaje, funkcje, przejęcie kosztów”,

Pomimo bardzo podobnych nazw, windy i windy to dwie różne pomoce dla osób starszych i osób wymagających opieki. Windy takie jak schodowe i platformowe służą jako środek transportu, którym ludzie mogą dostać się z A do B samodzielnie lub z lekkim podparciem, na przykład od podnóża schodów wejściowych do drzwi wejściowych lub z pierwszego na drugie piętro. Podnośniki to pomoce, które wspierają opiekunów w przenoszeniu osób z poważnymi upośledzeniami ruchowymi.

Kiedy przydaje się wciągnik pacjenta??

Podnośniki pacjenta mają na celu odciążenie opiekunów w pracy. Przejęcie jest zatem zawsze przydatne, gdy krewni, pracownicy służby pielęgniarskiej lub inne odpowiedzialne osoby są fizycznie przytłoczone zmianą pozycji osoby wymagającej opieki bez wsparcia technicznego.
Osoba przenoszona za pomocą podnośnika osobowego zwykle nie jest już w stanie ułatwić opiekunowi pracy. Nawet samodzielne podnoszenie nóg lub górnej części ciała często nie jest już możliwe. Odpowiedzialne za to może być poważne uszkodzenie nerwowo-mięśniowe lub choroby neurologiczne.
Jeśli nadal jest niewielka mobilność, można rozważyć alternatywy dla podnośnika pacjenta. W strefie sanitarnej, siedzisku i łóżku znajdują się bardzo skuteczne pomoce do stania i podnoszenia. Obejmuje to szubienicę do łóżka, drabiny łóżkowe oraz różne uchwyty do trzymania i podparcia.

Podnośnik pacjenta: ogólna funkcjonalność

Podnośniki pacjentów przenoszą ludzi w pionie, poziomie lub w obu kierunkach za pomocą elektrycznych i rzadziej ręcznych mechanizmów podnoszenia. Osoba do przeniesienia znajduje się w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej. Do przyjmowania pacjentów wykorzystywane są leżanki, stabilne i elastyczne siedziska oraz systemy pasów. Ramiona obrotowe lub obrotowe ramiona podnoszące są często używane do transportu poziomego.

Te podnośniki pacjenta istnieją

Różne typy podnośników pacjenta różnią się znacznie pod względem konstrukcji. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat:
 

 • podnośniki mobilne, podnośniki mobilne stojące
 • Podnośnik ścienny
 • Podnośnik z prętem podłogowo-sufitowym
 • Podnośnik sufitowy
 • Podnośnik z systemem kratownicowym
Planowanie budynku Łazienka bez barier: Wskazówki dotyczące planowania i wyposażenia Przebudowa Kuchnia bez barier: Ważne dla niezależnego życia w domu Remont Przebudowa bez barier: Musisz się liczyć z tymi kosztami
 • Podnośniki mobilne i mobilne podnośniki stojące

Podnośnik mobilny składa się z podwozia z czterema kołami i ramienia podnoszącego, które można przesuwać ręcznie, hydraulicznie lub za pomocą silnika. Ramię podnoszące może być używane do transportu osób w różnych systemach przyjmowania pacjentów, takich jak nosidła i pasy. Nagrywanie jest możliwe z poziomu gruntu.
Ogromną zaletą podnośników mobilnych jest ich mobilność, której nie ograniczają żadne mocowania do ściany, podłogi czy sufitu. Jeśli na przykład osoba wymagająca opieki ma zostać podniesiona z łóżka pielęgnacyjnego, zawieziona pod prysznic i przyniesiona z powrotem po kąpieli, mobilny podnośnik jest odpowiednią pomocą. Jednak ich użytkowanie wymaga dużo miejsca, co nie jest dostępne we wszystkich gospodarstwach domowych. Większość modeli ma szerokość wózka inwalidzkiego, ale są dłuższe i przez to trudniejsze do manewrowania w ciasnych przestrzeniach.
Podnośniki mobilne są również dostępne jako pomoce do wstawania. Modele te przyjmują pacjenta w pozycji siedzącej i wykorzystują paski w okolicy pośladków lub tułowia, aby doprowadzić go do pozycji pionowej. Uchwyty na podnośniku zapewniają, że osoba może się podeprzeć z boku podczas podnoszenia.

 • Podnośnik ścienny

Podnośniki ścienne to systemy podnoszenia składające się z elementów mobilnych i kilku stacjonarnych. Część ruchoma składa się głównie z obrotowego i wysuwanego ramienia podnoszącego. To ramię podnoszące można włożyć do wsporników naściennych, które można umieścić w różnych pomieszczeniach. Tak więc na jedno gospodarstwo domowe potrzebne jest tylko jedno ramię podnoszące. Bocznie przesuwane urządzenia mocujące na ścianach mogą znacznie zwiększyć promień działania w każdym indywidualnym miejscu. Podwieszki lub siedziska z tkaniny są zwykle używane do umieszczenia pacjenta w podnośniku ściennym.
Podnośniki ścienne mogą być używane na wiele sposobów. W celu higieny osobistej pacjenta można unieść nad łóżko pielęgnacyjne. W toalecie bez barier podnośniki ścienne są odpowiednie jako pomoc przy przenoszeniu z wózka inwalidzkiego na deskę sedesową. W łazience mogą służyć jako podnośnik do wanny lub podnośnik do prysznica. Wymagana przestrzeń dla podnośników ściennych jest znacznie mniejsza niż dla podnośników mobilnych. Mocowanie wymaga stabilnych, solidnych ścian.

 • Podnośnik z prętem podłogowo-sufitowym

Ten podnośnik można zamocować między podłogą a sufitem bez ingerencji w materiał budowlany. Oba muszą być masywne. Na końcach pręt podłogowy / sufitowy jest poszerzony jak płyta, aby stworzyć większe powierzchnie styku dla lepszego rozłożenia nacisku. Aby pomieścić pacjenta, zastosowano obrotową belkę poprzeczną z regulacją wysokości. Podnośniki z prętami sięgającymi od podłogi do sufitu są preferowane w łazienkach i toaletach bez barier.

 • Podnośnik sufitowy 

Dzięki podnośnikowi sufitowemu osoba pod opieką jest transportowana za pomocą systemu szynowego na suficie.

Zdjęcie: iStock / Martinbowra

Podnośniki sufitowe składają się z systemu szynowego mocowanego do sufitu oraz kasety podwieszanej windy. Do tej kasety można przymocować systemy podtrzymujące pacjenta, takie jak nosidła, pasy lub pręty nośne, za pomocą wciągarki pasowej. W swojej najprostszej postaci system szynowy składa się z jednej prostej szyny. To wystarczy, aby podnieść osobę z wózka inwalidzkiego na toaletę lub na przykład na siedzenie w wannie.
Nawet dłuższe odcinki z zakrętami mogą być opanowane przez system szynowy. Następnie ma budowę modułową i ma proste odcinki szyn i segmenty łuków, które są składane razem zgodnie z warunkami na miejscu.
Podnośnik sufitowy może rozciągać się na kilka pomieszczeń i służyć jako pomoc w transporcie z salonu do kuchni bez barier lub z kuchni do łazienki. Dzięki gramofonom i przełącznikom możliwe są również rozgałęzienia. Przed zamontowaniem podnośników sufitowych należy sprawdzić nośność sufitów i zapewnić przydatność do montażu profilu szynowego. Najczęściej spotykane są systemy przykręcane.

 • Podnośnik z systemem kratownicowym

Podnośniki z systemem kratownicowym działają podobnie jak podnośniki sufitowe. Bieżnie są przymocowane do dwóch przeciwległych ścian w pomieszczeniu tuż pod sufitem. W razie potrzeby mogą rozciągać się na całą szerokość pomieszczenia.
Dwie z tych szyn są połączone z poprzeczną i przesuwną szyną poprzeczną. Szyna poprzeczna przenosi kasetę podnoszącą z materiałem, pasem lub siedziskiem. Taka konstrukcja umożliwia dotarcie do każdego punktu w pomieszczeniu z systemem kratownicowym. Mobilność w pomieszczeniu można porównać tylko z (szybszymi) mobilnymi podnośnikami.

Płaci ubezpieczenie zdrowotne lub ubezpieczenie opiekuńcze dla podnośników pacjentów?

Podnośniki dla pacjentów lub osób podnoszących ciężar znajdują się wśród urządzeń ułatwiających poruszanie się z grupy produktów 22 katalogu pomocy ustawowych zakładów ubezpieczeń zdrowotnych. Środki ułatwiające poruszanie się są uważane za pomoce dwufunkcyjne. To znaczy: są pomocami dla chorych i jednocześnie opieką dla osób potrzebujących opieki.

 • Zgodnie z paragrafami 23 i 33 księgi V kodeksu socjalnego zakład ubezpieczeń zdrowotnych jest odpowiedzialny za pomoc.
 • Do pomocy pielęgnacyjnych, zgodnie z § 40 ust. 1 SGB XI odpowiada za ubezpieczenie na opiekę długoterminową.


Faktyczne przejęcie kosztów odbywa się proporcjonalnie. Dokładny rozdział zależy od rodzaju pomocy / pomocy pielęgnacyjnej i jest określony w RidoHiMi (wytyczne dotyczące określania pomocy dwufunkcyjnych). Dla podnośników i innych środków ułatwiających poruszanie się w grupie 22 zapewniony jest udział w ubezpieczeniu zdrowotnym w wysokości 54,5 procent i w ubezpieczeniu pielęgnacyjnym w wysokości 45,5%.

Kup podnośniki pacjenta

Jeżeli koszty są (częściowo) pokrywane przez kasy chorych, ubezpieczonemu podaje się nazwiska partnerów umownych, od których może kupić podnośnik. Są to głównie sklepy z artykułami medycznymi. Pracownicy sklepu z artykułami medycznymi zazwyczaj posiadają niezbędną wiedzę specjalistyczną, aby dokładnie wyjaśnić, jak działają różne modele. Jako kupujący powinieneś poprosić o praktyczną odprawę, w miarę możliwości bezpośrednio w miejscu planowanej lokalizacji windy we własnym domu.
Możliwe, że najbardziej spodoba Ci się zawodnik, który robi więcej niż płatnicy uważają za konieczne. Jeśli zdecydujesz się na taki podnośnik pacjenta, ubezpieczyciele zdrowotni pokryją tylko koszty zatwierdzonego modelu standardowego. Musisz sam zapłacić różnicę do ceny zakupu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here